Director | Sven Bohse |
---|---|
Written by | Annette Hess, Annette Hess (idea) |
Production | UFA Fiction |
Start of shooting | 26/06/2017 |
---|---|
End of shooting | 29/09/2017 |
Locations | Berlin & Umgebung |
Filming regions | East Germany |
Length of movie | 3 x 90 Min |
---|
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Claudia Michelsen | Caterina Schöllack [L] | |
Sonja Gerhardt | Monika Schöllack [L] | |
Maria Ehrich | Helga Schöllack [L] | |
Emilia Schüle | Eva Schöllack [L] | |
Trystan Pütter | Freddy Donath [L] | |
Sabin Tambrea | Joachim Franck [L] | |
Heino Ferch | Dr. Jürgen Fassbender [L] | |
Diana Krueger | Ingrid [SR] | |
Rike Eckermann | n.a. [SR] | |
Yann Grouhel | Helmut Langhals [SR] | |
Josefin Hagen | Ernie Bieler [SR] | |
Kai Holzapfel | Ku´damm Polizist [SR] | |
Florian Kroop | Tontechniker [SR] | |
John Ludwig | Jan Trautmann [SR] | |
Tilman Meyn | Bärtiger Mann [SR] | |
Peter Miklusz | Kersten Moderator [SR] | |
Andreas Pietschmann | Hans Liebknecht [SR] | |
Markus von Lingen | Moderator Herr Kersten [SR] | |
Peter Weiss | Junkers [SR] | |
Martin Winkelmann | Unke [SR] | |
Roman Schomburg | Robert Wischnewski [SR] | |
Jörg Seyer | Richter [SR] | |
Julia Jamie Sparrow | Schreiende Frau [SR] | |
Markus Boysen | Otto Franck [SR] | |
Florian Fischer | VoPo [SR] | |
Uwe Preuss | Herr Hundt [SR] | |
Werner Wilkening | Förster [SR] | |
Nico Josef Zitek | Dr. Bach [SR] | |
Smilla Löhr | Dorli [SR] | |
Alma Löhr | Dorli [SR] | |
Lennart Betzgen | junger Mann [BP] | |
Jörg Bundschuh | Arzt [BP] | |
Rudolf Krause | Standesbeamter [BP] | |
Lutz Lansemann | Dr. Reese [BP] | |
Claudia Lietz | Wirtin [BP] | |
Heiko Schwind | Stasi-Mitarbeiter [BP] | |
Bärbel Schwarz | Hebamme [BP] | |
Angelina Smyschlajew | Karin [BP] | |
Julius Robin Weigel | Tankwart Klaus [BP] | |
Marion Alessandra Becker | Autogrammjägerin [BP] | |
Michael Schernthaner | Mann/ Kunde von Eva [BP] | |
David Lehmann | Tänzer [BP] | |
Lisa Lee Paulick | Ballonverkäuferin, Freundin [BP] | |
Christian Theisinger | TV Aufnahmeleiter [BP] | |
Raphaela Möst | Sekretärin | |
Anna Kubin | (Promo) | |
Oliver Braun | Tänzer |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production accountant | Melanie Heise | |
Post production supervisor | Stephan Gehrke-Losinski | |
Vfx supervisor | Manfred Büttner | |
3d artist | Thomas Hellmuth | |
Digital compositor / compositing artist | Tobias Schreeck Alle Episoden (1-3) | Alle Episoden (1-3) |
Colorist | Ana Izquierdo SDR und HDR Lead Coloristin | SDR und HDR Lead Coloristin |
Director of photography | Michael Schreitel Nominierung Deutscher Fernsehpreis | Nominierung Deutscher Fernsehpreis |
Additional photography | Raphael Beinder und 2nd Unit | und 2nd Unit |
Steadicam operator | Yoshua Berkowitz Arri Amira - 17DT | Arri Amira - 17DT |
1st assistant camera | Maximilian Günther Zusatz, Steadicam Y. Berkowitz | Zusatz, Steadicam Y. Berkowitz |
1st assistant camera | Christoph Greiner Zusatz | Zusatz |
1st assistant camera | Tobias Rost B-Kamera | B-Kamera |
1st assistant camera | Alexander Sachariew | |
2nd assistant camera | Celina Tosuncuk B-CAM | B-CAM |
2nd assistant camera | Shay Coten Beinwoll A-Cam | A-Cam |
2nd assistant camera | Max Egner Zusatz | Zusatz |
2nd assistant camera | Karina Genis 1 DT Vertretung A-Cam | 1 DT Vertretung A-Cam |
Video assist/playback operator | Mira Svetoslavova | |
Still photographer | Stefan Erhard | |
Casting director | Tina Rexilius kleine Rollen + KD's | kleine Rollen + KD's |
Casting director | Nina Haun | |
Casting assistant | Laura Buschhagen | |
Casting assistant | Alrun Seifert | |
Extras/bit player casting | Lisa M. Böttcher | |
Costume designer | Maria Schicker | |
Assistant costume designer | Bettina Köhler | |
Assistant costume designer | Rita Teibrich | |
Assistant costume designer | Heike Schenck-Wuttke | |
Costumer / wardrobe | Rita Csulik hist. | hist. |
Costumer / wardrobe | Franziska Clement-Hendriks historisch 50er 60er Jahre | historisch 50er 60er Jahre |
Costumer / wardrobe | Caitlin Hodder Kostümhilfe | Kostümhilfe |
Additional costumers | Anke Kerstan und Schneiderin | und Schneiderin |
Additional costumers | Nana Seemann | |
Additional costumers | Veronika Armster | |
Additional costumers | Waris Klampfer | |
Tailor | Anne Riedzewski hist.50iger | hist.50iger |
Costume design trainee | Theresa Justen | |
Director | Sven Bohse | |
1st AD (local system) | Torsten Königs Historisch | 3 x 90 Minuten | Historisch | 3 x 90 Minuten |
Crowd 2nd AD (local system) | Barbara Wopperer Additional, 3 days, cars | Additional, 3 days, cars |
3rd AD crowd (local system) | Mirja Gertchen | |
Script supervisor | Sandra Pöggel 1 Tag Vertretung | 1 Tag Vertretung |
Script supervisor | Melanie Fronicke | |
Actor coach (children) | Katja Frenzel 3-4 Jahre | 3-4 Jahre |
Extras coordinator | Anna Kaiser [1] 3 DT | 3 DT |
Extras coordinator | Ricardo Ewert 1 DT | 1 DT |
Trainee director's department | Angela Brunnemann | |
Editor | Ronny Mattas Nominierung DEUTSCHER FERNSEHPREIS / BESTER MEHRTEILER | Nominierung DEUTSCHER FERNSEHPREIS / BESTER MEHRTEILER |
Additional editor | Bernhard Eschenbach | |
Assistant editor | Raphael Kittell | |
VFX editor | Tobias Schreeck Alle Episoden (1-3) | Alle Episoden (1-3) |
Key grip | Hannes Staehle +Supertechno 30 | +Supertechno 30 |
Grip | Pascal Perkams Vertretung | Vertretung |
Grip | Julius Kniffki Zusatz 3 DT | Zusatz 3 DT |
Grip | Theo Krönke | |
Gaffer | Matthias Reisser | |
Gaffer | Tilman Hautsch 2 Wochen | 2 Wochen |
Best boy electric | Tilman Hautsch | |
Lighting technician / electrician | Tobias Gehlfuß Studio Rigging | Studio Rigging |
Lighting technician / electrician | Alexander Martin | |
Lighting technician / electrician | Tom Sperling / Zusatz | / Zusatz |
Lighting technician / electrician | Markus Bleier | |
Lighting trainee | Valentin Spengemann | |
Makeup artist / hair stylist | Kerstin Stattmann historisch | historisch |
Additional make up artist | Sarah Wentzel | |
Composer | Maurus Ronner | |
Composer | Anna Kühlein | |
Producer | Benjamin Benedict | |
Producer | Nico Hofmann | |
Delegate producer | Marc Lepetit | |
Assistant to producer | Rodica Pietsch | |
Production designer | Axel Nocker | |
Assistant production designer | Marie-Luise Best + Art Department Koordination | + Art Department Koordination |
Art director | Steffen Geitner | |
Set decorator | Nancy Vogel Historisch Berlin 1959 | Historisch Berlin 1959 |
Assistant set decorator | Manja Hunger historisch 1950er | historisch 1950er |
Set decoration buyer | Bertram Dietze / hist. (D 1950er Jahre) | / hist. (D 1950er Jahre) |
Prop master | Tina Reichelt | |
Assistant to propmaster /- buyer | Tim Lemke | |
Standby props | Tino Lemke | |
Set dresser | Christian Meinherz | |
Set dresser | Enchbaatar Dshamsran | |
Set dresser | Marielle Kiessig | |
Set dresser | Nele Richter Berlin, historisch 50er | Berlin, historisch 50er |
Set dresser | Trinka Lat Zusatz | Zusatz |
Stand by set builder | Moritz Kosanke Innenrequisitenassistent | Innenrequisitenassistent |
Scenic painter | Jan Oliver Seibel | |
Scenic painter | Fee Doßmann Malleitung | Malleitung |
Graphic artist | Jenny Döhren | |
Graphic artist | Nele Richter | |
Property driver | Felix Eckert Bis 28.08.2017 | Bis 28.08.2017 |
Property driver | Andreas Ulrich ab Sep | ab Sep |
Line producer | Dirk Ehmen | |
Line production coordinator | Lars Burkardt | |
Production manager | Ilja Leptihn historisch 1959 / 3 x 90 Min. | historisch 1959 / 3 x 90 Min. |
Production coordinator | Sybille Rohde | |
Assistant production manager | Marlene Bartram | |
2nd assistant production manager | Victoria Altmann | |
Unit manager (local system) | Sebastian Geißler historisch | 3 x 90 Minuten | historisch | 3 x 90 Minuten |
Location manager (local system) | Marko Hofmann | |
Location manager (local system) | Tanja Ronsieck historisch | historisch |
Set manager/ floor manager | Denis Küper | |
Production assistant | Christian Tolle | |
Assistant set/floor manager | Jennifer Cassel | |
Production driver | Cem Krüziu | |
Set runner | Keno Varban | |
Set runner | Pia Schlipphak | |
Set runner | Elena Eggerath | |
Set runner | Florence Förster | |
Screenwriter | Annette Hess | |
Script consultant | Lena Kammermeier | |
Idea | Annette Hess | |
Production sound mixer | Ralf Herrmann | |
Boom operator | Julian Matias Feijoo Vertretung | Vertretung |
Boom operator | Jens Müller | |
Boom operator | Nils Gradlowsky Vertretung | Vertretung |
Sound re-recording mixer | Martin Grube | |
Sound designer | Ben Bartosz Raduj Sounddesign | Sounddesign |
Foley editor | Kai Saffran | |
Foley artist | Bastian Gerner 3 Episoden+ Synchrontonmeister | 3 Episoden+ Synchrontonmeister |
Armorer | Michael Apling SFX Department Berlin | SFX Department Berlin |
Stunt coordinator | Dani Stein | |
Stuntman/woman | Jan Boehme | |
Stuntman/woman | Dani Stein Double S. Gerhard, E. Schüle | Double S. Gerhard, E. Schüle |
Commissioning editor | Heike Hempel | |
Commissioning editor | Beate Bramstedt | |
Commissioning editor | Bastian Wagner | |
Commissioning editor (web) | Martin Böhrer | |
Choreographer | Stefanie Schröder-Rohde | |
Set medic | Rike Hermanni |
Company | Comment |
---|---|
UFA Fiction |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Cameras and Utilities | Cine-Mobil GmbH Alexa Amira | Alexa Amira |
Grip | Cine-Mobil GmbH | |
Extras/Bit Player | Agentur Filmgesichter | |
Lighting and Utilities | Cine-Mobil GmbH | |
Finance/Law/Insurance | adag Payroll Services GmbH Komparsenabrechnung | Komparsenabrechnung |
Production Services | GPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbH gpds | gpds |
Production Services | Haus&Motivservice Braun Motivreinigung | Motivreinigung |
Production Services | Mobilespace diverse Fahrzeuge | diverse Fahrzeuge |
Production Services | Moviebus Berlin Aufenthaltstrailer | Aufenthaltstrailer |
Production Services | Neels Mobil GmbH | |
Production Services | Silent Running Catering | |
Transportation, Travel and Accomodation | Road Rebel | |
Costumes | Adlershofer Fundus | |
Costumes | Anastasia Kostümsammlung | |
Costumes | FTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH | |
Costumes | Kostümfundus Babelsberg GmbH KB: Maria Schicker | KB: Maria Schicker |
Costumes | Kostümverleih Johann Vogl [de] | |
Costumes | PATIN-A SHOP GmbH Costume supplies | Costume supplies |
Costumes | Theaterkunst GmbH Kostümausstattung KB: Maria Schicker | KB: Maria Schicker |
Costumes | Wellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH KB: Maria Schicker | KB: Maria Schicker |
Decoration | augenfischer MEDIENDESIGN | Sabine Zimmermann-Niebuhr Grafik-Support | Grafik-Support |
Decoration | Movie Construction | |
Decoration | Prop_Food - Essen im Bild Home cooking | Home cooking |
Props | LEON Actionteam Polizei Requisiten | Polizei Requisiten |
Props | Requisitenspeicher | |
Special Effects | GPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbH | |
Vehicles and aircrafts | Filmfahrzeuge- & Setbetreuung Christian Schulz Spielfahrzeuge 1959 West/Ost | Spielfahrzeuge 1959 West/Ost |
Vehicles and aircrafts | movie vehicles Sven Fielitz | |
Film Processing/Transfers | D-Facto Motion GmbH | |
Image (VFX) | D-Facto Motion GmbH | |
Sound (Postproduction) | Cinesound Studios, Ray & Raduj GbR Dialog-Schnitt & SoundDesign | Dialog-Schnitt & SoundDesign |
Sound (Postproduction) | D-Facto Motion GmbH |
Award winner | Year | Award | Category | |
---|---|---|---|---|
Nico Hofmann | 2019 | Deutscher Fernsehpreis Bester Mehrteiler | Bester Mehrteiler | Nominated |
Trystan Pütter | 2019 | Jupiter Award [de] Bester TV-Darsteller (National) | Bester TV-Darsteller (National) | Nominated |
Benjamin Benedict | 2019 | Deutscher Fernsehpreis Bester Mehrteiler | Bester Mehrteiler | Nominated |
UFA Fiction | 2019 | Deutscher Fernsehpreis Bester Mehrteiler | Bester Mehrteiler | Nominated |
Sven Bohse | 2018 | Quotenmeter-Fernsehpreis [de] Bester Fernsehfilm oder Mehrteiler | Bester Fernsehfilm oder Mehrteiler | Winner |
Sven Bohse | 2018 | Montreal World Film Festival [ca] World Competition (Part 1) | World Competition (Part 1) | Nominated |
Type | Country | Station | Date / Time | Comment |
---|---|---|---|---|
First showing | Germany | ZDF [de] | Sunday, 18/03/2018 |