Production accountant | Olaf Schmidt | |
Assistant production accountant | Natalie Stelzl | |
Assistant production accountant | Viktoria Obereisenbuchner Münchenteil - Zusatzgagen | Münchenteil - Zusatzgagen |
1st AD | Benedict Hoermann | |
Crowd 2nd AD | Alice Weibhauser | |
3rd AD Crowd | Julia Kötz Kids GER | Kids GER |
3rd AD Crowd | Valerie Adamer | |
3rd AD Crowd | Lena Trost Zusatz Kids GER, 15 DT | Zusatz Kids GER, 15 DT |
Floor 3rd AD | Caroline Meyer Germany | Germany |
Vfx producer | Tabea Chadalakian Kurz Title Design | Title Design |
Post production supervisor | Christian Vennefrohne | |
Director of photography | Miguel Ioan Littin-Menz | |
Steadicam operator | Yoshua Berkowitz B Camera / Steadicam Op | B Camera / Steadicam Op |
Still photographer | Frederic Batier | |
Casting director | Maya Kvetny | |
Costume designer | Katharina Ost | |
Assistant costume designer | Stefanie Schroeter | |
Assistant costume designer | Anna Brandt [3] | |
Costumer / wardrobe | Stefanie Katharina Müller | |
Costumer / wardrobe | Christina Isabell Molitor | |
Additional costumers | Manuela Bönecke 10.11 - 16.11.18 | 10.11 - 16.11.18 |
Costume design trainee | Merle Breuker | |
Director | Jonathan Jakubowicz | |
Script supervisor | Nina Kötter | |
Storyboard artist | Axel Steinhanses | |
Storyboard artist | Raymond Boy | |
Online editor | Ion-Petru Tanase | |
Assistant editor | Lukas Lerch | |
2nd assistant editor | Julia Schmitt Eingesprungen für 2 Wochen | Eingesprungen für 2 Wochen |
Gaffer | Christian Saalfeld Deutschland Teil | Deutschland Teil |
Best boy electric | Wolfgang Krautter | |
Rigging gaffer | Mathias 'Seitz' Feldmeier München | München |
Rigging gaffer | Dietmar Haupt | |
Lighting technician / electrician | Mathias Linke | |
Lighting technician / electrician | Carsten Klockow Rigging Bayern | Rigging Bayern |
Lighting technician / electrician | Vojtech Votypka Czech Republic | Czech Republic |
Lighting technician / electrician | Samuel Goehr Bayern-Teil | Bayern-Teil |
Lighting technician / electrician | Markus Müller | |
Additional electrician | Benjamin Költringer Nürnberg 1 DT | Nürnberg 1 DT |
Additional electrician | Christian Didi Hupfer Nürnberg | Nürnberg |
Additional electrician | Maximilian Obermair Nürnberg 1 Dt | Nürnberg 1 Dt |
Makeup artist / hair stylist | Charlotte Chang personal MUA M. Schweighöfer | personal MUA M. Schweighöfer |
Makeup artist / hair stylist | Daniel Eisenmann Main Cast | Main Cast |
Additional make up artist | Jennifer Hübner | |
Additional make up artist | Judith Anthony | |
Composer | Angelo Milli | |
Producer | Claudine Jakubowicz | |
Producer | Dan Maag | |
Producer | Thorsten Schumacher | |
Producer | Carlos Garcia de Paredes | |
Producer | Patrick Zorer Neptune Features | Neptune Features |
Producer | Jonathan Jakubowicz | |
Producer | Matthias Schweighöfer | |
Producer | Marco Beckmann | |
Producer | Lars Sylvest | |
Producer | Stephanie Schettler-Köhler | |
Executive producer | Simon Happ | |
Executive producer | Stephanie Hayward-Schneider | |
Executive producer | Baptiste Marceau | |
Executive producer | Christian Angermayer | |
Executive producer | Silvia Schmidt | |
Executive producer | Frank Kusche | |
Executive producer | Nicolas Paalzow | |
Service producer | Filip Hering | |
Business affairs | Laura Rauscher Team Lead Accounting & Finance | Team Lead Accounting & Finance |
Assistant to producer | Franziska Suppee assistant to Matthias Schweighöfer | assistant to Matthias Schweighöfer |
Production designer | Tomas Voth | |
Art director | Adriana Luna Szenenbild: Tomas Voth | Szenenbild: Tomas Voth |
Art director | Pierre Pfundt Supervising | Supervising |
Art director | Adela Hakova | |
Set decorator | Ernestine Hipper | |
Assistant set decorator | Kerstin Grund | |
Set decoration buyer | Kinga Eperjesi | |
Prop master | Martina Rottleuthner-Barthelmes Propsbuyer | Propsbuyer |
Prop master | Jan Rott Property Master | Property Master |
Set dresser | Till Zimmermann Nürnberg | Nürnberg |
Location scout | Carlos Loza Bayern | Bayern |
Location scout | Dieter Lotzmann | |
Location scout | Jeanette Wohlfahrt Location-Scout Bayern | Location-Scout Bayern |
Prop storeman | Laura Zimmek | |
Graphic artist | Eva Hartmann [1] additional | additional |
Graphic artist | Stefanie Butscheidt | |
Prop hand | Jürgen Schmidt [2] | |
Property driver | Alex Recht | |
Line producer | Marc Grewe | |
Line producer | Pavel Solc | |
Assistant to line producer | Leonard Häberle | |
Assistant to line producer | Simon Kiefer | |
Assistant to line producer | Isabell Seeliger | |
Production manager | Tobias Pollok | |
Production coordinator | Doris Edwards | |
Production coordinator | Caroline Gronemeyer | |
Health and safety coordinator | Grit Belitz | |
Assistant production manager | Johanna Ihle | |
Unit manager (local system) | Florian Borkamp Unit Manager (Germany) | Unit Manager (Germany) |
Location manager (local system) | Verena Vogl PREP GER | PREP GER |
Location manager (local system) | Richard Lamprecht Kronach, Nürnberg, München | Kronach, Nürnberg, München |
Location manager (local system) | Noelle Kempkes PREP GER | PREP GER |
Location manager (local system) | Alexander von Wietersheim Supervising Germany | Supervising Germany |
Location manager (local system) | Andreas Stricker | |
Transportation captain | Laszlo Somogyi GER | GER |
Assistant location manager | Noelle Kempkes PREP GER | PREP GER |
Blocker | Jürgen Schmidt [2] | |
Blockers | Katja Schneider | |
Blocker | Ildikó Mod | |
Blocker | Michael von Hohenberg Koordination Set-Sicherung | Koordination Set-Sicherung |
Production driver | Leon Balk | |
Production driver | Aurel von Egloffstein | |
Production driver | Bernd Oberueber München Teil /Germany | München Teil /Germany |
Production driver | Patric Haiböck PREP GER | PREP GER |
Personal driver | Irina Lohmann Personal Assistant Jonathan Jakubowicz | Personal Assistant Jonathan Jakubowicz |
Personal driver | Laszlo Somogyi Jesse Eisenberg | Jesse Eisenberg |
Utility driver | Jürgen Schmidt [2] Umsetzfahrer | Umsetzfahrer |
Screenwriter | Jonathan Jakubowicz | |
Audio describer | Detlef Tomschke | |
Production sound mixer | Frank Heidbrink 1.unit english speaking production | 1.unit english speaking production |
Boom operator | Stephan Engl Vertretung | Vertretung |
Foley recordist | Normann Büttner | |
Foley editor | Normann Büttner | |
Foley artist | Max Bauer | |
Special effects supervisor | Martin Pryca | |
Stunt coordinator | Ludek Jelen | |
Stunt dept. coordinator | Marc Sieger | |
Stuntman/woman | Steffen Jung Stunt Player | Stunt Player |
Stuntman/woman | Tim Vetter Stuntplayer Nazi | Stuntplayer Nazi |
Stuntman/woman | Bastian Volkmer Stuntplayer: Nazi, Soldier | Stuntplayer: Nazi, Soldier |
Stunt rigger | Petr Dvorak | |
Stunt rigger | Bastian Volkmer | |