Narcyz i Złotousty

    Wszystkie tytuły (2)
    film kinowy | 2018-2019 | dramat, literacki, miłosny | Niemcy

    Opis filmu

    Olśniewająca ekranizacja powieści niemieckiego noblisty Hermana Hessego o męskiej przyjaźni i poszukiwaniu drogi do szczęścia.
    Rozgrywająca się w średniowieczu historia przyjaźni tytułowych bohaterów pokazuje dwie życiowe postawy. Duchowość zestawia z rozumem, ascezę – z ciekawością świata i pędem do życia pełnego wrażeń.
    Przyjaźń między Narcyzem a Złotoustym zawiązała się jeszcze w czasach chłopięcych, gdy obaj pobierali nauki w klasztorze Mariabronn. Spokojny, opanowany Narcyz był zupełnym przeciwieństwem skorego do zabawy Złotoustego, który szybko zdał sobie sprawę, że żywot mnicha nie jest dla niego. Każdy z nich zdecydował się pójść za własną intuicją. Ten pierwszy wybrał służbę Bogu, drugi wyruszył w świat.
    Spotkanie po latach będzie nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością oraz lekcją, jaką każdy z nich odebrał od życia, ale i czasem nowych, ekscytujących doświadczeń.
    [Aurora Films]
    Aktor(ka)Nazwisko postaciAktor(ka) dubbingowa/lektor(ka)Stimme
    Jannis NiewöhnerGoldmund [RG]
    Sabin TambreaNarziss [RG]
    André M. HennickeLothar [RD]
    Henriette ConfuriusLene [RD]
    Elisa SchlottJulia [RD]
    Emilia SchüleLydia [RD]
    Matthias HabichBurgherr [RD]
    Branko SamarovskiAbt Daniel [RD]
    Uwe OchsenknechtMeister Niklaus [RD]
    Roxane DuranLisbeth [RD]
    Kida Khodr RamadanAnselm [RD]
    Jessica SchwarzRebekka [RD]
    Sunnyi MellesGräfin [RD]
    Oskar von Schönfelsjunger Narziss [RD]
    Jeremy Milikerjunger Goldmund [RD]
    Lukáš (Lukas) BechPriester [RD]
    Georg FriedrichFürst [RD]
    Michael GlantschnigBenjamin [RD]
    Elisabeth KanettisLise [RD]
    Roman Johannes KornfeldUlrich [RD]
    Johannes KrischGoldmunds Vater [RD]
    Marius Theobald
    Alfred [RD]
    Victoria HauerGoldmunds Mutter [RE]
    Susanna WiegandWoman
    AktywnośćNazwiskoAdnotacja
    1st ADKai SiggelkowAustria/Czech Republic
    Administrator filmuRalf Neuhaus
    Producentka VFXTabea Chadalakian Kurz
    Supervisor VFXFrank Kaminskizusammen mit ARRI Media
    Digital film compositorConstantin MaierZusatz
    KolorystkaTraudl Nicholson
    Digital Intermediate assistantClara B. ZimmerARRI Mitte
    Druga charakteryzatorkaKaroline StroblKey Make-up
    Druga charakteryzatorkaAurora HummerCrowd Makeup & Hair Supervisor historisch
    Główna charakteryzatorka (makeup i fryzury)Helene LangHOD MU&HAIR&WIGS PERIOD MEDIVAL
    Operator dźwięku na planieFrank Heidbrink1.unit english speaking production
    Asystent operatora(-ki) dźwiękuPhilipp Schrems
    Stażysta (dział dźwięku)Pepe Cikan
    Nadzór efektów specjalnychMartin Kulhánek
    Główna kostiumografkaNicole Fischnaller
    Asystentka kostiumografa(-ki)Nadine Wäldchen
    Asystentka kostiumografa(-ki)Sabine Waszmer
    GarderobianaAnna Klering
    GarderobianaRamona HirtCrowd; KB: Nicole Fischnaller; Austria
    MontażystkaBritta Nahler
    Montaż on-lineIon-Petru Tanase
    Montaż (efekty VFX)Felix Brokbals
    KompozytorHenning Fuchs
    Konsultantka muzycznaAnnette GentzOriginal Score
    Mistrz oświetlenia / gafferIgor Jelen
    Mistrz oświetlenia / gafferJonathan RinnWinterdreh
    Reżyserka castinguAnja Dihrberg
    Reżyserka castinguCassandra HanCasting Südtirol
    Reżyserka castingu (dzieci)Jacqueline Rietz
    Autor zdjęć filmowychBenedict Neuenfels
    Autor zdjęć filmowych - II ekipaPhillip Wölke
    Pierwszy asystent kameryKalle KallovskyB-Cam
    Pierwszy asystent kameryAndreas ErbenA-Cam, RED
    Druga asystentka operatora(-rki) kameryMelanie Schneider [2]
    Asystent operatora(-rki) obrazu (DIT)Phillip Wölke
    FotosistaJürgen Olczyk
    ReżyserStefan Ruzowitzky
    Drugi asystentka reżysera(-rki)Julia Schmachtel
    Script continuityDirka Pfab
    Coaching aktorski (dzieci)Tatjana Dernbecher
    Coach aktorski (dzieci)Volker Pettersab 3.9.
    Realizator zgrania dźwiękuTschangis Charokh
    Asystent realizatora(-rki) zgrania dźwiękuMaxi Pongratz
    UdźwiękowienieCorinna Fleig
    Montażystka dźwiękuCharlotte Lewis
    Montaż efektów synchronicznychPhilip BabinFoley Editor / Rotor Film GmbH
    Operator dźwięku (efekty synchroniczne)Jean-Marie Gilles
    ProducentTommy Pridnig
    ProducentPeter Wirthensohn
    ProducentHelge Sasse
    ProducentChristoph Müller
    KoproducentMartin Bachmann
    KoproducentkaEva van Leeuwen
    ProducentkaLydia Elmer
    Producent wykonawczy (service producer)Michal Pokorny
    Producentka liniowaViktoria ZellnerLotus-Film
    Producent liniowyChris EvertLine Producer
    Asystentka producenta(-tki) liniowego(-ej)Edda Markus
    Kierowniczka produkcjiStephanie Wagner [1]
    Producent nadzorującyManfred Fritsch
    Koordynatorka produkcji/ II kier. prod.Bianca Leutgab
    Asystentka kierownika(-czki) produkcjiGerlinde TreibenreifSüdtirol 3DT
    Drugi kierownik produkcji ds. obiektów (local system)Daniel MJ KrauseAustria
    Kierowniczka planuMelanie Thier18 DT Österreich
    Kierowca grupy filmowejThomas SchulerÖsterreich
    Kierowca grupy filmowejJoachim Flich
    Autor scenariusza / scenarzystaStefan Ruzowitzky
    WspółscenarzystaRobert Gold
    Pierwowzór literackiHermann Hesse
    ScenografSebastian Soukup
    ScenografMerlin OrtnerSupervising Art Director
    Dekorator wnętrzTom Hecker
    Rekwizytorka planowaSilvie Sachseneder
    Asystentka dyżurnego(-ej) rekwizytora(-rki)Antonia Molter18 DT Österreich
    RedaktorkaMarlen RichterMaking-of, Social Clips

    Firma (usługi)

    Obszar działalnościFirmaAdnotacja
    Oświetlenie i akcesoriaMaier Bros. GmbH
    Usługi produkcyjneLockit Network Services (ehem. easySCOTT Metadata Services)
    CastingAnja Dihrberg Casting
    CastingRietz Casting & Agentur [de]
    KostiumyPATIN-A SHOP GmbHKostümequipment
    KostiumyTheaterkunst GmbH KostümausstattungKB: N. Fischnaller
    GripMaier Bros. GmbH
    Dźwięk (postprodukcja)Media Services GmbH | ARRI Media
    Dźwięk (postprodukcja)MMZ Mitteldeutsches Multimediazentrum Halle (Saale) GmbHDOLBY ATMOS Mixing Stage
    Obróbka filmu, transferyMedia Services GmbH | ARRI Media
    Wizualne efekty specjalne VFXDay for Night GmbHvfx production
    Wizualne efekty specjalne VFXMedia Services GmbH | ARRI Media

    Nagrody

    LaureatRokNagrodaKategoria 
    Sebastian Soukup2020Deutscher Filmpreis [de]Bestes Szenenbildnominowany(-na)
    Stefan Ruzowitzky2020Bolzano Film Festival - Intermezzo [it]Golden Walther Awardnominowany(-na)
    Helene Lang2020Deutscher Filmpreis [de]Bestes Maskenbildnominowany(-na)
    Helene Lang2021Österreichischer Filmpreis [at]Beste Maskenominowany(-na)
    RodzajKrajDataAdnotacja
    Premiera kinowaPolskapiątek, 22.10.2021
    Premiera kinowaNiemcyczwartek, 12.03.2020
    Premiera kinowaAustriapiątek, 03.01.2020