TV Series | Episodes 6-18 | 2006 | ZDF [de] | Whodunit | Germany

Shooting data

Start of shooting01.08.2006
End of shooting31.08.2006
LocationsFrankfurt, Wiesbaden, Mainz und Umgebung

Project data

Episodes from/to6-18

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Chiara SchorasSvenja (Epihauptrolle -Folge11) [L]
Anna Lena ClassEpisodenrolle [LE]
Karin Giegerich... [LE]
Wolfgang HäntschWerner Winter [LE]
Robinson ReichelAndrej Durow [LE]
Adrian TopolRouven Dauner (Die Hoffnung stirbt zuletzt) [LE]
Alexa WiegandtNN [LE]
Ulrich BähnkRichard Viring [SR]
Patrick DewayneRick (Barkeeper) [SR]
Günter FleckBriefträger [SR]
Axel HäfnerMarius Kohlmeyer [SR]
Christina HeckeVerkäuferin [SR]
Andreas KössJuwelier [SR]
Horst KrebsTankstellenpächter [SR]
Rainer LaupichlerFranz Elsing (Kumpels aus Kamerun) [SR]
Andreas Manz-Kozár
Strahlenexperte [SR]
Anita OlatunjiFilipa [SR]
Sarah Riedel
Anwaltsgehilfin [SR]
Anke SchwiekowskiDr. Reimers (Büchse der Pandora) [SR]
Svea TimanderDaniela [SR]
Gunda EbertAnja Hofer [SRE]
Radost BokelSonja Ullmann
Hanns Jörg Krumpholz
Klaus PeeckVorsitzender

Crew

ActivityNameComment
Production accountantChristian Lehner
Director of photographyAnton Klima
Director of photographyRandolf Scherraus2 Folgen
Director of photographyHartmut E. Lange
Director of photographyHenning Jessel
2nd unit dopPeer Menke- 2. Kamera
Camera operatorTobias Rupp+2ndU.Folg.M.Wenning&A.d.Roche
1st assistant cameraNina Mettmann3.+ 5. Staffel
1st assistant cameraDaniel Leibold
1st assistant cameraMarco Müller [1]3x 45min / A-Cam
2nd assistant cameraPaul Rohlfs
2nd assistant cameraTord ErhardB-Cam Focus Folge 14/15
2nd assistant cameraTan KulaliFocusPuller B Camera / Folgen 5 - 10
2nd assistant cameraDaniel Goldmann
2nd assistant cameraRahel Koller16mm
Video playback operatorSimone Schnipp/2. Materialassistenz
Video playback operatorUwe Winter
Still photographerJacqueline Krause-BurbergFolge 6-10
Still photographerPeter PorstFolgen 14/15
Still photographerAndrea EnderleinVertretung
Casting directorMichael Ludwig
Costume designerCordula Schulze-Stentrop13 Fo.
WardrobeAnn-Katrin Schlutz
WardrobeChristina Bauer
Costume design traineeTina Schellmann
DirectorAxel de Roche3 folgen a 45 min
DirectorMichael Wenning
DirectorThomas Jahn
DirectorFlorian Froschmayer
DirectorPatrick Winczewski
DirectorMichel Bielawa
2nd unit directorPeer Menke
2nd unit directorTill Müller-Edenborn
1st AD (local system)Peer Menke& Axel de Roche - 5 Episoden
1st AD (local system)Rüdiger Sass3 Folgen
1st AD (local system)Till Müller-Edenborn3 Folgen
Script supervisorJeanette DiszlerFrankfurt
Script supervisorClaudia Nandini Adhikary+ T. Jahn + M. Bielawa
Script supervisorSuse WeisAxel de Roche
ScriptJakob ZapfEin-Tages-Aushilfe Folge 12
Trainee director's departmentJakob Zapf
EditorAchim Seidel
EditorSabine MatulaFo.8-10
EditorMichael Reysz3 Folgen. Patrick Winczewski
Key/dolly gripKarsten Schulze
Key/dolly gripThorsten LehnertFolgen 11-18
Key/dolly gripThorsten Klein [1]urlaubsvertretung
Grip traineeMarc AlbrechtPraktikum Licht/Bühne 1 Folge
Makeup artist / hair stylistSybille LöffelholzChefmaskenbildnerin
Key makeup artist/hair stylistHedi Mayr-Hassler
ProducerRainer Jahreis
ProducerNorbert Sauer
Assistant-/ junior-producerSusanne Flor
Production designerClaus KottmannFolge 16 - 18
Production designerHeinz Günter Körner
Set decoratorKnut Meier5 Folgen
Prop masterNicole Emrich
Prop masterPeggy Dix
Prop masterGerald GutscheFolgen 11-18
Prop masterKnut Meier
Standby propsBarbara Schramm [1]10 Folgen
Standby propsJoachim Seifertfolgen16 - 18
Assistent stand by propmanSusanne RichterReq/Grafikdesign Folgen 10-15
Prop builderAgata Schubert-HauckKatze, Skulpturen
Property driverSusanne Richter+ Innenassistenz Folgen 8-15
Unit production managerFrank Nitz
Unit production managerUte Hein
Post production coordinatorBrigitte Hirschmann-WeissProduktionsassistentin
Assistant production managerUlla WagnerFolge 4 - 18
Unit managerFrank Zahl
Unit managerMaximilian Renneisen
Location manager (local system)Stephan MartinStaffel 3 & 4
Location manager (local system)Achim Bach2 Folgen
Set manager/ floor managerSteffen Geis
Set manager/ floor managerDirk EberlingFolgen 6,7,11-13,17-19
Production driverSascha KöpnickFolge7-8
Production driverTobias Hofmann
ScreenwriterLorenz Stassen
ScreenwriterDavid Ungureit
ScreenwriterManfred Kosmann
ScreenwriterRobert Hummelzus. mit R. Kinder
Production sound mixerAndreas TurnwaldFolge 11-18
Production sound mixerRico PraussVertretung
Boom operatorJascha Schulze11-18
Boom operatorSascha EschbornFolge 6-10
Sound re-recording mixerDominik Rätz
Sound designerJan-Timo SonnemannEpisode 17
Sound designerMartin RogalskiFolgen 11,12,13
Sound designerMike ParkerFolge 15,18
Sound designerImmo TrümpelmannFolge
Sound designerAndreas HintzschFolge 7
Stunt coordinatorJürgen Klein
Commissioning editorDr. Klaus Bassiner
Commissioning editorElke Müller
Commissioning editorKatharina Görtz
Fx animatorJörg Becht
ColoristRoland FlißFolge 9 & 10
ColoristInga Schwiemann

Production companies

CompanyComment
UFA Film- & Medienproduktion, Frankfurt

Facilities

DepartmentCompanyComment
Production ServicesFeuer & Flamme GbR Catering & Mietkochservice
Production ServicesMike´s Bus Stop