Production accountant | Manfred Diedrichs | |
Post production supervisor | Ulrike Freyer | |
Colorist | Henning Sancken | |
Director of photography | Johann Feindt | |
2nd unit dop | Tobias Meik 1 day | 1 day |
2nd unit dop | Alex Traumann ALEXAmini tagw. | ALEXAmini tagw. |
Gimbal system operator | Alex Traumann | |
1st assistant camera | Jörg Güntner | |
2nd assistant camera | Carolin Wessel 3 DT Vertretung | 3 DT Vertretung |
2nd assistant camera | Carolin Biedermann | |
2nd assistant camera | Leonard Popp | |
Data wrangler / digital loader | Julian Hopff | |
Video assist/playback operator | Joscha Stolten | |
Video assist/playback operator | Carolin Wessel Videoop./Kamerahilfe | Videoop./Kamerahilfe |
Still photographer | Christine Schroeder | |
Casting director | Suse Marquardt | |
Casting assistant | Maren Friedrich | |
Costume designer | Karin Lohr | |
Assistant costume designer | Didra Szugs | |
Costumer / wardrobe | Sarah Beckmann | |
Costume design trainee | Annie Ritz-Glenn | |
Director | Andreas Kleinert | |
1st AD (local system) | Claudia Beewen | |
Crowd 2nd AD (local system) | Marie Charlier | |
Script continuity | Ulrich Sack-Bernstiel 23.04.2018 - 05.05.2018 | 23.04.2018 - 05.05.2018 |
Script continuity | Dagmar Zeisberg | |
Key grip | Carsten Scharrmann | |
Grip | Bo Tonnemacher | |
Gaffer | Torsten Lemke | |
Lighting technician / electrician | Hannes Casper Best Boy | Best Boy |
Lighting technician / electrician | Frank Pfeffer Zusatz | Zusatz |
Lighting technician / electrician | Anne Beyer | |
Lighting assistant | Björn Bohlens | |
Makeup artist / hair stylist | Natalie von Brunn | |
Makeup artist / hair stylist | Jens Holstein | |
Additional make up artist | Pia Karlotta Paprzik Unterstützung SFX Leiche | Unterstützung SFX Leiche |
Producer | Kerstin Ramcke | |
Delegate producer | Johannes Pollmann | |
Production designer | Dorle Bahlburg | |
Assistant production designer | Sanne Siegel | |
Prop master | Kurt Herzog | |
Assistant to propmaster /- buyer | Miros Lewandowski | |
Standby props | Meike Sudholz | |
Location scout | Philipp Pemöller Kiel und S-H | Kiel und S-H |
Set builder | Stephan Maass | |
Prop hand | Samantha Hanses | |
Assistant to line producer | Kirsten Schomburg | |
Production manager | Patrick Brandt | |
Unit manager (local system) | Peter Wilms | |
Assistant to production manager | Petra Janzen | |
Location manager (local system) | Philipp Pemöller Kiel und S-H | Kiel und S-H |
Set manager/ floor manager | Muriel Amstalden | |
Assistant set/floor manager | Anika Godow | |
Production driver | Jörg Pakusch | |
Screenwriter | Sascha Arango | |
Production sound mixer | Stefan Schmahl | |
Commissioning editor | Sabine Holtgreve | |
Subtitle editor | Nadja Bauer NDR Barrierefrei, HH | NDR Barrierefrei, HH |