Production accountant | Kristov Brändli Payroll-Accountant | Payroll-Accountant |
Production accountant | Ina Stahnsdorf-Novotny Nur Förderabrechnung/ DFFF | Nur Förderabrechnung/ DFFF |
Production accountant | Rabeah Hinrichs | |
2nd AD | Tina Rexilius + Extras Casting | + Extras Casting |
3rd AD Crowd | Johannes Fröhlich | |
3rd AD Crowd | Fabio Coletta | |
Post production supervisor | Martin Noweck | |
Vfx supervisor | Berter Orpak @Scanline VFX | @Scanline VFX |
Vfx supervisor | Denis Behnke | |
Computer graphics supervisor | Ana Julia | |
VFX production coordinator | Ronny Langer | |
Director of photography | Markus Förderer | |
Camera operator | Stefan Sosna B-Kamera | B-Kamera |
Camera operator | Uwe K. Greiner C-Kamera tageweise | C-Kamera tageweise |
Camera operator | Aline László 6 DT | 6 DT |
Camera operator | Christian Nils Dlusztus Addendum | Addendum |
Drone camera operator | Patrick Zander Alexa Mini | Alexa Mini |
Drone camera operator | Alexander Gruber 1DT | 1DT |
Steadicam operator | Stefan Sosna | |
1st assistant camera | Pablo Gotzes 3 DT | 3 DT |
1st assistant camera | Nelson Smith B-Cam | B-Cam |
1st assistant camera | Tobias Bloier B Camera | B Camera |
1st assistant camera | Daniel Weber Vertretung 3DT B-Cam | Vertretung 3DT B-Cam |
1st assistant camera | Oliver Schill A-Cam | A-Cam |
1st assistant camera | Julian Arayapong A Cam Nachdreh | A Cam Nachdreh |
1st assistant camera | Aurel Wunderer day player | day player |
2nd assistant camera | Rouven Schardt B-Cam RED Monstro 8k HAWK 65 Vintage 74 | B-Cam RED Monstro 8k HAWK 65 Vintage 74 |
2nd assistant camera | Joshua Park C-Cam Bayern | C-Cam Bayern |
2nd assistant camera | Pablo Gotzes | |
DIT digital imaging technician | Stephan Schöbel | |
Video assist/playback operator | Joshua Park Bayern | Bayern |
Video assist/playback operator | Luigi Adinolfi Vantage PSU-3X | Vantage PSU-3X |
Still photographer | Gordon A. Timpen + gallery shoot | + gallery shoot |
Casting director | Leo Davis | |
Casting director | Lissy Holm | |
Casting director | Ulrike Müller | |
Casting director | Corinna Glaus | |
Extras/bit player casting | Johanna Ragwitz | |
Costume designer | Leonie Zykan | |
Costume supervisor | Margarethe Przywara ab 3.09.2018 | ab 3.09.2018 |
Assistant costume designer | Birgit Hofbauer | |
Assistant costume designer | Gina Krauß | |
Assistant costume designer | Sabrina Krämer Vorbereitung 2 Wochen | Vorbereitung 2 Wochen |
Costumer / wardrobe | Annette Braun Garderobiere 3 Rollen München | Garderobiere 3 Rollen München |
Costumer / wardrobe | Birgit Turné | |
Costume maker | Mona Gottschling Shoemaker | Shoemaker |
Costume maker | Sophie Jentzsch Schuhmacher | Schuhmacher |
Draper / patternmaker | Eike Neumann Key Cutter Men & Women | Key Cutter Men & Women |
Additional costumers | Sarah Hoppenstedt Berlin | Berlin |
Additional costumers | Olivia Andrione | |
Additional costumers | Annette Braun | |
Additional costumers | Alicia Drodofsky 2 DT | 2 DT |
Additional costumers | Shanti Spohn München | München |
Tailor | Regina Warncke München | München |
Tailor | Anja Dragan Berlin | Berlin |
Tailor | Erna Ostanek München + Berlin | München + Berlin |
Costume buyer | Anne-Marie Summer Vorbereitung 4W | Vorbereitung 4W |
Costume distressing | Frédérique Guillard | |
Costume distressing | Jimena Oviedo Breakdown artist | Breakdown artist |
Costume design trainee | Giulia Mondello | |
Director | Tim Fehlbaum | |
1st AD (local system) | Bernhard Wohlfahrter 1st AD - NACHDREH | 1st AD - NACHDREH |
1st AD (local system) | Christopher Poth | |
Crowd 2nd AD (local system) | Lena Trost 1 DT - NACHDREH | 1 DT - NACHDREH |
Script supervisor | Rene Bemmann | |
Actor coach (children) | Simone Heinrich [1] Coaching Vorbereitung Rolle Young Blake | Coaching Vorbereitung Rolle Young Blake |
Editor | Andreas Menn | |
Additional editor | Florian Duffe Associate Editor | Associate Editor |
Assistant editor | Lukas Neff | |
Assistant editor | David Maria Vogel | |
Key grip | Robert Reindke | |
Grip | Dustin John 1 DT Vertretung Studio Babelsb | 1 DT Vertretung Studio Babelsb |
Grip | Karsten Kube Komplette Zeit bis auf wenige Vertretungen | Komplette Zeit bis auf wenige Vertretungen |
Grip | Marco Millico 3 DT Max Hütte | 3 DT Max Hütte |
Drone pilot | Martin Rinderknecht Drone ALta Pilot RED 6K RAW 3DT | Drone ALta Pilot RED 6K RAW 3DT |
Drone pilot | Patrick Zander Inspire2 X7 | Inspire2 X7 |
Gaffer | Uwe K. Greiner | |
Best boy electric | Martin Niklas | |
Dimmer board operator | Dominik Dommel König | |
Lighting technician / electrician | Volker Langholz | |
Lighting technician / electrician | Julie Förderer | |
Lighting technician / electrician | Tobias Speidel Team Maxhütte | Team Maxhütte |
Lighting technician / electrician | Holger Welter | |
Lighting technician / electrician | Lukas Graf Schweizer Teil | Schweizer Teil |
Lighting technician / electrician | Tom Mauss Schweizer Teil | Schweizer Teil |
Lighting technician / electrician | Thomas Roßbach | |
Lighting technician / electrician | Tom Sperling nur offTEC MTC unterwasser | nur offTEC MTC unterwasser |
Additional electrician | Lambert Strehlke | |
Additional electrician | Myron Kritenko Zusatz Maxhütte | Zusatz Maxhütte |
Hair/makeup designer | Sabine Schumann | |
Makeup artist / hair stylist | Chris Rossa | |
Makeup artist / hair stylist | Ursula 'Uschi' Weber | |
Makeup artist / hair stylist | Beatrice Mendelin Schweiz | Schweiz |
Makeup artist / hair stylist | Frauke Pira | |
Fx makeup artist | Sascha Kolmikow | |
Fx makeup artist | Alisza Pfeifer Für Twilight Creations | Für Twilight Creations |
Additional make up artist | Laura Weber [1] | |
Additional make up artist | Anna Jüngling | |
Additional make up artist | Daniel Riedl | |
Additional make up artist | Karin Steinhäuser | |
Composer | Lorenz Dangel | |
Producer | Thomas Wöbke | |
Producer | Philipp Trauer | |
Producer | Ruth Waldburger | |
Producer | Tim Fehlbaum | |
Producer | Constanze Guttmann für Constantin Film | für Constantin Film |
Executive producer | Roland Emmerich | |
Executive producer | Henning Molfenter | |
Executive producer | Charlie Woebcken | |
Executive producer | Christoph Müller | |
Executive producer | Christoph Fisser | |
Executive producer | Martin Moszkowicz | |
Co-producer | Katja Hörstmann | |
Co-producer | Sonja B. Zimmer | |
Assistant to producer | Anna-Malike Eigl | |
Assistant to producer | Saskia Garrebeek Thomas Wöbke | Thomas Wöbke |
Assistant to producer | Franziska Suppee | |
Producer trainee | Ruth Konrad | |
Production designer | Julian R. Wagner | |
Art director | Daniel Chour | |
Art director | Robert Reblin We (Daniel and I) worked as equal Art Directors on this project | We (Daniel and I) worked as equal Art Directors on this project |
Assistant art director | Martina Dimitrova | |
Assistant art director | Nadja Götze | |
Assistant art director | Philipp Eggert | |
Assistant art director | Leonie Lieberherr | |
Set decorator | Melanie Raab | |
Assistant set decorator | Marlen Grassinger Teil Schweiz | Teil Schweiz |
Assistant set decorator | Friederike Gast | |
Assistant set decorator | Florian Singer [1] | |
Set decoration buyer | Marlen Grassinger | |
Set decoration buyer | Kristina Lonergan Pre Production | Pre Production |
Concept artist | Johannes Mücke | |
Concept artist | Uwe Stanik Concept Artist - Preproduction 2017 | Concept Artist - Preproduction 2017 |
Construction manager | Wolfgang Petters | |
Prop buyer | Bernadette Weinzierl | |
Prop master | Hermann Größ Bavarian Film Award Direction and Cinematography 2021, | Bavarian Film Award Direction and Cinematography 2021, |
Assistant to propmaster /- buyer | Bernadette Weinzierl | |
Standby props | Joachim Keppler | |
Standby props | Joachim Keppler | |
Leadmen set dresser | Jens Gaube | |
Set dresser | Jens Gaube | |
Set dresser | Christian Wollberg | |
Set dresser | Johanna Zey | |
Set dresser | Florian Radloff Additional 9T | Additional 9T |
Set dresser | Claudia Steinert Extra, one day | Extra, one day |
Set dresser | Julia Reiner Zusatz | Zusatz |
Set dresser | Hannes Früh | |
Set dresser | Christian Weber [1] | |
Set dresser | Tilman Brandl | |
Set dresser | Salome Jermann Set Dresser and Painter | Set Dresser and Painter |
Set dresser | Angel Martinez | |
Art department coordinator | Meredith Rowe Art Dept Coordinator | Art Dept Coordinator |
Assistant stand by props | Laura Hobelsberger | |
Greens person | Rainer Kaufmann [1] Wetland scouting, landscaping advising | Wetland scouting, landscaping advising |
Location scout | Tobias Palmer Archivabfrage | Archivabfrage |
Location scout | Rupert Goldbeck | |
Location scout | Arnold H. Bucher | |
Set builder | Felix Schön für Benjamin Scholl | für Benjamin Scholl |
Set builder | Björn Ruppin München/Basel Construction Foreman | München/Basel Construction Foreman |
Stand by set builder | Thomas Wimmer | |
Draughtsman/set designer | Ewa Wianecki | |
Scenic painter | Alessio Nalesini HoD | HoD |
Scenic painter | Eva-Maria Müller | |
Scenic painter | Thomas Dellapenna für Benjamin Scholl, München/Schweiz.. | für Benjamin Scholl, München/Schweiz.. |
Scenic painter | Macarena Zúñiga Infante | |
Scenic painter | Sabine BB König München | München |
Scenic painter | Susanne Kleinlein | |
Prop maker | Robert Wiesner special props / weapons | special props / weapons |
Prop maker | Thomas Wimmer Slingbows, bows, arrows and quivers | Slingbows, bows, arrows and quivers |
Prop maker | Till Zimmermann Quallen mit Effekt | Quallen mit Effekt |
Prop maker | Simon Weisse Special Props & Sets | Special Props & Sets |
Property driver | Antonio Allocca Deutschland, Schweiz | Deutschland, Schweiz |
Line producer | Mark Nolting | |
Line producer | Christian Füllmich Berghaus Wöbke (2020) / add. shoot | Berghaus Wöbke (2020) / add. shoot |
Line producer | Patricia (Patty) Barth Prod. Exec. Constantin | Prod. Exec. Constantin |
Production manager | Gernot Sprenger | |
Senior stage manager | Michael Hilscher | |
Production coordinator | Dorthe Wølner-Hanssen Switzerland | Switzerland |
Production coordinator | Anna Klausing | |
Health and safety coordinator | Grit Belitz | |
Assistant production manager | Kim Mauer | |
Location manager (local system) | Daniel Schwarz Unit Manager | Unit Manager |
Location manager (local system) | Oliver Alber | |
Set manager/ floor manager | Levke Palm | |
Production secretary | David Sias | |
Assistant set/floor manager | Martin Stange | |
Production driver | Sebastian von Merveldt ab Berlin | ab Berlin |
Production driver | Florian Huber [2] Zusatz 3 Wochen | Zusatz 3 Wochen |
Production driver | Carlos Faria 2 Wochen Vorbereitung | 2 Wochen Vorbereitung |
Production driver | Jana Arni Schweiz | Schweiz |
Production driver | Ariane Windsperger | |
Production driver | Alessandro Miraglia | |
Production driver | Florian Leonhardt Bayern | Bayern |
Production driver | Christoph Siegert München, Babelsberg, Nordsee, Basel | München, Babelsberg, Nordsee, Basel |
Production driver | Florim Likaj (31.10-12.11.2018) | (31.10-12.11.2018) |
Production driver | Markus Stajic Crew&Cast | Crew&Cast |
Production driver | Jonas Kaiser [2] | |
Production driver | Laszlo Somogyi Bayern | Bayern |
Office production assistant | Anja Wernecke | |
Set runner | Tom de Rooij | |
Set runner | Jonas Kaiser [2] 4Wochen München | 4Wochen München |
Set runner | Paula Wöbke | |
Set runner | Adrian Gössel | |
Set runner | Ana Koerner | |
Set runner | Florim Likaj (17.10.2018 - 30.10.2018) | (17.10.2018 - 30.10.2018) |
Screenwriter | Tim Fehlbaum | |
Screenwriter | Mariko Minoguchi | |
Co-writer | Jo Rogers | |
Co-writer | Tim Trachte | |
Production sound mixer | Hugo Poletti | |
Boom operator | Matteo de Pellegrini | |
Sound designer | Markus Stemler | |
Sound designer | Frank Kruse | |
Sound designer | Lars Ginzel | |
Sound editor | Andre Zacher ADR Editor | ADR Editor |
Adr mixer | Heiko Müller | |
Special effects technician | Christoph Degenhart Zusatz | Zusatz |
Special effects technician | Phillip Braunschober Jan Singh | Jan Singh |
Model maker | Nadja Safvat | |
Model maker | Gunnar Zimmer | |
Stunt coordinator | Matthias Schendel Für Rainer Werner in München | Für Rainer Werner in München |
Stunt coordinator | Rainer Werner | |
Stuntman/woman | Paul Wilk stunt player | stunt player |
Stuntman/woman | Anni Nagel Stuntdouble Blake/Nora Arnezeder | Stuntdouble Blake/Nora Arnezeder |
Stuntman/woman | Matthias Schendel | |
Stuntman/woman | Siegfried Polap Vollkörper Brand ohne Kopfmaske | Vollkörper Brand ohne Kopfmaske |
Stuntman/woman | Mike Möller | |
Stuntman/woman | Wolfram Huber | |
Stuntman/woman | Patrick Richter [2] | |
Stuntman/woman | Denise Treffler | |
Stuntman/woman | Lukas Gaisberger Raider | Raider |
Stunt rigger | Niklas Kinzel | |
Stunt rigger | Ronny Horning | |
EPK / behind the scenes producer | Fritzi Schrader Making Of, Interviews | Making Of, Interviews |