EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
TV-Movie (Series) | 2020-2021 | ARD [de], MDR [de] | Whodunit | Germany

Shooting data

Start of shooting10/11/2020
End of shooting09/12/2020
LocationsHalle/Saale
Filming regionsGermany - Saxony-Anhalt

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Peter KurthHenry Koitzsch [L]
Peter SchneiderMichael Lehmann [L]
Till Wonkan.a. [SR]
Hermann Beyern.a. [SR]
Eva WeißenbornTraudel Born [SR]
Cordelia Wegen.a. [SR]
Andreas Schmidt-Schallern.a. [SR]
Anita Vulesican.a. [SR]
Thomas LawinkyRoman Schuster [SR]
Sebastian Webern.a. [SR]
Tilla KratochwilSilke Berger [SR]
Thomas Gerber
Rainer [SR]
Harald Polzinn.a. [SR]
Sophie LutzSusanne Lehmann [SR]
Atef VogelMarkus Lantz [SR]
Sven Reese
Uwe Baude [SR]
Susanne BöweMonika [SR]
Hannah EhrlichmannAlexandra Gerster [SR]
Anne-Kathrin Gummichn.n. [SR]
Torsten Ranft
Polizist [SR]Harald Horvath
Christin AlexandrowRobbys Frauchen [BP]
Jana BaukeFrau [BP]
Stephan FiedlerMann im Puff [BP]
Katja Preuß
Gabi Schmidt [BP]
Olaf BurmeisterHerr Maier [BP]
Nikolaus OkonkwoMann 2 (Datenschutz) [BP]
Julian GutmannGregor Schramm [BP]
Frank SchilcherPolizist [BP]

Crew

ActivityNameComment
Production accountantKatja Slavik
Post production supervisorChristoph Kukula
Digital compositor / compositing artistFelix Brokbals
Title designerFelix Brokbals
ColoristRobert Lacroix
Director of photographyNikolai von Graevenitz
2nd unit dopConrad Lobst
Camera operatorConrad Lobst
B-Cam | Gimbal R2
B-Cam | Gimbal R2
1st assistant cameraAxel Stock
B-Cam
B-Cam
1st assistant cameraPatrick Goetz
A-Cam
A-Cam
2nd assistant cameraCornelius Blumentritt
B-CAM, 2nd Unit
B-CAM, 2nd Unit
2nd assistant cameraPeer Heinzel
DIT digital imaging technicianRobert Lacroix
Video assist/playback operatorEdward Eichhorn
Video assist/playback operatorJona Riese
Still photographerFelix Abraham
Stills & Key Visual
Stills & Key Visual
Casting directorMaria Rölcke
Casting directorCornelia Mareth
Casting assistantJohanna Zwarg
Extras/bit player castingJacqueline Nietsch
Costume designerSonja Hesse
Assistant costume designerGwendolyn Koch
Costumer / wardrobeAnke Kerstan
KB: Sonja Hesse
KB: Sonja Hesse
Costumer / wardrobeValentin Mici
2. Garderobe
2. Garderobe
DirectorThomas Stuber
1st AD (local system)Meno Sellschopp
Leipzig + Halle
Leipzig + Halle
Script supervisorMandy Szokol
EditorJulia Kovalenko
Assistant editorFelix Brokbals
VFX editorFelix Brokbals
Trailer editorPhilipp Liebing
Key gripErik Sens
GripFlorian Matthias Ritter
Crane operatorSebastian Krückl
foxyadv, tr3
foxyadv, tr3
GafferMathias Beier
Best boy electricThomas Thiele
Lighting technician / electricianHenryk Olk
Additional electricianOliver Joest
Additional electricianDaniel Pauselius
Additional electricianDietrich Schönherr
Lighting assistantVictor Boche
Makeup artist / hair stylistNadine Tschöpe
Makeup artist / hair stylistMarika Knappe
Additional make up artistStephanie Hanf
ComposerBert Wrede
ProducerIris Kiefer
ProducerEike Goreczka
Production designerJenny Roesler
Assistant production designerMaria Klingner
Art department assistantFelix Scholz
Prop masterArndt Kühne
Assistant to propmaster /- buyerNathalie Linke
Standby propsChristoph Stehr
bestes Team
bestes Team
Set dresserDaniela Grömke
Location scoutMarek Czerwinski
Recherche
Recherche
Set builderMarc Wadewitz
Setbaubühne
Setbaubühne
Graphic artistJean-Philipp Ihle
Computer und Handyscreens
Computer und Handyscreens
Graphic artistKati Linke
Art department traineeSebastian Wagner [3]
Helping Hand
Helping Hand
Line producerJeffrey Michael Budd
Production managerRico Krahnert
Assistant production managerJulika Busse
Unit manager (local system)Stephan Busch
Krankheitsvertretung ab DT 3
Krankheitsvertretung ab DT 3
Location manager (local system)Michael Otto
Halle und Leipzig
Halle und Leipzig
Set manager/ floor managerMarkus Burhenne
Assistant set/floor managerJohanna Lentsch
Production driverThomas Harre
Production driverPatrick Hans
Halle (Saale), Lei
Halle (Saale), Lei
Production driverJens Itter
Set runnerDennis Möllmann
Set runnerRonny Giehm
ScreenwriterClemens Meyer [1]
ScreenwriterThomas Stuber
Audio describerDetlef Tomschke
Production sound mixerMatthias Richter
Boom operatorCaspar Sachsse
Boom operatorKai Hesselbarth
Zusatz 6 DT
Zusatz 6 DT
Dialogue editorJohannes Krause
Stunt riggerOliver Juhrs
für Hannes Pastor
für Hannes Pastor
Commissioning editorMeike Götz
Green consultantHartwig König
Hygiene officerRichard Heinecke

Production companies

CompanyComment
Filmpool Fiction GmbH
42film GmbH

Facilities

DepartmentCompanyComment
Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter
Halle/ Leipzig
Halle/ Leipzig
Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
Komparsenabrechnung
Komparsenabrechnung
Production ConsultingPfisterer Safetyculture
Occupational safety specialist
Occupational safety specialist
Production ServicesHollywood Diner GmbH Filmcatering
Vollcatering
Vollcatering
Transportation, Travel and AccomodationGCH Hotel Group
TRYP by Wyndham Halle
TRYP by Wyndham Halle
CostumesKostümfundus Babelsberg GmbH
KB: Sonja Hesse
KB: Sonja Hesse
CostumesWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
KB: Sonja Hesse
KB: Sonja Hesse
PropsRequisitenspeicher
Vehicles and aircraftsBerlin City Cops
Police
Police
Film Processing/TransfersRobert Lacroix Film Production Service [de]
Image (VFX)Robert Lacroix Film Production Service [de]
TitlesRobert Lacroix Film Production Service [de]

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Thomas Stuber2022German TV Crime Festival [de]
German TV Crime Award
German TV Crime AwardWinner
Cordelia Wege2022Deutsches Fernsehkrimi Festival [de]
Best actress
Best actressWinner
Nikolai von Graevenitz2022German Camera Award [de]
TV movie / series
TV movie / seriesWinner
Clemens Meyer [1]2022German TV Crime Festival [de]
German TV Crime Award
German TV Crime AwardWinner
Nikolai von Graevenitz2021Deutsche Akademie für Fernsehen [de]
Bildgestaltung
BildgestaltungNominated

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyARD [de]Sunday, 30/05/2021, 8.15 PM