Post production supervisor | Michael Bohne Bildpostproduktion | Bildpostproduktion |
Colorist | Jasper Brandt | |
Director of photography | Ben Bernhard | |
1st assistant camera | Christoph Hövel Alexa Mini/Summicron-C/Optimo 15-40/Zeiss HS/Ronin2 | Alexa Mini/Summicron-C/Optimo 15-40/Zeiss HS/Ronin2 |
2nd assistant camera | Maximilian Büge 1 SD | 1 SD |
2nd assistant camera | Laura K. Schmidt | |
Camera trainee | Lukas Blumann Internship / Camera Department | Internship / Camera Department |
Costume designer | Gudrun Leyendecker | |
Assistant costume designer | Rebecca Moltenbrey | |
Costumer / wardrobe | Aurélie Harazim | |
Additional costumers | Salie Hornig | |
Director | Tuna Kaptan | |
1st AD (local system) | Errika Makrogianni | |
Trainee director's department | Hannah Friedel | |
Editor | Beatrice Babin | |
Online editor | Jasper Brandt | |
Junior editor | Lucian Toro Hirsch Assembly Editor | Assembly Editor |
Key grip | Christoffer Schulz 1 DT Berlin | 1 DT Berlin |
Key grip | Jim Kernjak | |
Key grip | Daniel Schmid [1] Vertretung 1.Woche | Vertretung 1.Woche |
Gaffer | Oliver Geissler | |
Lighting technician / electrician | Brent Butler | |
Lighting technician / electrician | Magoo Sophie Meyer 1 DT Berlin | 1 DT Berlin |
Lighting technician / electrician | Tim Oldag | |
Lighting technician / electrician | Konstantin Pape | |
Lighting technician / electrician | Esra Tanriverdi | |
Additional electrician | Julius Kügel 1 DT Mannheim | 1 DT Mannheim |
Makeup artist / hair stylist | Mica Frisch | |
Makeup artist / hair stylist | Charlotte Fleck | |
Fx makeup artist | Tim Scheidig rental dead corpse | rental dead corpse |
Musician | Chiara Strickland | |
Producer | Karoline Henkel | |
Producer | Jasper Mielke | |
Producer | Arto Sebastian | |
Producer | Julia Franke | |
Production designer | Uli Friedrichs | |
Prop master | Patrick Velte | |
Standby props | Marcel Ruben Schön | |
Standby props | Franziska Walbrühl Substitution 3 Days | Substitution 3 Days |
Additional location scout | Mutlu Acar Mannheim | Mannheim |
Property driver | Tolga Ünsal | |
Production manager | Marco Grönwoldt | |
Assistant production manager | Philipp Fischer Reshoot | Reshoot |
Unit manager (local system) | Herta-Cristina Mirea | |
Location manager (local system) | Mutlu Acar Mannheim | Mannheim |
Set manager/ floor manager | Sascha Wiese | |
Production secretary | Mascha Pachael Team assistant in the office of Wood Water Films | Team assistant in the office of Wood Water Films |
Assistant set/floor manager | Sina Seiler and Set AL Mannheim | and Set AL Mannheim |
Production driver | Natascha Zahn | |
PA intern | Biondina Metbala | |
Set runner | Biondina Metbala | |
Screenwriter | Fentje Hanke | |
Production sound mixer | Markus Rebholz Albania Block | Albania Block |
Production sound mixer | Tom Weber Audiopostproduktion | Audiopostproduktion |
Boom operator | Johannes Schelle | |
Sound trainee | Constantin Kiefer | |
Sound designer | Marc Fragstein | |
Supervising ADR editor | Mischa Kissin | |
Dialogue editor | Tom Weber | |
Dialogue editor | Tom Weber | |
Foley editor | Michael Bötticher | |
Special effects supervisor | Markus Geiger | |
Stunt coordinator | Nikolai Mohr | |
Commissioning editor | Claudia Gladziejewski BR | BR |
Commissioning editor | Daniela Muck Arte | Arte |
Commissioning editor | Jan Berning SWR | SWR |
Green consultant | Moritz Schreiner | |