Postproduction producer | Marko Krinke HD Producer | HD Producer |
Post production assistant | Katarina Meier Digital Intermediate Technician | Digital Intermediate Technician |
2d artist | Roland Pfisterer Compositor - ARRI | Compositor - ARRI |
Director of photography | Pascal Walder | |
2nd unit dop | Aladin Hasic DoP | DoP |
Camera operator | Aladin Hasic | |
Steadicam operator | Vladimir Muller | |
1st assistant camera | Stefan Stefanini | |
1st assistant camera | Jonas Jäggy 2nd Unit 35mm | 2nd Unit 35mm |
2nd assistant camera | Rahel Koller 35mm | 35mm |
DIT digital imaging technician | Aladin Hasic | |
Video assist/playback operator | Veronika Krenkel | |
Still photographer | Pascal Walder | |
Camera trainee | Benjamin Fernando | |
Costume designer | Pascale Suter | |
Costumer / wardrobe | Catherine Schneider | |
Costumer / wardrobe | Julia Ensner | |
Director | Michael Steiner | |
1st AD (local system) | Steven Michael Hayes | |
Crowd 2nd AD (local system) | Matthias Huser | |
Script supervisor | Sonja Zoe Simijonovic Switzerland | Switzerland |
Key grip | Urs Schmid | |
Grip | Yves Seger | |
Grip trainee | Jerome Pister | |
Gaffer | Matthias Reisser | |
Best boy electric | Tobias Brekle | |
Lighting technician / electrician | Robert Mayr | |
Lighting technician / electrician | Tilman Hautsch | |
Additional electrician | Jorge Winkelmann | |
Additional electrician | Michael Roosen | |
Lighting assistant | Silvia Fafa Fierz | |
Lighting trainee | Jieun Yi | |
Key makeup artist/hair stylist | Giacomo Peyer | |
Makeup artist / hair stylist | Marc Hollenstein | |
Makeup artist / hair stylist | Marina Aebi | |
Additional make up artist | Claudia Kälin | |
Additional make up artist | Nicole Zingg | |
Composer | Adrian Frutiger | |
Producer | Bruno Seemann | |
Executive producer | Stephan Barth Switzerland/Austria | Switzerland/Austria |
Co-producer | Ruth Waldburger | |
Co-producer | John Lueftner | |
Production designer | Gerald Damovsky | |
Construction manager | Chrigi Seiler | |
Construction manager | René Lang | |
Construction coordinator | Roger Martin | |
Prop master | Cecile Grieder | |
Prop master | Lars Wagener | |
Standby props | Jo Julius Schablowsky | |
Standby props | Corinne Dettwiler | |
Location scout | Arnold H. Bucher | |
Stand by set builder | Kurt Fritsche | |
Production manager | Florian Nussbaumer | |
Assistant production manager | Sevda Yilmaz | |
Assistant production manager | Sarah Bossard | |
Unit manager (local system) | Arnold H. Bucher | |
Location manager (local system) | Gerhard Ziegner Austria | Austria |
Set manager/ floor manager | Christian Wehrlin | |
Production assistant | Florian Widmeier | |
Assistant set/floor manager | Liliane Ott | |
Production driver | Walter Gfader | |
Production driver | Rinhard Lieshaj | |
Production driver | Sabrina Bergamini | |
Set runner | Núria Gysin | |
Production sound mixer | Christophe Giovannoni | |
Boom operator | Julien D'Esposito | |
Boom operator | Ivo Schläpfer 2nd Unit | 2nd Unit |
Assistant to sound re-recording mixer | Alexander Würtz IT | IT |
Sound editor | Guido Helbling | |
Special effects technician | Cornelia Dworak (Österreich) | (Österreich) |
Stuntman/woman | Marcel Stucki | |
Stunt rigger | Urs Inauen | |