Fx animator | Kiril Mirkov | |
Motion graphics designer | Christian Kroneck | |
Colorist | Philip Whitfield | |
Dailies colorist | Severin Schultze | |
Digital intermediate assistant | Severin Schultze | |
Director of photography | Tobias Jall 2x RedMX | 2x RedMX |
Director of photography | Stefan Sosna 2. Kamera / Steadicam Operator | 2. Kamera / Steadicam Operator |
Steadicam operator | Stefan Sosna | |
1st assistant camera | Alda Maria Rühl 1.Kamera+Steadicam, 2xRedMX 4K | 1.Kamera+Steadicam, 2xRedMX 4K |
1st assistant camera | Martin Hanslmayr | |
Clapper/loader | Kathrin Keusch | |
DIT digital imaging technician | Severin Schultze 2xRED 4K | Rushes Grading | 2xRED 4K | Rushes Grading |
Casting director | Nina Haun | |
Casting assistant | Alrun Seifert | |
Extras/bit player casting | Julia Meyer-Pavlovic | |
Extras/bit player casting | Juliane Weininger | |
Costume designer | Tina Eckhoff 50er Jahre | 50er Jahre |
Costume designer | Silvana Ciafardini | |
Assistant costume designer | Chiara Bubici | |
Costumer / wardrobe | Christina Geiger | |
Costumer / wardrobe | Chiara Bubici + Kostümassistentin / Historisch | + Kostümassistentin / Historisch |
Director | Thomas Stuber | |
1st AD (local system) | Xenia Reich | |
Crowd 2nd AD (local system) | Julia Meyer-Pavlovic | |
Script continuity | Sonja Beutelmann | |
Script | Sonja Beutelmann | |
Editor | Philipp Thomas | |
Assistant editor | Marc Bürkle | |
Key grip | Philipp Knopf | |
Gaffer | Tobias Vogel 11.-17.10. (6 DT) | 11.-17.10. (6 DT) |
Gaffer | Oliver Heße 6.-10.10. (3 DT) | 6.-10.10. (3 DT) |
Lighting technician / electrician | Stanislav Nikhamkin | |
Lighting technician / electrician | Joachim 'Cooper' Schlag | |
Lighting technician / electrician | Armin Moritz | |
Additional electrician | Falko Lachmund | |
Additional electrician | Lukas Steinbach | |
Additional electrician | Anna Göhrig | |
Additional electrician | Christopher McKissick | |
Additional electrician | Kariem Saleh | |
Additional electrician | Stephan Burchardt | |
Key makeup artist/hair stylist | Anne Wendt | |
Makeup artist / hair stylist | Tanja Lindemann | |
Makeup artist / hair stylist | Tanja Akbuga | |
Makeup artist / hair stylist | Frederike Wolk | |
Composer | Jasmin Reuter [1] | |
Producer | Markus Staender | |
Producer | Steffen Hofbauer | |
Producer | Johannes Jancke | |
Associate producer | Pascal Nothdurft | |
Production designer | Marlen Grassinger | |
Assistant production designer | Valeria Ege | |
Assistant production designer | Nina Kaul | |
Standby props | Fiona Auer | |
Set builder | Caspar-Felix Hauer | |
Set builder | Vanessa May | |
Set builder | Livia Krummenacher | |
Line producer | Johannes Jancke | |
Production manager | Frédéric Jung-Plan | |
Assistant production manager | Nicola Odemann 5.-9.9. | 5.-9.9. |
Assistant production manager | Moritz Hartmann | |
Unit manager (local system) | Sven Faber | |
Set manager/ floor manager | Julian Schneiders | |
Assistant set/floor manager | Claudio Franke | |
Set runner | Marlen Albrecht | |
Set runner | Donat Mavleev | |
Set runner | Christoph Pabst | |
Set runner | Deborah Schaaf | |
Set runner | Corinna Kübler | |
Set runner | Anna Scheuble | |
Set runner | Fabian Fornalski | |
Set runner | Merle Groneweg | |
Head writer | Daniel Schuler | |
Production sound mixer | Bertin Molz | |
Boom operator | Emre Tuerker 1 DT Zusatzassistent | 1 DT Zusatzassistent |
Boom operator | Janosch Mesenhol | |
Sound designer | Bertram Bär | |
Stunt coordinator | Siegfried Polap Stunt Koordinator | Stunt Koordinator |
Artists-, guests-, VIPs-coordinator | Janina Weinbrenner | |
Caterer (cook on set) | Melanie Burkhoff | |
Caterer (cook on set) | Bernhard Polzin | |
Consultant | Ariane Krampe | |
Consultant | Petra Kolle | |
Consultant | Joachim Kosack | |