Production accountant | Ulrike Winkler Vorbereitung | Vorbereitung |
Colorist | Natalie Maximova | |
Director of photography | Kaspar Kaven Nominierung Deutscher Kamerapreis 2023 | Nominierung Deutscher Kamerapreis 2023 |
Camera operator | Thomas Handtke | |
Steadicam operator | Christoph Iwanow | |
1st assistant camera | Thomas Handtke | |
1st assistant camera | Dennis Kühnel A-Cam (7DT) / B-Cam (2DT) / Mini / Super Speeds | A-Cam (7DT) / B-Cam (2DT) / Mini / Super Speeds |
1st assistant camera | Paul Günther ALEXA MINI // B-CAM // 1 DT | ALEXA MINI // B-CAM // 1 DT |
2nd assistant camera | Paul Günther ALEXA MINI/ HS & ULTRA PRIMES | ALEXA MINI/ HS & ULTRA PRIMES |
2nd assistant camera | Lisa Wunderlich Vertretung 2DT | Vertretung 2DT |
2nd assistant camera | Jannis Kern 2DT Vertretung | 2DT Vertretung |
DIT digital imaging technician | Robert Bogs | |
Data wrangler / digital loader | Kilian Khattab | |
Video assist/playback operator | Jörg Weimann DataWrangler , Drohnenoperator | DataWrangler , Drohnenoperator |
Video assist/playback operator | Kilian Khattab | |
Extras/bit player casting | Linda Drescher | |
Costume designer | Filiz Ertas | |
Assistant costume designer | Karmen Kaplick | |
Costumer / wardrobe | Claudia Blumenauer | |
Costumer / wardrobe | Josef Weitenbörner | |
Director | Lena Stahl | |
1st AD (local system) | Jana Filzhuth | |
Crowd 2nd AD (local system) | Katharina Riepler | |
3rd AD crowd (local system) | Johannes Prondzinsky Zusatz 1 DT | Zusatz 1 DT |
Script supervisor | Gabriella Gobber | |
Extras coordinator | Dominik Dierich | |
Editor | Robert Rzesacz | |
Key grip | Roberto Irmisch | |
Key grip | Florian Matthias Ritter | |
Grip | Florian Matthias Ritter | |
Grip | Ron Lüscher | |
Gaffer | Martin Handrow | |
Gaffer | Christoph Steil Krankheitsvertretung 6DT | Krankheitsvertretung 6DT |
Best boy electric | Thomas Thiele | |
Lighting technician / electrician | Oliver Joest | |
Lighting technician / electrician | David Roschke | |
Lighting technician / electrician | Sebastian Brücke Zusatz | Zusatz |
Additional electrician | Falk Oettel | |
Lighting assistant | Cikomo Paul | |
Makeup artist / hair stylist | Stefanie Schmidt | |
Additional make up artist | Katharina Kraft [1] | |
Composer | Sebastian Pille | |
Composer | Florian Kreier | |
Composer | Cico Beck | |
Producer | Nanni Erben | |
Producer | Gunnar Juncken | |
Producer | Philine Zebralla | |
Production designer | Thilo Mengler | |
Assistant production designer | Johanna A. Thiele | |
Prop master | Martin Jubisch | |
Assistant to propmaster /- buyer | Jörg Schade teilweise | teilweise |
Standby props | Marc Wadewitz | |
Assistant stand by props | Fritzi Dallmann | |
Scenic painter | Andreas Bräunsdorf Painting/ Patina Dresden | Painting/ Patina Dresden |
Line production coordinator | Lena Kopsch | |
Production manager | Christian Scheerer | |
Production coordinator | Jenny Helch | |
Unit manager (local system) | Esther Fischer | |
Location manager (local system) | Tilo Olaf Ullrich | |
Set manager/ floor manager | Karsten Christoph [1] | |
Production driver | Willy Necke | |
Production driver | Sibylle Rieger | |
Screenwriter | Peter Dommaschk | |
Screenwriter | Ralf Leuther | |
Screenwriter | Lena Stahl | |
Production sound mixer | Uwe Keilmann | |
Production sound mixer | Alexander Schindler | |
Boom operator | Gert Blumhagen | |
Boom operator | Kai Hesselbarth Vertretung 5 DT | Vertretung 5 DT |
Sound designer | Markus Glunz | |
Foley recordist | Jean-Marie Gilles | |
Dialogue editor | Adrian Lo | |
Stunt coordinator | Nikolai Mohr | |
Commissioning editor | Sven Döbler | |
Green consultant | Theodor Oppenländer | |
Green consultant | Roman Russo | |
Hygiene officer | Simon Rüger-Fader | |
Intimacy coordinator | Julia Effertz | |