Vfx producer | Alexander Strauss Digital Artist | Digital Artist |
Vfx supervisor | Frank Kaminski incl. On Set Supervising, Scanline VFX | incl. On Set Supervising, Scanline VFX |
Colorist | Christoph Mockert | |
Director of photography | Andreas Schäfauer | |
1st assistant camera | Peter Sebera 5 Tage Vertretung | 5 Tage Vertretung |
2nd assistant camera | Severin Köhler | |
DIT digital imaging technician | Patrick Plischke OnSet Muster, VFX-Layouts | OnSet Muster, VFX-Layouts |
Casting director (children) | Manolya Mutlu | |
Extras/bit player casting | Maria Wiesler Freiburg | Freiburg |
Extras/bit player casting | Danielle Koch Baden - Württemberg | Baden - Württemberg |
Costume designer | Juliane Maier | |
Costumer / wardrobe | Patricia Dagmar Armbruster | |
Additional costumers | Tini Fetscher | |
Director | Dietrich Brüggemann | |
1st AD (local system) | Jeronimo Wald | |
Actor coach (children) | Lena-Marie Seyfarth | |
Script | Bernd Reinink | |
Assistant editor | André Gülicher | |
Lighting designer | Thomas Boos | |
Lighting technician / electrician | Martin Kraus vom 21.11.2016 an | vom 21.11.2016 an |
Lighting technician / electrician | Marcel Unsner Zusatz | Zusatz |
Additional electrician | Dominic Moser | |
Makeup artist / hair stylist | Claudia Koch | |
Delegate producer | Franziska Specht | |
Production designer | Klaus-Peter Platten | |
Prop master | Alana Reimer 2. Außen 7.-23.11. | 2. Außen 7.-23.11. |
Prop master | Pamina Brandes Studio Vorbau | Studio Vorbau |
Prop master | Marian Ring 2. Außen | 2. Außen |
Prop master | Markus Lorenz | |
Assistant to propmaster /- buyer | Lydia Wellbrock | |
Assistant to propmaster /- buyer | Lorraine Ghattak Volontariat | Volontariat |
Assistant stand by props | Sophia Ruppert Volontärin | Volontärin |
Sculptor | Juliane Welsch | |
Production manager | Michael Bentkowski | |
Assistant production manager | Juliane Ersig | |
Unit manager (local system) | Thorsten Tritthard | |
Set manager/ floor manager | Ellen Sammet | |
Set manager/ floor manager | Volker Stappenbeck | |
Production assistant | Paula Rudnik | |
Assistant set/floor manager | Ellen Sammet DT 1 & 2 | DT 1 & 2 |
Screenwriter | Dietrich Brüggemann | |
Screenwriter | Daniel Bickermann | |
Production sound mixer | Peter Tielker | |
Boom operator | Robin Hörrmann | |
Special effects supervisor | Sven Kühn | |
Stunt coordinator | Matthias Schendel | |
Stuntman/woman | Matthias Schendel | |
Commissioning editor | Brigitte Dithard | |