Production accountant | Christos Papaioannou extainia | extainia |
Assistant production accountant | Thomas Reich | |
Vfx producer | Rufin Wiesemann Cine Chromatix | Cine Chromatix |
Vfx set supervisor | Rufin Wiesemann | |
Colorist | Jakob Ihde Cinema + SDR, @Cine Chromatix | Cinema + SDR, @Cine Chromatix |
Director of photography | Michael Hammon | |
2nd unit dop | Kleber Nascimento | |
Additional photography | Kleber Nascimento | |
Additional photography | Franz Zimmermann B-Cam | B-Cam |
1st assistant camera | Claudia Hector B Kamera | B Kamera |
2nd assistant camera | Josefin Porstner | |
DIT digital imaging technician | Tobias Merk | |
Video assist/playback operator | Johann Kunz Nierade | |
Casting director | Patrick Dreikauss für Kinder-und Jugendliche | für Kinder-und Jugendliche |
Casting director | Marion Haack Casting Erwachsene Rollen | Casting Erwachsene Rollen |
Extras/bit player casting | Annika Birgel | |
Costume designer | Bettina Marx | |
Assistant costume designer | Doris Bartelt | |
Costumer / wardrobe | Aurélie Harazim | |
Costumer / wardrobe | Salie Hornig | |
Costume design trainee | Aurélie Harazim | |
Director | Andre Hörmann | |
1st AD (local system) | Jan Filkorn | |
Script continuity | Anneliese Fuhrmann-Coomee | |
Actor coach (children) | Hanne Wolharn | |
Editor | Vincent Assmann | |
Assistant editor | Nicole Busse | |
Camera car driver | Philipp Knopf Trailer | Trailer |
Gaffer | Maximilian Wallstein | |
Best boy electric | Bernhard Haug | |
Lighting technician / electrician | Sascha Reinhardt Zusatz | Zusatz |
Lighting technician / electrician | Nikolai Stiefvater | |
Lighting technician / electrician | Tristan von Seherr-Thoss 3 Wochen | 3 Wochen |
Lighting technician / electrician | Mahra Özdogan | |
Additional electrician | Samuel Lay | |
Lighting assistant | Alexandros Patikidis | |
Key makeup artist/hair stylist | Eva Schubert | |
Additional make up artist | Hanna Pfeiffer | |
Additional make up artist | Miriam Hauser | |
Additional make up artist | Heidi Wick | |
Composer | Marian Lux | |
Producer | Christoph Holthof | |
Producer | Daniel Reich | |
Producer | Norman Bernien | |
Production designer | Christian Strang | |
Assistant production designer | Marian Korenika | |
Prop master | Madeleine Schleich | |
Prop master | Markus Rapp | |
Assistant to propmaster /- buyer | Caroline Tao Niang Schonert | |
Standby props | Franziska Stanger | |
Assistant stand by props | Claudia Frank [1] | |
Location scout | Christian Strang | |
Location scout | Johannes Eppinger Schwarzwald | Schwarzwald |
Location scout | Pamela Schmidt Archivrecherche | Archivrecherche |
Set builder | Jonas Sorg | |
Set builder | Jaro Burbulla | |
Set builder | Fayik Erol | |
Set builder | Steffen Staudenmaier | |
Artist painter | Verena Spatz | |
Artist painter | Timo Götte | |
Locksmith | Süleyman Türk | |
Lead painter | Saskia Schacht | |
Scenic painter | Verena Spatz | |
Scenic painter | Janina Fox | |
Lead sculptor | Juliane Welsch | |
Graphic artist | Louis Trouillier | |
Graphic artist | Sanda Sandic | |
Set builder assistant | Uwe Mauß | |
Set builder assistant | Andreas Beck [1] | |
Set builder assistant | Alexander Walter | |
Set builder assistant | Bernd Schächtel | |
Prop designer | Vera Strang | |
Prop designer | Caroline Tao Niang Schonert | |
Property driver | Fayik Erol | |
Underwater Set Construction | Udo Hoffmann | |
Underwater Set Construction | Stephan Vogt | |
Underwater Set Construction | Sven Scherer | |
Underwater Set Construction | Fayik Erol | |
Underwater Set Construction | Jörg Scherer | |
Production manager | Sebastian Ebert | |
Production coordinator | Hannah Buhr | |
Unit manager (local system) | Stephan Grobe | |
Unit manager (local system) | Carola Freitag | |
Location manager (local system) | Ania Berger | |
Location manager (local system) | Jonas Wahle took the job 4 weeks prior to first day of shooting | took the job 4 weeks prior to first day of shooting |
Set manager/ floor manager | Kathleen Teichmann | |
Set manager/ floor manager | Alexander Thiel Vertretung vom 7.09.20-14.09.20 | Vertretung vom 7.09.20-14.09.20 |
Assistant set/floor manager | Ellen Borgmann | |
Production driver | Christoph Pabst | |
Set runner | Fabian Wallstein | |
Screenwriter | Katrin Milhahn | |
Screenwriter | Andre Hörmann | |
Script reader | Manuela Brunner 2019 - "Der besondere Kinderfilm" | 2019 - "Der besondere Kinderfilm" |
Production sound mixer | Frank Schubert [1] | |
Boom operator | Nick Thienel | |
Sound re-recording mixer | Clemens Grulich Kinofilm | Kinofilm |
Sound designer | Rolf-Peter Schmidt | |
Foley artist | Peter Deininger | |
Special effects supervisor | Stephan Vogt | |
Stunt coordinator | Alexander Mack | |
Stuntman/woman | Anni Nagel | |
Stuntman/woman | Markus Pütterich Rigging, Driver, Safet | Rigging, Driver, Safet |
Stunt rigger | Lucienne Vollbrecht Absicherung Crew und Darsteller am Wasserfall | Absicherung Crew und Darsteller am Wasserfall |
Stunt rigger | Jana Reinhardt | |
Commissioning editor | Stefanie von Ehrenstein | |
Commissioning editor | Oliver Neitzel | |
Commissioning editor | Ole Kampovski | |
Green consultant | Fabian Linder | |
Occupational safety specialist | Theodor Oppenländer | |
Pr photographer | Felix Meinhardt Setfotografie | Setfotografie |