Director of photography | Nikita Romanov | |
Gimbal system operator | Nikita Romanov | |
1st assistant camera | Julius Boehm Substitution 1 week | Substitution 1 week |
1st assistant camera | Toni Ulbricht | |
1st assistant camera | Timo Höft 3DT Vertretung | 3DT Vertretung |
1st assistant camera | Oliver Baune A-CAM | A-CAM |
2nd assistant camera | Jonas Hümbs Sony VENICE, Cooke Anamorphic, Ronin 2 // Vertretung 1 Day | Sony VENICE, Cooke Anamorphic, Ronin 2 // Vertretung 1 Day |
2nd assistant camera | Jim Hofacker first part of shooting (2020) | first part of shooting (2020) |
2nd assistant camera | Lukas Kleimt Sony Venice | Sony Venice |
Data wrangler / digital loader | Jonas Hümbs Sony VENICE + Videooperator // Block 2 | Sony VENICE + Videooperator // Block 2 |
Data wrangler / digital loader | Milan Hoppe Silverstack | Silverstack |
Video assist/playback operator | Jonas Hümbs Block 2 | Block 2 |
Video assist/playback operator | Milan Hoppe | |
Still photographer | Andre Wilb | |
Still photographer | Jörn Tempel 2. Block | 2. Block |
Costume designer | Lea Sophie Diehl | |
Costumer / wardrobe | Kathrin Sophie Hüfner 2nd block (feb/march) | 2nd block (feb/march) |
Costumer / wardrobe | María Pozos KB Lea Sophie Diehl 1. & 2. Drehblock 7 Tage | KB Lea Sophie Diehl 1. & 2. Drehblock 7 Tage |
Costumer / wardrobe | Olivier Mohrińge Set Costume Cast | Set Costume Cast |
Director | Ilka Sparringa | |
1st AD (local system) | Irman Thiessen | |
Crowd 2nd AD (local system) | Joachim Neger | |
Script continuity | Felix Leßmeister | |
Editor | Dima Varshavsky | |
Key grip | Vivian Andres | |
Gaffer | Luca Scharfenberg | |
Best boy electric | Manuel Schildknecht | |
Lighting technician / electrician | Max Siemund | |
Lighting technician / electrician | John Wagener | |
Lighting technician / electrician | Alexander Schmitt | |
Key makeup artist/hair stylist | Maria Ratzeburg | |
Assistant makeup artist | Britta Hess | |
Assistant makeup artist | Lara-Louise Barten | |
Assistant makeup artist | Janette Peters | |
Composer | Hannes Bieber | |
Producer | Friedrich Bochröder | |
Producer | Ilka Sparringa | |
Production designer | Michael Kadow | |
Assistant production designer | Martha Inés Brenner | |
Prop master | Viktoria Nagel | |
Prop master | Dennis Schmitt Block 2 | Block 2 |
Assistant to propmaster /- buyer | Ira Sophie Klawon | |
Standby props | Jana von der Heiden Block 1 (2020) & Block 2 (2021) | Block 1 (2020) & Block 2 (2021) |
Location scout | Holm Jaster | |
Graphic artist | Michael Gronendahl Animations | Animations |
Production manager | Bianca Beer | |
Assistant production manager | Gülden Sarac 1. Block (2020) & 2. Block (2021) | 1. Block (2020) & 2. Block (2021) |
Assistant production manager | Liam Wölfer 2. Block 2021 | 2. Block 2021 |
Set manager/ floor manager | Arthur Williams | |
Set manager/ floor manager | Paula Jungklaus | |
Set runner | Eva Haverkamp | |
Set runner | Luisa Knight | |
Screenwriter | Ilka Sparringa | |
Screenwriter | Friedrich Bochröder | |
Production sound mixer | Andreas Hermann | |
Boom operator | Dennis Hömberg | |
Boom operator | Markus Haas [1] | |
Boom operator | Bastian Wilhelmy ~ 2 weeks | ~ 2 weeks |
Sound re-recording mixer | Volker Armbruster | |
Sound designer | Jan-Michael Hökenschnieder | |
Sound designer | Lukas Rabl | |
Foley recordist | Marco Schnebel | |
Dialogue editor | Finn Tödte | |
Foley artist | Volker Armbruster | |
Special effects technician | Ralf Cordes | |
Stunt coordinator | Ralf Cordes | |