Production accountant | Sandra Sänger | |
Director of photography | Günter Handwerker D.o.P. 1.Block Folgen 39 bis 43 | D.o.P. 1.Block Folgen 39 bis 43 |
Director of photography | Eddie Schneidermeier | |
Camera operator | Tobias Klauke B-Kamera 2.Block | B-Kamera 2.Block |
1st assistant camera | Sebastian Volk A-Unit Tageweise | A-Unit Tageweise |
1st assistant camera | Tobias Klauke 2.Block + Operator B-Cam | 2.Block + Operator B-Cam |
1st assistant camera | Birgit Liermann 1. Block + Zusatz 2. Block | 1. Block + Zusatz 2. Block |
Eng assistant audio/video | Martin Groß [2] Einspieler | Einspieler |
Still photographer | Guido Engels 1. Block | 1. Block |
Assistant costume designer | Pia Herwede | |
Costumer / wardrobe | Bärbel Wendling | |
SFX costume | Linda Wotke Puppencoach | Puppencoach |
Director | Jan Markus Linhof Folgen 44 bis 48 | Folgen 44 bis 48 |
Director | Joseph Orr | |
1st AD (local system) | Deniz Meray 2.Block | 2.Block |
1st AD (local system) | Robert Ziegler 5 Folgen | 5 Folgen |
Script supervisor | Silke Christina Engler 1. Block | 1. Block |
Editor | Katja Beck | |
Editor | Mareile Marx-Scheer 5 Folgen | 5 Folgen |
Key grip | Peter Wald | |
Gaffer | Alex Bauscher | |
Lighting technician / electrician | Verena Schulte | |
Lighting technician / electrician | George Bozkurt | |
Lighting assistant | Wanja Krieger | |
Lighting assistant | Sylvia Schwab [2] | |
Makeup artist / hair stylist | Lisa Meier 2.Block | 2.Block |
Producer | Melanie Grün | |
Assistant-/ junior-producer | Berit Reinhardt | |
Production designer | Harald Seraphin | |
Assistant production designer | Nora M. Stenutz | |
Prop master | Axel Rust | |
Assistant stand by props | Maksym Kashevarov 2. Block | 2. Block |
Graphic artist | Michael Gronendahl Graphic Design & Animations | Graphic Design & Animations |
Property driver | Johannes Krimm 1. Block | 1. Block |
Property driver | Jörg Schade 2.Block, Zusatzdresser | 2.Block, Zusatzdresser |
Production manager | Micky von Korff Produktionsleiter Sat.1 | Produktionsleiter Sat.1 |
Assistant production manager | Rebecca Funke | |
Unit manager (local system) | Holger Grashof | |
Location manager (local system) | Claudia Salzig | |
Set manager/ floor manager | Cornel Krizsan | |
Production driver | Philipp Rempesz | |
Production driver | Richard Klein Externer Fahrer | Externer Fahrer |
Set runner | Darius Cernota | |
Set runner | Tarek Shayne Tabet PRAKTIKUM SET-AL | PRAKTIKUM SET-AL |
Screenwriter | Sascha Albrecht | |
Co-writer | Manuel Butt | |
Production sound mixer | Saskia Seeger | |
Boom operator | Jascha Schulze | |
Special effects supervisor | Niklas Voigt | |
Caterer (cook on set) | Klaus Rath mit Mahl Art | mit Mahl Art |