Postproduction Producer | Marko Krinke HD Producer | HD Producer |
Postproduction Supervisor | Fabian Ascher (Toccata Film) | (Toccata Film) |
Postproduction Supervisor | Fritz Böhm Toccata Film | Toccata Film |
Postproduction Supervisor | Christoph Englert | |
VFX Supervisor | Frank Schlegel VFX Set Supervisor | VFX Set Supervisor |
VFX Supervisor | Manfred Büttner | |
Digital Compositor / Compositing Artist | Anne Balthasar ARRI Film&Tv Services GmbH | ARRI Film&Tv Services GmbH |
Title Designer | Fritz Böhm | |
Casting Director | Simone Bär | |
Komparsen-, Kleindarstellercasting | Johanna Ragwitz | |
Komparsen-, Kleindarstellercasting | Bianca Kummrow | |
Drehbuchautorin | Sherry Hormann | |
Literarische Vorlage | Paul Watzlawick | |
Filmgeschäftsführerin | Susanne Weißenbach | |
Kameramann/DoP | Wojciech Szepel | |
2nd Unit Kameramann | Sebastian Meuschel | |
Kamera Operator | Harald Mellwig | |
1. Kameraassistent | Sascha Werdehausen 35mm 2nd Unit / B - Kamera | 35mm 2nd Unit / B - Kamera |
1. Kameraassistent | Benjamin Frik 2nd Unit 3DT | 2nd Unit 3DT |
1. Kameraassistent | Christian Allinger | |
2. Kameraassistentin | Mira Hamza | |
2. Kameraassistent | Uwe Zegnotat 18.08.11 & 30.08. 11 Nachdreh | 18.08.11 & 30.08. 11 Nachdreh |
2. Kameraassistentin | Pip Hare B Kamera | B Kamera |
Videooperator | Janine Lamann | |
Videooperator | Benedikt Rüchel | |
Standfotograf | Walter Wehner | |
Kamerapraktikant | Jonas Engel [1] | |
1. Kamerabühne | Hans Hellner | |
Kamerabühnenassistent | Jens Brendel Nachdreh | Nachdreh |
Kamerabühnenassistent | Jan Hagen Grip | Grip |
Kostümbildnerin | Gabriele Binder | |
Kostümbildassistent | Richard Olaf Zintel | |
Setkostüm (Garderobiere) | Ramona Klinikowski | |
Setkostüm (Garderobiere) | Natascha Gotowtschikow Cast | Cast |
Setkostüm (Zusatz) | Kerstina Schemmel Berlin | Berlin |
Kostümbildpraktikantin | Katherine Sava Kostümanfertigung | Kostümanfertigung |
Oberbeleuchter | Niels Maier | |
Best Boy Licht | Dennis Krombach | |
Beleuchter | Gunter Leber Zusatzbeleuchter | Zusatzbeleuchter |
Beleuchterin | Sandra Derwenskus | |
Beleuchter | George Bozkurt Zusatz | Zusatz |
Beleuchter | Dirk Henkel Zusatz NRW | Zusatz NRW |
Beleuchter | Erdal Soylu Zusatz | Zusatz |
Zusatzbeleuchter | Gunnar Jacobsen | |
Zusatzbeleuchter | Philipp Szynarowski | |
Zusatzbeleuchterin | Andrea Gärtner Berlin | Berlin |
Zusatzbeleuchterin | Verena Schulte Köln | Köln |
Zusatzbeleuchter | Clemens von Tubeuf | |
Lichtassistent | Tim Harlinghausen | |
Lichtassistent | Bernd Kremer Zusatz NRW | Zusatz NRW |
Maskenbildnerin | Anna von Gwinner | |
Zusatzmaskenbildnerin | Annette Schirmer | |
Zusatzmaskenbildnerin | Katja Melches | |
Zusatzmaskenbildnerin | Stephanie Adam | |
Zusatzmaskenbildnerin | Jessica 'Jesse' Haupt | |
Zusatzmaskenbildnerin | Isabella-Sophie Beyer | |
Komponist | Maurus Ronner | |
Produzent | Peter Herrmann [1] | |
Assistentin der*des Produzent*in | Vera Engelhardt | |
Szenenbildnerin | Silke Buhr | |
Szenenbildassistentin | Julia Roeske | |
Art Director | Robert Reblin | |
Set Decorator (Ausstatterin) | Christiane Chaboissier | |
Außenrequisiteurin | Mirjam Gadinger für Köln | für Köln |
Außenrequisiteur | Alexis Teller Prop Master | Prop Master |
Außenrequisitenassistentin | Doro Weingarten / für Kölnteil Außenrequisiteurin | / für Kölnteil Außenrequisiteurin |
Setrequisiteur | Till Sennhenn | |
Set Dresser | Christian Wollberg Köln | Köln |
Set Dresser | Sandra Wortmann Berlin | Berlin |
Set Dresser | Jo Heins | |
Set Dresser | Ron Büttner | |
Set Dresser | Jutta Lilli Erasin | |
Setrequisitenassistentin | Anika 'Nika' Reichenbach / Berlin / 23 DT | / Berlin / 23 DT |
Setrequisitenassistentin | Stephanie Spital Köln | Köln |
Location Scout | Daniel Schreiber (über Frank Meter / FRAME) | (über Frank Meter / FRAME) |
Location Scout | Frank Meter | |
Location Scout | Tobias Palmer Berliner Motive | Berliner Motive |
Baubühne | Helko Klünder | |
Setbaubühne | Christian Wollberg | |
Setbaubühne | Matthias Prange berlin | berlin |
Setbaubühne | Christoph Baumstieger | |
Konstruktionszeichnerin | Nina Poeschel | |
Bühnenmaler | Marian Handrack | |
Bühnenmaler | Felix Maurice Manchon Artwork Supervisor | Artwork Supervisor |
Bühnenmalerin | Anja Koppetsch i. A. Studio Babelsberg | i. A. Studio Babelsberg |
Bühnenmaler | Felix Gallo i. A. vom Studio Babelsberg | i. A. vom Studio Babelsberg |
Prop Maker | Tobias Schroeter | |
Requisitenhilfe | Isabel Fuchs | |
Requisitenhilfe | Christian Dahlmann | |
Requisitenfahrer | Christian Dahlmann | |
Requisitenfahrer | John Kalus 25 | 25 |
Ausstattungspraktikantin | Elise Janouch | |
Herstellungsleiter (Line Producer) | Michael Scheel | |
Assistentin der Herstellungsleitung | Eva-Maria Hartmann | |
Produktionskoordinatorin | Silvia Lindner | |
Produktionsassistent | Jan R. Martin | |
1. Aufnahmeleiter | Steven Borski NRW | NRW |
1. Aufnahmeleiter | Michael Wanka | |
Motivaufnahmeleiter | Oliver Gimbel Berlin | Berlin |
Setaufnahmeleiter | Benedikt Bothe | |
Assistent der Motiv-AL | Felix Herrmann | |
Assistent der Set-AL | Olaf Lompa Move Coordinator NRW | Move Coordinator NRW |
Assistentin der Set-AL | Jenifère Nieschmidt | |
Assistent der Set-AL | Roy Luchterhand | |
Produktionsfahrer | Carlos Faria | |
Produktionsfahrer | Gregor Hoppe | |
Produktionsfahrer | Steffen Sahr Tech-Truck-Driver Köln-Babelsberg | Tech-Truck-Driver Köln-Babelsberg |
Personal Driver | Michael Sittner | |
Produktionspraktikant | Charles Breitkreuz | |
Set Runner | Anton Kolb NRW | NRW |
Set Runner | Julia Golembiowski | |
Set Runner | Sebastian Luck | |
Regisseurin | Sherry Hormann | |
1. Regieassistent | Markus Herling | |
2. Regieassistent | Volkmar Croyé | |
Script Continuity | Nancy Rivas Script Supervisor | Script Supervisor |
Komparsenbetreuer | Jan Filkorn | |
Filmeditorin | Sandy Saffeels | |
Stunt Koordinator | Michael Mohr | |
Stuntman | Jürgen Klein | |
Stuntman | Andreas Mayer | |
Stuntman | Jan Boehme Beratung | Beratung |
Präzisionsfahrer | Jürgen Klein | |
Filmtonmeister | Andreas Turnwald | |
1. Filmtonassistent | Manfred Reinsch | |
1. Filmtonassistent | Achim Strommenger-Reich 4DT Vertretung | 4DT Vertretung |
1. Filmtonassistent | Etienne Haug 1 DT Vertretung | 1 DT Vertretung |
Tonpraktikant | Fabian Frahn | |
Mischtonmeisterassistent | Matthieu Belohradsky | |
Sound Designer | Marcel Spisak Atmos | Atmos |
Synchrongeräusche Editor | Andrew Mottl | |
Geräuschemacher | Michael Stancyk | |
Choreographin | Stefanie Schröder-Rohde | |