Postproduction Producer | Roman Schneider WeFadeToGrey GmbH | WeFadeToGrey GmbH |
Postproduction Supervisor | Gesine Weckauf | |
VFX Supervisor | Julian Schleef | |
Dailies Operator | Jonas Damm Dailies Supervisor | Dailies Supervisor |
Motion Graphics Designer | Michael Rizzi | |
Digital Compositor / Compositing Artist | Jakob Weiß | |
Digital Compositor / Compositing Artist | David Murmann | |
Colorist | Felix Hüsken Dolby Vision HDR | Dolby Vision HDR |
Drehbuchautor | Andreas Spinrath | |
Drehbuchautorin | Fabienne Hurst | |
Kameramann/DoP | Paul Faltz | |
Kameramann/DoP | Borris Kehl Reenactments | Reenactments |
Kameramann/DoP | Sebastian Fred Schirmer dokumentarischer Teil | dokumentarischer Teil |
2nd Unit Kameramann | Joseph Strauch | |
Kamera Operator | Krischan Rudolph 3 DT Interviews | 3 DT Interviews |
Kamera Operator | Marius Fischer [1] 5 DT Interviews | 5 DT Interviews |
1. Kameraassistentin | Anna Katharina Wagner 1 DT | 1 DT |
1. Kameraassistent | Björn Mies | |
1. Kameraassistentin | Lena Strothmann | |
2. Kameraassistent | Enrico Gomig | |
Data Wrangler, Digital Loader | Paul Herzhoff | |
Data Wrangler, Digital Loader | Alexander Kühnlein | |
1. Kamerabühne | Benedikt Spelleken | |
Kamerabühnenassistent | Jason Lange | |
Kostümbildassistentin | Amira Nuß | |
Kostümbildassistentin | Luzy Scheiermann | |
Key Costumer | Hannah Leiner | |
Key Costumer | Anke Büning | |
Oberbeleuchter | Christian Schaub Reenactments | Reenactments |
Best Boy Licht | Yannick Frotz | |
Maskenbildnerin | Anne Heinen | |
Zusatzmaskenbildnerin | Janine Schewe | |
Executive Producer | Philipp Käßbohrer | |
Executive Producer | Matthias Murmann | |
Executive Producer | Yannick Moll Co-Executive Producer | Co-Executive Producer |
Producerin | Teresa Messerschmidt | |
Szenenbildnerin | Uta Materne | |
Szenenbildassistent | Johannes Schmitt | |
Außenrequisiteur | Patrick Velte | |
Art Department Koordinatorin | Lea Fumy | |
Herstellungsleiterin (Line Producerin) | Hannah Pasikowski | |
Produktionsleiterin | Vanessa Hömig | |
Produktionsleiterin | Lina Kalisch | |
Produktionskoordinator | Sahira Vignali | |
1. Aufnahmeleiterin | Maren Anderseck | |
1. Aufnahmeleiterin | Hannah Cencig | |
Setaufnahmeleiter | Michael Klever | |
Setaufnahmeleiter | Georgios Simeonidis | |
Assistent der Aufnahmeleitung | Lukas Lasnik Assistent der Set-AL | Assistent der Set-AL |
Assistentin der Set-AL | Magdalena Häufler | |
Set Runner | Magdalena Häufler | |
Regisseur | Facundo Scalerandi fiktionaler Teil | fiktionaler Teil |
Regisseur | Andreas Spinrath | |
Regisseurin | Fabienne Hurst | |
2nd Unit Regisseur | Benjamin Fischer [1] | |
1. Regieassistent | Maximilian Karl | |
1. Regieassistent | Fabian Decius | |
Filmeditor | Florian Böttger | |
Filmeditor | Johannes Hiroshi Nakajima | |
Filmeditorin | Nathalie Bartel | |
Schnittassistent | Tim Hohn | |
VFX Editor | Jannik Donker | |
VFX Editor | Tim Hohn | |
Technischer Leiter | Joachim Jo Richerzhagen | |
Filmtonmeister | René Nicklaus | |
Filmtonmeister | Tolga Yilmaz | |
Filmtonmeister | Armin Badde | |
Filmtonmeister | Moritz Minhöfer | |
Mischtonmeister | Paul Große-Schönepauck | |
Sound Designer | Kai Holzkämper | |
Sound Editor | Janis Ahnert | |
Sound Editor Assistent | Max Sattler | |
Sound Effects Editorin | Laura Thiem | |
Postproduktion Ton Praktikant | Hannes Berchtold Sounddesign Trailer | Sounddesign Trailer |