1st AD | Ronny Bregulla Jordanien / Israel | Jordanien / Israel |
Post production supervisor | Gero Trusch | |
2d animation director | Ali Soozandeh Animation & VFX | Animation & VFX |
Colorist | Andreas Teichert | |
Director of photography | Wedigo von Schultzendorff | |
2nd unit dop | Rodja Kükenthal & Steadicam 28 days | & Steadicam 28 days |
Camera operator | Rodja Kükenthal A-Cam 30 Tage | A-Cam 30 Tage |
Steadicam operator | Rodja Kükenthal 20 Tage | 20 Tage |
1st assistant camera | Jan Meckel RED Epic & One, A-Cam, Jordanien | RED Epic & One, A-Cam, Jordanien |
1st assistant camera | Tim Rosenbohm B-CAM | B-CAM |
2nd assistant camera | Sebastian Pilz DIT/Data Wrangler | DIT/Data Wrangler |
2nd assistant camera | Tim Rosenbohm RED-MX + EPIC 29DT/Jordanien 1st Unit | RED-MX + EPIC 29DT/Jordanien 1st Unit |
Casting director | Pujeh Tiemann Casting Germany | Casting Germany |
Costume designer | Phaedra Dahdaleh | |
Assistant costume designer | Michaela Rinker JO | JO |
Director | Ali Samadi Ahadi | |
Script supervisor | Silke Engelhardt | |
Editor | Sonja Baeger additional editing | additional editing |
Editor | Silke Olthoff | |
Assistant editor | Adrian Tetzlaff | |
Assistant editor | Robert Strauß | |
Composer | Ali N. Askin | |
Producer | Frank Geiger | |
Producer | Mohammad Farokhmanesh | |
Producer | Armin Hofmann | |
Production designer | Seth Turner Jordanien 4x Monate | Jordanien 4x Monate |
Production designer | Erwin W. Prib Prep 2010 | Prep 2010 |
Art director | Rime Al Jabr | |
Art director | Marcus Göppner Prep 2010 | Prep 2010 |
Set decorator | Muhannad Halawani | |
Set decorator | Mark Rosinski Set Decorator Prep 2010 | Set Decorator Prep 2010 |
Prop master | Johannes Pfaller Prep 2010 | Prep 2010 |
Standby props | Fadi Omeish | |
Set dresser | Muhammad Rayyan | |
Set dresser | Fares Al Zyoud | |
Picture car/vehilcle coordinator | Muhammad Al Arabe | |
Location scout | Jan Zigulla Prep 2010 | Prep 2010 |
Location scout | Yasmeen Abunuwar | |
Scenic painter | Imad Abu Hashish | |
Graphic artist | Rula Khouri | |
Line producer | Mohammad Farokhmanesh | |
Production manager | Resa Asarschahab | |
Production coordinator | Elsa Katharina Wagener | |
Production coordinator | Katrin Habermann | |
Location manager | Yasmeen Abunuwar & Unit manager | & Unit manager |
Location manager (local system) | Martina Bismark geplant 2010 | geplant 2010 |
Screenwriter | Gabriel Bornstein | |
Production sound mixer | Miguel Murrieta Vásquez 2nd Unit - Hamburg | 2nd Unit - Hamburg |
Production sound mixer | Jörg Krieger | |
Sound re-recording mixer | Stephan Konken | |
Sound designer | Simone Weber | |
Supervising sound editor | Hartmut Teschemacher | |