TV Series | Episodes 6-18 | 2006 | ZDF [de] | Whodunit | Germany

Shooting data

Start of shooting01/08/2006
End of shooting31/08/2006
LocationsFrankfurt, Wiesbaden, Mainz und Umgebung

Project data

Episodes from/to6-18

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Chiara SchorasSvenja (Epihauptrolle -Folge11) [L]
Anna Lena ClassEpisodenrolle [LE]
Karin Giegerich... [LE]
Wolfgang HäntschWerner Winter [LE]
Arnfried LercheProf. Hoffmann [LE]
Robinson ReichelAndrej Durow [LE]
Adrian TopolRouven Dauner (Die Hoffnung stirbt zuletzt) [LE]
Alexa WiegandtNN [LE]
Ulrich BähnkRichard Viring [SR]
Patrick DewayneRick (Barkeeper) [SR]
Günter FleckBriefträger [SR]
Axel HäfnerMarius Kohlmeyer [SR]
Christina HeckeVerkäuferin [SR]
Andreas KössJuwelier [SR]
Horst KrebsTankstellenpächter [SR]
Rainer LaupichlerFranz Elsing (Kumpels aus Kamerun) [SR]
Andreas Manz-Kozár
Strahlenexperte [SR]
Anita OlatunjiFilipa [SR]
Sarah Riedel
Anwaltsgehilfin [SR]
Anke SchwiekowskiDr. Reimers (Büchse der Pandora) [SR]
Svea TimanderDaniela [SR]
Jörg ZickBankberater [SR]
Gunda EbertAnja Hofer [SRE]
Radost BokelSonja Ullmann
Hanns Jörg Krumpholzn.a.
Klaus PeeckVorsitzender

Crew

ActivityNameComment
Production accountantChristian Lehner
Fx animatorJörg Becht
ColoristRoland FlißFolge 9 & 10
ColoristInga Schwiemann
Director of photographyHartmut E. Lange
Director of photographyAnton Klima
Director of photographyRandolf Scherraus2 Folgen
Director of photographyHenning Jessel
2nd unit dopPeer Menke- 2. Kamera
Camera operatorTobias Rupp+2ndU.Folg.M.Wenning&A.d.Roche
1st assistant cameraNina Mettmann3.+ 5. Staffel
1st assistant cameraDaniel Leibold
1st assistant cameraMarco Müller [1]3x 45min / A-Cam
2nd assistant cameraPaul Rohlfs
2nd assistant cameraTord ErhardB-Cam Focus Folge 14/15
2nd assistant cameraDaniel Goldmann
2nd assistant cameraTan KulaliFocusPuller B Camera / Folgen 5 - 10
2nd assistant cameraRahel Koller16mm
Video assist/playback operatorSimone Schnipp/2. Materialassistenz
Video assist/playback operatorUwe Winter
Still photographerJacqueline Krause-BurbergFolge 6-10
Still photographerAndrea EnderleinVertretung
Still photographerPeter PorstFolgen 14/15
Casting directorMichael Ludwig
Costume designerCordula Schulze-Stentrop13 Fo.
WardrobeAnn-Katrin Schlutz
WardrobeChristina Bauer
Costume design traineeTina Schellmann
DirectorAxel de Roche3 folgen a 45 min
DirectorPatrick Winczewski
DirectorThomas Jahn
DirectorMichael Wenning
DirectorMichel Bielawa
DirectorFlorian Froschmayer
2nd unit directorPeer Menke
2nd unit directorTill Müller-Edenborn
1st AD (local system)Peer Menke& Axel de Roche - 5 Episoden
1st AD (local system)Till Müller-Edenborn3 Folgen
1st AD (local system)Rüdiger Sass3 Folgen
Script supervisorJeanette DiszlerFrankfurt
Script supervisorSuse WeisAxel de Roche
Script supervisorClaudia Nandini Adhikary+ T. Jahn + M. Bielawa
ScriptJakob ZapfEin-Tages-Aushilfe Folge 12
Trainee director's departmentJakob Zapf
EditorSabine MatulaFo.8-10
EditorMichael Reysz3 Folgen. Patrick Winczewski
EditorAchim Seidel
Key/dolly gripKarsten Schulze
Key/dolly gripThorsten LehnertFolgen 11-18
Key/dolly gripThorsten Klein [1]urlaubsvertretung
Grip traineeMarc AlbrechtPraktikum Licht/Bühne 1 Folge
Makeup artist / hair stylistSybille LöffelholzChefmaskenbildnerin
Key makeup artist/hair stylistHedi Mayr-Hassler
ProducerNorbert Sauer
ProducerRainer Jahreis
Assistant-/ junior-producerSusanne Flor
Production designerClaus KottmannFolge 16 - 18
Production designerHeinz Günter Körner
Set decoratorKnut Meier5 Folgen
Prop masterNicole Emrich
Prop masterPeggy Dix
Prop masterGerald GutscheFolgen 11-18
Prop masterKnut Meier
Standby propsJoachim Seifertfolgen16 - 18
Standby propsBarbara Schramm [1]10 Folgen
Assistent stand by propmanSusanne RichterReq/Grafikdesign Folgen 10-15
Prop builderAgata Schubert-HauckKatze, Skulpturen
Property driverSusanne Richter+ Innenassistenz Folgen 8-15
Production managerFrank Nitz
Production managerUte Hein
Post production coordinatorBrigitte Hirschmann-WeissProduktionsassistentin
Assistant production managerUlla WagnerFolge 4 - 18
Unit managerMaximilian Renneisen
Unit managerFrank Zahl
Location managerStephan MartinStaffel 3 & 4
Location managerAchim Bach2 Folgen
Set manager/ floor managerSteffen Geis
Set manager/ floor managerDirk EberlingFolgen 6,7,11-13,17-19
Production driverSascha KöpnickFolge7-8
Production driverTobias Hofmann
ScreenwriterDavid Ungureit
ScreenwriterManfred Kosmann
ScreenwriterLorenz Stassen
ScreenwriterRobert Hummelzus. mit R. Kinder
Production sound mixerAndreas TurnwaldFolge 11-18
Production sound mixerRico PraussVertretung
Boom operatorJascha Schulze11-18
Boom operatorSascha EschbornFolge 6-10
Sound re-recording mixerDominik Rätz
Sound designerJan-Timo SonnemannEpisode 17
Sound designerMartin RogalskiFolgen 11,12,13
Sound designerImmo TrümpelmannFolge
Sound designerAndreas HintzschFolge 7
Sound designerMike ParkerFolge 15,18
Stunt coordinatorJürgen Klein
Commissioning editorElke Müller
Commissioning editorKatharina Görtz
Commissioning editorDr. Klaus Bassiner

Production companies

CompanyComment
UFA Film- & Medienproduktion, Frankfurt

Facilities

DepartmentCompanyComment
Production ServicesFeuer & Flamme GbR Catering & Mietkochservice
Production ServicesMike´s Bus Stop