Production accountant | Claudia Plehn Hamburg, Rostock | Hamburg, Rostock |
Digital compositor / compositing artist | Markus 'Maggi' Selchow | |
VFX data wrangler | Dino von Wintersdorff | |
Director of photography | Martin Farkas | |
2nd unit dop | Roman Schauerte | |
1st assistant camera | Annika Speidel | |
1st assistant camera | Dino von Wintersdorff B Cam Arri Alexa durchgehend | B Cam Arri Alexa durchgehend |
2nd assistant camera | Christopher Link | |
2nd assistant camera | Roman Schauerte | |
Still photographer | Christine Schroeder | |
Casting director | Patrick Dreikauss für Kinder u. Jugendliche | für Kinder u. Jugendliche |
Casting director | Mai Seck | |
Extras/bit player casting | Katrin Poppelbaum | |
Costume designer | Susanne Witt | |
Assistant costume designer | Susanne Armbruster | |
Costumer / wardrobe | Conny Frei | |
Director | Christian von Castelberg | |
1st AD (local system) | Franca Drewes | |
Script supervisor | Nicole Birkholz | |
Editor | Dagmar Lichius | |
Key grip | Michael Bauert | |
Grip | Jonas Neitzel | |
Gaffer | Stefan (Fahle) Meese | |
Lighting technician / electrician | Boris Lohmeyer Zusatz 2 Tage | Zusatz 2 Tage |
Lighting technician / electrician | Oliver Freier | |
Lighting technician / electrician | Kay Möller Zusatz und Ersatz | Zusatz und Ersatz |
Lighting technician / electrician | Henning Blum Best Boy | Best Boy |
Lighting assistant | Ben Rahf | |
Makeup artist / hair stylist | Jeanette Kellermann | |
Makeup artist / hair stylist | Alexandra Lebedynski | |
Composer | Eckart Gadow | |
Producer | Iris Kiefer | |
Producer | Ilka Förster | |
Assistant to producer | Eva Hipper | |
Production designer | Sonja Strömer Rostock/Hamburg | Rostock/Hamburg |
Assistant production designer | Jan Gebhardt | |
Prop master | Tobias Wiehn | |
Standby props | Sabine Richter | |
Graphic artist | Thomas Möller [3] | |
Property driver | Marco Engelken | |
Line producer | André Fahning | |
Production manager | Mathias Mann | |
Assistant production manager | Marion Radant Rostock, Hamburg | Rostock, Hamburg |
Unit manager (local system) | Christoph Hasse PL: Mathias Mann | PL: Mathias Mann |
Location manager (local system) | Kai Jürgensen +Scouting | +Scouting |
Set manager/ floor manager | Markus Burhenne | |
Assistant set/floor manager | Oliver Kiedos | |
Production driver | Rene Quurk | |
Production driver | Jan M. Kolbow | |
Set runner | Tünay Aktoprak Praktikant der Set-Al | Praktikant der Set-Al |
Screenwriter | Florian Oeller | |
Production sound mixer | Thorsten Schröder | |
Boom operator | Ronny Schmidt [1] | |
Special effects supervisor | Norbert Skodock | |
Stunt coordinator | Ronnie Paul | |
Stuntman/woman | Jürgen Klein Double Bukow | Double Bukow |
Stunt rigger | Uwe Manßhardt | |
Caterer (assistance on set) | Donates Sinkevicius | |