Production accountant | Marion Manthey | |
Post production supervisor | Esther Reinecke | |
Vfx supervisor | Denis Behnke | |
Director of photography | Matthias Fleischer | |
Director of photography | Martin Langer | |
2nd unit dop | Kai Rostásy Dop M.Langer | Dop M.Langer |
1st assistant camera | Kai Lachmann HDCam | HDCam |
1st assistant camera | Tommy Mann-Winzler 1st AC, DIT | 1st AC, DIT |
1st assistant camera | Ben Bernhard 2nd Unit, HDW-750P | 2nd Unit, HDW-750P |
1st assistant camera | Florian Ritter | |
2nd assistant camera | Paul Rohlfs 2nd Unit + Video Op. | 2nd Unit + Video Op. |
2nd assistant camera | Lars Oelmann | |
Video assist/playback operator | Armin Mobasseri | |
Still photographer | Volker Roloff | |
Extras/bit player casting | Johanna Ragwitz | |
Costume designer | Katrin Unterberger | |
Assistant costume designer | Julia Schell | |
Costumer / wardrobe | Isabell von Maltzahn | |
Costumer / wardrobe | Barbara Schramm | |
Costume interpreter | Daniela Bimek div.Kostümänderungen | div.Kostümänderungen |
Director | Roland Suso Richter | |
1st AD (local system) | Sven Fehrensen | |
Script continuity | Alexandra Vogt Lösch | |
Editor | Bernd Schlegel | |
Assistant editor | Benjamin Kaubisch | |
Gaffer | Therese Andersson | |
Best boy electric | Daniel Jopp | |
Lighting technician / electrician | Sascha Görlich | |
Lighting technician / electrician | Maximilian Linus Dreusch | |
Lighting technician / electrician | Jörn Christian Novotny additional electrician | additional electrician |
Lighting assistant | Dan Jung | |
Makeup artist / hair stylist | Jil La Monaca make-up for Rita Süssmuth | make-up for Rita Süssmuth |
Makeup artist / hair stylist | Katrin Westerhausen Maskenbildnerin, historisch | Maskenbildnerin, historisch |
Makeup artist / hair stylist | Elke Lebender | |
Fx makeup artist | Birger Laube | |
Additional make up artist | Jana Lindner | |
Additional make up artist | Juliane Hübner | |
Composer | Johannes Kobilke | |
Producer | Nico Hofmann | |
Production designer | Thomas Stammer biopic 1945 to 2006 | biopic 1945 to 2006 |
Production designer | Anette Kuhn Set Decorator | Set Decorator |
Assistant production designer | Stefan Speth (Ass.Production Design) | (Ass.Production Design) |
Set decorator | Anette Kuhn Szenenbild Thomas Stammer | Szenenbild Thomas Stammer |
Art department assistant | Stefanie Granitza | |
Prop master | Christoph Kettenring | |
Assistant to propmaster /- buyer | Nils Herkendell bei C.Kettenring | bei C.Kettenring |
Set dresser | Christoph Heinecke | |
Set dresser | Christian 'Krishan' Ehlert Lead Set Dresser / Leadman | Lead Set Dresser / Leadman |
Set dresser | Vera Carstens | |
Location scout | Tobias Palmer | |
Stand by set builder | Lars Dicht | |
Scenic painter | Kadi Fast Head Painter | Head Painter |
Property driver | Christian Nagel | |
Art department trainee | Alexandra Gail | |
Line producer | Oliver Lüer | |
Assistant to line producer | Anca Mehlis | |
Production manager | Dirk Ehmen | |
Assistant production manager | Britta Liesen | |
Unit manager (local system) | Christian Feier Berlin | Berlin |
Set manager/ floor manager | Sebastian Geißler historisch | historisch |
Assistant unit manager | Andreas Dießner | |
Production assistant | Paul Dehn | |
Production assistant | Florian Mohn | |
Production assistant | Selim Pekin Güngör | |
Production driver | Alexander Müller-Lenhartz Vorbereitung + LKW-Überführung | Vorbereitung + LKW-Überführung |
Production driver | Dennis Erdmann | |
Production driver | Oliver Küper-Grobecker zusätzl. Fahrer u. Umsetzungen | zusätzl. Fahrer u. Umsetzungen |
Screenwriter | Andrea Stoll | |
Boom operator | Malte Schmidt | |
Special effects supervisor | Adolf Wojtinek SFX Department Berlin | SFX Department Berlin |
Special effects technician | Bernd Wildau | |
Special effects technician | Michael Apling SFX Department Berlin | SFX Department Berlin |
Choreographer | Angelika Honig | |