TV Series | Episodes 1-20 | 2009 | ZDF [de] | Whodunit | Germany

Shooting data

Start of shooting26.02.2009
End of shooting13.10.2009
Number of shooting days132
LocationsStuttgart und Umgebung

Project data

Length of episode45
Broadcast datewöchentlich
Episodes from/to1-20
Picture formatTV 16:9 (1 : 1,78)
Picture material negativeSuper 16
Sound formatStereo

Cast

ActorRole nameVoice actor / Speaker
Astrid M. FünderichKHK Martina Seiffert [SS]
Peter KetnathJoachim Jo Stoll [SS]
Tina RulandHotelchefin [SS]
Nina GnädigAnna Badosi [L]
Dieter LandurisTobias Hellmann [L]
Claudia MehnertSvenja Maneke [L]
Oliver ZgorelecDejan Djordjevic [L]
Lara BeckmannLeonie Mahler [LE]
Stefan Bockelmann
Andreas Landowski [LE]
Grit BoettcherHerta Pfleiderer [LE]
Ursula GottwaldIrene Lederer [LE]
Bettina Hauenschild
Karin Eberle [LE]
Lutz HerkenrathFranz Kauter [LE]
Kristian KiehlingIngo Fohlsbach [LE]
Nicolas KönigJean Krause [LE]
Daniel KraussPatryk Bilic [LE]
Klaus Nierhoff
Ernst Blotevogel [LE]
André RöhnerArchitekt [LE]
Bärbel Stolz
Silvie Eisenreich [LE]
Alexander WüstClemens [LE]
Anna BullardCordula Seiffert [SSR]
Michael GaedtKarl 'Schrotti' Schrothmann [SSR]
Claude-Oliver RudolphBösewicht [SSR]
Mira MazumdarDunja Agaj [SR]
Moritz Gaa
Jason Ortega [SR]
Anuschka HerbstSusi Prellé [SR]
Zvonimir AnkovicGero Kowalski [SR]
Eva Maria BayerwaltesProf. Dr. Lisa Wolter [SR]
Melanie BlocksdorfLena Friedrich [SR]
Maike BollowSusanne Koch (F: In besten Händen) [SR]
Pauline BredeSina Tietz (Folge: Die kleine Zeugin) [SR]
Milena DreissigElfie Fendel [SR]
Wilfried Dziallas
Dieter Lesche [SR]
Wilfried HochholdingerDr. Robert Clemens [SR]
Alexandra KampDorothea Menzel [SR]
Michèl KellerDr. Hansen [SR]
Christian Kerepeszki
Thoma Lukic [SR]
Karl KranzkowskiMichael Kaiser [SR]
Florian OdendahlRobert [SR]
Michele OliveriLeonardo Livantino [SR]
Christian PätzoldFriedemann Sonntag [SR]
Ina RudolphMonika Holzer [SR]
Sebastian Schäfer
Felix Glück [SR]
Stefanie Schmid
Annette Günther [SR]
Heinrich SchmiederStephan Beck [SR]
Mike Zaka SommerfeldtJan Arnaud [SR]
Benjamin StreckerRico Sander [SR]
Frank VockrothJacob von Grünfeld [SR]
Gilbert von SohlernHubert Klemm [SR]
Susanne WeckerleKathrin Heppner [SR]
Lisa WildmannBea Rieder [SR]
Christian A. KochHeiko Enskat [SRE]
Rudolf KrauseHorst Kollberg [SRE]
Horst Günter Marx
Weidenfels (Entmündigt) [SRE]
Jens SchäferJürgen Lohmann (F: Tod im Wasser) [SRE]
Karla TrippelKarin Eberwein (Folge: "Babymacher") [SRE]
Günter Spörrle
Theo Gries

Crew

ActivityNameComment
production accountantLili Marx
accountant traineeStefanie RauboldBlock 3
director of photography
Thomas Ch. Weber
4 Folgen inkl. Pilot, S16mm
director of photographyDavid SchultzFolgen 1 - 4 und 9 - 12
director of photographyNotker MahrFolgen 13-16 / S16mm
director of photographyPascal RemondFolge 17-20
aerial camera operatorKlaus StuhlCineflex Operator
1st assistant cameraSebastian VolkS-16mm
1st assistant cameraBettina Staudinger [1]
1st assistant cameraNeels FeilHandheld
2nd assistant cameraMoritz TessendorfSR3 - 4 Folgen
2nd assistant cameraTanja Pegatzki24 DT
2nd assistant cameraAnnette Reichmann
still photographerMarkus Fenchel
camera traineeBenedikt Schneider
camera traineeLudwig Szebel
extras/bit player castingGesine Hannemann
extras/bit player castingAnika NeugartPraktikantin
costume designerClaudia UngerEntwicklung des Kostümbildes, 12 Folgen
costume designerCharlotte Graf
assistant costume designerCaroline Andre1.+2.und 5.Block
wardrobeAnja Goepfert
wardrobeCaroline Overlack3.Block
wardrobeManuela BöneckeFolge 5 - 8 / 13 - 16 KB: Charlotte Graf
wardrobeIsabella Mirja Hirt
wardrobeAnke Holst3.+4. Block
wardrobeTini FetscherFolge 17-20
wardrobeVera MitterhuberEP 05-08 zwei Wochen + eine Wo. Näherin
wardrobeSarah Schönberg
wardrobeAstrid HildebrandFolge 17- 20
costume design traineeMoana ZieglerBlock 5
director
Gero Weinreuter
Pilot-Folgen u. 7 weitere Folgen
directorMichael Schneider
directorDaniel Helfer
directorDidi Danquart
1st assistant directorAlexander StahlFo. 9-12 und 17-20
1st assistant directorJulia Eplinius
1st assistant directorJacob Michael FriesBlock 4
1st assistant directorManuel Durain
script supervisorSandro Lang
Crowd MarshallMaximilian WallsteinFolge 9-12 ( 3. Block)
Crowd MarshallStefanie RauboldBlock 4 (Folgen 13-16)
trainee director's departmentPaulina WeinerBlock 3
editorJörg KroschelFolgen 1-4
editorSylvia Seuboth-RadtkeFolge 5 - 20/Regie: Gero Weinreuter, Daniel Helfer, Didi Danquart
online editorSelina Titz
assistant editorNadine Ventura
editing traineeLudwig Szebel
key/dolly gripPeter Felder
key/dolly gripPatrizio GuerraBlock 3+4
grip traineeBenedikt Schneider
gafferPeter Schöllhorn
electricianRainer HülswittBlock 3-5
electricianFelix Kienzler
electricianBernhard Haug
lighting assistantRainer HülswittBeleuchter / Grip-Assistent
lighting assistantPatrizio GuerraBlock 1+2
lighting traineeMaximilian WallsteinBlock 5
makeup artist / hair stylistJutta Wagner
makeup artist / hair stylistNadine Scherer16 Folgen (1-16)
makeup artist / hair stylistBarbara DeubleBlock 5
additional make up artistNadine Schränkler
makeup traineeBarbara DeubleAssistenz
producerOliver Vogel
freelance producerTorsten Lenkeit
production designerThomas StrombergerStudiobau, Planung + Umsetzung
production designerDominik HauschildFolgen 5-20
assistant production designerDominik HauschildFolgen 1-4, Studiobau
assistant production designerIna Küfner
prop masterMustafa ShirinBlock: 2+3+4+5, Folge: 5-20
prop masterPanja GawlitzekAufbau und Block 1
standby propsMiriam WesthäusserBlock 3+4
standby propsCathrin Pflugfelder
standby propsFranziska HessVertretung 1 Woche
set dresserHelen BraunAushilfe
set dresserMiriam WesthäusserStudiobau
assistant to propmaster /- buyerAnna-Maria Otte
assistent stand by propmanSascha HeidrichPrakti,EP 1-4,Req.Hilfe Vorb.
assistent stand by propmanFranziska HessPraktikantin
set builderGerold Franke
set builderUlrich BurkhardtBauleitung mit G.Franke
scenic painterRosemarie Flohr
PropbuilderNadine WeißkopfSpezialrequisiten 14-20
graphic artistJohannes Renz+ Computer-Oberflächen/ Screen-Design
property driverRalf Schmidt
unit production managerRolf B. Steinacker
assistant production managerGeorgia Hodacs
assistant production managerMellek HowellBlock 4 (Fo 13 - 16)
assistant production managerCornelius GladewitzBlock 1 (Krankheitsvertretung, 1 Wo.)
unit managerAnja SamyBlock 1+2
unit managerBoris Bugla
location managerSimone Dach4.Block + 5.Block
location managerElvis Plese2 Staffeln
set manager / 3rd ADAlexander HaasBlock 1,2 und 5
set manager / 3rd ADSissy ThomsBlock 3+4, Folgen 9-16
set manager / 3rd ADMoana ZieglerBlock 5 Ersatz (28.09.-07.10)
production secretaryCornelius GladewitzKrankheitsvertretung, Block 1
BlockerMario Pressel
set runnerMaximilian WallsteinFolge 5-8; Folge 13 - 16 (2. u. 4.Block)
set runnerPhilipp Krebser
set runnerPaulina Weiner
production driverMarianne Weymer
production driverVolker (MINI) MarxFolgen 1-8
production driverCornelius GladewitzBlock 2 (1 Wo.); Block 3
production assistantStefanie RauboldBlock 1,2,5 + Nachb.
production assistantMaximilian WallsteinVorbereitung + Folge 1-4
screenwriterCarsten UngerFolge 13 Block 4
production sound mixerOliver RoggowFolgen 1-4, 9-12, 17-20
production sound mixerSteffen Graubaum
boom operatorJulian Peuker
boom operatorRobin HörrmannFolgen 1-4 und 5-8
sound re-recording mixerAndreas Mühlschlegel
sound re-recording mixerStephan Radom
sound designerAndreas Mühlschlegel
sound designerPhilipp Mönch
sound effects editorLena Zagikyan(Folgen 17-20)
adr recordistAndreas MühlschlegelMischung & Sounddesign
Foley RecordistMarcel SchleibaumFoley Recordist & Editor
foley artistPeter Klinkenberg
special effects technicianJacques van ZijlRegeneffekte
armorerStephan Vogt
stunt coordinatorUwe Manßhardt
stunt coordinatorMarko König1 Drehtag
stunt coordinatorErhard BremFolge 1-4 Stuntmac GmbH
commissioning editor in chargeDr. Klaus Bassiner
commissioning editorDaniel EckoldRedakteur, 2. Staffel
commissioning editorKatharina Görtz
commissioning editorWolfgang Witt
filmscan operatorMartin Kuhnert
telecine operatorChristoph MockertFolge 5-8
coloristMartin Kuhnert
Caterer (Assistance on Set)Moana ZieglerBlock 1 Cateringhilfe

Facilities

DepartmentCompanyComment
Animals for FilmAnimalCasting, Lisa WinterHunde, Hundewelpen
StuntsStuntMac GmbH (Mac Steinmeier)Stunts und Stunt-Coordination
Finance/Law/InsuranceTeamwork-Filmservice GmbHKomparsenabrechnung (Teil)
Production ServicesStar Gourmet EventsVollcatering
Production ServicesDHS Filmservice GmbHGarderobenmobil
Production ServicesFeuer & Flamme GbR Catering & Mietkochservice
Production ServicesMB Catering Mike Behra [de]
Production ServicesMedia SueMobile/Blocking/Funk
Production ServicesMensch Maier CateringJuli-August09
Transportation, Travel and AccomodationCMS - Car Motion Service GmbHAP: Stephan Eppinger
CostumesPATIN-A SHOP GmbHKostümequipment
Costumespolizeiteam.deSEK- und MEK-Ausstattungen
PropsDer Findus, Requisiten- und Kostümverleih
PropsRaymund Rosenfeld Spezialfahrzeuge
Special EffectsSAV pyrotechnik
Vehicles and aircraftspolizeiteam.deblaue Unipkw, Uniformen, Requisiten
Film Processing/TransfersArtus Postproduktion GmbHScanning, Online, Grading, Mastering,
Image/EditingArtus Postproduktion GmbHScanning, Online, Grading, Mastering,
Sound (Postproduction)AVD-Tonstudio
Sound (Postproduction)Soundeluxe, Prof. Audio-Applications
TitlesArtus Postproduktion GmbHScanning, Online, Grading, Mastering,

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyZDF [de]Thursday, 12.11.2009