Hansel & Gretel - Witch Hunters (3D)

    All titles (2)
    Feature Film | 2011-2012 | Action, Comedy, Horror | Germany, USA

    Shooting data

    Start of shooting13/03/2011
    End of shooting03/06/2011
    LocationsBabelsberg

    Cast

    ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
    Gemma ArtertonGretel [L]Maria Koschny
    Jeremy RennerHansel [L]Gerrit Schmidt-Foß
    Famke JanssenMuriel [L]Susanne von Medvey
    Pihla ViitalaMina [L]Dascha Lehmann
    Peter StormareBerringer [L]Detlef Bierstedt
    Cedric EichYoung Hansel [L]
    Lucy Ella von ScheeleLittle Girl [L]
    Horned Witch [SR]Victoria Sturm
    Kathrin Kühnel
    White Witch / Mother [SR]
    Isaiah MichalskiLittle Boy [SR]
    Eileen Osei
    Spike Witch [SR]
    Thomas Scharff
    Father [SR]
    Oliver SzerkusBavarian Child [SR]
    Sebastian HülkDeputy 2 [BP]
    Anya SimonWoman [BP]
    Vanessa WieduwiltTumor Witch

    Crew

    ActivityNameComment
    Assistant production accountantNina BüttnerGerman Payroll Accountant
    Assistant production accountantRabeah HinrichsCostume Accountant
    Assistant production accountantDanny Märtin
    Assistant production accountantRobert James NapierFile Clerk Accounting
    CashierBettina Brenner
    1st ADLaura Mihartescu1st AD 2nd Unit
    2nd ADTom Müller2nd Unit
    3rd ADPhilipp Kramer
    AD PAAlexander Volk2.unit
    AD TraineePatrick WinklerBasecamp-PA
    AD TraineeSimon Rangl
    AD TraineeKaspar Felix LerchAD PA (2 Wochen)
    AD TraineeFrederik Poppenk
    3d artistErik Lehmann [1]@ Pixomondo
    Vfx production assistantSteffen Hagen
    Vfx production assistantAlexander Schönauer(12 wks. princ. photography)
    Director of photographyMichael Bonvillain
    Camera operatorSönke Hansen
    Camera operatorPhilip Peschlow2nd Unit
    Camera operatorChristof Wahl& Steadicam Operator / 2.Unit
    Camera operatorSebastian Meuschel2nd unit
    1st assistant cameraBirgit Bebe Dierken
    1st assistant cameraChristian Graf3D Zusatz
    1st assistant cameraKarim Rahmani2nd unit
    1st assistant cameraLars RichterB-cam last 3 weeks
    2nd assistant cameraMareike Böttcher Renner2nd Unit Zusatz 2 DT
    2nd assistant cameraAxel Stock2nd Unit, Zusatz
    2nd assistant cameraAlexander Probst1st unit C-Cam
    2nd assistant cameraRafael JeneralB-Camera 2nd Unit
    2nd assistant cameraFlorian Bellack2D + 3D Alexa / 2nd Unit - C-Cam
    2nd assistant cameraJan Grunwalda-cam
    2nd assistant cameraTobias Sebastian KownatzkiA-Kamera (2nd Unit)
    DIT digital imaging technicianTimo Andert1st Unit, 3D
    DIT digital imaging technicianMichael-Philipp `Mike´ Stiebing2nd Unit
    DIT digital imaging technicianBert WillerD.I.T. Aerial Unit 2DT
    Data wrangler / digital loaderDaniel Eberhard2nd Unit/ 3 Wochen
    Data wrangler / digital loaderSamuel Andert
    Data wrangler / digital loaderMalte Siepen1. Unit
    Data wrangler / digital loaderNicholas Jackson3Tage
    StereographerSarah Rotter2nd Stereographer, für Stereotec
    StereographerFlorian MaierLead Stereographer
    Stereoscopic technicianBen BernhardALEXA 3D / Boot camp und Zusatz A-Cam
    Stereoscopic technicianDennis HelmZusatz C-Unit
    Stereoscopic technicianMatthias MetzgerZusatz C-Unit
    Stereoscopic technicianDaniel LindlbauerA Kamera
    Video assist/playback operatorChristian Wehrle2nd Unit
    Still photographerBernd KrögerAssistent von David Appleby
    Camera traineeCate Smierciak
    Casting directorSimone BärCasting Germany
    Casting directorJessika EisenkolbKindercasting Germany
    Casting assistantFlorentin Nizze-CamererKindercasting
    Extras/bit player castingSandra Krauß; für FILMGESICHTER
    Costume designerMarlene Stewart
    Costume designerPetra Neumeister
    Costume supervisorMeike C. Schlegelcostume supervisor
    Costume coordinatorSusanne Strohcostume coordinator
    Assistant costume designerJuliana StenzelCrowd Costume Coordinator
    Costume buyerLisa Spengler30.03.-06.04.2011
    Costume buyerSarah Amft28.2. - 14.5.11
    Costume buyerInga-Britt Waßmann
    Costume department coordinatorRegine Nonnenmacherworkshop coordinator 02-05/11
    SFX costumeHagen TilpHorn- Armature + Magnet Mount
    Key costumerBettina SeifertSet
    WardrobeBarbara SchrammStunt Unit
    WardrobeAnja LafinPatiniererin
    WardrobeMalaika RönneckendorfCrowd Costumer
    WardrobeJessica SpeckerStunt Unit
    WardrobePola Kardum
    WardrobeTheresa Anna LutherKB:Madlene Stewart/Gemma Arterton a.o.
    WardrobeDietke BrandtJeremy Renner
    WardrobeClaudia Gonschorek
    WardrobeTanja Jesekcrowd fantasy
    WardrobeNathalie Neusüßcrowd & stunts
    WardrobeDina Randriaminahy
    WardrobeKatja Willecke
    WardrobeJekaterina Herrmann
    Additional wardrobeLisa Spengler
    Additional wardrobeJudith NeurothFittings, Recherche, Set
    Additional dressersIris Reisig
    Additional wardrobeJohanna SengerCrowd
    Assistant to stylistDina Randriaminahy
    Costume interpreterMartina Kanehl
    Costume interpreterMartina SteinerHexen + ...
    Costume interpreterPetra E. Beckerchief costume cutter Babelsberg
    DirectressJeanette ApelHexen
    TailorKerstin LehmannSchmuckmacherin/Ledermanufaktur
    TailorSabine Otto
    TailorChristian KratzertZusatz Pelz und Leder
    TailorKatrin KoboldLeather Costume Manufacturing
    TailorUlrike DialloMitarbeit in Werkstatt
    TailorChristophe Linérézuzatz schneider Leder
    TailorBarbara David-Paulsentageweise
    TailorSandra DutschkeHexen Anfert.
    TailorBeate TheinHexen
    TailorIngrid Görgen
    TailorSteffen Sureckincl. Zuschnitt
    TailorIsabelle KnochSchneiderin
    Costume dyeingAnja VesterlingTextil Artist
    Costume dyeingJan DieckmannKB : Marlene Stewart
    Costume dyeingYoujin Seo
    Costume dyeingBrita HofmannKostümbearbeitung
    Costume dyeingSonia Inés RochaKB Marlene Stuart
    EmbroidererAgnès Claudefür Hexen diverse
    DirectorTommy Wirkola
    Director (dubbing)Erik Paulsen
    3rd AD crowd (local system)Tommy KreiselmaierAD PA Stonecircle
    3rd AD crowd (local system)Volkmar CroyéAD PA Daily
    Extras coordinatorNils Fehrensen
    Extras coordinatorMatthew BrownCrowd Marshall AD Dep.
    Extras coordinatorJan FilkornCrowd Marshal
    Key/dolly gripHans Hellner2nd Unit dolly Grip
    Key/dolly gripIlko PetkowDolly Grip / Crane
    Key/dolly gripTrevor Watkins2nd Unit Grip
    Key/dolly gripChristian ScheibeA-Cam Dolly Grip
    Grip assistantRene GöttelDaily 2nd Unit
    Grip assistantJan Hagen2nd Unit Zusatz
    Grip assistantKenneth Pearson
    Grip assistantSebastian Mayer [2]
    GafferAlbrecht Silberberger
    GafferSascha Wolfram2nd unit / DOP: Paul Hughen
    Best boyHolger LehnauRigging
    Best boyRoland Patzelt
    Rigging gafferDietmar Haupt
    Lighting technician / electricianMaximilian Linus DreuschRigging Zusatz
    Lighting technician / electricianPeter KramerSenior Electrician
    Lighting technician / electricianChristian MüllerZusatz 2nd Unit
    Lighting technician / electricianGolo Jahn
    Lighting technician / electricianBjörn Körner
    Lighting technician / electricianChristian RybkaRigging electrician
    Lighting technician / electricianFelix Weddige
    Lighting technician / electricianRonald Deter2nd Unit
    Lighting technician / electricianGötz Schmidt zur Nedden
    Lighting technician / electricianAlexander Zeihn
    Lighting technician / electricianHinrich Peters
    Lighting technician / electricianDaniel JoppZusatz Rigging
    Additional electricianMichael Schreiber1st and 2nd Unit
    Additional electricianGeorg Simmendinger
    Additional electricianArian Uting
    Additional electricianMephisto Gonzales
    Additional electricianMichael Lucke1st & 2nd Unit
    Additional electricianTobias Brekle2nd Unit
    Additional electricianBeda Mulzer& adtl. Balloon Operator 2nd. Unit
    Additional electricianAndreas Knäblein1 and 2nd Unit
    Additional electricianVolker Langholz2nd unit
    Additional electricianChristoph Iwanow
    Additional electricianSascha Görlich
    Balloon light operatorMicha KaiserZusatz
    Balloon light operatorChristian SaalfeldBalloonlight
    Lighting assistantJens Thurmann
    Makeup artist / hair stylistValeska Schitthelmkey hair-stylist
    Makeup artist / hair stylistMareike Saß2nd Unit + Zusatz Hexen/crowd
    Makeup artist / hair stylistPeter Bour
    Makeup artist / hair stylistAndrea Pirchner2nd Unit/ Hexen/Crowd
    Additional make up artistMirjam DrabiniokSFX Assistenz Spectral Motion
    Additional make up artistSusann Weber
    Additional make up artistMike ReineckeHistorisch
    Additional make up artistJi-Na Kim
    Additional make up artistBabette Bröseke
    Additional make up artistMonika Lienig
    Additional make up artistAntje HuchelAssistentin Spectral Motion
    Additional make up artistKatrin Schneider
    Additional make up artistAnna Cheret
    Additional make up artistChris RossaProsthetik-Spectral Motion
    Additional make up artistWolfgang Lienig
    Additional make up artistJohanna KochSFX Assistenz Spectral Motion
    Additional make up artistJulia RinklHistorisch, Fantasy
    Additional make up artistMichael Kaepernick
    Additional make up artistNadia HomriAssistentin Spectral Motion (SFX)
    Additional make up artistAnja Drewermann
    Additional make up artistChristina WagnerHexen/crowd
    Additional make up artistDorit Jur
    Additional make up artistKarla Meirer
    Additional make up artistJudith Müller
    Fx makeup artistLisa Edelmannfür Twilight Creations
    Fx makeup artistJörn Seifert
    Fx makeup artistEmilia Grundfor TC & Spectral Motion
    Fx makeup artistLuise Baumgartenfür Twilight Creations
    Fx makeup artistLisa Büscherfür Twilight Creations
    Fx makeup artistKatja Melchesfür Twilight Creations
    Fx makeup artistNadja MärzAssist. for Twilight Creations
    Fx makeup artistDolores Sanchezfor Spectral Motion
    Fx makeup artistSarah Wirtzfür Twilight Creations
    Fx makeup artistSusi Bärprosthetics
    Fx makeup artistAnna von Gwinnerfür Twilight Creations: prep + set
    Fx makeup artistGeorg KorpásDental work für TC
    Fx makeup artistTamar Aviv
    Fx makeup artistFay Hatziusprep+set für Twilight Creations
    Fx makeup artistElise TillmannAssistent Twilight Creations: prep + set
    Fx makeup artistChris RossaDummy - Anfertigung
    Makeup traineeMadeleine Magnus
    Assistant-/ junior-producerSabrina Donati
    Production designerStephen Scott
    Assistant production designerKatja FischerConcept Model Maker
    Art directorAndreas OlshausenSupervising
    Art directorSeth TurnerOn-Set
    Assistant art directorStefan SpethFilmarchitekt
    Set decoratorBernhard Henrich
    Art department assistantJudith RosskothAsst. Set Decorator
    Art department assistantJennie KonradSet Dec. Coordinator
    Concept artistFolko Streese
    Concept artistJan Jericho/Graphic Artist
    Concept artistPeter Popken
    Concept artistUlrich Zeidler
    Prop masterJoey WeberSet Dec Buyer
    Prop masterSascha StrutzProp Buyer
    Prop masterSimon BoucherieProp Master
    Standby propsDavid ThummererFantasie Mittelalter
    Standby propsOliver KuhlmannLead stand by props 1st unit
    Standby propsStefan Sellin2nd ST/BY Propman 2nd UNIT
    Set dresserUlrike Eversmeier
    Set dresserLudolf BöhmSet Dresser und Setbaubühne 2.
    Art department coordinatorIngeborg Heinemann
    Assistant to propmaster /- buyerMarc FielkAsst. Prop Master
    Assistent stand by propmanSebastian Hanusch
    Greens personBarbara JägerHOD Greenery
    Greens personChristian Alexander Klempertlead greensman
    Greens personLars Dichtstandby greens 1. Unit
    Greens personLothar RiedrichGreensman
    Location scoutThomas Lauterkorn
    Set builderHelko Klünder
    Stand by set builderJames Cowley
    Stand by set builderManuel Hessadd. 2nd/1st Unit/Setdresser/Greens
    Stand by set builderMarkus Hasler
    Draughtsman/set designerStephanie RaßSet Designer
    Scenic painterFee Doßmann
    Scenic painterIsabelle Schnabelim Rahmen der Ausbildung
    Scenic painterKadi FastProp Painter
    Scenic painterOliver Arndt
    Scenic painterThomas PilzeckerHexenhaus
    Scenic painterStephan ButtchereitStudio Babelsberg+Außensets
    SculptorMarkus 'Xaver' Steinberger
    SculptorAlessandro Emilio La Rocca
    SculptorMichaela MöllerSandsteingebirge
    SculptorGunnar Zimmer
    SculptorFumiari Ogawa
    Prop builderKatharina HafermaasAgeing, Imitation, Patina
    Prop builderSimon WeisseSenior
    Prop builderJosef SchmidtModellieren der Waffenoberflächen
    Prop builderCindy Schnitter
    Prop builderRobert Wiesnerpropshop Babelsberg
    Prop builderTobias SchroeterSet Dec Lead Propmaker
    Prop builderAlexander Friedrich [1]
    Prop designerRainer Stock
    Property driverPatrick Wiethoffassistent propbuyer
    Line producerJasmina Torbati
    Line producerJasmina Torbati
    Production managerMiki Emmrich2nd Unit
    Senior stage managerMichael GuthkeStudioleit. Studio Babelsberg
    Production coordinatorMichèle MaurerSFX Make/up Department
    Production coordinatorKatja Zaus2nd Unit
    Production coordinatorKatharina Gapski
    Travel coordinatorJenifère NieschmidtAsst. Travel/ Accommodation
    Travel coordinatorElisabeth KempsTravel&Accommodation Coord.
    Assistant production managerSteffen Hagenpre-production
    Assistant production managerFrederike KarschAssistant Travel/Accomodation
    Assistant production managerKathrin KrückebergAsst. Production Coordinator
    Assistant production managerGregor Sauter
    Location managerKlaus Große Darrelmann
    Transportation coordinatorThomas Siegert2nd Unit
    Transportation coordinatorMartin Kuschan
    Transportation coordinatorKnuth SorgersASST.
    Transportation captainFlorian Haeger
    Set manager/ floor managerMario WittmannSet Manager 2nd Unit
    Production secretarySilke Werner
    Production assistantStephanie Frey2nd Unit AD PA
    Production assistantJewgeni Lemke
    Assistant set/floor managerKai StänickeAssistant Set Manager 1st Unit
    Assistant set/floor managerHolger HeinzSet Manager Asst. 1st Unit
    Assistant set/floor managerTobias Pothmann
    Assistant set/floor managerDorothee SwinkeBase PA Vorbereitung
    BlockerMehmet IltizerBloc inc. Blocker Coordinator
    BlockerEric von Mutius
    Set runnerFelix WitteSet PA
    Production driverRaymond Schulz
    Production driverDaniel Janssen1st & 2nd unit Zusatzfahrer
    Production driverAlexander Schimpf
    Production driverSteffen Haronitis
    Production driverCarsten Uhlig
    Production driverMarcel AhrensCast & Crew
    Production driverMehmet Atmaca
    Production driverMatthias Preiß2nd unit Zusatzfahrer
    Production driverSteffen Schuchhardt1st Unit
    Production driverNorbert Leo Mentrop2nd Unit Cast & Crew
    Production driverDenis Küper
    Production driverMarco FischerFahrer & Truck Wrangler
    Production driverRainer MichalekTrailer Umsetzung/Base
    Production driverMichael HöhneTruck Zusatz
    Production driverEnrico Fischer
    Production driverBenjamin Reil
    Production driverGregor Hoppe3 Wochen Zusatz
    Production driverRobert EhlertTrailer Base
    Production driverNicole Kreyßeladditional
    Production driverAndreas BartelZusastzfahrer 2nd Unit
    Production driverPhilipp von Bremen2nd Unit
    Production driverSteffen SahrTech-Truck-Driver
    Production driverMichèl Mehlitz
    Production driverMarcel de Lamotte1st & 2nd Unit (21.03 - 11.06)
    Production driverDaniela Tansey
    Production driverAlexander Müller-Lenhartz2nd unit
    Production driverSven GallerTruck-Driver Technik & Trailer
    Production driverAndreas Korpel1st+2nd Unit Add'l. 17.4.-26.5.
    Production driverAxel Hübner
    Production driverMatthias SchröterFacility & Driver
    Production driverAntonio AlloccaTruck Driver Technik u.Trailer
    Production driverPeter MettTruck-Driver Technik
    Production driverMalte Mann
    Production driverAxel Kirst2nd unit
    Personal driverDaniel Huhnto Tommy Wirkola
    Personal driverJan BludauBeau Flynn
    Personal driverAndreas SchumacherDenis Stewart
    Personal driverAndreas PauliFamke Janssen
    Personal driverSteve WilksProducer
    Personal driverSebastian GottschalkGemma Arterton
    Personal driverTom KirstenProduktionsfahrer - Art Department
    Personal driverAndreas LoiblJeremy Renner & Peter Stormare
    PA internMarie Wildenhain1st Unit
    PA internKatharina Hingst2nd Unit
    Office production assistantAlexander Schönauer(3 wks. post prod.)
    ScreenwriterTommy Wirkola
    ScreenwriterD.W. Harper
    Dubbing script writerErik Paulsen
    Production sound mixerMac Ruth1st Unit
    Production sound mixerThomas Wallis2nd Unit
    Production sound mixerMatthias Richter2nd Unit
    Production sound mixerBen Krüger2nd Unit
    Sound designerPeter Staubli
    Special effects technicianKlaus Mielichtechnical & crew co-ordinator
    Special effects technicianThomas Thiele [1]Zusatzcrew
    Special effects technicianTill Hertrich
    Special effects technicianMarkus GeigerRigging Foreman
    Special effects technicianFranz Sloup
    Special effects technicianZoltan Toth
    Stunt coordinatorAlister Mazzottiauch Stunt Double Björn Sundquist
    Stuntman/womanTolga Degirmen
    Stuntman/womanMarie MouroumStunt player
    Stuntman/womanWolfgang StegemannStunt Double - Peter Stormare
    Stuntman/womanBernhard SchirmerStunt
    Stuntman/womanLeyla Özbekstunt player:Siamese Witch
    Stuntman/womanVanessa WieduwiltStuntplayer für Mazzotti Action
    Stuntman/womanAntje 'Angie' Rau
    Stuntman/womanAlexandra Nazahn
    Stuntman/womanSwen Raschka
    Stuntman/womanJana Reinhardt
    Stuntman/womanFlorian HotzStuntdouble Jeremy Renner
    Stuntman/womanMartin Goeres
    Stuntman/womanNecla Özbekstunt performer: Siamese Witch
    Stuntman/womanJason Oettlé
    Stuntman/womanMike MöllerPreviz Artist
    Stuntman/womanAlessija LauseStuntperformer "Witch"
    Stuntman/womanSascha Girndtarabian witch
    Stuntman/womanAlrik Kreemke
    Stuntman/womanWolfgang LindnerStuntrolle Deputy 3
    Stuntman/womanTimo HonsaTranslucent Witch
    Stuntman/womanJan Boehme
    Stuntman/womanStephani BurkhardIrish witch
    Stunt riggerRalph Güthler
    Stunt riggerWolfgang Stegemann
    Horse trainerGerd Grzesczakfür Filmpferde.com
    Child supervisorNils Fehrensen
    Child supervisorPatrizia Fischer
    Child supervisorSilvia Willmy
    EPK / behind the scenes producerMuriel Gérard
    Personal assistantJenifère NieschmidtPersonal Assitant of Famke Janssen
    Personal assistantAlexander Schönauerto Denis Stewart (6 wks. pre prod.)
    Personal assistantKristen van Dernoot2nd Unit Regie
    Set medicBetty Hellwig
    Marketing, public relationNicola RoloffPublicity Koordination

    Facilities

    DepartmentCompanyComment
    Cameras and UtilitiesStereotec
    Cameras and Utilitieswiredworks filmtechnik gmbh
    Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter | Johanna Ragwitz
    StuntsFilmpferde.comSchauspielerpferde
    Lighting and UtilitiesAirstar European Network SASGaffair 1200
    Lighting and UtilitiesZasa Lights GmbH | balloonlight systemsBalloonlights
    Finance/Law/InsuranceMecon Media Concept Ltd. [de]Gagenabrechnung (Komparsen)
    Office Services, -Supplies, TranslationsManthey Bürotechnik OHGKopierer, Drucker
    Production ServicesastRein FußmattenFußmattenservice
    Production Servicesbloc inc filmservice GmbH+ Crew Trailer
    Production ServicesGPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbHBrandschutzabsicherung
    Production Servicesnila - service rund ums wohnenHousekeeping
    Production ServicesStar`s Dinner Express GmbHCatering
    Transportation, Travel and AccomodationCarry Grand Limousinen+ShuttleserviceCG Fahrservice
    Transportation, Travel and AccomodationCMS - Car Motion Service GmbHMietwagen
    Transportation, Travel and AccomodationDSV Shuttleservice [de]DSV SHUTTLESERVICE
    CostumesKostümfundus Babelsberg GmbHKb: Marlene Stewart
    CostumesPATIN-A SHOP GmbHKostümequipment
    CostumesTheaterkunst GmbH KostümausstattungKB: Marlene Stewart
    DecorationUnternehmen SchönGerüstmontagen in Babelsberg+Set Prötzel
    Makeup and HairErnst-Oskar ModrowSclerallinsen
    Makeup and HairMaskenatelier Babelsberg [de]Maskenspiegelverleih
    Makeup and HairTwilight CreationsSFX Make up, Creatures & Prosthetics
    Makeup and HairWhite Rabbit FXassisting TC
    PropsTextilwerkstatt LetschertAnfertigung Requisit
    Special EffectsChris Creatures Filmeffects
    Special Effectspyro.labs BerlinElektr. Fake-Candles, Hydrauliksteuerung
    Vehicles and aircraftsADG Ambulanzdienst GmbHmed.Absicherung RTW
    Vehicles and aircraftsGPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbHStellung Tanklöschfahrzeuge
    Vehicles and aircraftson the movieTrailers & Drivers

    Awards

    Award winnerYearAwardCategory 
    Florian Maier2013Lumiere Awards - Int. 3D Society [us]Best 3D Feature Film - Europe AwardWinner

    Cinema

    TypeCountryDateComment
    Theatre releaseGermanyThursday, 28/02/2013