Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Lars EidingerBertolt Brecht [L]
Tobias MorettiMacHeath / Mackie Messer [L]
Hannah HerzsprungPolly / Carola Neher [L]
Joachim KrólPeachum [L]
Claudia MichelsenFrau Peachum [L]
Britta HammelsteinLotte Lenya / Jenny [L]
Robert StadloberKurt Weil [L]
Peri Baumeister
Elisabeth Hauptmann [L]
Christian RedlTiger Brown [L]
Meike Droste
Helene Weigel [L]
Max RaabeMoritatensänger [L]
Jesse AlbertSäge-Robert [SR]
Sarah BauerettJournalistin [SR]
Vilmar BieriTrauerweiden-Walter [SR]
Marcus CalvinKonstabler Smith [SR]
Mateusz DopieralskiEde [SR]
Robert DölleRichter Weigert [SR]
Daniel DrewesCaspar Neher [SR]
Hanno FriedrichJournalist [SR]
Godehard GieseSeymour Nebenzahl [SR]
Hendrik HeutmannSam [SR]
Christian HockenbrinkErnst Josef Aufricht [SR]
Torsten HoffmannPlatte [SR]
Johannes JannaschSpekulant [SR]
Raiko KüsterFilch [SR]
Guido LambrechtChefdramaturg [SR]
Rainer LaupichlerDr. Fischer [SR]
Marian MederJimmy [SR]
Hanna Plaß
Lucy [SR]
Paul SchlaseMatthias [SR]
Markus TomczykHakenfingerjakob [SR]
Morgane Ferru
Journalistin [BP]
Udo GrunwaldChorsprecher [BP]
Josef HofmannScheer [BP]
Stefan Müller-DoriatSpekulant [BP]
Dirk OssigJournalist [BP]
Marina SpallutoKurtisane [BP]
Benno SteineggerThief [BP]
Martin ThielMaschinendirektor Sachs [BP]
Anton Weber
Fritz Sternberg [BP]
Dominik WeberJournalist [BP]
Lutz JahrGauner in der Crew von Mackie Messer

Crew

ActivityNameComment
Production accountantPimes Dörfler
ColoristJan van Diermen
Director of photographyDavid Slama
Camera operatorFabian KleinC-Cam
Camera operatorBenjamin TreplinA-camera
Camera operatorFelix TonnatC-Cam
Steadicam operatorBenjamin TreplinA-camera
1st assistant cameraBenji FischerA-Cam
1st assistant cameraJohannes Neumann [1]B Kamera, Zusatz
2nd assistant cameraMalte SchwindB-Kamera Zusatz
DIT digital imaging technicianJulian Schmelzle
Video assist/playback operatorKathrin Thiele
Casting directorMarc Schötteldreier
Costume designerLucia Fausthist. 1900/ 20'er Jahre
Assistant costume designerAnna Lam
Assistant costume designerSusanne Niedergall
WardrobeMaria-F. Jacob
WardrobeAstrid Hildebrand/historically (19.Jh. und 1920- 1930)
WardrobeKunji Laura BaerwaldExtras: hist. 1920-30, 19. Jh.
WardrobeLaura Yen AlswedeExtras (hist. 20er-30er, 19. Jh.)
WardrobeNicole Ebben
WardrobeKornelia WawryszynNäharbeiten, Patinieren, Extras Fitting
WardrobeLena Parusel
Additional wardrobeLena ParuselHistorisch
Additional wardrobeStefanie Müller [1]historisch
Additional wardrobeHannah Deuss4 DT
Additional wardrobeKatharina Meier [1]historisch; 4 DT
Costume interpreterMartina SteinerWerkstattleitung/chief costume cutter
Costume dyeingConstanze Schuster
Costume patinationConstanze Schuster
DirectorJoachim A. Lang
1st AD (local system)Till Bosse
2nd AD crowd (local system)Johannes Fröhlich
3rd AD crowd (local system)Gabriel Rühle
Script continuityAnnie Grossmann
Extras coordinatorLukas Maser
EditorAlexander Dittner
Assistant editorEva Hardebeck
Key gripBernd Mayer
GripFlorian Al Salk1 DT Zusatz
GafferStephan Rother
Best boyGunnar Seeling
Lighting technician / electricianSascha ReinhardtBaWü, 9 DT
Lighting technician / electricianBernhard Haug
Lighting technician / electricianMartin LieckfeldEin DT in Berlin
Lighting technician / electricianOlaf Richter
Lighting technician / electricianNikolai Stiefvater1 DT Zusatz
Lighting assistantAnand Puthupparambil
Makeup artist / hair stylistJulia Rinkl
Key makeup artist/hair stylistJeanette Latzelsberger
ProducerMichael Souvignier
ProducerTill Derenbach
Executive producerDaniel Mann
Production designerBenedikt Herforth
Art directorAstrid PoeschkeSupervising
Art directorStephanie StreckerGermany
Set decoratorGernot Thöndel
Prop masterPanja Gawlitzekhistorisch (19. Jh. und 1920 - 1930)
Standby propsJutta Saas
Set dresserEwa Sobczak
Set dresserVolker StroebelBaden-Württemberg
Set dresserAnna Weinkammdeutscher Teil in BW
Set dresserNuria Narro
Set dresserMarten Bauer
Set decoration buyerRolf Dietrich
Assistant stand by propsMarkus Rapp3 DT Zusatz
Assistant stand by propsDeborah Kohn
Assistant to propmaster /- buyerKerstin Wimmer
Location scoutChristian StrangMotiv Villa
Location scoutPamela SchmidtBordell, 3G Bar in BaWü
Location scoutJan LewisVorabrecherche Berlin
Location scoutJohannes EppingerBaWü
Set builderRene BolteBauleitung mit Gerold Franke
Set builderGerold FrankeBauleitung mit René Bolte
Scenic painterAlessio NalesiniHead painter German/ Belgium
Prop builderAgata Schubert-Hauck
Property driverChristoph PabstBaWü + 2 Tage Belgien
Property driverLuigi AnnunziataSet Dec Fahrer,Historisch
Art department traineeReto Arlt
Production managerPeter Faber
Production managerJune Beeckmans
Production coordinatorFranzi StangBaWü, Belgien, Berlin
Production coordinatorMichèle Meire
Travel coordinatorSelina Meinhardt
Assistant production managerDaphne Roosbroeckx
Unit managerPhilipp von Brockhausen
Unit managerRoberto PavanDreh Berlin
Location managerLisa Niederauer
Set manager/ floor managerClaudia Trinius
Set manager/ floor managerSkipper NordenVertretung Baden-Württemberg
Production assistantLotta Mannsperger
Assistant set/floor managerElisa Kaldewei
Assistant set/floor managerJan MehrtensBase Manager Berlin
Assistant set/floor managerRalf PauliniZusatz Nachdreh Berlin
Set runnerJan Koch [1]Baden-Württemberg
Set runnerAnno Heimburg
Set runnerAndrea Knör
Production driverRobert Bendezu Cardenas
Production driverOskar Kuchenmüller3 Tage Zusatz
Production driverCornelius Gladewitz
Production driverJanusch KubitzekBaden-Württemberg
ScreenwriterJoachim A. Lang
Literary sourceBerthold Brecht
Production sound mixerEric Rueff
Production sound mixerDominique Rueff3 Tage Vertretung
Boom operatorOliver GöbelADR
Boom operatorAchim Strommenger-ReichEine Woche Vertretung
Boom operatorDominique Rueff
Second boom operatorMarius Kuchenbecker
Second boom operatorFlorina SteinerJunior Tonangler
Audio description mixerAlessandro Mongardini
Foley editorFelix Andriessens
Adr recordistAlessandro MongardiniADR
Foley recordistSilvio Naumann
Foley artistPeter Roigk
ADR technical supervisorHarald AnsorgeSenior Audio Producer
Special effects supervisorStephan Vogt
Special effects technicianEddy Polster
Special effects technicianMartin Vukovic
Special effects technicianKlaus Ulrich [1]
Commissioning editorSandra DujmovicSWR
EPK / behind the scenes producerVictoria J. FodeEPK-Postproduktion

Distributing companies

CompanyComment
Wild Bunch Germany [de]

Facilities

DepartmentCompanyComment
Animals for FilmFilmtiere MoviedogsHunde
CastingMarc Schötteldreier Casting
Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter | Johanna RagwitzBerlin
Extras/Bit PlayerProducer’s Friend GmbH [de]Baden-Württemberg
Lighting and UtilitiesZasa Lights GmbH | balloonlight systemsClouds
Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbHKomparsenabrechnung
Production Servicesbloc inc filmservice GmbH+ Equipment
Production ServicesOnkel Toms HütteCatering
Production ServicesSFF | Services Film FernsehenBlocking & Service
Transportation, Travel and AccomodationRoad Rebel
Transportation, Travel and AccomodationSFF | Services Film FernsehenUmsetzungen BW
CostumesCouleur & Co. / Constanze SchusterHutdesign
CostumesJOLA-Rent2 Garderobenmobile
CostumesKostümfundus Babelsberg GmbHKB: Lucia Faust
CostumesPATIN-A SHOP GmbHCostume supplies
CostumesTheaterkunst GmbH KostümausstattungKB: Lucia Faust
Makeup and HairJOLA-RentMaskenmobile
PropsDer Findus, Requisiten- und Kostümverleih
PropsPeinelt-Motors
Special EffectsSAV pyrotechnik
Vehicles and aircraftsCars for MoviesFilmfahrzeuge
Film Processing/TransfersAct HeadQuarter Media GmbH(als Head Quarter)
Image/EditingAct HeadQuarter Media GmbH(als Head Quarter)

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Claudia Michelsen2018Bambi [de]Schauspielerin NationalNominated
Lars Eidinger2018Bambi [de]Schauspieler NationalNominated
Joachim A. Lang2018Hessischer Film- und Kinopreis [de]Kategorie SpielfilmNominated
Joachim A. Lang2018Filmfest München [de]EröffnungsfilmNominated
Joachim A. Lang2018Festival des deutschen Films [de]Stilbewusst und intensivNominated
Joachim A. Lang2018FBW Wiesbaden [de]Prädikat besonders wertvollWinner
Till Derenbach2019Romy [at]Beste(r) ProduzentIn KinofilmNominated
Hannah Herzsprung2019Jupiter Award [de]Beste Darstellerin (National)Nominated
Michael Souvignier2019Romy [at]Beste(r) ProduzentIn KinofilmNominated
Joachim A. Lang2019Jupiter Award [de]Bester Film (National)Nominated

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyarteFriday, 03/01/2020, 8.15 PM

Cinema

TypeCountryDateComment
Theatre releaseGermanyThursday, 13/09/2018