Director | Torsten Wacker, Dirk Pientka, Oliver Dommenget, Till Franzen |
---|---|
Written by | Oliver Welter (co-writer) |
Production | ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH |
Start of shooting | 21/08/2012 |
---|---|
End of shooting | 07/11/2012 |
Locations | Hamburg + Lübeck |
Filming regions | North Germany |
Episodes from/to | 17-24 |
---|
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Sven Martinek | Finn Kiesewetter [SS] | |
Tessa Mittelstaedt | Elke Rasmussen [SS] | |
Ulrike Bliefert | Ria Kiesewetter [SS] | |
Veit Stübner | Herr Schroeter [SS] | |
Julia Weden | Nachbarin Kohl [SS] | |
Oliver Hermann | Chef vom Dienst [SS] | |
Ingo Naujoks | Lars Englen [SS] | |
Marie-Luise Schramm | Sandra Schwartenbeck [SS] | |
Petra Berndt | Babsi Kräppsl [LE] | |
Bernhard Conrad | Helge Kuhlmann [LE] | |
Michael A. Grimm | Stefan Rosenthal [LE] | |
Torsten Hammann | Rüdiger Ziesemer [LE] | |
Dagmar Leesch | Lisa Lechner (Folge: Tödliche Heilung) [LE] | |
Ruth Meyer | Vera Heffner [LE] | |
Axel Pape | Guido Olbrich [LE] | |
Julia Bremermann | Simone Gassmann [LE] | |
Wolfgang Finck | n.a. [LE] | |
Eric Langner | Anton Mohr [LE] | |
Marita Marschall | Elisabeth Erikson (Staffel 1, Folge 9) [LE] | |
Dennis Mojen | Sascha Bodden [LE] | |
Udo Schenk | Ottmar Kohl [LE] | |
Petra Kelling | Toni Kiesewetter [SSR] | |
Jürgen Uter | Ernst [SSR] | |
René Vaziri | Orkun [SSR] | |
David Baalcke | Karl Bruns [SR] | |
Irmgard Jedamzik | Valeska Ziesemer [SR] | |
Christa Krings | Heide [SR] | |
Kailas Mahadevan | Rico Winkler [SR] | |
Stefanie Schmid | Britta Henglooten [SR] | |
Elisa Thiemann | Annika Mehlem ( Folge:Die gute Ute) [SR] | |
Pia Fischer | Bettina Grossmann [SR] | |
Monika Barth | Nachbarin Priebe [SR] | |
Till Huster | Uwe [SR] | |
Hans-Christoph Michel | Hauke Bender [SR] | |
Klaus Peeck | Herbert Priebe [SR] | |
Matthias Komm | Schumann [SR] | |
Vanessa Patrichi | Mandy Meyer [SR] | |
Thomas Klees | Knut Jacobs [SRE] | |
André Mann | Markus Panow [SRE] | |
Stephanie Stumph | Sophia Reiter [SRE] | |
Stephan A. Tölle | Mattes Lenker [SRE] | |
Jana Voosen | Anna Uhlmann [SRE] | |
Helmut Zhuber | Klaus Lechner [SRE] | |
Jodie Leslie Ahlborn | Sina Rosenthal [SRE] | |
Mersiha Husagic | Judith [SRE] | |
Michael Prelle | Karl Denzer [SRE] | |
Esther Roling | Ute Schorn [SRE] | |
Annika Ernst | Cindy Dahlheim [SRE] | |
Bernd-Uwe Reppenhagen | Zahr [SRE] | |
Malon Stahlhuth | Ole [SRE] | |
Ronnie Paul | Torsten Schulze [SRE] | |
Marianne Schubart-Vibach | Frau Gerbereit [SRE] | |
Wolfgang Linnenbrügger | tourist rolf [BP] | |
Achim Amme | Norbert Rosenthal [BP] | |
Justus Rosenkranz | Computerhacker [BP] | |
Sarah Berger | Lilli [BP] | |
Meike Harten | Ute Pfingst | |
Traudel Sperber | Angela Kohl | |
Irmgard Rießen | Sekretärin | |
Michael Büchner | Pettersen |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production accountant | Birgit Döhring Folge 17-32 | Folge 17-32 |
Colorist | Jochen Hinrichs-Stöldt | |
Director of photography | Maximilian Lips 2x45´ ARD, Folgen 18+20 | 2x45´ ARD, Folgen 18+20 |
Director of photography | André Lex Folgen 17 + 19 | Folgen 17 + 19 |
Director of photography | Michael 'Mitch' Boxrucker 4x 45' | 4x 45' |
Camera operator | Alex Traumann B-Cam & 2nd Unit 2. Staffel Folge 9-16 | B-Cam & 2nd Unit 2. Staffel Folge 9-16 |
Aerial camera operator | Dieter Goerke | |
Steadicam operator | Florian Klos + B-Cam (57 Drehtage) | + B-Cam (57 Drehtage) |
Steadicam operator | Alex Traumann ALEXA 2. Staffel Folge 9 - 16 | ALEXA 2. Staffel Folge 9 - 16 |
1st assistant camera | Sebastian Keim A-Cam/Folgen 17-24 | A-Cam/Folgen 17-24 |
1st assistant camera | Thomas Stührk ARRI Alexa B-Cam 17-24 | ARRI Alexa B-Cam 17-24 |
1st assistant camera | Tobias Meik ALEXA B-CAM | ALEXA B-CAM |
2nd assistant camera | Sebastian Knoll ARRI Alexa | ARRI Alexa |
Data wrangler / digital loader | Sjon Blaauw | |
Data wrangler / digital loader | Sven Clausnizer | |
Still photographer | Georges Pauly | |
Casting director | Stephen Sikder | |
Costume designer | Gurli Thermann | |
Assistant costume designer | Conny Frei | |
Costumer / wardrobe | Kristin Spönlein | |
Costumer / wardrobe | Lydia Rettig | |
Director | Till Franzen Folgen 21-24 | Folgen 21-24 |
Director | Dirk Pientka | |
Director | Oliver Dommenget Folgen 18 + 20 | Folgen 18 + 20 |
Director | Torsten Wacker Folgen 1 und 3 | Folgen 1 und 3 |
1st AD (local system) | Roman Brandt | |
1st AD (local system) | Kaja Becker | |
1st AD (local system) | Claude Giffel auch 2nd-Unit-Regie | auch 2nd-Unit-Regie |
Script supervisor | Alisa Leptihn Regie Torsten Wacker | Regie Torsten Wacker |
Script continuity | Jeanette Diszler Hamburg/Lübeck | Hamburg/Lübeck |
Script continuity | Silvia Stein 4 DT Vertretung | 4 DT Vertretung |
Trainee director's department | Paloma-Maria Klose | |
Editor | Angelika Sengbusch-Roth | |
Key grip | Claus Gerling Ab Folge 21 | Ab Folge 21 |
Key grip | Marko Peros Folge 17 - 20 | Folge 17 - 20 |
Gaffer | Torsten Lemke | |
Lighting technician / electrician | Florian Birch | |
Lighting technician / electrician | Hannes Casper Best Boy | Best Boy |
Lighting technician / electrician | Thorben Olbertz Zusatzbeleuchter | Zusatzbeleuchter |
Lighting technician / electrician | Boris Lohmeyer Zusatz 1 Tag | Zusatz 1 Tag |
Lighting technician / electrician | Thorben Hviid diverse Tage | diverse Tage |
Lighting technician / electrician | Anton Stielow | |
Makeup artist / hair stylist | Kathrin A. Reimers Staffel 2 , Folgen 1 - 8 | Staffel 2 , Folgen 1 - 8 |
Makeup artist / hair stylist | Edda Fuhrmann | |
Additional make up artist | Britt Schaefer | |
Additional make up artist | Lea Gerling | |
Assistant to producer | Janine Nietzel | |
Production designer | Uwe Berthold | |
Assistant production designer | Stefan Rohner | |
Prop master | Mark Biller | |
Assistant to propmaster /- buyer | Nadine Gesche | |
Assistant to propmaster /- buyer | Simon Wisniewski Folge 9-12 | Folge 9-12 |
Standby props | Christoph Birth Vertretung, 4DT | Vertretung, 4DT |
Standby props | Tim Meisner | |
Location scout | Susanne Müller | |
Set builder | Harry Bollhöfener Cine Bau | Cine Bau |
Set builder | Gerald Gustav Cine Bau | Cine Bau |
Property driver | Frank Mahler 2. Staffel | 2. Staffel |
Assistant to line producer | Anna Neudert | |
Assistant to line producer | Andreas Messerschmidt & Postproduktionskoordination | & Postproduktionskoordination |
Production manager | Ingo Preuß Folgen 17 - 32 | Folgen 17 - 32 |
Assistant production manager | Mariella Berendt | |
Unit manager (local system) | Tarik Erpinar Folge 17-32 | Folge 17-32 |
Location manager (local system) | Rupert Goldbeck zweiter Motiv-AL, Staffel 2. | zweiter Motiv-AL, Staffel 2. |
Location manager (local system) | Wladik Subow Hamburg + Lübeck | Hamburg + Lübeck |
Location manager (local system) | Manuel Stülten 16 Folgen, +Scouting | 16 Folgen, +Scouting |
Set manager/ floor manager | Ingo Stroot | |
Assistant set/floor manager | Ilka Müller-Waack 8DT Set-AL Vertretung | 8DT Set-AL Vertretung |
Production driver | Tatjana Godovits | |
Production driver | Jörn Frisius | |
PA intern | Celina Hollaender | |
Set runner | Derman Yilmaz | |
Set runner | Vivian Wichers | |
Set runner | Patrick Gläsel | |
Co-writer | Oliver Welter | |
Production sound mixer | Eric Rueff vertretung für Benjamin | vertretung für Benjamin |
Production sound mixer | Benjamin Schubert | |
Boom operator | Dominique Rueff | |
Stunt coordinator | Ronnie Paul | |
Assistant stunt coordinator | Uwe Manßhardt | |
Stuntman/woman | Dori Horvath | |
Stuntman/woman | Jürgen Klein | |
Stuntman/woman | Uwe Manßhardt | |
Stuntman/woman | Thomas Hacikoglu | |
Commissioning editor | Dr. Bernhard Gleim | |
Commissioning editor | Adrian Paul | |
Commissioning editor | Diana Schulte-Kellinghaus | |
Loss adjuster | Michael Stricker Schadenabwicklung | Schadenabwicklung |
Company | Comment |
---|---|
ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Cameras and Utilities | Cineflight GmbH [de] Cineflex | Cineflex |
Cameras and Utilities | Xinetix steadicam rental GmbH OP: Florian Klos | OP: Florian Klos |
Casting | DreamTeam Munich e.K. | |
Extras/Bit Player | Castingagentur Michael F. Damm auch kleine Rollen | auch kleine Rollen |
Finance/Law/Insurance | adag Payroll Services GmbH Komparsenabrechnung | Komparsenabrechnung |
Finance/Law/Insurance | Mecon Media Concept Ltd. [de] Gagenabrechnung (Komparsen) | Gagenabrechnung (Komparsen) |
Finance/Law/Insurance | Teamwork-Filmservice GmbH Komparsenabrechnung (Teil) | Komparsenabrechnung (Teil) |
Production Services | Mobilespace Produktionsfahrzeuge | Produktionsfahrzeuge |
Production Services | SECOR SECURITY GROUP SET Sicherheit | SET Sicherheit |
Production Services | SM-Filmdienst Filmfahrzeuge Produktionsfahrzeuge | Produktionsfahrzeuge |
Transportation, Travel and Accomodation | CMS - Car Motion Service GmbH AP: U. Schlottau | AP: U. Schlottau |
Costumes | PATIN-A SHOP GmbH Kostümequipment | Kostümequipment |
Costumes | Theaterkunst GmbH Kostümausstattung KB: Gurli Thermann | KB: Gurli Thermann |
Props | Film Ambulanz Hamburg Medizin. Ausstattung | Medizin. Ausstattung |
Vehicles and aircrafts | sani for set | |
Vehicles and aircrafts | SpielMobil Spielfahrzeuge | Spielfahrzeuge |
Type | Country | Station | Date / Time | Comment |
---|---|---|---|---|
First showing | Germany | ARD [de] | Tuesday, 21/02/2012 |