Production accountant | Tina Daniel | |
3d artist | Jo Jacobs | |
Digital compositor / compositing artist | Jasper Brandt | |
Digital compositor / compositing artist | Matthias Wäsch CinePostproduction | CinePostproduction |
Vfx set supervisor | Marcin Kummer | |
Digital intermediate assistant | Clemens Kindermann Dailies, Finishing and Deliveries | Dailies, Finishing and Deliveries |
Director of photography | Sonja Rom | |
1st assistant camera | Anna Schenk B-Cam | B-Cam |
1st assistant camera | Bernhard Weise 1DT Bcam Arri Alexa | 1DT Bcam Arri Alexa |
1st assistant camera | Axel Stock 1 DT Zusatz, Alexa | 1 DT Zusatz, Alexa |
2nd assistant camera | Laila Sieber | |
2nd assistant camera | Alexander Probst | |
Data wrangler / digital loader | Marjan Grünewald ALEXA 2K | ALEXA 2K |
Video assist/playback operator | Marjan Grünewald | |
Still photographer | Britta Krehl | |
Casting director | Dorothee Weyers | |
Costume designer | Majie Pötschke | |
Assistant costume designer | Diana Gollmer | |
Costumer / wardrobe | Nicole Schnabel | |
Director | Andreas Senn | |
1st AD (local system) | Frank A. Schneider | |
Crowd 2nd AD (local system) | Michel Dulisch | |
Script continuity | Nataly Dietz | |
Assistant editor | Antje Ulrich | |
Assistant editor | Daniela Grosch 2. Schnittassistenz | 2. Schnittassistenz |
Key grip | Elmar Suska Key Grip | Key Grip |
Grip | Olaf Richter | |
Best boy electric | Andreas Knäblein | |
Lighting technician / electrician | Björn Schäfer | |
Additional electrician | Stephan Große | |
Lighting assistant | Bernd Kremer | |
Lighting assistant | Felix Sablotny additional 1 day | additional 1 day |
Lighting trainee | Yuri Salvador | |
Makeup artist / hair stylist | Janet Selcuk | |
Makeup artist / hair stylist | Katja Melches | |
Additional make up artist | Nina von Harling | |
Composer | Fabian Römer | |
Producer | Rima Schmidt | |
Producer | Kathrin Tabler | |
Production designer | Anke Osterloh | |
Assistant production designer | Bibbi Müller | |
Prop master | Gregor Rieger | |
Standby props | Jutta Lilli Erasin | |
Location scout | Tobias Palmer | |
Property driver | Timo Nonnenbroich | |
Art department trainee | Moritz Kolf | |
Production manager | Rolf Schleitzer | |
Calculation | Peter Wilms | |
Production supervisor | Peter Wilms | |
Unit manager (local system) | Peter Wilms | |
Location manager (local system) | Stefan Hübert Berlin / Potsdam | Berlin / Potsdam |
Set manager/ floor manager | Gisela Emberger | |
Production driver | Ronald Wittkowski | |
Set runner | David Koch | |
Set runner | Luisa Laute | |
Screenwriter | Matthias Tuchmann | |
Screenwriter | Stefanie Veith | |
Literary source | Antonia Rothe-Liermann | |
Literary source | Katrin Milhahn | |
Production sound mixer | Jürgen Göpfert | |
Boom operator | Karsten Paarmann | |
Sound supervisor | Jürgen Schulz [1] + Sounddesign + OT-Bearbeitung | + Sounddesign + OT-Bearbeitung |
Foley artist | Peter Deininger | |
Special effects supervisor | Michael Bouterweck Pyrotechnik Bouterweck GmbH | Pyrotechnik Bouterweck GmbH |
Armorer | David Bronke | |
Stunt coordinator | Rainer Werner | |
Stuntman/woman | Cecilia Diesch Stuntdouble Anna | Stuntdouble Anna |
Commissioning editor | Esther Hechenberger | |