EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
Filmposter "Those Who Follow" / "Mitläufer"

Those Who Follow

  • Ohne Gesicht (Working title)
All titles (3)
Short Film | 2022-2023 | Germany

Main data

DirectorFrederic Kau
Written byFrederic Kau (co-writer), Nick Buckenauer (co-writer)
ProductionHamburg Media School

Shooting data

Start of shooting07/08/2022
End of shooting18/08/2022
Filming regionsGermany - Hamburg

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Arton BunjakuMirko [L]
Elsa Langnäse
Rabea [L]
Timo JacobsSteffen [L]
Jakob Geßner
Mo [SR]
Jarryd Alexander HaynesLukas [SR]
Henning MosselmanRolf [SR]
Jana-Karina Wilczewski-DiehlFrau im Stundenhotel

Crew

ActivityNameComment
Director of photographyAlexander Gruber
Alexa Mini - Arri/Zeiss High Speeds, Angenieux 25-250 HR
Alexa Mini - Arri/Zeiss High Speeds, Angenieux 25-250 HR
1st assistant cameraChristopher Link
2nd assistant cameraMaurice Aldenhoff
10 days
10 days
DIT digital imaging technicianPatrick Locher
10 SD + ARRI Alexa Mini + Dailies, QC, LTO
10 SD + ARRI Alexa Mini + Dailies, QC, LTO
Video assist/playback operatorSaskia Mayerhoff
Video assist/playback operatorArne Bentfeld
Still photographerNikita Victoria Meyer
Extras/bit player castingMatthes Wilken
Extras/bit player castingVeronica Diego
Costume designerJennifer Kasdorf
Costumer / wardrobeJennifer Kasdorf
DirectorFrederic Kau
1st AD (local system)Daniel A. Negenborn
Crowd 2nd AD (local system)Max Heinemann
Script continuityJohanna Hoppe
EditorRobert Strauß
GafferTom Lonitz
Best boy electricYannick Utt
Lighting technician / electricianValentin Kollenda
Lighting technician / electricianNikita Victoria Meyer
Lighting technician / electricianLukas Wittorf
Lighting technician / electricianNiklas Eichler
Additional electricianDaniel Uhle
Lighting assistantSophia Beeck
Makeup artist / hair stylistCarsten Aschenbruck
Block 1
Block 1
Makeup artist / hair stylistSunny Soost
Fx makeup artistCarsten Aschenbruck
Creative producerLaurian-Luis Schymura
Production designerBartholomäus Martin Kleppek
Standby propsAntonia Struck
Location scoutVeronica Diego
Location scoutJosephine Hasenjäger
Production managerTimon Kraaz
Assistant production managerMarleen Heidtkamp
Assistant production managerVeronica Diego
Unit manager (local system)Arvid Seib
Set manager/ floor managerRico Molaro
Set manager/ floor managerYannik Bein
Production assistantRico Molaro
1. Block
1. Block
Co-writerFrederic Kau
Co-writerNick Buckenauer
Script developmentLaurian-Luis Schymura
Production sound mixerSebastian Dieterle
Boom operatorKonstantin Anikin
Sound designerBela Brandes
Stunt coordinatorKwan Jao

Production companies

CompanyComment
Hamburg Media School

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Hamburg Media School2023Student Academy Awards [us]
Narrative
NarrativeNominated
Alexander Gruber2023International Film Festival Camerimage [pl]
László Kovács Student Award - The Golden Tadpole
László Kovács Student Award - The Golden TadpoleNominated
Frederic Kau2023Filmfestival Münster [de]
European Short Film
European Short FilmWinner
Frederic Kau2023Student Academy Awards [us]
Narrative
NarrativeNominated
Frederic Kau2023Filmz - Festival des deutschen Kinos [de]
Medium Length Film
Medium Length FilmNominated

Festivals

YearCountryFestivalComment
2023GermanyFilmfestival Münster
2023PolandInternational Film Festival Camerimage
Film and Art School Etudes Competition
Film and Art School Etudes Competition