Colorist | Ulrich Esser DCP | DCP |
Director of photography | Till Vielrose Alexa | Alexa |
Steadicam operator | Oliver Roetz ARRI Alexa | ARRI Alexa |
1st assistant camera | Janine Lamann Arri Alexa | Arri Alexa |
1st assistant camera | Caspar Müllers Alexa + Steadicam | Alexa + Steadicam |
2nd assistant camera | Janosch Götze | |
Data wrangler / digital loader | Luca Oltenau | |
Still photographer | Stefan Behrens | |
Costume designer | Birte Krieg | |
Director | Maria Pavlidou | |
1st AD (local system) | Juliane Blothner | |
1st AD (local system) | Yasmin Angel | |
Storyboard artist | Martin Warnke Storyboard | Storyboard |
Editor | Fiona Brands | |
Assistant editor | Yana Höhnerbach | |
Gaffer | Felix Brückner | |
Best boy electric | Fabian Gehlsdorf | |
Lighting technician / electrician | Bine Jankowski | |
Lighting technician / electrician | Annegret Luitjens | |
Lighting technician / electrician | Jan-Malte Hunfeld | |
Additional electrician | Florian Pley | |
Makeup artist / hair stylist | Laurine Grzybinski | |
Makeup artist / hair stylist | Svenja Hartnack | |
Makeup artist / hair stylist | Jenny Diessner | |
Producer | Jens Kaulen | |
Production designer | Maira Bieler | |
Assistant production designer | Raissa Kankelfitz | |
Art department assistant | Anna Maria Münzner | |
Art department trainee | Susanne Steim | |
Production manager | Jens Kaulen | |
Assistant production manager | Anne Quader | |
Unit manager (local system) | Julian Mende | |
Set manager/ floor manager | Marcel Kommissin | |
Set manager/ floor manager | Tom Gross | |
Assistant unit manager | Erasmia Stamnas | |
Set runner | Ruben Roman Sikorski | |
Set runner | Jakob Gehrmann | |
Set runner | Christian Zipfel /Beleuchter/Tonassistenz | /Beleuchter/Tonassistenz |
Set runner | Majid Kay | |
Screenwriter | Ingrid Kaltenegger | |
Production sound mixer | Jonas Thoma | |
Boom operator | Holger Buff | |
Boom operator | Benno Aselmeyer | |
Sound designer | Fiona Brands | |
Stunt coordinator | Walter Kimmerle | |