EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO

The Queen's Gambit

    All titles (4)
    Limited series | Episodes 1-7 | 2019-2020 | Netflix | Drama | Germany

    Main data

    DirectorScott Frank
    Written byScott Frank, Allan Scott, Walter Tevis (literary source)
    ProductionX Filme Creative Pool GmbH, Netflix

    Shooting data

    Start of shooting26/08/2019
    End of shooting20/12/2019
    Filming regionsCanada, Germany - Berlin

    Project data

    Trailers/Videos

    Brief synopsis

    Eight year-old orphan Beth Harmon is quiet, sullen, and by all appearances unremarkable. That is, until she plays her first game of chess. Her senses grow sharper, her thinking clearer, and for the first time in her life she feels herself fully in control. By the age of sixteen, she's competing for the U.S. Open championship. But as Beth hones her skills on the professional circuit, the stakes get higher, her isolation grows more frightening, and the thought of escape becomes all the more tempting. Based on the book by Walter Tevis.

    (Netflix)

    Cast

    ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
    Anya Taylor-JoyBeth Harmon [SS]
    Moses IngramJolene [SS]
    Bill CampN.N. [SS]
    Thomas Brodie-SangsterBenny [SS]
    Harry MellingHarry Beltik [SS]
    Till TrenkelFlento [L]
    Marielle HellerAlma Wheatley (4 episodes) [SSR]
    Christiane SeidelHelen Deardorff [SSR]
    Vlad ChiriacShapkin [SR]
    Michel DiercksDuhamel [SR]
    Philipp DrosteTournament Director [SR]
    Janina Elkin
    Mrs. Borgov [SR]
    Johannes FrankeSizemore [SR]
    Hugo GrimmHellstrom [SR]
    Clement Guyot
    Tournament Director Paris [SR]
    Daniel Holzberg
    Cooke [SR]
    Johannes HuthMr. Spellman [SR]
    Nikolai JegorowRussian Teacher [SR]
    Raphael Kericsomeone else [SR]
    Max KrauseArthur Levertov [SR]
    Marian MederMr. Espero [SR]
    Jeremy Mockridge
    Friedman [SR]
    Daniel MontoyaPaolo [SR]
    Nicolò PasettiB. Cooper [SR]
    Frederik SchmidLaev [SR]
    Sarah SchubertWoman #2 [SR]
    Frank StreffingReporter [SR]
    Irina UsovaWoman [SR]
    Ryan WichertHilton Wexler [SR]
    Adrian Zwicker
    Dietrich [SR]
    Carlo Felice AudrinesMarenco [SR]
    Frederik FunkeFork (Opponent) [SR]
    Janina RudenskaWoman [SR]
    Evgenij VereninRussian Radio Announcer [SR]
    Salber Lee WilliamsEileen [SR]
    Konstantin FrankTournament Director Moscow [SR]
    Zoé HöcheGirl 1 [SR]
    Anton KrymskiyRussian Waiter [SR]
    Marcin DorocińskiVasily Borgov [SR]
    Rebecca Dyson-SmithStewardess [SRE]
    Jonathan Failla
    Dick Evans [SRE]
    Ben GageikDanny Weiss [SRE]
    Steffen MennekesCullen [SRE]
    Juri PadelRussian Driver [SRE]
    Ilja RoßbanderRudolph [SRE]
    Melanie TòthKöchin [SRE]
    Lucy Ella von ScheeleApple Pi Girl (2 episodes) [SRE]
    Ricky WatsonPaul Tix [SRE]
    Elvis NowatzkiMargret's Boyfriend [SRE]
    Uke BosseAnother Reporter [BP]
    Daniel BrunetMan At Sign In Table [BP]
    Rahul ChakrabortyVendor-Mexico [BP]
    Adrian HagenguthMiddle Aged Men [BP]
    Alberto RuanoDirector [BP]
    Frédéric VonhofParis Waiter [BP]
    Henri von MecklenburgRussian photographer [BP]
    William von TagenOther Player [BP]
    Marc AdamsRezeptionist [BP]
    David GorelikSchüler. [BP]
    Josepha WalterMo Girl [BP]
    Maximilian DiehleFrench Guy [BP]
    Peter Gilbert CottonLutheran Minister [BP]
    Pia SchlipphakMrs. MacArthur [BP]
    Derek NowakPoker Player [BP]
    Fernando NagoreDunkan - Schüler [BP]
    Jonathan NeiraDrug dealer in las vegas [BP]
    Alexander AlbrechtManfredi
    Murat DikenciPoker Player #2
    Andruscha HilscherRussian chess player
    Niklas KohrtPokerplayer
    Iskander Madjitov
    Russian
    Frédéric StromengerMan on stairway
    David MastersonConference Reporter
    Annie Kathleen TrettinDouble - for Anya Taylor Joy
    Lukas Jakob HuberFrench Guy
    Julia Schneider [2]Mrs Spellman

    Crew

    ActivityNameComment
    Production accountantPaul Meyer-Gerlt
    Assistant production accountantSebnem Simsek
    Cashier
    Cashier
    Assistant production accountantVolker Kellner
    payroll accountant until May 2020
    payroll accountant until May 2020
    Crowd 2nd ADLisa Hauss
    3rd ADClara von Arnim
    3rd AD CrowdJohannes Rhein
    3rd AD CrowdTommy Kreiselmaier
    Addt.
    Addt.
    3rd AD CrowdJana Filzhuth
    Additional
    Additional
    3rd AD CrowdNico Markert
    Addl., 3 SD
    Addl., 3 SD
    Base 3rd ADHenriette Rodenwald
    Key AD PALeonie Schwaier
    AD PAJacqueline Jansen
    Add. - 30 SD + 5 days EPK
    Add. - 30 SD + 5 days EPK
    AD PAMathias Datow
    Crowd marshallHélène Irdor
    Crowd marshallNils Anders Schröder
    Crowd marshallMario Ziemkendorf
    Crowd marshallChristian Theisinger
    Director of photographySteven Meizler
    Scuba dopSven Fink
    Unterwasseraufnahmen
    Unterwasseraufnahmen
    Steadicam operatorGeorge Billinger
    1st assistant cameraHeiko Wentorp
    A Cam
    A Cam
    1st assistant cameraKarl Keil
    B-Cam RED Ranger, 8K FF, Supreme Primes
    B-Cam RED Ranger, 8K FF, Supreme Primes
    2nd assistant cameraFabio Seyding
    Additional // 16mm sequence
    Additional // 16mm sequence
    2nd assistant cameraSarah Alisch
    A Camera 80 SD Episode 1-7 RED Ranger
    A Camera 80 SD Episode 1-7 RED Ranger
    2nd assistant cameraChristin Jahrmärker
    B-Cam 82 DT / RED Ranger / Monstro
    B-Cam 82 DT / RED Ranger / Monstro
    Assistant to DITMarjan Grünewald
    4 SD replacement
    4 SD replacement
    Data wrangler / digital loaderJérémie Pujau
    Assistant to video playback operatorVanessa Mihali
    Assistant to video playback operatorKristin Freia
    Video assist/playback operatorFynn Stoldt
    Camera traineeMerle Breuker
    Camera traineeElisabeth Edwards
    Additional
    Additional
    Camera traineeVito Walter
    Video Trainee
    Video Trainee
    Camera traineeTammo Walter
    Video Trainee
    Video Trainee
    Casting directorOlivia Scott-Webb
    Casting directorKate Sprance
    Casting directorAnna-Lena Slater
    Casting DE
    Casting DE
    Casting directorEllen Lewis
    Casting director (children)Tatjana Moutchnik
    Casting director (children)Stephanie Maile
    in Kooperation mit Tatjana Moutchnik
    in Kooperation mit Tatjana Moutchnik
    Casting assistantOliver Moser
    Extras/bit player castingSascha Grüb
    Extras/bit player castingEmil Stege
    Costume designerGabriele Binder
    costumedesigner guild award: excellence in period television
    costumedesigner guild award: excellence in period television
    Assistant costume supervisorFrancesca De Santis
    Junior Crowd Supervisor Asst. 50s&60s KB: Gabriele Binder
    Junior Crowd Supervisor Asst. 50s&60s KB: Gabriele Binder
    Costume coordinatorHenning Paulmann
    Assistant costume designerJulia Suris
    junior 1950s & 1960s, costume design by Gabriele Binder
    junior 1950s & 1960s, costume design by Gabriele Binder
    Assistant costume designerGina Krauß
    1. Asst.Costume Designer Cast historisch 1956-1969
    1. Asst.Costume Designer Cast historisch 1956-1969
    Assistant costume designerCapucine Landreau
    historisch 50er/60er
    historisch 50er/60er
    Assistant costume designerKatrin Hoffmann
    Assistant Costume Designer Cast 1956-1969
    Assistant Costume Designer Cast 1956-1969
    Assistant costume designerDarren McGranaghan
    Costume Assistant
    Costume Assistant
    Crowd costume supervisorVerena Reuter-Züll
    /Asst. Costume Designer Crowd
    /Asst. Costume Designer Crowd
    Key costumerUte Grenz
    Crowd Coordinator
    Crowd Coordinator
    Key costumerTheresa Anna Luther
    Crowd 50s, 60s America a.o. countries
    Crowd 50s, 60s America a.o. countries
    Costumer / wardrobeSilvestre Sanchez Strattner
    additional Cast Costumer
    additional Cast Costumer
    Costumer / wardrobeAlexandra Stähle
    Cast/50er&60er/KB: Gabriele Binder
    Cast/50er&60er/KB: Gabriele Binder
    Costumer / wardrobeWiebke Warskulat
    Crowd Fitter
    Crowd Fitter
    Costumer / wardrobeNatascha Gotowtschikow
    Cast/hist. 1957-68
    Cast/hist. 1957-68
    Costumer / wardrobeFranziska Karg
    Zusatzgarderobiere
    Zusatzgarderobiere
    Costumer / wardrobeViola Völk
    cast costumer (truck), 50th-70th
    cast costumer (truck), 50th-70th
    Costumer / wardrobeLiz Kreyenberg
    Cast / Truck / 50s, 60s
    Cast / Truck / 50s, 60s
    Costumer / wardrobeJulia Kamenz
    Zusatzgarderobiere
    Zusatzgarderobiere
    Costumer / wardrobeAlexandra Stähle
    Anya Taylor Joy / KB Gabriele Binder
    Anya Taylor Joy / KB Gabriele Binder
    Costumer/wardrobe assistantIlona Karácsony
    wardrobe trainee - wrap
    wardrobe trainee - wrap
    Additional costumersSvea Poestges
    Cast Costumer
    Cast Costumer
    Additional costumersLiza Grebenstein
    Additional costumersNicole Petsch
    Additional costumersAlice Moewius
    Additional costumersLisa Spengler
    Abwicklung 4 Wochen
    Abwicklung 4 Wochen
    Additional costumersDoris Mumhofer
    Additional costumersRonja Krampitz
    Additional costumersYvonne Wojnar
    Additional costumersRaquel Hladky Calanda
    Additional costumersNathalie Neusüß
    Additional costumersGabriella Ferrante
    Additional costumersAnja Lafin
    Additional costumersSandra Dorer
    Additional costumersAnnegret Riediger
    Additional costumersElla Imig
    Additional costumersOscar Sahlieh
    Additional costumersAline Hollstein
    Additional costumersSylka Schädlich
    historisch 40 DT
    historisch 40 DT
    Crowd fitterNajad Kirchberger
    2nd Assistand costume designer crowd
    2nd Assistand costume designer crowd
    Crowd fitterSimone Zimmermann
    Crowd fitterNicole Petsch
    / historisch 1957-1968
    / historisch 1957-1968
    TailorTabea Fock
    TailorKatrin Berthold
    TailorBarbara Mangelsen
    Main cast, Ladies
    Main cast, Ladies
    TailorDoris Bartelt
    TailorGabriele Keuneke
    Cast Ladies
    Cast Ladies
    Costume buyerTanja Jesek
    50s +60s
    50s +60s
    Costume distressingJimena Oviedo
    Textile Artist
    Textile Artist
    Costume distressingChristine Böhler
    Kostümfärberin
    Kostümfärberin
    EmbroidererAgnès Claude
    Beth embroidery children dress
    Beth embroidery children dress
    Costume design traineeAlyssa Skiba
    historisch 50er/60er
    historisch 50er/60er
    DirectorScott Frank
    Storyboard artistRaymond Boy
    Extras coordinatorGabriele Ablasser
    Key gripChristian Scheibe
    Key Grip
    Key Grip
    Key gripElmar Suska
    Dolly Grip B Cam
    Dolly Grip B Cam
    Key gripMario Matic
    Grip
    Grip
    GripChristoph Bock
    Grip
    Grip
    GripJan Hagen
    Grip Addtl.
    Grip Addtl.
    GripJacobus Van Rooyen
    Rigging gripRon Lüscher
    Techno 50
    Techno 50
    GafferSascha Wolfram
    Best boy electricHolger Lehnau
    Rigging
    Rigging
    Rigging gafferDietmar Haupt
    Lighting technician / electricianMiklos Endres
    Lighting technician / electricianChristian Rybka
    Rigging Unit
    Rigging Unit
    Lighting technician / electricianMaximilian Langer
    Lighting technician / electricianSebastian Beutler
    Rigging
    Rigging
    Additional electricianSandro Kieburg
    Rigging
    Rigging
    Additional electricianDavid Moore Lorusso
    Cherry Picker Operator
    Cherry Picker Operator
    Additional electricianVolker Langholz
    Additional electricianMaximilian Linus Dreusch
    Additional electricianChristian Buhlert
    Additional electricianAlexander Zeihn
    Additional electricianEvgeny Revvo
    Balloon light operatorChristian Saalfeld
    Lighting assistantLessing Swanepoel
    Lighting assistantKevin Ruhland
    Key makeup artist/hair stylistDaniel Parker
    Makeup artist / hair stylistLisa Pfau
    Hair & Make up Crowd
    Hair & Make up Crowd
    Makeup artist / hair stylistMichaela Capelesso Wentz
    hair and make-up crowd
    hair and make-up crowd
    Makeup artist / hair stylistHannah Ridder
    Trainee Cast
    Trainee Cast
    Additional Makeup ArtistElliot de Jahnsen
    Trainee
    Trainee
    Additional makeup artistNadine Vieker
    60s period hair and makeup, Extras fittings & SD (25DT)
    60s period hair and makeup, Extras fittings & SD (25DT)
    Additional make up artistManuela Halligan
    Additional make up artistBastian Russ
    Additional make up artistAisha King
    Additional make up artistMaria Ratzeburg
    Additional make up artistAnja Mohr
    Additional make up artistDebora Waltl
    Additional make up artistMarie Zschommler
    Additional Hair and Make-up
    Additional Hair and Make-up
    Additional make up artistKatja Melches
    Crowd Fittings /Set
    Crowd Fittings /Set
    Additional make up artistJarrid Vanden Eynden
    Additional make up artistEbru Tugba Saglam
    Additional make up artistClaudia Rotoli
    Additional make up artistIna Charanza
    Additional make up artistLilit Alexandrian
    Additional make up artistElise Tillmann
    Hair and Makeup ARTIST
    Hair and Makeup ARTIST
    Additional make up artistOliver Hildebrandt
    Additional make up artistDorothea Wiedermann
    Additional make up artistNina Cesari
    Additional make up artistJenna Smith
    Additional make up artistRebecca Schulz
    Additional Makeup and Hair Crowd
    Additional Makeup and Hair Crowd
    Additional make up artistFranziska Mayntz
    Extras
    Extras
    Additional make up artistJana Dietz
    Extras
    Extras
    Crowd hair and make up supervisorIrina Schwarz
    Crowd hair and make up supervisorDana Bieler
    ComposerCarlos Rafael Rivera
    Executive producerWilliam Horberg
    Assistant to producerPia Schlipphak
    (Producers Asst. & Script Coordinator)
    (Producers Asst. & Script Coordinator)
    Production designerUli Hanisch
    Art directorDaniel Chour
    Art directorKai Karla Koch
    Art directorThorsten Klein
    Assistant art directorLeonie Lieberherr
    Assistant art directorSarah Wibbeler
    Assistant art directorLaura Lessnick
    Set decoratorIngeborg Heinemann
    Vorbereitung
    Vorbereitung
    Set decoratorSabine Schaaf
    Set decoration coordinatorNatascha Cacciapaglia
    Assistant set decoratorCarolin Schirling
    Set decoration buyerJohn Kalus
    Juni - August
    Juni - August
    Set decoration buyerBritta Albert
    Set decoration buyerDaniela Lohschelder
    Set decoration buyerKarolin Leshel
    Set decoration buyerFriederike Beckert
    Art department assistantRika Schneider
    Art Department Assistant
    Art Department Assistant
    Art department assistantFranziska Hoh
    Art Department Assistant
    Art Department Assistant
    Art department assistantPatricia Lisiuk
    Junior Assistant Set Decorator
    Junior Assistant Set Decorator
    Art department assistantLea Preuße
    Art Department Assistant
    Art Department Assistant
    Prop buyerKristina Lonergan
    Prop buyerSebastian Schulz
    Prop masterAlex Lambriev
    Prop Master
    Prop Master
    Assistant to propmaster /- buyerTino Knoche
    Leadmen set dresserRon Büttner
    Set dresserChristian Meinherz
    Set dresserFlorian Radloff
    Set dresserFriederike Berthold
    Zusatz 4 Wochen Ber
    Zusatz 4 Wochen Ber
    Set dresserLaura Nendza
    Set dresserSolveigh Sprengel
    3 Wochen Berlin
    3 Wochen Berlin
    Set dresserSaga Fermin
    zusatz
    zusatz
    Art department coordinatorNiklas Schmidt
    Property assistantAnna Belvedere
    Property assistantTino Knoche
    historisch, amerikanisch, 50er/60er Jahre
    historisch, amerikanisch, 50er/60er Jahre
    Property assistantSaskia Tegethoff
    Asst. Prop Master
    Asst. Prop Master
    Assistant stand by propsFreia von Schwichow
    Practical electricianThomas Lorch
    Set builderAlexis Kunze
    für BUK-Filmbau
    für BUK-Filmbau
    Set builderBenjamin Stevens
    Für BUK Filmbau
    Für BUK Filmbau
    Set builderAlexander Karl Briegel
    Für buk Filmbau Berlin
    Für buk Filmbau Berlin
    Set builderTitus Kunze
    Rigging, special constructionsKristoffer Fuss
    Draughtsman/set designerWilko Drews
    Draughtsman/set designerStephanie Raß
    additional set designer
    additional set designer
    Draughtsman/set designerLaura Bach
    Props painterAnnette Fritze
    Scenic painterEva-Maria Müller
    Scenic painterKadi Fast
    Painter
    Painter
    Scenic painterMacarena Zúñiga Infante
    Scenic painterEva Weymann
    Hotelzimmer Mexico/Studio Babelsberg
    Hotelzimmer Mexico/Studio Babelsberg
    SculptorHanna Büddefeld
    Prop makerKobita Syed
    Patina
    Patina
    Food stylistUlla Killing
    Prop storemanAylin Englisch
    Graphic artistLea Gabler
    Graphic artistSophia Burkardt
    Graphic artistAnna Brauwers
    (Schein Berlin) - Graphic Props
    (Schein Berlin) - Graphic Props
    Graphic artistLina Stindt
    Schein Berlin // Graphic Props & SetDec
    Schein Berlin // Graphic Props & SetDec
    Prop handLaura Groß
    Additional Standby Props Assistant
    Additional Standby Props Assistant
    Property driverMatthias Zwingert
    Property driverTom Kirsten
    Property driverPatrick Wiethoff
    Set Decoration Shopper
    Set Decoration Shopper
    Property driverJonas Renner
    Property driverLukas Link
    Ersatz
    Ersatz
    Property driverSam Vester
    1 Woche prep
    1 Woche prep
    Art department traineeElena Eggerath
    Line production coordinatorKristina Stelter
    Production managerMarc Grewe
    Produktionsleiter UPM
    Produktionsleiter UPM
    Production coordinatorRegine Otto
    Health and safety coordinatorGrit Belitz
    Assistant production managerJens Matthiaschk
    Asst. Production Coordinator
    Asst. Production Coordinator
    Unit managerTimo Dobbert
    1. Aufnahmeleiter
    1. Aufnahmeleiter
    Location manager (local system)Mario Wittmann
    Location manager (local system)David Pieper
    Location manager (local system)Dimitri Serovatski
    Location manager (local system)Steve Wilks
    Travel coordinatorMagdalena Wolff
    Additional Housing Coordination
    Additional Housing Coordination
    Travel coordinatorLena Mary Plaß
    travel & housing coordinator
    travel & housing coordinator
    Transportation coordinatorPhilipp von Bremen
    Drivers captainRaymond Schulz
    Transportation captainRené Janicke
    Set manager/ floor managerEnzo Simon
    Production secretaryMascha Breuker
    Contracts
    Contracts
    Production secretaryMeret Wagner
    Production Secretary
    Production Secretary
    Assistant set/floor managerMatthias Kubin
    Assistant set/floor managerLennart Eickfeld
    Production driverJan Luo
    Production driverAlbrecht Müller
    Production driverStefan Förg
    Production driverSarah Paar
    additional
    additional
    Production driverMichael Sittner
    Production driverChristoph Pratschke
    Office production assistantAnna Lisa Kunkel
    July 2019 - February 2020
    July 2019 - February 2020
    Office production assistantLisa Dirk
    Office production assistantAlisia Manuguerra
    Set runnerAndreas Matt
    Set PA (additional)
    Set PA (additional)
    Set runnerLena Anderle
    Set runnerVincent Ercolani
    Set runnerLennart Eickfeld
    Set runnerPhilipp Baumann
    Set PA
    Set PA
    Set runnerSarah Schilling
    ScreenwriterAllan Scott
    ScreenwriterScott Frank
    Literary sourceWalter Tevis
    novel
    novel
    Script translatorAbraham Rodriguez
    Clearance Report (deutsch-englisch)
    Clearance Report (deutsch-englisch)
    Script coordinatorPia Schlipphak
    (Producers Asst. & Script Coordinator)
    (Producers Asst. & Script Coordinator)
    Production sound mixerRoland Winke
    Boom operatorAndré Schick
    Boom operatorRael Anderson
    Boom operatorAlexander von Lengerken
    Boom operatorThomas Wallis
    Special effects supervisorClaudius Rauch
    Stunt coordinatorDani Stein
    Stuntman/womanLuisa Wolf
    Stuntman/womanKim Ruhnau
    Stuntman/womanDani Stein
    Stuntman/womanLee Huang
    safety diver
    safety diver
    Stunt riggerNiklas Kinzel
    Caterer (cook on set)Peter Meyer [1]
    Child supervisorPaul Alexander
    Child supervisorHélène Irdor
    Clearing rightsIngo Fischer [1]
    Rights and Clearances
    Rights and Clearances
    ConsultantSilvia Lindner
    immigration consultant
    immigration consultant
    ConsultantJohn Paul Atkinson
    Chess consultant
    Chess consultant

    Production companies

    CompanyComment
    Netflix
    X Filme Creative Pool GmbH

    Facilities

    DepartmentCompanyComment
    Cameras and UtilitiesAirsourceone
    Unterwasseraufnahmen
    Unterwasseraufnahmen
    Cameras and UtilitiesLudwig Kameraverleih GmbH
    2x Red Ranger Monstro 8K VV mit Zeiss Supreme, Angenieux Zooms Optimo und Type EZ-2 FF/VistaVision
    2x Red Ranger Monstro 8K VV mit Zeiss Supreme, Angenieux Zooms Optimo und Type EZ-2 FF/VistaVision
    Cameras and UtilitiesMAT - Mad About Technology
    MAT TOWERCAM
    MAT TOWERCAM
    Cameras and UtilitiesMind and Image GmbH & Co. KG
    DIT
    DIT
    GripMaier Bros. GmbH
    GripOMD GmbH Optimale MedienDienstleistungen
    Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter
    Lighting and UtilitiesLichtHaus Gruppe
    Lighting and UtilitiesMaier Bros. GmbH
    Lighting and UtilitiesZasa Lights GmbH | balloonlight systems
    LED Clouds
    LED Clouds
    Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
    Komparsenabrechnung
    Komparsenabrechnung
    Production ServicesADG Ambulanzdienst GmbH
    Set-Medic
    Set-Medic
    Production Servicesbloc inc filmservice GmbH
    + Trailer & Base generator & Equipment
    + Trailer & Base generator & Equipment
    Production ServicesGPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE SERVICE GmbH
    Production ServicesHalteverbot123 - Browo GmbH
    parking zones+ barriers + blocking
    parking zones+ barriers + blocking
    Production ServicesJOLA-Rent
    Kabelmaterial Basis
    Kabelmaterial Basis
    Production ServicesJOLA-Rent
    8x Schauspieleraufenthalte, 100KVA Generator, Büro Sattelauflieger
    8x Schauspieleraufenthalte, 100KVA Generator, Büro Sattelauflieger
    Production ServicesRaketa GmbH
    floor mats
    floor mats
    CostumesAdlershofer Fundus
    CostumesCOMME des COSTUMES
    KB: Gabriele Binder
    KB: Gabriele Binder
    CostumesJOLA-Rent
    Garderobenmobil, Garderobenanhänger, Garderobensattelauflieger
    Garderobenmobil, Garderobenanhänger, Garderobensattelauflieger
    CostumesKostümfundus Babelsberg GmbH
    KB: Gabriele Binder
    KB: Gabriele Binder
    CostumesKostümverleih Johann Vogl [de]
    KB: Gabriele Binder
    KB: Gabriele Binder
    CostumesPATIN-A SHOP GmbH
    Costume supplies
    Costume supplies
    CostumesTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
    KB: Gabriele Binder
    KB: Gabriele Binder
    CostumesWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
    KB: Gabriele Binder
    KB: Gabriele Binder
    DecorationArt Department Studio Babelsberg GmbH
    DecorationNew Wave Kreativmanufaktur (Felix Schmidt)
    DecorationStoffwerke Marion Herdle
    Anfertigung Textile Dekoration
    Anfertigung Textile Dekoration
    Makeup and HairDHS Filmservice GmbH
    Maskenmobil
    Maskenmobil
    Makeup and HairJOLA-Rent
    2x 4fach Maskemobil, 1x 3fach Maskenmobil, 1x Magamo, 1x Maskenlager
    2x 4fach Maskemobil, 1x 3fach Maskenmobil, 1x Magamo, 1x Maskenlager
    PropsAller-Leih
    Furniture, Probs
    Furniture, Probs
    PropsDelikatessen Requisiten Fundus Berlin oHG
    PropsDelikatessen Requisiten Fundus Berlin oHG
    Furniture, Lamps, Art, Textile, Luggage, Decoration
    Furniture, Lamps, Art, Textile, Luggage, Decoration
    PropsFilm Ambulanz Hamburg
    historische medizinische Ausstattung
    historische medizinische Ausstattung
    PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
    alle Bereiche Berlin
    alle Bereiche Berlin
    PropsMiri Antiques & Interior
    Furniture rental (sets of seats, beds etc.) see official trailer or picture gallery in our profile
    Furniture rental (sets of seats, beds etc.) see official trailer or picture gallery in our profile
    PropsPatinierdienst
    PropsSchein Berlin
    Graphic Props & Set Dec
    Graphic Props & Set Dec
    Vehicles and aircraftsCars for Movies
    amerikanische Oldtimer
    amerikanische Oldtimer
    Vehicles and aircraftsfilm-autos.com GbR
    Requisitenfahrzeuge
    Requisitenfahrzeuge
    Vehicles and aircraftsHERO CARS BERLIN
    picture vehicle
    picture vehicle
    Subtitles / Audio descriptionVSI Berlin GmbH
    Deutsche Audiodeskription
    Deutsche Audiodeskription

    Awards

    Award winnerYearAwardCategory 
    Netflix2022German Hearing Film Award [de]
    TV/media libraries/streaming
    TV/media libraries/streamingNominated
    Gabriele Binder2021Creative Arts Emmy Awards [us]
    Costume
    CostumeWinner
    Gabriele Binder2021Costume Designers Guild Awards [us]
    Excellence in Period Television
    Excellence in Period TelevisionWinner
    Gabriele Binder2021Primetime Emmy Awards [us]
    Outstanding Period Costumes
    Outstanding Period CostumesWinner
    Roland Winke2021Primetime Emmy Awards [us]
    Outstanding Sound Mixing for a Limited Series
    Outstanding Sound Mixing for a Limited SeriesWinner
    X Filme Creative Pool GmbH2021Critics Choice Awards [us]
    Best Limited Series
    Best Limited SeriesWinner
    X Filme Creative Pool GmbH2021Golden Globe Awards [us]
    Best Television Limited Series
    Best Television Limited SeriesWinner
    Uli Hanisch2021Creative Arts Emmy Awards [us]
    Production Design
    Production DesignWinner
    Uli Hanisch2021Art Directors Guild [us]
    Excellence in Production Design Award
    Excellence in Production Design AwardWinner
    Uli Hanisch2021Primetime Emmy Awards [us]
    Outstanding Production Design
    Outstanding Production DesignWinner

    Festivals

    YearCountryFestivalComment
    2021PolandCamerimage Festival
    TV Series Competition
    TV Series Competition

    TV-broadcast

    TypeCountryStationDate / TimeComment
    First showingUSANetflixFriday, 23/10/2020
    First showingGermanyNetflixFriday, 23/10/2020worldwide