Production accountant | Steffen Haja zunull :o UG | zunull :o UG |
Title designer | Carmen Prinz | |
Colorist | Tobias Wiedmer HDR/SDR @ Cine Chromatix | HDR/SDR @ Cine Chromatix |
Director of photography | Tobias Koppe Grimmepreis nominiert / Alexa Mini / Vantage Hawk V-Lite 74 1,3 | Grimmepreis nominiert / Alexa Mini / Vantage Hawk V-Lite 74 1,3 |
Additional photography | Jan Mayntz Casting (Metin) | Casting (Metin) |
Additional photography | Michael Terhorst 1 DT | 1 DT |
Gimbal system operator | Bernhard Russow | |
1st assistant camera | Flu Popow Mini, anamorph | Mini, anamorph |
2nd assistant camera | Maximilian Nierade | |
Data wrangler / digital loader | Phillip Hummel | |
Casting director | Nina Haun | |
Casting assistant | Alrun Seifert | |
Casting assistant | Laura Buschhagen | |
Costume designer | Sophie Klebba | |
Assistant costume designer | Eva Brox | |
Costumer / wardrobe | Anja Strelets | |
Director | Jano Ben Chaabane | |
1st AD (local system) | Bernd Reinink | |
Script continuity | Rosa Schein | |
Actor coach | Jens Roth Rollenvorber. M.Mauff, L.Blarer, L. | Rollenvorber. M.Mauff, L.Blarer, L. |
Editor | Felix Rudek | |
Online editor | Maximilian Buske | |
Key grip | Dustin John | |
Gaffer | Mirko Fricke | |
Best boy electric | Robert Bergmann 20 DT | 20 DT |
Lighting technician / electrician | Christopher Reiners | |
Lighting assistant | Valentin Spengemann | |
Lighting assistant | Charly Chahwan | |
Key makeup artist/hair stylist | Carina Hohenhoff | |
Makeup artist / hair stylist | Janina Kuhlmann | |
Producer | Laura Bull | |
Production designer | Birgit Kniep-Gentis | |
Assistant production designer | Pelin Gebhard | |
Prop master | Kathrin Adam | |
Standby props | Yasmin Pochert | |
Set dresser | Gunter Müller Furniture store, Apartment Metin, Car wrapping | Furniture store, Apartment Metin, Car wrapping |
Set dresser | Marta Magdalena Jeszke | |
Set dresser | Saga Fermin zusatz | zusatz |
Property assistant | Natalie Giannopoulos | |
Location scout | Denis Sennefelder | |
Property driver | Markus Kühne | |
Art department trainee | Natalie Giannopoulos | |
Line producer | Andreas Messerschmidt Joyn | Joyn |
Line producer | Alexandra Kret | |
Production manager | Linda Hennig | |
Production coordinator | Ines Frommholz | |
Unit manager (local system) | Jörg John Werner | |
Location manager (local system) | Sören von der Heyde Folgen 1 bis 6 | Folgen 1 bis 6 |
Set manager/ floor manager | Florian Kemnitz | |
Assistant set/floor manager | Sophia Klahn | |
Production driver | Steffen Sommer [1] | |
Production driver | Alexander Newitzki | |
Set runner | Clement Konopnicki | |
Head writer | Alexander Lindh | |
Screenwriter | Donna Sharpe | |
Screenwriter | Laura Bull | |
Screenwriter | Daniel Hendler | |
Screenwriter | Jano Ben Chaabane | |
Screenwriter | Luisa Hardenberg | |
Production sound mixer | Gunther Lebbe | |
Boom operator | Kai Hesselbarth Vertretung für einen Tag | Vertretung für einen Tag |
Boom operator | Simon Wolf | |
Sound re-recording mixer | Sabine Maier [1] | |
Sound designer | Andreas Hintzsch Episode 4-6 | Episode 4-6 |
Sound designer | Robert Klemm Episode 1 - 3 | Episode 1 - 3 |
Adr recordist | Adel Hafsi | |
Foley artist | Peter Deininger | |
Puppets maker | Ulrich Ritter Babydummy rental | Babydummy rental |