Luther
Feature Film | 2002 | Culture, History | Czech Republic, Germany, Italy

Main data

Project data

Aspect ratioWidescreen USA (1 : 1,85)
Sound formatDolby SRD / Dolby digital (5.1, 6 channels)

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Claire CoxKatie [L]
Joseph FiennesJoseph Fiennes [L]Stephan Schwartz
Torben LiebrechtKarl V. [SR]
Mathias Engelerster Bürgerlicher [SR]
Marco HofschneiderUlrick [SR]
Alexander Kendzia1. Dominikanermönch [SR]
Lena KrimmelTeresa [SR]
Mathieu CarrièreCardinal Cajetan [SR]
Bruno GanzJohann von Staupitz [SR]
Alfred MolinaJohann Tetzel [SR]
Uwe OchsenknechtPope Leo X. [SR]
Ekkehard Schwarz2. Bürger [SR]
Tom StraussGeorge of Brandenburg [SR]
Peter UstinovFrederik the Wise [SR]
Jens WinterRevisor / Fugger Auditor

Crew

ActivityNameComment
Production accountantKarin Csallner
Assistant production accountantBernd Hein
Payroll
Payroll
Assistant production accountantMarion Manthey
Payroll
Payroll
Post production supervisorEd Cantú
Sound Supervisor
Sound Supervisor
3d artistFlorian Weyh
@ Scanline
@ Scanline
Digital effects designerDirk Müller [1]
Laterankirche
Laterankirche
Digital film compositorNorbert Ruf
Digital matte painterMichael Hackl
Director of photographyRobert Fraisse
Camera operatorKevin Jewison
1st assistant cameraChristian Almesberger
A-Cam 1st AC
A-Cam 1st AC
1st assistant cameraThomas Gottschalk
B-Cam/Steadicam First Unit
B-Cam/Steadicam First Unit
2nd assistant cameraWon-Suk Park
B-Cam und 2nd Unit
B-Cam und 2nd Unit
2nd assistant cameraRafael Jeneral
Clapper Loader 1st Unit
Clapper Loader 1st Unit
2nd assistant cameraHolger Joos
Clapper/loaderMatthias Scholz
B-Cam und 2nd Unit
B-Cam und 2nd Unit
Casting assistantBlanche Philipp
Casting assistantDavid Bergendahl
Extras Assistant Coordinator
Extras Assistant Coordinator
Extras/bit player castingCathleen Hoffmann
Watergate Casting
Watergate Casting
Extras/bit player castingAlexander Stahl
Casting director extras
Casting director extras
Costume designerUlla Gothe
HISTORISCH - Dtld., 1507 - 1530
HISTORISCH - Dtld., 1507 - 1530
Costume supervisorMeike C. Schlegel
costume supervisor
costume supervisor
WardrobeAnja Kemper
WardrobeNatali Stefanovic
WardrobeJuliana Stenzel
Fitting Komparserie
Fitting Komparserie
WardrobeUlrike Kuhnhardt
WardrobeElke Freitag
WardrobeIris Reisig
Hauptdarsteller
Hauptdarsteller
Additional wardrobeClaudia Petry
Costume design traineeDaniela Backes
als Daniela Langenfeld
als Daniela Langenfeld
DirectorEric Till
2nd unit directorKlemens Becker
1st AD (local system)Madeleine Senfft von Pilsach
1.AD/2nd Unit
1.AD/2nd Unit
1st AD (local system)Juliane Walker
3rd AD/ 2nd Unit
3rd AD/ 2nd Unit
1st AD (local system)Eva-Maria Schönecker
Script continuityCharlotte Basse
2nd Unit
2nd Unit
Key gripChristian Scheibe
Grip 1st Unit
Grip 1st Unit
Key gripJan Brun
1st unit, dolly grip
1st unit, dolly grip
Key gripSandro Eichler
KeyGrip 2nd Unit, B-Kamera
KeyGrip 2nd Unit, B-Kamera
GripHelko Klünder
-Grip First Unit
-Grip First Unit
Rigging gripMartin Bock
GafferRonald Schwarz
Best boyMarko Teuchert
Lighting technician / electricianPeter Rabe
Lighting technician / electricianSimon C. Rainer
Additional electricianMark Müller
Makeup artist / hair stylistSaskia Sudau
Makeup artist / hair stylistTanja Drewitz
historisch
historisch
Makeup artist / hair stylistValeska Schitthelm
Makeup artist / hair stylistRomy Meier
historisch
historisch
Makeup artist / hair stylistPascale-Sophia Profe-Bracht
Key makeup artist/hair stylistHasso von Hugo
Makeup traineeMandy Steiger
Junior Maskenbildnerin Komparsen (histor. Frisuren)
Junior Maskenbildnerin Komparsen (histor. Frisuren)
Makeup traineeKatrin Rettig
Makeup traineeAnne Reinhold
Komparserie ( histor.Frisuren,Wunden etc
Komparserie ( histor.Frisuren,Wunden etc
Makeup traineeJana Filipp
Komparsen (hist.Frisuren,Tonsur)
Komparsen (hist.Frisuren,Tonsur)
Makeup traineeNana Gagel
Makeup traineeKaren v.d. Bussche
Makeup traineeJanet Selcuk
historische Frisuren
historische Frisuren
Makeup traineeNadine Seidel
Komparserie (histor.frisier.)
Komparserie (histor.frisier.)
Makeup traineeAriane Boehlke
Komparsen (histor. Frisuren)
Komparsen (histor. Frisuren)
Makeup traineeNina von Harling
Makeup traineeMariam Lee Abounouom
Makeup traineeAnja Falzewski
Makeup traineeRagna Jornitz
Makeup traineeCarmen Meyer
Komparsen (hist. Frisuren,...)
Komparsen (hist. Frisuren,...)
Executive producerBrigitte Rochow
Business and legal affairsAnja Gohde
Production designerRolf Zehetbauer
Art directorRalf Schreck
Art directorChristian Schäfer
Assistant art directorStefan Speth
Filmarchitekt
Filmarchitekt
Assistant art directorAstrid Poeschke
Art department assistantClaudia Schäfer [1]
Art department assistantSimone Fust
Art Dept Coordinator
Art Dept Coordinator
Prop masterSabine Händgen
Assistant Property Master
Assistant Property Master
Prop masterMarcus Haendgen
Prop Master
Prop Master
Prop masterGernot Thöndel
Standby propsOliver Kuhlmann
Standby propsUlrike Gojowczyk
hist. 16. Jh.
hist. 16. Jh.
Set dresserConny Frei
6 wochen vorbereitung
6 wochen vorbereitung
Set dresserSilvia Müller
Set Dresser
Set Dresser
Set dresserAlexandra Meixner
Assistant to propmaster /- buyerSarah Gerg
historisch Mittelalter
historisch Mittelalter
Assistant to propmaster /- buyerSabine Händgen
Assistant stand by propsLily Kiera
historisch
historisch
Set builderChristoph Baumstieger
setderesser
setderesser
Set builderAndreas Eigenseer
Set builderGeorg 'Schorschinio' Schlotz
Set Dresser
Set Dresser
Stand by set builderRoman Berger
Scenic painterDominik Reindl
Vorbau Maler Set Painter 1St , 2nd Unit
Vorbau Maler Set Painter 1St , 2nd Unit
Scenic painterPit Zaepernick
Scenic painterRudolph Reinstadler
Hintergrundmalereien,
Hintergrundmalereien,
Scenic painterWolfgang Wrede
Stand-by Painter
Stand-by Painter
SculptorMarkus Donhauser
Set at Bavaria Film Studio
Set at Bavaria Film Studio
SculptorFumiari Ogawa
Prop builderMaike Heinlein
Fa. Gerg -München-fake holz
Fa. Gerg -München-fake holz
Prop designerDetlef A. Döge
Cranach-Bilder, Patinierung
Cranach-Bilder, Patinierung
Graphic artistRobert Eisch
Handschriften, Illus, Dokumente
Handschriften, Illus, Dokumente
Property driverMichael von Hohenberg
Art department traineeMartina Oedekoven
Art department traineeMichael Fissneider
Line producerPeter Schiller
Assistant to line producerLouise Rhode
+ Postproduktionskoordinatior
+ Postproduktionskoordinatior
Production managerPeter Schiller
Production coordinatorDaniel 'Danny' Rosness
Production coordinatorSabine Renger
Assistant Unit Manager
Assistant Unit Manager
Unit managerNatalie Clausen
Vorbereitung / Post
Vorbereitung / Post
Location manager (local system)Jens Geibel
München
München
Location manager (local system)Nadja Tausch
(Thüringen)
(Thüringen)
Location manager (local system)Klaus Große Darrelmann
Location Manager
Location Manager
Location manager (local system)Christian Alexander Klempert
Location Manager
Location Manager
Assistant transportation coordinatorRené Klopfer
Dienstleister Fuhrpark
Dienstleister Fuhrpark
Transportation captainSebastian Neitsch
Transportation captainAxel Schumacher
Italien
Italien
Production assistantSilke Krüger
Asst. Location Mng.
Asst. Location Mng.
Production assistantHolger Hoschi Gronemann
Location Departement,Blocking
Location Departement,Blocking
Production assistantSarah Tommaselli
Set PA in Italien & München
Set PA in Italien & München
Production assistantMaria Dost
Production driverAndreas Pauli
Truck Wrangling
Truck Wrangling
Production driverDenis Küper
Production driverEdith Weßling
Production driverGuido Kuckuck
Production driverSusen Jarmuske
Production driverElvin Rook
Production driverBekim Gashi
Facilities - Translux
Facilities - Translux
Production driverTobias Asam
Production driverJörg Kraft
HOD Facilities
HOD Facilities
Production driverMartin Zillger
Production driverNorbert Leo Mentrop
Cast & Crew
Cast & Crew
Personal driverAndreas Schumacher
Joseph Fiennes
Joseph Fiennes
Personal driverAndreas Loibl
Sir Peter Ustinov & Alfred Molina
Sir Peter Ustinov & Alfred Molina
ScreenwriterBart Gavigan
ScreenwriterCamille Thomasson
Production sound mixerEd Cantú
Post Sound Supervisor/English speaking p
Post Sound Supervisor/English speaking p
Production sound mixerPatrick Veigel
2nd Unit
2nd Unit
Boom operatorBernhard Joest
Sound designerFriedrich M. Dosch
Sound designerChristoph von Schönburg
Sound editorKai Schoormann
ProTools Operator
ProTools Operator
Supervising sound editorFriedrich M. Dosch
Foley editorMathis B. Nitschke
Special effects technicianThomas Thiele [1]
Special effects technicianFranz Sloup
Assistent nur in Tschechien
Assistent nur in Tschechien
Special effects technicianMarkus Geiger
InterpreterGabriela Rezacova
Art department
Art department

Production companies

CompanyComment
NFP

Distributing companies

CompanyComment
NFP Marketing & Distribution [de]

Facilities

DepartmentCompanyComment
Finance/Law/InsuranceDFG - Deutsche FilmversicherungsGemeinschaft
Filmversicherung
Filmversicherung
Production Servicesbloc inc filmservice GmbH
Production ServicesCena Catering Germany
Production ServicesCena Catering International
Nur in Deutschland
Nur in Deutschland
DecorationUnternehmen Schön
Beleuchtergerüste
Beleuchtergerüste

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Rolf Zehetbauer2004Bayrischer FilmpreisBestes SzenenbildWinner

Cinema

TypeCountryDateComment
Theatre releaseGermanyThursday, 30/10/2003