Production accountant | Wolfgang Rhaden | |
Accountant | Daniela Seelos | |
Assistant production accountant | Volker Kellner financial accounting, petty cash | financial accounting, petty cash |
Vfx producer | Marco Del Bianco | |
Post production supervisor | Sven Nuri (Toccata Film) | (Toccata Film) |
Vfx supervisor | Frank Kaminski incl. On Set Supervising | incl. On Set Supervising |
VFX production coordinator | Eva Wendler | |
Colorist | Yvonne Tran | |
VFX data wrangler | Roman Müllers 3 Tage Vertretung | 3 Tage Vertretung |
Director of photography | Yoshi Heimrath | |
Camera operator | Christoph Greiner B- Kamera | B- Kamera |
Steadicam operator | Yoshua Berkowitz B Kamera Operator / Steadicam op | B Kamera Operator / Steadicam op |
1st assistant camera | Andrés Lizana Prado B-Cam - ARRI ALEXA - daily | B-Cam - ARRI ALEXA - daily |
1st assistant camera | Jesse Mazuch Alexa / B-Cam Zusatz | Alexa / B-Cam Zusatz |
1st assistant camera | Mareike Böttcher Renner B Kamera 1 DT | B Kamera 1 DT |
1st assistant camera | Marjan Grünewald 3DT B-Cam - ALEXA | 3DT B-Cam - ALEXA |
1st assistant camera | Christoph Greiner | |
1st assistant camera | Christoph Kunze 2DT Zusatz B-CAM | 2DT Zusatz B-CAM |
2nd assistant camera | Marjan Grünewald Vertretung 6 Tage ALEXA PLUS | Vertretung 6 Tage ALEXA PLUS |
2nd assistant camera | Philipp Hoch | |
Data wrangler / digital loader | Marjan Grünewald 16DT ALEXA MINI 3.2K | 16DT ALEXA MINI 3.2K |
Data wrangler / digital loader | Rita Couto Pomfort Silverstack | Pomfort Silverstack |
Video assist/playback operator | Lorenz-Raphael Grzimek | |
Still photographer | Julia Terjung | |
Casting director | Ulrike Müller | |
Extras/bit player casting | Karo Schnelle | |
Costume designer | Heike Hütt | |
Assistant costume designer | Danja Swindall | |
Costumer / wardrobe | Tamara Schüller | |
Costumer / wardrobe | Katharina Drescher | |
Additional costumers | Ylva Sofka | |
Additional costumers | Natalie Uhlstein Vorbereitung 1.Woche | Vorbereitung 1.Woche |
Director | Züli Aladag | |
1st AD (local system) | Sven Fehrensen | |
Crowd 2nd AD (local system) | Johannes Rhein | |
Script continuity | Jan Birka | |
Editor | Boris Gromatzki | |
Assistant editor | Bianca Dienemann-Mehlitz | |
Key grip | Björn Wiesenthal | |
Grip | Sven Mickeleit | |
Lighting technician / electrician | Michael Schreiber Vorbauten und Zusatz | Vorbauten und Zusatz |
Additional electrician | Patrick Rosta | |
Makeup artist / hair stylist | Katja Schulze [1] | |
Makeup artist / hair stylist | Milena Britschgi | |
Additional make up artist | Heike Eger | |
Additional make up artist | Irina Schwarz | |
Producer | Quirin Berg | |
Producer | Dr. Gabriela Sperl | |
Producer | Max Wiedemann | |
Delegate producer | Sophie von Uslar | |
Assistant-/ junior-producer | Simone Ruff | |
Assistant to producer | Anika Julien | |
Production designer | Peter Menne | |
Assistant production designer | Johanna-Marie Wimmer | |
Art department assistant | Gesa Rehren | |
Construction coordinator | André Lindner | |
Prop master | Harry Rischmüller props master | props master |
Prop master | Friederike Gast 2. AR | 2. AR |
Standby props | Ariane Haase | |
Set dresser | Anne Hinkel Zusatz | Zusatz |
Set dresser | Karsten Barthel Polizeipräsidium | Polizeipräsidium |
Set dresser | Heike Pauketat Zusatz | Zusatz |
Set dresser | Friederike Goebbels | |
Assistant stand by props | Marek Zimmer | |
Assistant stand by props | Zaza Bothe | |
Location scout | Gernot Zeglien | |
Location scout | Iris Czak | |
Stand by set builder | René André Ruciak dieholzkoepfe GmbH | dieholzkoepfe GmbH |
Scenic painter | Irma Penna | |
Scenic painter | Irma Fuchs | |
Scenic painter | Eva-Maria Müller | |
Graphic artist | Friederike Goebbels | |
Property driver | Dirk Kuring | |
Art department trainee | Uwe Stichling | |
Line producer | David Vogt | |
Line production coordinator | Eva Augustin | |
Line production coordinator | Nina John | |
Production manager | Wolfgang Bajorat Berlin / Turkey | Berlin / Turkey |
Assistant production manager | Larissa Aston | |
Unit manager (local system) | Christian Feier Berlin / Türkei | Berlin / Türkei |
Location manager (local system) | Roberto Walter | |
Set manager/ floor manager | Ender Firat Berlin und Türkei | Berlin und Türkei |
Assistant location manager | Birk Müller | |
Assistant set/floor manager | Enrico Reinecke | |
Production driver | Thomas Gießler | |
Production driver | Gregor Nehring Vorbereitung | Vorbereitung |
Production driver | Sabine Tayeh | |
Set runner | Gregor Nehring | |
Screenwriter | Laila Stieler | |
Literary source | Semiya Simsek | |
Production sound mixer | Bernhard Joest | |
Boom operator | Mirko Höpfner | |
Sound effects editor | Tina Laschke | |
Commissioning editor | Götz Bolten | |
Commissioning editor | Dr. Barbara Buhl | |
Commissioning editor | Corinna Liedtke | |
Editorial assistant | Alexandra Fay | |