TV Series | 2013 | ARD [de], KiKA Kinderkanal [de], MDR [de], ZDF [de] | Children, Daily Soap, Youth | Germany

Shooting data

Start of shooting07/01/2013
End of shooting12/07/2013
LocationsErfurt / Umgebung
Filming regionsEast Germany

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Janina ElkinAnna-Carina Levin [SS]
Robert SchuppDr. Berger [SS]
Annalisa WeyelAlva [SS]
Paul HartmannJohannes Enns [SS]
Henrieke FritzConstanze von Blumenberg [SS]
Cornelia KaupertFrau Zech [SS]
Oskar Kraska McKoneRaphael Nägli [SS]
Robert ReichertJustus Kluge [SS]
Gert SchaeferHeinz Pasulke [SS]
Georg BlumreiterUwe Krassnick [SSR]
Lennart KönigSándor Laszlo [GS]
Björn von der WellenAlexander Fischer [L]
Dennis KamitzTorben Eichhammer [LE]
Liz BaffoeChanges Miesbach [LE]
Olaf BurmeisterHeiner Zech [L]
Christine DöringSaskia von Blumenberg [LE]
Marie MeinzenbachIsabella Rückert [L]
Sascha TschornHr. Kreil [LE]
Ulrich Blöcher
Frettchenzüchter Biesenthal [SRE]
Simone JaegerFrau Zöllner [SRE]
Ugur EkerogluEvangelos Leandros [SR]
Martin BertramModerator [BP]
Rahel WeissAktivistin [BP]

Crew

ActivityNameComment
ColoristRuth Scheffler
ColoristMarkus Wawra
Director of photographyMichael Burgermeister
4 Folgen
4 Folgen
Director of photographyMerle Jothe
Folgen 781-784
Folgen 781-784
Director of photographyPatrick Popow
Director of photographyMarc Kubik
Block 197/ Folge 785 - 788
Block 197/ Folge 785 - 788
Director of photographyChristoph Iwanow
BCam Operator
BCam Operator
Director of photographyAxel Fischer
2nd unit dopUrs Zimmermann
B Kamera 10 Drehtage
B Kamera 10 Drehtage
3rd unit dopFalko Jothe
Folge 787
Folge 787
Steadicam operatorChristoph Iwanow
1st assistant cameraTim Rosenbohm
B-CAM
B-CAM
1st assistant cameraAndreas Hoberg
2nd assistant cameraSaskia Franz
2nd assistant cameraFlu Popow
Block 192-195
Block 192-195
Still photographerBernd Cramer
in Vertretung
in Vertretung
Casting directorMichael Krämer
Casting assistantSusan Kuhne
Komparsencasting
Komparsencasting
Extras/bit player castingIsabell Beutel
Extras/bit player castingTobias Schulz
Costume designerGabriele Frauendorf
Assistant costume designerJennifer Rösner
WardrobeAngelique Wilhelm
bis Block 195
bis Block 195
WardrobeEnrico Simon
DirectorIrina Popow
DirectorNils Dettmann
DirectorFrank Stoye
14 Folgen
14 Folgen
DirectorSeverin Lohmer
DirectorTheresa Braun
2 Folgen
2 Folgen
1st AD (local system)Theresa Braun
4 Folgen, Regie: Irina Popow
4 Folgen, Regie: Irina Popow
1st AD (local system)Ann Kathrin Eichel
10 Folgen & Regie: N. Dettmann: 4 Folgen
10 Folgen & Regie: N. Dettmann: 4 Folgen
Script supervisorSandra Peuthert-Zimmermann
Vertretung, Folge 761-764 & 765-768
Vertretung, Folge 761-764 & 765-768
Actor coachJürgen Trott
Jan-März
Jan-März
Actor coach (children)Ivo Hubbuch
Block 194-197
Block 194-197
Actor coach (children)Lena Liberta
Extras coordinatorMarcus Goldhahn
/ Zusatz 31.05.
/ Zusatz 31.05.
EditorHeike Ebner
EditorGrit Meyer
Avid operatorVivien Kummerehl
Sendebanderstellung Bl 198
Sendebanderstellung Bl 198
Key gripJonas Kuhn
Bock 191,192,194,195
Bock 191,192,194,195
Key gripUrs Zimmermann
XVI Staffel Folgen 781-784
XVI Staffel Folgen 781-784
GripFlorian Heinrich
Zusatz
Zusatz
GripJonas Le-Späinghaus
Zusatz
Zusatz
Rigging gripBenjamin Zeising
Lighting technician / electricianUrs Zimmermann
XVI Staffel Folgen 761-776
XVI Staffel Folgen 761-776
Additional electricianJörg Hartmann
3 Monate
3 Monate
Additional electricianOliver Joest
5 DT
5 DT
Additional electricianTino Hopf
2 DT
2 DT
Lighting assistantPeter Wedig
Zusatz
Zusatz
Lighting assistantEdzard Ehrle
Lighting assistantAndreas Buchholz
Lighting assistantBenjamin Zeising
Lighting assistantFlorian Heinrich
Zusatz
Zusatz
Lighting assistantJonas Le-Späinghaus
Zusatz
Zusatz
Makeup artist / hair stylistDorothea Wiedermann
Maskenbildnerin
Maskenbildnerin
Makeup artist / hair stylistSandy Hänsel
Key makeup artist/hair stylistPeggy Billing
ProducerYvonne Abele
Production designerDietmar Keil
Prop masterAntje Goldmann
Prop masterThomas Gelzinnes
Außenrequisite
Außenrequisite
Standby propsThomas Rätz
Standby propsMatthias Suchanek [1]
Standby propsChristian Witter
Set builderYves Taubert
Set builderSteffen Siewert
Line producerHanna Eickhoff
Production managerFlorian Nilson
Production coordinatorKarina Pohland
Unit managerMichael Schütz
52 Folgen
52 Folgen
Set manager/ floor managerSascha Esche
KV DT 116-121
KV DT 116-121
BlockerMarcus Goldhahn
01.03. (Lichtsicherheit)
01.03. (Lichtsicherheit)
Production driverAlexander Nicolai
ScreenwriterAnna Heib
ScreenwriterMax Honert
ScreenwriterMichael Demuth
Script editorMarvin Machalett
bis Sommer 2013 (Staffel 16)
bis Sommer 2013 (Staffel 16)
Production sound mixerMarko M. Weichler
Boom operatorAndreas Otto
Boom operatorStefan Gollhardt
Boom operatorRobin Jochem
Boom operatorTony Nowak
Stunt coordinatorTim Haberland
Child supervisorSteffen Stibbe
Gesamte Staffel
Gesamte Staffel

Production companies

CompanyComment
Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH

Facilities

DepartmentCompanyComment
GripMedia City Atelier (MCA) GmbH
Animals for FilmRenate´s Film-Tier-Ranch
Hund
Hund
StuntsStunt Team Haberland
Lighting and UtilitiesMedia City Atelier (MCA) GmbH
Finance/Law/InsuranceMecon Media Concept Ltd. [de]
Gagenabrechnung (Komparsen)
Gagenabrechnung (Komparsen)
Finance/Law/InsuranceTeamwork-Filmservice GmbH
Komparsenabrechnung (Teil)
Komparsenabrechnung (Teil)
Production ServicesMoloko Catering
Catering
Catering
Costumespolizeiteam.de
Polizeiuniformen
Polizeiuniformen
Locations and StudiosStudiopark KinderMedienZentrum
Studio A, Außenmotiv
Studio A, Außenmotiv
PropsI-Sight-Media
interaktive Animationen für PC, Tablet und Smartphone
interaktive Animationen für PC, Tablet und Smartphone
Film Processing/TransfersMedia & Communication Systems (MCS) Gmbh Thueringen
Image/EditingMedia & Communication Systems (MCS) Gmbh Thueringen

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyKiKA Kinderkanal [de]Friday, 04/09/1998