Production controller | Cordula Herrmann | |
Production accountant | Ulrich Adomat | |
Assistant production accountant | Peter Futschik | |
Post production coordinator | Boris Mang | |
Title designer | Darius Ghanai | |
Vfx trainee | Natalie Maximova | |
Director of photography | Martin Kukula | |
2nd unit dop | Ralph Kaechele Drehphase 2 | Drehphase 2 |
2nd unit dop | Birgit Gudjonsdottir | |
Steadicam operator | Jörg Widmer | |
1st assistant camera | Christoph Manz Nachdreh | Nachdreh |
1st assistant camera | Frank Schwaiger Nachdreh | Nachdreh |
1st assistant camera | Matthias Ganghofer | |
Clapper/loader | Carlos Dessbesell-Schüler 2. Drehphase | 2. Drehphase |
Still photographer | Dirk Plamböck 2. Drehphase | 2. Drehphase |
Still photographer | Conny Klein | |
Casting director | Simone Bär | |
Casting assistant | Kirstin Plotz | |
Extras/bit player casting | Martina Hennicke | |
Extras/bit player casting | Marco Schenke Casting Ass./crowd marshall | Casting Ass./crowd marshall |
Costume designer | Aenne Plaumann 1978-1990 ; 2003 Deutscher Filmpreis | 1978-1990 ; 2003 Deutscher Filmpreis |
Assistant costume designer | Christine Seehofer DDR 1978-1990 | DDR 1978-1990 |
Costumer / wardrobe | Anke Kerstan + gesamte Vorbereitung und Abwicklung | + gesamte Vorbereitung und Abwicklung |
Additional costumers | Alice Moewius | |
Additional costumers | Uta Müller histoisch | histoisch |
Additional costumers | Petra Langer historisch - 1978-1990 | historisch - 1978-1990 |
Director | Wolfgang Becker | |
1st AD (local system) | Scott Kirby 1. AD (Additional + 2. Drehphase) | 1. AD (Additional + 2. Drehphase) |
Assistant to director | Boris Mang Während der Post und Herausbringung | Während der Post und Herausbringung |
Crowd 2nd AD (local system) | Marcus Welsch und Second Unit 1. AD | und Second Unit 1. AD |
Script continuity | Sunny Scheucher Nachdreh | Nachdreh |
Editor | Servet Gürbüz Schnitt & Schnittassitenz für DVD | Schnitt & Schnittassitenz für DVD |
Editor | Viola Isenbürger Kinotrailer, DVD Specials | Kinotrailer, DVD Specials |
Editor | Antje Zynga uncredited | uncredited |
Editor | Peter R. Adam | |
Assistant editor | Servet Gürbüz DVD Specials | DVD Specials |
Assistant editor | Jessica Ehlebracht | |
Key grip | Hannes Staehle 2. Drehphase | 2. Drehphase |
Grip | Christian Scheibe | |
Gaffer | Tommy Schulz | |
Best boy electric | Sonny Fels | |
Lighting technician / electrician | Franco Bertone | |
Lighting technician / electrician | Juan José Alcaide | |
Lighting assistant | Martin Lieckfeld Zweite Drehphase | Zweite Drehphase |
Makeup artist / hair stylist | Björn Rehbein | |
Makeup artist / hair stylist | Heike Merker 80' | 80' |
Makeup artist / hair stylist | Lena Lazzarotto Chefmaskenbildnerin | Chefmaskenbildnerin |
Composer | Yann Tiersen | |
Composer | Xaver von Treyer additional score | additional score |
Producer | Stefan Arndt | |
Production designer | Daniele Drobny 2. Drehphase | 2. Drehphase |
Production designer | Lothar Holler | |
Art director | Matthias Klemme Architekt | Architekt |
Artwork | Darius Ghanai | |
Standby props | Utz Neumann | |
Standby props | Claudia Kiefer 2. Drehphase | 2. Drehphase |
Location scout | Matthias Braun | |
Location scout | Marion Gerhardt Brandmauer | Brandmauer |
Location scout | Raidar Huber | |
Set builder | Halim Firat | |
Set builder | Holger Isenberg | |
Set builder | Tom Scheele | |
Set builder | Matthias Prange | |
Set builder | Kay-Uwe Scziegel Spezialrequisitenbau | Spezialrequisitenbau |
Draughtsman/set designer | Christian Schäfer Set Designer | Set Designer |
Scenic painter | Wolfgang Wrede Setvorbau | Setvorbau |
Prop hand | Felix Eckert 2nd unit | 2nd unit |
Art department trainee | Jutta Lilli Erasin | |
Line producer | Marcos Kantis | |
Production manager | Milanka Comfort | |
Production coordinator | Sybille Rohde | |
Assistant production manager | Christoph Kukula | |
Unit manager (local system) | Ines Frederich | |
Location manager (local system) | Felix Leitermann | |
Location manager (local system) | Gregor Budde-Petrusch 2. Drehphase | 2. Drehphase |
Set manager/ floor manager | Bibbi Müller | |
Set manager/ floor manager | Sven Fehrensen 2. Drehhälfte | 2. Drehhälfte |
Production driver | Alexander Müller-Lenhartz | |
Production driver | Klaus Kather zusätzlich set.-al.assistenz | zusätzlich set.-al.assistenz |
Screenwriter | Bernd Lichtenberg | |
Co-writer | Christoph Silber | |
Co-writer | Wolfgang Becker | |
Researcher | Michael Konstabel | |
Production sound mixer | Wolfgang Schukrafft | |
Production sound mixer | Xaver von Treyer | |
Production sound mixer | Susy Wehrli Nachdreh | Nachdreh |
Boom operator | Daniel Altenburg Nachdreh | Nachdreh |
Boom operator | Christoph Dudek 2. unit/ Zusatzton | 2. unit/ Zusatzton |
Boom operator | Dirk-Teo Schäfer teilweise | teilweise |
Second boom operator | Alexander Schaefer | |
Sound designer | Dirk Jacob | |
Sound editor | Frank Kruse Foley Editor | Foley Editor |
Adr editor | Christoph Ulbich Voice Over Recordist | Voice Over Recordist |
Adr editor | Kai-Uwe Koch | |
Dialogue editor | Kai Tebbel | |
Rigging, special constructions (sfx) | Marva Harald Kuebler SpecialFX Band-Auftritt | SpecialFX Band-Auftritt |
Stunt coordinator | Rainer Werner | |
Stuntman/woman | Sascha Girndt Rainer Werner Stunt | Rainer Werner Stunt |
Stuntman/woman | Stephan 'Steve' Thiede | |
Commissioning editor | Andreas Schreitmüller | |