Colorist | Dirk Meier | |
VFX data wrangler | Yannick de Decker | |
Director of photography | Daniela Knapp | |
2nd unit dop | Paul Pieck | |
Camera operator | Thorsten Querner B-Kamera teilweise | B-Kamera teilweise |
Steadicam operator | Steph Ketelhut RED | RED |
Steadicam operator | Robert Patzelt | |
1st assistant camera | Tord Erhard RED | RED |
DIT digital imaging technician | Steffen Kress | |
Video assist/playback operator | Kerstin Fischer | |
Still photographer | Martin Valentin Menke | |
Casting director | Iris Baumüller | |
Costume designer | Genoveva Kylburg | |
Assistant costume designer | Inga Cuypers | |
Costumer / wardrobe | Franziska Lange | |
Director | Markus Sehr | |
1st AD (local system) | Corinne Le Hong Add'l 1st AD | Add'l 1st AD |
1st AD (local system) | Birgit Lesguillons Zusatz | Zusatz |
1st AD (local system) | Manuel Siebert | |
Crowd 2nd AD (local system) | Juliane Foitzik | |
Script continuity | Djémila Stiti | |
Editor | Stefen Rocker als Stefen Schmitt | als Stefen Schmitt |
VFX editor | Yannick de Decker | |
Key grip | Thorsten Querner | |
Grip | Dario Raspudic | |
Grip | Sandro Große | |
Gaffer | Grube Venn | |
Best boy electric | Matthias 'Matze' Bäumer | |
Lighting technician / electrician | Stefan Grabner | |
Lighting technician / electrician | Nils Rausch Best Boy 30.8.- 9.9.2010 | Best Boy 30.8.- 9.9.2010 |
Additional electrician | Patrick Kohlmeier | |
Lighting assistant | Henning Battenfeld 1 1/2 Wochen Vertretung | 1 1/2 Wochen Vertretung |
Lighting assistant | Marlon Koppelkamm | |
Lighting assistant | Yanick Wohlgemuth Vertretung | Vertretung |
Makeup artist / hair stylist | Johannes Schmager | |
Makeup artist / hair stylist | Elke Hahn | |
Producer | Erik Winker | |
Producer | Sönke Wortmann | |
Producer | Martin Roelly | |
Producer | Andreas Brauer | |
Producer | Tom Spiess | |
Producer | Julia Willmann | |
Production designer | Stefan Schoenberg | |
Assistant production designer | Maik Edinger | |
Set decorator | Catherine Nocca | |
Prop master | Frauke Schmitz-Justen | |
Standby props | Nicole Schmitt | |
Set dresser | Anuchai Wolfgang Dodo Lilienthal Kaufhaus Dekoration im EG | Kaufhaus Dekoration im EG |
Set dresser | Katja Luger | |
Location scout | Daniel Schreiber | |
Set builder | Ralf Winterhalder Vorbau Kaufhaus 2Wochen | Vorbau Kaufhaus 2Wochen |
Property driver | Julian Felgitsch | |
Production manager | Annette Schilling | |
Assistant production manager | Marcel Steffen | |
Assistant production manager | Florian-Malte Fimpel Produktionsassistent HUPE Film | Produktionsassistent HUPE Film |
Unit manager (local system) | Thomas Padre Kürsten | |
Location manager (local system) | Ali-Reza Bahar | |
Set manager/ floor manager | Stephan Bechem | |
Production secretary | Fabian Jaehnke | |
Blocker | Christian Kohlbach Einsatzleitung | Einsatzleitung |
Production driver | Guido Stein | |
Production driver | Dominik Leurs | |
Set runner | Antonio Lovrincevic | |
Set runner | Mark Recknagel | |
Screenwriter | Markus Sehr | |
Screenwriter | Clemente Fernandez Gil | |
Production sound mixer | Bernd Hackmann | |
Boom operator | Marko Vinokic | |
Sound re-recording mixer | Andreas Hildebrandt also Sounddesigner | also Sounddesigner |
Adr recordist | Bernhard Köpke ADR Kurt Krömer, Bernd Moss | ADR Kurt Krömer, Bernd Moss |
Dialogue editor | Alexander Buck | |
Foley editor | Florian Kaltenegger | |
Stuntman/woman | Andreas Mayer | |
Stuntman/woman | Nikolai Mohr | |
Stuntman/woman | Bodo Haack Double Udo | Double Udo |
Stuntman/woman | Marcel Stefanski | |
Commissioning editor | Barbara Häbe ARTE | ARTE |
Commissioning editor | Frank Tönsmann WDR | WDR |