logo
TV Series | Episodes 14-20 | 2010 | SAT.1 [de] | Comedy | Germany

Shooting data

Start of shooting05.10.2010
End of shooting22.12.2010

Project data

Episodes from/to14-20

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Annette FrierDanny Lowinski [SS]
Axel Siefer
Kurt Lowinski [SS]
Nadja BeckerBea Flohe [SS]
Oliver FleischerNils Polgar [SS]
Tino MewesHannes [SS]
Jan SosniokOliver Schmidt [SS]
Michael BrandnerStrecker (Folge 14) [LE]
Ulrike Bliefert
Frau Kolberg (Folge 16) [LE]
Gottfried VollmerJochen Happe (Folge 15) [LE]
Wanda WorchMelli (Folge 17) [LE]
Wanda BadwalLaura Fink (Folge 18) [LE]
Heinrich GiskesGrindel (Folge 19) [LE]
Birge SchadeRenate Winz (Folge 21) [LE]
Karoline SchuchMarie Gepper (Folge 20) [LE]
Sabine BachErika [LE]
Karoline BarschSilke [LE]
Ludwig BlochbergerAnwalt Burkhard Adam [LE]
Anja GräfensteinDenise [LE]
Stephan GrossmannStefan Schöller [LE]
Dagmar LeeschRosa (Folge: Vollgas) [LE]
Tanya NeufeldtBettina May [LE]
Veit Stübner
Ob Schade [LE]
Sebastian BezzelSven Novak [SSR]
Katharina PalmBuchhändlerin [SSR]
Julia BlankenburgHeimleiterin [SR]
Jochen KolendaRichter Heidkampf [SR]
Bernardus MandersRichter Biskup [SR]
Benjamin MorikJürgen Zimmermann [SR]
Petra NadolnyFrisörin [SR]
Guido RennerKaschmarek [SR]
Jörg RühlAnwalt Kießling [SR]
Sybille J. SchedwillRichterin Mandel [SR]
Gabriele Schulzeältere Köchin (Um die Wurst) [SR]
Bohdan Artur Swiderski
Bronski [SR]
Svea TimanderRichterin Rembold (Koma) [SR]
Nicole UngerKöchin [SR]
Tobias van DiekenThorsten Lammert [SR]
Alexandra von SchwerinKatja Bose [SR]
Luana Bellinghausen
Alex Kanter [SRE]
Luc Feit
Personalchef Binder [SRE]
Jörg HeinrichPolizist [SRE]
Tom HoßbachJan Schöller [SRE]
Kai HufnagelArzt 25 [SRE]
Joyce IlgZahnarzthelferin [SRE]
Kerstin KalleweggeFrau Strecker [SRE]
Lutz Reichert
Karl Ortlieb [SRE]
Alexis SchvartzmanKoch [SRE]
Pierre Shrady
Christian Jahn [SRE]
Daniela Stanik
Köchin [SRE]
Frank te NeuesFreier [SRE]
Sabine VituaFrau Schade [SRE]
Dominique Mona GüttesJenny [BP]
Shadi Hedayati
Dagmar von Kurminalte Frau [BP]
Thomas PohnAnwalt Falk [BP]
Barbara Schmidt [1]Sekretärin [BP]
Heike Trinker
Frau Höffner [BP]
Gerda BökenAnnemarie Membach
Karen HempelFrau vom Gesundheitsamt

Crew

ActivityNameComment
Production accountantPetra Junk
Director of photographyOliver-Maximilian KrausRegie Zoltan Spirandelli und Uwe Janson
Director of photographyRobert Berghoff4 Folgen (14, 15, 16, 17) / RED One
Camera operatorJan Schuberthtageweise
Steadicam operatorThomas Korda
1st assistant cameraJan Schuberth
1st assistant cameraTim SydowFolgen 18- 20 RED ONE MX
1st assistant cameraTobias KlaukeVertretung im 1.Regieblock
2nd assistant cameraDavid BuchrainerRED MX + Focus B-Cam
DIT digital imaging technicianJonas SchatzFolge 18-20
Still photographerFrank Dicks
Casting directorClemens Erbach
Casting directorIngrid Cuenca
Extras/bit player castingAngi PetersA Casting
Assistant costume designerTanja Kirchmeyer
WardrobeAnn-Katrin Schlutz
Additional wardrobeSusan Bollig
Additional wardrobeMelanie Michels
Additional wardrobeNina Sarah Jensen
DirectorRichard HuberStaffel 2 / 4 Folgen - SAT1
DirectorPeter Gersina
DirectorZoltan SpirandelliBlock 2
DirectorUwe Janson
1st AD (local system)Lars BretschneiderFolgen 14 - 17
1st AD (local system)Kai Skibba1 Woche Vertretung 2. Block
1st AD (local system)Birgit Willekens1 Woche Vertretung P.Gersina
2nd AD crowd (local system)Anne StoyeFolge 13-17
Script supervisorJens BuddeFolgen 18-20
Script supervisorDiana Schwieger
Trainee director's departmentNiclas MehneFolge 18 bis 20
Trainee director's departmentAnne Stoye
Assistant editorVictor RosarioFolge 14-17, 23-26
Assistant editorEva Hardebeck
Key/dolly gripDario Raspudic
Key/dolly gripHans Staples
Grip assistantSonja MüntenFolge 14-17 + 6DT 1. Bühne
GafferAndreas Latosinszky
Best boyAlex Bauscher
ElectricianGeorge BozkurtStudio vorbau&Zusatz
ElectricianJens Philip ErlachVertretung
Lighting assistantBenjamin DaninoZusatz
Lighting assistantJulius DommerStudio Vorbau
Lighting assistantFelix StöckigtZusatz
Lighting assistantAnna Krämer
Lighting assistantYanick WohlgemuthZusätze
Makeup artist / hair stylistNina Simone Emmrich
Key makeup artist/hair stylistMarcus Michael
ProducerMarkus Brunnemann
Freelance producerMarkus Grobecker
Freelance producerDedina Dettmers
Production designerOliver Munck
Production designerOlaf Rehahn
Art directorLaurenz Brüning2.Studioplanung
Set decoratorEva-Maria WendtStudiobau
Assistant set decoratorSandra WortmannStudiobau
Prop masterMike Thiemann
Prop masterJanine GrothStudiobau/ Vorbereitung
Standby propsSabine Feldmann
Set dresserMarion GieversNäh- und Polsterservice
Set dresserClaudia StockStudiobau
Set dresserJanine GrothAusstattung Motiv Gericht/ Studiobau
Set dresserAndreas Wendt
Property assistantYasmin Brocksieper
Location scoutEric Fischell
Set builderMartin Löschealle Folgen
Set builderDirk KlophausZusatz 2 Tage
Scenic painterAndrea Wehrheim
Graphic artistFrank Sander
Property driverDominik Thiele
Unit production managerStefan HillerRegie: P.Gersina/ Köln
Assistant production managerMarina Rembold14 - 20 (ges. 2.Staffel)
2nd assistant production managerMaria HaaseZusatz vom 11.10.-28.10.2010
Unit managerAnja Becker
Assistant location managerThomas Uecker1. Block
Assistant location managerHannes Hoberg2. Block
Set manager/ floor managerKai SkibbaKöln & Umgebung
Assistant set/floor managerNadja Sturm| Folgen 14 - 20
Set runnerBenjamin Bayer [1]
Production driverSascha Droßard
Production driverYvonne Vossen
PA internAnnemarie Klee
Head writerBenedikt Gollhardt
Commissioning editorThomas Biehl
ColoristRobert Brenner
Caterer (assistance on set)Armin Armani

Production companies

CompanyComment
Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de]
UFA Fictionals Phoenix Film

Facilities

DepartmentCompanyComment
CastingOutcastLocal Cast Köln
Extras/Bit PlayerA Casting
Production ServicesFilmobilAufenthaltsmobile
Production ServicesMahl-Art-Catering
Production Servicesstep GmbH
Transportation, Travel and AccomodationFuhrmann Courier 24 (formerly Pickup24 KurierService)
CostumesFilmservice Biewer GmbHMa Ga Mobil
CostumesPATIN-A SHOP GmbHKostümequipment
Vehicles and aircraftsFilmauto Markus ZimmermannSpielfahrzeuge
Vehicles and aircraftsMannis-GarageSpielfahrzeuge - tageweise

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Zoltan Spirandelli2012Grimme Preis 2012UnterhaltungNominated
Uwe Janson2012Grimme Preis 2012UnterhaltungNominated
Richard Huber2012Grimme Preis 2012UnterhaltungNominated
Peter Gersina2012Grimme Preis 2012UnterhaltungNominated
Benedikt Gollhardt2012Grimme Preis 2012UnterhaltungNominated

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanySAT.1 [de]Monday, 12/04/2010