VFX Producerin | Caroline Fetzer via Scanline VFX Munich | via Scanline VFX Munich |
Postproduction Supervisor | Christian Vennefrohne | |
VFX Supervisor | Denis Behnke lead | lead |
Digital Intermediate Assistant | Severin Schultze | |
On-Set Screen-Zuspielung | Tobias Sieben Video Playback Operator | Video Playback Operator |
Casting Director | Emrah Ertem | |
Komparsen-, Kleindarstellercasting | Claudia Ferse | |
Drehbuchautor | Murmel Clausen | |
Drehbuchautor | Finn Christoph Stroeks | |
Drehbuchautorin | Lucy Astner | |
Produktionscontroller | Thomas Manzke Hauptbuchhaltung Pantaleon | Hauptbuchhaltung Pantaleon |
Filmgeschäftsführer | Wolfgang Rhaden | |
Assistent der Filmgeschäftsführung | Piotr Odemski | |
Kameramann/DoP | Bernhard Jasper | |
2nd Unit Kameramann | Holger Jungnickel 2 DT / Gimbal Operator / Plates | 2 DT / Gimbal Operator / Plates |
2nd Unit Kameramann | J. Moritz Kaethner 2nd Unit Dop | 2nd Unit Dop |
Kamera Operator | J. Moritz Kaethner B Cam 47 Days | B Cam 47 Days |
Kamera-Drohnen Operator | Nikolaj Georgiew Digicopter | Digicopter |
Aerial Camera Operator | Benjamin Frik | |
Aerial Camera Operator | Stefan Müller [1] | |
Gimbal System Operator | J. Moritz Kaethner Alexa M / Hawk Lite 2x Anamorph | Alexa M / Hawk Lite 2x Anamorph |
Motion Control Operator | Julian Hermannsen | |
Motion Control Operator | Heiko Matting | |
Steadicam Operator | Matthias Biber | |
Steadicam Operator | Matthias Wallinger | |
Steadicam Operator | Benjamin Treplin MK-V AR - dailies | MK-V AR - dailies |
1. Kameraassistent | Johannes Obermaier ARRI Alexa, 2x Hawk Anamorph, Zusatz | ARRI Alexa, 2x Hawk Anamorph, Zusatz |
1. Kameraassistentin | Snezana Anastasijevic | |
1. Kameraassistent | Alexander Scholten 14 DT C-Cam + 2nd Unit 2xAnamorphic | 14 DT C-Cam + 2nd Unit 2xAnamorphic |
1. Kameraassistent | Moritz Müller | |
2. Kameraassistent | Tobias Hametner Alexa 4:3, Anamorph, Zusatz | Alexa 4:3, Anamorph, Zusatz |
2. Kameraassistentin | Saskia Franz 5 DT Zusatz Alexa | 5 DT Zusatz Alexa |
2. Kameraassistentin | Karina Genis Aerial Camera Assistant Epic | Aerial Camera Assistant Epic |
2. Kameraassistent | Hannes Engler Zusatz | Zusatz |
2. Kameraassistent | Norwin Hatschbach Zusatz 2DT | Zusatz 2DT |
2. Kameraassistent | Milian-Yannik Symanek Zusatz | Zusatz |
2. Kameraassistent | Samuel von Mackensen 2nd Unit | 2nd Unit |
2. Kameraassistent | Johannes Pelzer Zusatz 2nd Unit | Zusatz 2nd Unit |
2. Kameraassistent | Benjamin Leutgeb | |
DIT Digital Imaging Technician | Holger Jungnickel 2x Alexa / ProRes / 2xAnamorph | 2x Alexa / ProRes / 2xAnamorph |
DIT Digital Imaging Technician | Severin Schultze Digital Dailies @ ARRI | Digital Dailies @ ARRI |
DIT Digital Imaging Technician | Fabio Spitzenberg addt'l | addt'l |
Rear Projection Plates Operator | Thomas Matysiak Projektmanager | Projektmanager |
Videooperator | David Wynands PSU-3X, 2x ALEXA | PSU-3X, 2x ALEXA |
Videooperator | Markus Kreuzwirth 11DT, PSU 3X, 2x Alexa | 11DT, PSU 3X, 2x Alexa |
Videooperator | Oliver Vieweg 3DT | 3DT |
Standfotografin | Anne Wilk & Plakat | & Plakat |
1. Kamerabühne | Jan Hagen Add. Grip 5 Tage | Add. Grip 5 Tage |
1. Kamerabühne | Jörg Mertink 2.Kamerabühne ab 23.09. | 2.Kamerabühne ab 23.09. |
1. Kamerabühne | Hagen Raeder Key Grip | Key Grip |
Kamerabühnenassistent | Christian Marienthal | |
Kamerabühnenassistent | Daniel Krause Ab 15.9. | Ab 15.9. |
Kamera-Drohnen Pilot | Martin Rinderknecht DIGICOPTER RED 6K | DIGICOPTER RED 6K |
Kostümbildner | Metin Misdik | |
Kostümbildassistentin | Tina Eckhoff | |
Setkostüm (Garderobiere) | Kati Lafin | |
Setkostüm (Garderobiere) | Sonja Greif KB: Metin Misdik | KB: Metin Misdik |
Setkostüm (Zusatz) | Liz Kreyenberg | |
Setkostüm (Zusatz) | Bettina Köhler | |
Setkostüm (Zusatz) | Gabriele Keuneke | |
Setkostüm (Zusatz) | Barbara Schramm 2nd Unit | 2nd Unit |
Setkostüm (Zusatz) | Nana Seemann Cast | Cast |
Setkostüm (Zusatz) | Eleni Groszer | |
Setkostüm (Zusatz) | Chiara Bubici | |
Setkostüm (Zusatz) | Jessica Specker | |
Setkostüm (Zusatz) | Rosemoon Cunningham | |
Setkostüm (Zusatz) | David Werer | |
Setkostüm (Zusatz) | Kerstina Schemmel | |
Setkostüm (Zusatz) | Alexandra Vogel | |
Setkostüm (Zusatz) | Agnès Claude | |
Oberbeleuchter | Matthias Reisser | |
Best Boy Licht | Martin Lieckfeld Rigging Unit | Rigging Unit |
Best Boy Licht | Tilman Hautsch | |
Rigging Gaffer | Tobias Brekle | |
Beleuchter | Alexander Martin Rigging Unit | Rigging Unit |
Beleuchter | Markus Bleier | |
Beleuchter | Tobias Gehlfuß Rigging Crew | Rigging Crew |
Beleuchter | Mirko Fricke 2nd Unit | 2nd Unit |
Beleuchter | Tom Sperling /zusatz | /zusatz |
Beleuchter | Thomas Roßbach Main Unit | Main Unit |
Zusatzbeleuchter | Florian Wolf | |
Lichtassistent | Oliver Schorch | |
Licht Praktikant | Michail Petrou | |
Maskenbildnerin | Annett Schulze | |
Maskenbildnerin | Verena Heller Maskenbildner Veronica Ferres | Maskenbildner Veronica Ferres |
Maskenbildnerin | Charlotte Chang HOD | HOD |
Zusatzmaskenbildnerin | Natalia Jaik | |
Zusatzmaskenbildnerin | Julia Lohmüller | |
Zusatzmaskenbildnerin | Janet Selcuk | |
Zusatzmaskenbildnerin | Anne Wenzel | |
Zusatzmaskenbildnerin | Filiz Riech | |
Zusatzmaskenbildnerin | Margarita Rasbasch Extras | Extras |
Zusatzmaskenbildnerin | Nina Cesari | |
Zusatzmaskenbildnerin | Franziska Knoll | |
Zusatzmaskenbildnerin | Christina Wagner | |
Zusatzmaskenbildnerin | Katharina de Malotki | |
Zusatzmaskenbildnerin | Krisztina Szántó-Konthur | |
Maskenbildassistentin | Hannah Chinnakam | |
Komponist | Arne Schumann | |
Komponist | Josef Bach | |
Komponistin | Tina Pepper Additional Music | Additional Music |
Produzent | Dan Maag | |
Produzent | Matthias Schweighöfer | |
Associate Producer | Markus Reinecke | |
Associate Producer | Torsten Künstler | |
Service Producerin | Elena Márquez Martinez Koordination Motion Control | Koordination Motion Control |
Koproduzent | Josef Reidinger | |
Koproduzent | Klaus Dohle | |
Assistentin der*des Produzent*in | Daniela Winkler | |
Szenenbildner | Christian Eisele | |
Art Director | Christian Pralle | |
Set Decorator (Ausstatterin) | Gabriella Ausonio | |
Assistant Set Decorator | Nora Grabowski | |
Außenrequisiteur | Martin Schultz 2 Unit | 2 Unit |
Außenrequisiteur | Ralf Strohschein | |
Außenrequisitenassistentin | Susanne Steim | |
Setrequisiteur | Tino Lemke | |
Setrequisiteur | Torsten Kuhne 2.unit | 2.unit |
Set Dresser | Andreas Wendt | |
Set Dresser | Giovanni Scribano | |
Set Dresser | Jens Gaube | |
Picture Car/Vehicle Coordinator | Carlos Rodrigues | |
Setrequisitenassistentin | Anja Mirowski 2. Unit | 2. Unit |
Setrequisitenassistentin | Marlene Rudolph | |
Location Scout | Iris Czak | |
Location Scout | Sören Lang | |
Location Scout | Silvia Eisenhut | |
Location Scout | Jan Lewis | |
Baubühne | Felix Schöpfer | |
Baubühne | Christoph Baumstieger setbaubühne | setbaubühne |
Prop Maker | Robert Wiesner Stuntdummy | Stuntdummy |
Prop Maker | Frank Noack B Friese FX | B Friese FX |
Graphic Artist | Sabine Steinhof | |
Graphic Artist | Oliver Landgraf Logodesign "Der Nanny" | Logodesign "Der Nanny" |
Requisitenfahrer | Moritz Kosanke Swing Gang | Swing Gang |
Ausstattungspraktikantin | Denise Baron | |
Ausstattungspraktikant | Florian Radloff | |
Herstellungsleiterin (Line Producerin) | Hannah Lea Maag | |
Produktionsleiter | Felix Leitermann | |
Produktionskoordinator | Michael Belitz | |
Health and Safety Coordinator | Grit Belitz | |
Produktionsassistent | David Maria Vogel | |
Produktionsassistentin | Vera Maria Jung | |
Produktionsassistentin | Maximiliane Prokop | |
1. Aufnahmeleiter | Walter Erbe | |
Motivaufnahmeleiterin | Angela Mages | |
Motivaufnahmeleiter | Oliver Gimbel | |
Setaufnahmeleiter | Alexander Rutkowski | |
Setaufnahmeleiterin | Anika Dombrowsky 2.Unit Set-AL Osthahfen | 2.Unit Set-AL Osthahfen |
Teamassistentin (vormals Produktionssekretärin) | Nele Fischer Trainee Pantaleon Films GmbH | Trainee Pantaleon Films GmbH |
Assistentin der Motiv-AL | Viola Winghart | |
Assistentin der Aufnahmeleitung | Jasmin Kira Hornung | |
Assistent der Aufnahmeleitung | Sven Jorden | |
Assistent der Set-AL | Christopher Hentschel | |
Assistent der Set-AL | Jonas Bastian Kettling 6 Tage Zusatz | 6 Tage Zusatz |
Produktionsfahrer | Jan Bludau | |
Produktionsfahrer | Sascha Graetz | |
Produktionsfahrer | Ralf Pitzius AL.: Walter Erbe | AL.: Walter Erbe |
Produktionspraktikantin | Katharina Fischer | |
Set Runner | Martin Stange | |
Set Runner | Leonard Hadrich | |
Set Runner | Danny M. Spreer | |
Regisseur | Matthias Schweighöfer | |
2nd Unit Regisseur | Stephen Manuel | |
1. Regieassistentin | Annabell Etzel | |
2. Regieassistent | Sascha Birrer | |
2. Regieassistentin | Frederike Karsch 2nd Unit | 2nd Unit |
2. Regieassistent | Malte Grosche 2nd Unit | 2nd Unit |
2. Regieassistent | Ben Bischof | |
3. Regieassistentin | Theresa Krehn | |
Script Supervisor | Sandra Pöggel 2nd Unit | 2nd Unit |
Script Continuity | Carmen Stuellenberg | |
Storyboard Artist | Raymond Boy | |
Schauspiel Coach (Kinder) | Gudrun Bahrmann | |
Komparsenbetreuerin | Rosa Mylord 3 DT | 3 DT |
Komparsenbetreuerin | Viktoria Ngotsé | |
Komparsenbetreuerin | Sarah Wangler | |
Co-Regisseur | Torsten Künstler | |
Regiepraktikantin | Angie Luise Jordan | |
Regiepraktikantin | Mariella Koch | |
Filmeditor | Zaz Montana | |
Schnittassistentin | Sarah Birnbaum | |
SFX Spezialeffekte Supervisor | Björn Friese für bffx | für bffx |
SFX Spezialeffekte Techniker | Marcel Caspers für bffx | für bffx |
SFX Spezialeffekte Techniker | Johannes Brömel | |
SFX Spezialeffekte Techniker*in | Jens Dunkel bei bffx | bei bffx |
SFX Spezialeffekte Techniker | Till Hertrich | |
SFX Spezialeffekte Techniker | Frank Noack | |
Stuntman | Patrick Richter [2] | |
Stuntman | Ahmed Chaer | |
Stuntman | Niklas Kinzel | |
Stuntman | Robert Maaser | |
Stuntwoman | Leyla Özbek stunt player | stunt player |
Stuntman | Hannes Pastor | |
Stuntwoman | Teresa Henn Stunt Double Paula Hartmann | Stunt Double Paula Hartmann |
Stuntman | Raffael Armbruster | |
Stuntman | Steffen Jung | |
Stuntman | Tolga Degirmen | |
Filmtonmeister | Manfred Banach | |
2. Filmtonassistent | Florian Häfner | |
Mischtonmeisterassistent | Karim El Morr | |
Sound Designer | Benedikt Uebe | |
Synchrongeräusche Editor | Pit Kuhlmann | |
Marketing, PR | Florian Ross Making of / Drehtagebücher | Making of / Drehtagebücher |
Caterer (Setkoch) | Jens Bochow Freelancer f. Mundwerk Cat. | Freelancer f. Mundwerk Cat. |
Kinderbetreuerin | Lydia Fischer Zusatz | Zusatz |
Personal Assistant | Peti Misaila Matthias Schweighöfer | Matthias Schweighöfer |
Projektleiter | Benedikt Eisenstecken Stunts: c/o Production Concept | Stunts: c/o Production Concept |
Rechteklärung | Ingo Fischer [1] Rights and Clearances | Rights and Clearances |
Sachverständiger (Produktion) | Michael Stricker Schadenabwicklung | Schadenabwicklung |
Stand In | Paul Kupetz Stand In 37 DT | Stand In 37 DT |