Production accountant | Olaf Schmidt | |
Motion graphics designer | Rick Baxstar Skype Maske | Skype Maske |
Digital compositor / compositing artist | David Teichert | |
Motion control supervisor | Julian Hermannsen | |
Director of photography | Stephan Schuh | |
2nd unit dop | Dario Jozic | |
Drone camera operator | David Schlange MoVI M10 RED EPIC | MoVI M10 RED EPIC |
Gimbal system operator | Roman Müllegger Ronin Technician | Ronin Technician |
Motion control operator | Heiko Matting | |
Steadicam operator | Anian Bernrieder whole project, approx. 10 working days | whole project, approx. 10 working days |
1st assistant camera | Dario Jozic | |
1st assistant camera | Tanja Pegatzki | |
1st assistant camera | Anian Bernrieder B Cam, whole project 36DT, Alexa XT Plus/M, Cooke S4 | B Cam, whole project 36DT, Alexa XT Plus/M, Cooke S4 |
2nd assistant camera | Mark Fesser | |
2nd assistant camera | Benedikt Schneider Zusatz 6 DT. Alexa | Zusatz 6 DT. Alexa |
DIT digital imaging technician | Carsten Deinert Arri Alexa RAW | Arri Alexa RAW |
DIT digital imaging technician | Georg Lanz Ersatz | Ersatz |
Video assist/playback operator | Lucas Fuchs 3 DT | 3 DT |
Still photographer | Marco Nagel | |
Casting director | Emrah Ertem | |
Casting assistant | Silvia Pernegger Kinder Casting Scout | Kinder Casting Scout |
Extras/bit player casting | Michael von Hohenberg | |
Costume designer | Birgit Hutter | |
Assistant costume designer | Elisabeth Witte | |
Key costumer | Helga Lohninger | |
Costumer / wardrobe | Anja Richter | |
Costumer / wardrobe | Jennifer Silberhorn | |
Additional costumers | Jolanta-Irma Kämmer | |
Additional costumers | Diana Bähr | |
Director | Sven Unterwaldt | |
2nd unit director | Anne Stoye | |
1st AD (local system) | Marc Kluge | |
Crowd 2nd AD (local system) | Anne Stoye | |
3rd AD crowd (local system) | Leonie Neef | |
Script continuity | Jan Birka | |
Storyboard artist | Agi Dawaachu | |
Actor coach (children) | Brigitte Simons | |
Editor | Stefan Essl | |
Trailer editor | Manuel Reidinger Editor TV Spots 30s, 20s, 10s | Editor TV Spots 30s, 20s, 10s |
Key grip | Jürgen Wolf | |
Grip | Philipp Enzmann Kranzusatz | Kranzusatz |
Grip | Oliver Täubrich | |
Crane operator | Jürgen Wolf | |
Grip trainee | Claudio Köhl | |
Gaffer | Michael Koschorreck | |
Lighting technician / electrician | Dirk Oerter-Markgraf | |
Lighting technician / electrician | Mathias 'Seitz' Feldmeier Pult Operator | Pult Operator |
Additional electrician | Benjamin Menne 10 DT | 10 DT |
Lighting assistant | Paul Hübner | |
Lighting assistant | Stefan Weßling Nürnberg | Nürnberg |
Makeup artist / hair stylist | Mechthild Schmitt | |
Makeup artist / hair stylist | Martine Flener | |
Additional make up artist | Bettina Heyl vom 6.10. bis 14.10. | vom 6.10. bis 14.10. |
Additional make up artist | Nadine Jüsche | |
Composer | Leland Cox | |
Composer | Klaus Badelt | |
Producer | Corinna Mehner | |
Producer | Hans Eddy Schreiber | |
Producer | Carolin Dassel | |
Service producer | Elena Márquez Martinez Koordination Motion Control | Koordination Motion Control |
Production designer | Alexandra Maringer | |
Assistant production designer | Anna-Maria Otte | |
Art director | Bettina Morell | |
Set decorator | Birgit Esser | |
Concept artist | Lia Wehrs Pre-Production for Blue Eyes Fiction | Pre-Production for Blue Eyes Fiction |
Construction manager | Uli Langenberg NRW - Schule | NRW - Schule |
Construction manager | Florian Schafarschik | |
Construction manager | Dominik Wipperfürth NRW - Parkour Rohbau | NRW - Parkour Rohbau |
Prop master | Sandra Zimmerle | |
Assistant to propmaster /- buyer | Hella Stichlmair und Set Dresser, Bayern | und Set Dresser, Bayern |
Assistant to propmaster /- buyer | Susan Gohsmann NRW | NRW |
Standby props | Nadine Naumovic | |
Set dresser | Carsten Wesche-Böttcher | |
Set dresser | Anuchai Wolfgang Dodo Lilienthal | |
Location scout | Bettina Morell Bayern | Bayern |
Location scout | Pia Esten NRW | NRW |
Location scout | Dieter Lotzmann Bayern - Archivrecherche | Bayern - Archivrecherche |
Location scout | Antonia Haacke Bayern | Bayern |
Location scout | Rüdiger Jordan NRW - Archivrecherche | NRW - Archivrecherche |
Set builder | Michael Adam [1] | |
Set builder | Jürgen Henn | |
Set builder | Ali Brambilla Hessen - Scale Sets | Hessen - Scale Sets |
Set builder | Armin Hecht | |
Stand by set builder | Klaus Heimes | |
Scenic painter | Pierre Galic NRW Backup (Schule) | NRW Backup (Schule) |
Scenic painter | Yolanda Palazuelo | |
Scenic painter | Fabian Kraus | |
Scenic painter | Achim Reimann NRW Head Painter - Schule | NRW Head Painter - Schule |
Scenic painter | Nina Horstmeier NRW Assistenz - Parkour | NRW Assistenz - Parkour |
Sculptor | Björn Poppinga | |
Graphic artist | Friederike Fischer Schilder | Schilder |
Graphic artist | Nele-Tabea Reineke Props (Additional) | Props (Additional) |
Graphic artist | Lisa Salat Photomontagen | Photomontagen |
Graphic artist | Anne Wilk Plakat | Plakat |
Property driver | Christoph Sobecki Zusatz - Tageweise | Zusatz - Tageweise |
Property driver | Vince Varona | |
Property driver | Akin Cusuz NRW | NRW |
Art department trainee | Mareike Rückert | |
Art department trainee | Johanna Schreiber | |
Art department trainee | Jochen Born | |
Line producer | Markus Golisano | |
Production manager | Dirk Engelhard | |
Production coordinator | Gabriele Friedel | |
Assistant production manager | Lisa Bayer | |
Unit manager (local system) | Jutta Schornstein | |
Location manager (local system) | Ulrich Büchel NRW | NRW |
Set manager/ floor manager | Stefan Bock | |
Assistant set/floor manager | Lisa Koppe bis 23.10. | bis 23.10. |
Assistant set/floor manager | Marvin Albracht | |
Production driver | Christoph Siegert Köln, Hanau, Nürnberg | Köln, Hanau, Nürnberg |
Production driver | Sven Schladweiler NRW, Hessen | NRW, Hessen |
Production driver | Oliver Meissner 7 Tage Vertretung | 7 Tage Vertretung |
PA intern | Pascal Czerwek | |
Set runner | Agnes Frank | |
Set runner | Frida Lizine Aushilfe 1 Tag | Aushilfe 1 Tag |
Screenwriter | Silja Clemens Mitarbeit | Mitarbeit |
Screenwriter | Gerrit Hermans | |
Screenwriter | Florian Schumacher Mitarbeit | Mitarbeit |
Literary source | Sabine Ludwig | |
Production sound mixer | Max Vornehm | |
Boom operator | Serge Timmons | |
Play-back operator | Marvin Albracht HESSEN | HESSEN |
Play-back operator | Stefanie Sebald | |
Assistant to sound re-recording mixer | Karim El Morr | |
Foley editor | Laura Plock | |
Audio description mixer | Thomas Supke | |
Special effects supervisor | Helmut Neudorfer | |
Special effects technician | Hans Neurohr | |
Model maker | Sebastian Bulst | |
Puppets maker | Marilyne Neurohr | |
Puppets maker | Gwendolin Hallhuber | |
EPK / behind the scenes producer | Fritzi Schrader Drehbegleitung, Making Of, Interviews, EPK (inkl. Postproduktion) | Drehbegleitung, Making Of, Interviews, EPK (inkl. Postproduktion) |