Trailers/Videos

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Anna BederkeCharlie [L]
Lucas GregorowiczStefan Zöllner [L]
Nicholas Bodeux
Toto Starek [L]
Katja HillerAnka [GS]
Jasna Fritzi Bauer
Mandy [SR]
Gode BenedixDieter Mehls [SR]
Jean-Luc BubertSchwerdtfeger [SR]
Janina FautzJessika [SR]
Svenja Hermuth
Mutter im Imbiss [SR]
Jogi Kaiser
Karl-Heinz Rogowski [SR]
Ferhat KeskinHassan [SR]
Lewis KöhlAnton [SR]
Thomas Krutmann
Koch, Kumpel von Diggo [SR]
Michael Ophelders
Klaus Dudek [SR]
Jakob Schmidt
Don Quichotte [SR]
Lea-Marie BastinLucie Tenholt [SR]
Mia-Sophie BastinFrieda Tenholt [SR]
Sandra BorgmannKarin Tenholt [SR]
Moritz FührmannKarl Moor [SR]
Markus JohnDiggo [SR]
André RohdeOlaf [SR]
Ashley BreuerCharlie, 10 Jahre [SR]
Henk BuchholzSancho Pansa [SR]
Toeppel ButeraZopf [SR]
Alicia BuyanoverTochter im Imbiss [SR]
Elfriede FeyOmma Änne [SR]
Peter JordanFrank Tenholt [SR]
Thomas LoiblBestatter Kunkel [SR]
Bernd RademacherJürgen [SR]
Leonard RettlekStefan, 10 Jahre [SR]
Marco Jorge RudolphJutta [SR]
Isabelle RustemeierMiri [SR]
Görkem SaglamMurat Mercan [SR]
Thiemo SchwarzRoller [SR]
Christof Seeger-ZurmühlenGrimm [SR]
Tom TrambowFotograf [SR]
Pauline WieswegJasmin [SR]
Frank GoosenStadionsprecher [BP]
(An-/Durchsage)Pat Murphy

Crew

ActivityNameComment
Production controllerCordula Herrmann
X Filme Creative Pool GmbH
X Filme Creative Pool GmbH
Production accountantBoris Dillen
Assistant production accountantJohn Wenzel
Extras Payroll Accountant
Extras Payroll Accountant
Assistant production accountantDaniela Waske
payroll Hauptdreh
payroll Hauptdreh
Assistant production accountantNina Felicitas Schuchardt
Fibu
Fibu
ColoristTraudl Nicholson
Director of photographyMichael Wiesweg
2nd unit dopMatthias Fuchs [1]
2nd unit dopHendrik A. Kley
Steadicam operatorRobert Patzelt
1st assistant cameraBilal Kulac
Nachdreh Alexa
Nachdreh Alexa
1st assistant cameraMatthias Fuchs [1]
B-Cam/2nd Unit
B-Cam/2nd Unit
1st assistant cameraJulian Taro Hitomi
A-Cam
A-Cam
2nd assistant cameraCosmas Kösters
Alexa Plus A&B-Cam
Alexa Plus A&B-Cam
2nd assistant cameraBilal Kulac
2 DT Zusatz, Alexa
2 DT Zusatz, Alexa
DIT digital imaging technicianLuca Oltenau
Rear projection plates operatorTobias Sieben
Plate Operator
Plate Operator
Rear projection plates operatorThomas Matysiak
Projektmanager
Projektmanager
Video assist/playback operatorDavid Dybeck
Still photographerTom Trambow
Set- + Specialphotography
Set- + Specialphotography
Casting directorSabine Schwedhelm
Costume designerAnnegret Stößel
teilhistorisch: 60,70, 80er
teilhistorisch: 60,70, 80er
ConsultancyNora Sayuri Nüssner
WardrobeSandra Lee
WardrobeSerena Matlas
Costume design traineeHolle Schlickmann
DirectorSönke Wortmann
1st AD (local system)Jasmin Groos
2nd AD crowd (local system)Angel Pinar
3rd AD crowd (local system)Mirjam Wille
Script continuityDaniela Lapp
Trainee director's departmentAenn-Sophie Siebert
EditorDirk Grau
Assistant editorTheo Strittmatter
Key gripMaike Maier
GripPaolo Sanzani
Crane operatorKenneth Cornils
Crane operatorStefan Odenthal
GafferJustus Hasenzahl Tavares
Best boyChristian Goerges
Lighting technician / electricianTim Harlinghausen
Lighting technician / electricianRebekka Schindele
Additional electriciansJacob Pertz
Lighting assistantNils Künstler
Zusatz 3 DT
Zusatz 3 DT
Lighting assistantManuel Dietsche
Makeup artist / hair stylistDiana Koeberlin
Makeup artist / hair stylistKatrin Schneider
Additional make up artistDiana Badalova
Additional make up artistAmi Häfner (Komatsu)
50er,80er,
50er,80er,
Additional make up artistAndrea Braun
2 Drehtage
2 Drehtage
ProducerTom Spieß
ProducerSönke Wortmann
Production designerCordula Jedamski
Assistant production designerDirk Hollmann
Set decoratorJutta Freyer
Vorbereitung
Vorbereitung
Art department assistantAndrea Weitz
Prop masterSarah Samperi
Standby propsAnnika Barth
Set dresserAnuchai Wolfgang Dodo Lilienthal
Set dresserSimon Empt
Assistant stand by propsAnn Katrin Hölz
Zusatz + Set Dresser + Requisitenhilfe
Zusatz + Set Dresser + Requisitenhilfe
Location scoutMarkus Zimmer
Scenic painterGabriele Winzen
back-up
back-up
SculptorStuart Szymanski
Property driverGuido Geilenkirchen
Property driverOliver Kreckler
Line producerUlli Neumann
Koproduktion
Koproduktion
Assistant to line producerMarcia Schmidt
Praktikantin HL
Praktikantin HL
Production managerOliver Wissmann
WDR
WDR
Production managerSebastian Fröhlich
Unit managerJan Beek
Location manager (local system)Philip Gritzka
Set manager/ floor managerKai Hülsmann
Production secretaryBettina Rempesz
Assistant set/floor managerStefan Neugebauer
Set runnerAnnika Langner
Set runnerLukas Schneider
Set runnerFelix Lohmann
Production driverDetlev Nocke
Production driverDominik Leurs
ScreenwriterSönke Wortmann
Literary sourceFrank Goosen
Production sound mixerErik Seifert
Boom operatorJonas Pauquet
Boom operatorTycho Schottelius
Assistant to sound re-recording mixerDennis Kottke
ADR Boom
ADR Boom
Special effects supervisorNiklas Voigt
Special effects technicianLars Gatting
Stuntman/womanSteffen Jung
Double Murat
Double Murat
Caterer (cook on set)Nikolaj Stavenhagen
Clearing rightsIngo Fischer [1]
Rights and Clearances
Rights and Clearances

Production companies

CompanyComment
Arte [de/fr]
Senderbeteiligung
Senderbeteiligung
Little Shark Entertainment GmbH
WDR - Westdeutscher Rundfunk [de]
Koproduktion
Koproduktion

Distributing companies

CompanyComment
X Verleih AG

Facilities

DepartmentCompanyComment
GripMaier Bros. GmbH
Extras/Bit PlayerAgentur Eick, Eick & Weber GbR
NR, Doubles, Komparsen
NR, Doubles, Komparsen
Lighting and UtilitiesMaier Bros. GmbH
Production ConsultingHans Laßek, Dipl.-Ing., Arbeitssicherheit
Gefahren/Motiv Essen
Gefahren/Motiv Essen
Production ServicesAnsgard UG
Absperrung/HVZ
Absperrung/HVZ
Production ServicesFilmservice Andermann
HVZ & Blocker & LKW-Umsetzungen
HVZ & Blocker & LKW-Umsetzungen
Production ServicesHermann Koenen Party- und Catering-Service
Catering
Catering
Production ServicesJOLA-Rent
Aufenthalte, Generator...
Aufenthalte, Generator...
Production ServicesWeber Exclusiv - Zelteverleih
Catering- Zelt
Catering- Zelt
Public Relation/PublicityMedia Office
Transportation, Travel and AccomodationUpper Level Travel GmbH
CostumesJOLA-Rent
Maske/Garderobe/
Maske/Garderobe/
DecorationGRAFIKWERK
Grafik / Druck / Ani
Grafik / Druck / Ani
Special EffectsCFX Spezialeffekte GmbH
Vehicles and aircraftsMannis-Garage
Spielfahrzeuge inkl. Setbetreuung
Spielfahrzeuge inkl. Setbetreuung
Vehicles and aircraftsStephan Miehe Film & Fahrservice
Aufenthaltsbus
Aufenthaltsbus
Video/Computer PlaybackMonitoranimation
Fernseheinspieler
Fernseheinspieler
Video/Computer PlaybackPRODUCTION CONCEPT GmbH
KFZ Plates
KFZ Plates
Sound (Postproduction)Torus GmbH
Post., Mix F.Möller
Post., Mix F.Möller

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Sönke Wortmann2018Jupiter AwardBester Film NationalNominated
Lucas Gregorowicz2018Jupiter AwardBester Darsteller NationalNominated

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingFrancearteFriday, 17/05/2019, 8.55 PM
First showingGermanyarteFriday, 17/05/2019, 8.15 PM

Cinema

TypeCountryDateComment
Theatre releaseGermanyThursday, 29/06/2017