Production accountant | Michael Neiser | |
Post production supervisor | Christian Günther | |
Colorist | Marcel Tieste Pregrading | Pregrading |
Colorist | Edmond Laccon DaVinci Resolve, Elements panel | DaVinci Resolve, Elements panel |
Director of photography | Stefan Ciupek | |
Additional photography | Tommy Mann-Winzler B-Cam Operator / 2. Kamera / 21 DT. | B-Cam Operator / 2. Kamera / 21 DT. |
1st assistant camera | Kenneth Macdonald | |
1st assistant camera | Nicholas Jackson B-Cam | B-Cam |
2nd assistant camera | Tatjana Hafenbraedl A & B Cam | A & B Cam |
Still photographer | Hendrik Heiden | |
Casting director | Stefany Pohlmann | |
Costume designer | Gitti Fuchs | |
Assistant costume designer | Anna Biskaborn | |
Costumer / wardrobe | Sabine Wieseler | |
Additional costumers | Leonie Olbort 17 DT | 17 DT |
Director | Lars Montag | |
1st AD (local system) | Sherard Jayasuriya | |
Crowd 2nd AD (local system) | Irene Nana Kullmer + Komparsenagentur | + Komparsenagentur |
Script continuity | Julia Strobel | |
Editor | Marc Schubert | |
Assistant editor | Daria Wörmann | |
Key grip | Jürgen Hahn | |
Grip | Thomas Tremmel | |
Gaffer | Moritz Buchberger | |
Best boy electric | Florian Dobner | |
Lighting technician / electrician | Ralf Hauschildt | |
Additional electrician | Reinhard Eggersdorfer | |
Makeup artist / hair stylist | Sascha Kolmikow | |
Makeup artist / hair stylist | Annika Rahner | |
Additional make up artist | Sebastian Weber | |
Composer | Dieter Schleip | |
Producer | Alban Rehnitz | |
Producer | Malte Can | |
Production designer | Andreas C. Schmid | |
Assistant production designer | Barbara Bernhard | |
Prop master | Paul Spitzkopf | |
Standby props | Sandra (Sunny) Gräber | |
Property assistant | Nadine Garcia Poó Weyh | |
Set builder | Christian Pappenberger | |
Prop maker | Bernd Aschke | |
Line producer | Andrea Wetzel | |
Line producer | Melanie Bührdel (Bayerischer Rundfunk) | (Bayerischer Rundfunk) |
Assistant to line producer | Heidi Wiedemann Bayerischer Rundfunk | Bayerischer Rundfunk |
Production manager | René Löw | |
Production coordinator | Beate Sperber | |
Unit manager (local system) | Przemek Abraham | |
Set manager/ floor manager | Elliot Eckmann Memmingen | Memmingen |
Assistant set/floor manager | Inka Mickisch | |
Assistant set/floor manager | Manuel Ries Praktikant der Set-AL | Praktikant der Set-AL |
Production driver | Sidri Wiese | |
Production driver | Christof Bojanowski | |
Screenwriter | Alexander Buresch | |
Literary source | Michael Kobr | |
Literary source | Volker Klüpfel | |
Production sound mixer | Alexander von Zündt | |
Boom operator | Daniel Hallhuber | |
Sound re-recording mixer | Michael Gerlach | |
Sound designer | Kai Saffran | |
Sound designer | Jochen Fenzl | |
Foley recordist | Laura Plock | |
Stunt coordinator | Markus Pütterich Stuntdouble Herbert Knaup | Stuntdouble Herbert Knaup |
Commissioning editor | Dr. Stephanie Heckner | |
Commissioning editor | Katja Kirchen | |
Editorial assistant | Lucia Vogdt Redaktionelle Mitarbeit (BR) | Redaktionelle Mitarbeit (BR) |