Zwiastuny / materiały wideo

Plakat

Opis filmu

Leon i Felix to dwaj przyjaciele, którzy postanowili spędzić lato w położonym w lesie domku wakacyjnym nad Bałtykiem. Ma to być czas relaksu, odpoczynku od miasta, ale też poszukiwania inspiracji do pracy. Pierwszy z nich pisze właśnie kolejną książkę, drugi próbuje skompletować fotograficzne portfolio. Kiedy mężczyźni docierają na miejsce, wygląda na to, że nie będą tam sami.

Okazuje się, że jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna imieniem Nadja, którą z kolei odwiedza Devid. Optymizm oraz radość z życia, jakie wnosi ta dwójka, nie współgra z pozą udręczonego artysty reprezentowaną przez Leona. Mężczyzna przechodzi kryzys twórczy, a dodatkowy stres powoduje u niego zapowiedź odwiedzin wydawcy. Chcąc nie chcąc, czwórka młodych bohaterów jest na siebie skazana, a wzajemne relacje między nimi ulegają ciągłym zmianom. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, gdy w okolicy wybucha seria groźnych pożarów lasu. [Aurora Films]

Obsada aktorska

Aktor(ka)Nazwisko postaciAktor(ka) dubbingowa/lektor(ka)Stimme
Thomas SchubertLeon [RG]
Paula BeerNadja [RG]
Langston UibelFelix [RG]
Enno TrebsDevid [RG]
Matthias BrandtHelmut [RD]
Esther EscheFrau König, Hotelmanagerin [RD]
Jennipher AntoniFrau Roland, Kassiererin [RD]
Feuerwehrfrau [RE]Mareike Zwahr
AktywnośćNazwiskoAdnotacja
Postproduction supervisorTolke Palm
Projektant czołówkiToby Cornish
Kolorysta materiałów dziennych (dailies)Bertrand Glosset
Hair/makeup designerHannah Fischleder
Drugi charakteryzatorOliver Hildebrandt
Operator dźwięku na planieAndreas Mücke Niesytka
Asystent operatora(-ki) dźwiękuMarco Krüger
Szef wózkarzy / key gripMarkus Schweiger
GripSimon Kmeth
KostiumografkaKatharina Ost
Druga kostiumografkaSenay Ay
GarderobianaStefanie Katharina Müller
MontażystkaBettina Böhler
Mistrz oświetlenia / gafferChristoph Dehmel
Oświetlacz / oświetleniowiec / technik oświetleniaHendrik Römer
Oświetlacz / oświetleniowiec / technik oświetleniaYann Hinterthan
Casting (statyści i epizodyści)Linda Drescher
Autor zdjęć filmowychHans Fromm
Operator steadicamuMatthias Biber
Pierwszy asystent kameryFlorian Trautwein
Alexa
Alexa
Asystent operatora(-rki) obrazu (DIT)Bertrand Glosset
Look Creation
Look Creation
FotosistaChristian Schulz
Stażysta (pion operatorski)Sky Müller
ReżyserChristian Petzold
Druga reżyserkaIres Jung
Asystentka reżysera(-rki)Madita Selas
Realizator zgrania dźwiękuAdrian Baumeister
Montaż postsynchronów (nadzór)Johanna Wienert
Montaż efektów synchronicznychJohannes Krause
ProducentMichael Weber
ProducentAnton Kaiser
ProducentFlorian Koerner von Gustorf
Koordynatorka produkcji/ II kier. prod.Anna-Maria Thönelt
Drugi kierownik produkcjiMatthias Ruppelt
Drugi kierownik produkcji ds. obiektówMichael Segebarth
Asystent kierownika(-czki) produkcjiTobias Hantsche
assistant set/floor manager
assistant set/floor manager
Asystent kierownika(-czki) zdjęćBenjamin Karg
Autor scenariusza / scenarzystaChristian Petzold
ScenografK.D. Gruber
Asystentka scenografa(-ki)Maresa Burmester
Art directorPetra Ringleb
Dekoratorka wnętrzFelicity Good
Set decorator from July 2022
Set decorator from July 2022
Organizacja budowy dekoracjiRemo Stecher
RekwizytorJohannes Pfaller
Asystent pierwszego(-ej) rekwizytora(-ki)Martin Lorenz [1]
Rekwizytorka planowaStephanie Moldrings
Dekoracja wnętrzAnika 'Nika' Reichenbach
Dekoracja wnętrzMartin 'Housi' Böhm
Rekwizyty (projekt i wykonanie)Robert Wiesner
leuchtende Badmintonschläger
leuchtende Badmintonschläger
Artystka-graficzkaJenny Döhren
Artysta-grafikDavid Löwe
Grafische Requisite
Grafische Requisite
Artystka-graficzkaGülşah Cerit
Zusatz Grafische Requisite
Zusatz Grafische Requisite
Koordynator do spraw bezpieczeństwa i higienyKevin Mehmke
1 Tag Vertretung
1 Tag Vertretung
Koordynatorka do spraw bezpieczeństwa i higienyNancy Westphal
Specjalista ds. bezpieczeństwa pracyTheodor Oppenländer

Dystrybutorzy / agencje sprzedaży

FirmaAdnotacja
Aurora Films [pl]
Polska
Polska
Filmcoopi Zürich AG [ch]
Szwajcaria (kino)
Szwajcaria (kino)
Independența Film [ro]
Rumunia (kino)
Rumunia (kino)
Just Wanted S.r.l. [it]
Włochy (kino)
Włochy (kino)
Les Films du Losange [fr]
Francja (kino)
Francja (kino)
Piffl Medien GmbH [de]
Germany (theatrical)
Germany (theatrical)
Stadtkino Filmverleih [at]
Austria (kino)
Austria (kino)
The Match Factory GmbH [de]
Dystrybucja światowa
Dystrybucja światowa

Firma (usługi)

Obszar działalnościFirmaAdnotacja
Oświetlenie i akcesoriaFGV Schmidle GmbH
Obsługa finansowa, prawna, ubezpieczeniaadag Payroll Services GmbH
Komparsenabrechnung
Komparsenabrechnung
ScenariuszWay Film GmbH – Translation & Production
Usługi produkcyjneFilm & Meer
Toilettenwagen, Wassertaxi, Nachtwachen, Produktionsfahrer, Blocker,
Toilettenwagen, Wassertaxi, Nachtwachen, Produktionsfahrer, Blocker,
Statyści / epizodyściAgentur filmissimo Inh. Antje Mews
Komparserie Berlin und Umgebung
Komparserie Berlin und Umgebung
Statyści / epizodyściKomparsenfischer GmbH
Komparserie Mecklenburg-Vorpommern
Komparserie Mecklenburg-Vorpommern
DekoracjeVorfilm
Efekty specjalnebffx | Björn Friese Spezialeffekte & Pyrotechnik
SFX
SFX
KostiumyCOMME des COSTUMES
KB Katharina Ost
KB Katharina Ost
KostiumyFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
Pojazdy i samolotyLEON Actionteam
Ambulance
Ambulance
Pojazdy i samolotyLEON Actionteam
Police vehicle
Police vehicle
RekwizytyAdlershofer Fundus
RekwizytyFilm Ambulanz Hamburg
medical equipment
medical equipment
RekwizytyHahn-Grafix
Graphic Artist
Graphic Artist
RekwizytyNew Wave Kreativmanufaktur (Felix Schmidt)
Kamery i akcesoriaFGV Schmidle GmbH
GripFGV Schmidle GmbH
Napisy / audiodeskrypcjaAudioskript

Nagrody

LaureatRokNagrodaKategoria 
Hans Fromm2024Preis der Deutschen Filmkritik [de]
Najlepsze zdjęcia
Najlepsze zdjęcianominowany(-na)
Schramm Film Koerner Weber Kaiser GbR [de]2024Jupiter Awards [de]
Najlepszy film fabularny (kino)
Najlepszy film fabularny (kino)nominowany(-na)
Christian Petzold2024Preis der Deutschen Filmkritik [de]
Najlepszy scenariusz
Najlepszy scenariuszwygrał(a)
Christian Petzold2024Jupiter Awards [de]
Najlepszy film fabularny (kino)
Najlepszy film fabularny (kino)nominowany(-na)
Christian Petzold2024Preis der Deutschen Filmkritik [de]
Najlepszy film fabularny
Najlepszy film fabularnywygrał(a)
Bettina Böhler2024Preis der Deutschen Filmkritik [de]
Najlepszy montaż
Najlepszy montażnominowany(-na)
Langston Uibel2024Jupiter Awards [de]
Best Actor (Feature) national
Best Actor (Feature) nationalwygrał(a)
Paula Beer2024Jupiter Awards [de]
Best Actress (Feature) national
Best Actress (Feature) nationalnominowany(-na)
Thomas Schubert2024Preis der Deutschen Filmkritik [de]
Najlepszy aktor
Najlepszy aktornominowany(-na)
Thomas Schubert2024Jupiter Awards [de]
Best Actor (Feature) national
Best Actor (Feature) nationalnominowany(-na)

Festiwale

RokKrajFestiwalAdnotacja
2023PolskaMFF Nowe Horyzonty
Masters
Masters
2023NiemcyFilmfest Schleswig-Holstein
2023AustraliaSidney Film Festival
2023USATribeca Festival
Spotlight Narrative
Spotlight Narrative
2023TurcjaIstanbul Film Festival
2023NiemcyFestival des Deutschen Films
2023NiemcyFilmkunstfest Mecklenburg Vorpommern
2023NiemcyMiędzynarodowy Festiwal Filmowy (Berlinale)
2023AustriaViennale - Vienna Int. Film Festival
2023WłochyTorino Film Festival (TFF)

Premiery i prapremiery kinowe

RodzajKrajDataAdnotacja
Premiera kinowaPolskapiątek, 05.04.2024
Premiera kinowaWłochyczwartek, 30.11.2023
Premiera kinowaAustriapiątek, 24.11.2023
Premiera kinowaFrancjaśroda, 06.09.2023
Premiera kinowaRumuniapiątek, 07.07.2023Independența Film
Premiera kinowaSzwajcariaczwartek, 25.05.2023
Premiera kinowaNiemcyczwartek, 20.04.2023
Prapremieraśroda, 22.02.2023Berlinale