EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
TV Series | Episodes 1-8 | 2021-2022 | Prime Video (Amazon) | Germany

Shooting data

Start of shooting23/09/2021
End of shooting08/12/2021
Number of shooting days54
Filming regionsSouth Germany

Project data

Length of episode30'
Number of episodes8
Episodes from/to1-8

Trailers/Videos

Press images

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Sophie PassmannNola [SS]
Tim Oliver SchultzMads [SS]
Leonie Brill
Hennie [SS]
Zeynep BozbayTia [SS]
Antonije StankovicHugo [SS]
Luise Kinsehern.a. [GS]
Helmfried von Lüttichau
n.a. [GS]
Christian TramitzHerr Professor [GS]
Michaela MayGrandma [SSR]
Jasmin GeratLenora McGraw [SSR]
Timmi TrinksNils [SSR]
Josia KrugTobias Steinberger [SSR]
Klara Deutschmannn.a. [SSR]
Samirah BreuerZadie McGraw [SSR]
Sebastian GeroldSauna Guy [SR]
Boris Keil
Manuel [SR]
Simon Pearce
Karl Fritzbauer [SR]
Sophia SchoberLulu [SR]
Mehmet SözerMoritz [SR]
Kathrin Anna StahlBirgit [SR]
Philip DechampsAlain Lobinsky [SR]
Daniele RizzoBernd [SR]
Ella-Maria Gollmer
Susi [SR]
Anh Kiet LeMinh [SR]
Amanda da GloriaLisa [SRE]
Mira HuberMiri [SRE]
Paulina Rümmelein
Saskia [SRE]
Pirmin SedlmeirUwe [SRE]
Yasmani StambaderFerdinand [SRE]
Paul SedlmeirNick [SRE]
Michael A. GrimmStephan Kleinheisler [SRE]
Theresa HoffmannThe young photographer [SRE]
Sebastian JehkulCuteboy [SRE]
Katharina PlankIsi [BP]
Mona BumillerNerdfreundin [BP]
Nil NeumannGen Z Kid [BP]
Melanie ScheyttFrau 2 [BP]
Christian SwobodaH. Sachs [BP]
Christina Marie LaurentBarguest
Arton BunjakuFreund
Nils vom DorpHugo (jung)
Violetta AbateDj

Crew

ActivityNameComment
Assistant production accountantMarion Jerchel
Vfx supervisorJonas Potthoff
Title designerRobert Mayer
ColoristPhilipp Horsch
Director of photographyNathalie Wiedemann
Gimbal system operatorLeon Brinkmann
Steadicam operatorSascha El Gendi
+ B-Cam
+ B-Cam
Steadicam operatorLeon Moralic
1st assistant cameraMathias Casertano
Steadycam 6DT
Steadycam 6DT
1st assistant cameraLeon Brinkmann
1st Season A-Cam
1st Season A-Cam
1st assistant cameraEsther Tan Sonntag
B Cam
B Cam
1st assistant cameraJohanna Wenzel
A-Cam Vertretung
A-Cam Vertretung
1st assistant cameraJohannes Müller
B Cam und Steadicam 2DT
B Cam und Steadicam 2DT
2nd assistant cameraTilman Metzger
B Cam 2DT
B Cam 2DT
2nd assistant cameraLukas Böttcher
A-Cam/44DT
A-Cam/44DT
2nd assistant cameraMaximilian Bauert
20.09. - 08.10.21 // ARRI ALEXA MINI + ZEISS HIGH SPEED PRIMES
20.09. - 08.10.21 // ARRI ALEXA MINI + ZEISS HIGH SPEED PRIMES
DIT digital imaging technicianAmanuel Tadesse
Video assist/playback operatorPaul Meisterjahn
Video assist/playback operatorPaul Strand
1 DT
1 DT
Still photographerMarc Reimann
Casting directorAnne Hünseler
Costume designerStefanie Schroeter
Assistant costume designerGordana Rosic
Costumer / wardrobeAlicia Drodofsky
Costumer/wardrobe assistantJulia Feigel
Additional costumersRenata Barancova
DirectorAnna-Katharina Maier
1st AD (local system)Peter Fuchs
Crowd 2nd AD (local system)Caroline Howard
Script supervisorMagnus Maria Holzapfel
Actor coachHanne Wolharn
Vorbereitung Sophie Passmann
Vorbereitung Sophie Passmann
Extras coordinatorSandra Bilger
3 DT
3 DT
EditorLukas Meissner
Folge 4 und 8
Folge 4 und 8
EditorPetra Scherer
EditorManuel Reidinger
Editor Ep1, 2, 3, 6
Editor Ep1, 2, 3, 6
Assistant editorRene Bernbeck
Assistant editor - soundAntje Reichmann
Trailer editorManuel Reidinger
Promo Seriencamp
Promo Seriencamp
Key gripPaul Kölbl
1 DT
1 DT
Key gripDominik Müller
Vertretung 12DT
Vertretung 12DT
Key gripMarkus Thanner
Key gripSamuel Goehr
Vertretung 4DT
Vertretung 4DT
GripMarcel Beckmann
2 DT
2 DT
Drone pilotJonas Michael Heinrich Hoffmann
GafferTobias Speidel
Lighting technician / electricianJonas Breutel
3 Wochen
3 Wochen
Lighting technician / electricianFlorian Kopske
Additional electricianJonathan Budden
Lighting assistantIan Schroeder Leon
Key makeup artist/hair stylistNadine Scherer
Makeup artist / hair stylistChristine Bernrieder
Fx makeup artistPhilipp Rathgeber
Additional make up artistBarbara Spenner
Additional make up artistMargareta Weiss
Additional make up artistLea Potthoff
Additional make up artistAnnette Schirmer
Additional make up artistSelina Schardt
Additional make up artistDaniel Krämer
Additional make up artistAngela Kutter
Additional make up artistBirgit Neumaier
ComposerDavid Reichelt
Assistant to composerTim Engelhard
SongDavid Reichelt
ProducerChristian Becker
ProducerTina Kringer
Production designerThomas Neudorfer
Assistant production designerMaria Mathauser
Assistant production designerAnja Bühling
Prop masterMatthias Jahn
8 x 30 min.
8 x 30 min.
Assistant to propmaster /- buyerHertha Dobner
Standby propsClaudia Rehm
Property assistantAntonia Schreindorfer
Property assistantHertha Dobner
Assistant stand by propsAntonia Schreindorfer
Location scoutSophie Neudert
Location scoutJeanette Wohlfahrt
Location-Scout
Location-Scout
Set builderChristian Pappenberger
Graphic artistPeter Knoblich
+drawings and acrylic paintings
+drawings and acrylic paintings
Property driverFlorian Zehetmeier
Line producerOliver Nommsen
Line producerSebastian Johannsen
Junior Herstellungsleiter
Junior Herstellungsleiter
Assistant to line producerAntonia Heinrichs
Production managerRolf Seyfried
Production coordinatorBeate Sperber
Unit manager (local system)André Dolezal
Location manager (local system)Thomas Czogalla
Location Service + HOD
Location Service + HOD
Location manager (local system)Jost Willem Vinke
Addition
Addition
Set manager/ floor managerBastian Zaharia
Übernahme der Setaufnahmeleitung vom 06.12.-09.12.
Übernahme der Setaufnahmeleitung vom 06.12.-09.12.
Set manager/ floor managerLudwig Diez
Production assistantBastian Zaharia
Assistant set/floor managerBastian Zaharia
Assistant set/floor managerJoshua Wilke
Production driverSidri Wiese
27.10. - 30.10.21
27.10. - 30.10.21
Production driverPaul Dechamps
20.09.21-07.01.2022
20.09.21-07.01.2022
Production driverPhilipp Zeller
20.09 - 15.12.21
20.09 - 15.12.21
Set runnerTinna Heisler
22.11.- 01.12.
22.11.- 01.12.
Set runnerEmma Bindrum
Setrunner
Setrunner
Set runnerCaroline Franck
Head writerJonas Bock
ScreenwriterIsabella Oliveira Parise Kröger
ScreenwriterFrederick Schofield
Production sound mixerRoman Schwartz
Production sound mixerUdo Steinhauser
1week replacement
1week replacement
Boom operatorAngelo Hopfer
Supervising dialog editorChristoph Merkele
Special effects supervisorHelmut Neudorfer
Puppets makerUlrich Ritter
Babydummy rental
Babydummy rental
PyrotechnistDirk Lange
Stuntman/womanDenise Treffler
Animal trainerJulia Steinbrecher
Ziegenherde für Filmtiertraining Eve Schwender
Ziegenherde für Filmtiertraining Eve Schwender
Child supervisorSandra Bilger
2 DT
2 DT
Clearing rightsTatjana Bonnet
Hygiene officerVerena Schirk
Hygiene officerAnnette Schöb
Medizinisches Fachpersonal
Medizinisches Fachpersonal

Production companies

CompanyComment
Westside Filmproduktion GmbH [de]

Facilities

DepartmentCompanyComment
Cameras and UtilitiesFGV Schmidle GmbH
Animals for FilmFilmtiertraining Eve Schwender
Ziegenkitz und Ziegenherde
Ziegenkitz und Ziegenherde
Extras/Bit PlayerAgentur PRODUCER'S FRIEND
Lighting and UtilitiesLichtkollektiv München
Lighting and UtilitiesSparks Filmtechnik GmbH
Production ServicesHerz Medical GmbH
SetMedic
SetMedic
Production SupportFilm Commission Bayern
Costumespolizeiteam.de
bay. blaue Polizeiuniformen
bay. blaue Polizeiuniformen
PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
Alle Bereiche Muc
Alle Bereiche Muc
PropsGRAFIKWERK
WEBSHOP Artikel
WEBSHOP Artikel
Special EffectsMagic FX
Vehicles and aircraftsFilmcops e.K.
Polizeifahrzeuge, Polizeiuniformen, Polizeirequisiten & orig. Polizeibeamte
Polizeifahrzeuge, Polizeiuniformen, Polizeirequisiten & orig. Polizeibeamte
Vehicles and aircraftsFritz Rössler
Spielfahrzeug
Spielfahrzeug
Vehicles and aircraftsMirus Filmservice
Requisitenmobile
Requisitenmobile
Video/Computer PlaybackTeam-Endeffekt
Subtitles / Audio descriptionJürgen Tobisch Subtitling

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Westside Filmproduktion GmbH [de]2023Jupiter Awards [de]
Beste Serie TV & Strem (national)
Beste Serie TV & Strem (national)Winner
Tim Oliver Schultz2023Jupiter Awards [de]
Bester Darsteller (TV & Streaming)
Bester Darsteller (TV & Streaming)Winner
Christian Becker2022Filmfest München [de]
Bernd Burgemeister Fernsehpreis
Bernd Burgemeister FernsehpreisNominated
Tina Kringer2022Filmfest München [de]
Bernd Burgemeister Fernsehpreis
Bernd Burgemeister FernsehpreisNominated

Festivals

YearCountryFestivalComment
2022GermanyFilmfest München
Neues Deutsches Fernsehen
Neues Deutsches Fernsehen

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyPrime Video (Amazon)Monday, 11/07/2022