EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
Feature Film | 2021-2022 | Children, Comedy, Family, Family Entertainment | Germany, Netherlands

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Valeria ArnemannLucy [L]
Violetta ArnemannLucy [L]
Franziska WulfLucy's mother [L]
Kostja UllmannLucy's dad [L]
Kailas Mahadevan
Lucys Onkel Carlo [L]
Lisa Marie TrenseRima Krell [L]
Brooklyn LiebigTristan [L]
Stephan BiekerSportlehrer Köhrer [SR]
Felicia BingerBonnie [SR]
Therese Dürrenbergeralte Dame [SR]
Jonas GoltzClyde [SR]
Axel HäfnerSergej [SR]
Sina Bianca HentschelFrau Nestel [SR]
Volker HeymannNachrichtensprecher [SR]
Deryl KenfackDer Junge Kassierer [SR]
Tom KeuneStramm [SR]
Bettina LamprechtFranziska [SR]
Florian ManiaBörsennachrichtensprecher [SR]
Sybille J. SchedwillBeate Jankowitz [SR]
Sandra WillmannFußball-Mutter [SR]
Daniel WiemerKonstantin [SR]
Christiane DollmannKundin Olivia [SR]
Alexander J. BeckMan with shower gel [SR]
Christine Krämer-LangeRenate [SR]
Sebastian DornGeisel [BP]

Crew

ActivityNameComment
Director of photographyLars Liebold
2nd unit dopGrischa Schmitz
1st assistant cameraFlorian Partikel
11DT/ B-Cam
11DT/ B-Cam
1st assistant cameraKristian Lerch
B-Cam | 6DT | Alexa Mini
B-Cam | 6DT | Alexa Mini
1st assistant cameraThomas Schönbrunn
Alexa MINI, Cooke Anamorphic 2.0x
Alexa MINI, Cooke Anamorphic 2.0x
2nd assistant cameraDevin Wahls
5 days b-cam
5 days b-cam
2nd assistant cameraLouisa Bläsius
B-Cam
B-Cam
2nd assistant cameraSebastian Neubert
Alexa Mini & Cooke Anamorphoten
Alexa Mini & Cooke Anamorphoten
2nd assistant cameraAurelia Natalini
2 DT Ersatz
2 DT Ersatz
2nd assistant cameraJonas Büttner
DIT digital imaging technicianChristian Dressler
Video assist/playback operatorFlorian Bingold
Still photographerDaniel Dornhöfer
Casting directorEmrah Ertem
Casting directorPatrick Dreikauss
für Kinder-und Jugendliche
für Kinder-und Jugendliche
Extras/bit player castingDanielle Koch
Costumer / wardrobeRahwa Oreyon
Additional costumersAurélie Harazim
DirectorTill Endemann
2nd unit directorTill Bosse
1st AD (local system)Till Martinsen
1st AD (local system)Janco Christiansen
Vorbereitung Frühjahr 2020
Vorbereitung Frühjahr 2020
Crowd 2nd AD (local system)Anja Hehrlein
3rd AD crowd (local system)Joana Wegele
Script supervisorCarsten Bergemann
Script supervisorAlisa Leptihn
Actor coach (children)Yvette Dankou
Extras coordinatorStefan Wendel
EditorJens Müller [1]
Assistant editorBeabrice Bach
Assistant editorChristian Maire
Key makeup artist/hair stylistMiriam Hauser
Key makeup artist/hair stylistEva Schubert
Additional make up artistDaniela Schmidt [2]
Additional make up artistEva Maletz
Additional make up artistHanna Pfeiffer
Zusatz und Ersatz
Zusatz und Ersatz
ProducerArek Gielnik
Production designerBertram Strauß
Assistant production designerAnne Dieste
Set decoratorPanja Gawlitzek
Assistant set decoratorJutta Saas
Prop masterAngelika Dufft
Prop Master, Fahrzeuge, Food
Prop Master, Fahrzeuge, Food
Assistant to propmaster /- buyerJessica Blum
Standby propsJulia Nina Jaeniche
Set dresserLydia Wellbrock
Set dresserSusanne Richter
2 Wochen
2 Wochen
Set dresserSophie Kratzsch
Assistant stand by propsJohanna Rüggen
Stand.by props assistant + 2 weeks prop buyer assistant
Stand.by props assistant + 2 weeks prop buyer assistant
Location scoutRüdiger Jordan
NRW
NRW
Location scoutYvonne Wassong
Wiederaufnahme 2021
Wiederaufnahme 2021
Location scoutPamela Schmidt
Location scoutJohannes Eppinger
Nordbaden und Hessen
Nordbaden und Hessen
Graphic artistTina Andric
Property driverNico Philippe Burgard
Line production coordinatorChristian Schega
Production managerThomas Rohde
Production managerMaximilian Höhnle
Preproduction 2020
Preproduction 2020
Production coordinatorAnn-Kathrin Weddige
Production coordinatorNathalie Andries
Assistant production managerJudith Hellriegel
Reisen
Reisen
Assistant production managerJanina Thomanek
Assistant production managerDaniela Fritz
Unit manager (local system)Markus Jungreithmayer
Covid coordinatorNils-Philipp von Westernhagen
Location manager (local system)Antonija Rotim
ab 2. DW
ab 2. DW
Set manager/ floor managerOskar Kuchenmüller
Assistant set/floor managerSascha Bauermeister
Production driverHenner Berning
ScreenwriterAndreas Cordes
ScreenwriterTill Endemann
Production sound mixerTom Weber
Boom operatorMarkus Rebholz
Boom operatorMarcus Neuberger
Sound traineeFranz Tromm
Special effects supervisorStephan Vogt
Special effects technicianRené Stammler
Special effects technicianNicolas Kehret
Stunt coordinatorAlexander Mack
Stuntman/womanAnni Nagel
Stuntman/womanDenise Treffler
Precision Driver, Stuntdouble
Precision Driver, Stuntdouble
Stunt driverAlexander Mack
Commissioning editorCornelia Ackers
BR / Projektentwicklung
BR / Projektentwicklung
Child supervisorSebastian Dorn
Green consultantTheodor Oppenländer
Green consultantFabian Linder
Occupational safety specialistTheodor Oppenländer
Pr photographerDaniel Dornhöfer

Production companies

CompanyComment
Indi Film GmbH [de]
Senator Film Köln GmbH
co-production
co-production
Tag & Nacht Media
VFX
VFX
Bos Bros. Film & TV Productions [nl]
coproduction
coproduction
Phanta Vision Film International BV [nl]
in collaboration
in collaboration
NDR - Norddeutscher Rundfunk [de]
coproduction
coproduction
SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de]
coproduction
coproduction

Distribution / Sales companies

CompanyComment
Filmcoopi Zürich AG [ch]
Wild Bunch Germany [de]
Germany (theatrical)
Germany (theatrical)

Facilities

DepartmentCompanyComment
Advertising/PresentationsWTV Entertainment Marketing, Andreas Waldner
Bruno Gelato - Promotion Maßnahmen
Bruno Gelato - Promotion Maßnahmen
Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
Komparsenabrechnung
Komparsenabrechnung
Special EffectsSAV pyrotechnik
Vehicles and aircrafts1. Deutsches Polizeioldtimer Museum Marburg
Play vehicles, historic police vehicles with supervision
Play vehicles, historic police vehicles with supervision
Vehicles and aircraftsCars for Movies
Picture Vehicles Rover and Chevi Gramman
Picture Vehicles Rover and Chevi Gramman

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Till Endemann2023Filmkunstfest Mecklenburg Vorpommern [de]
Best Short Film
Best Short FilmNominated
Till Endemann2022Filmfest Hamburg [de]
Michel film prize
Michel film prizeNominated
Till Endemann2022ZFF - Zurich Film Festival [de]
Jurypreis ZFF für Kinder
Jurypreis ZFF für KinderWinner
Till Endemann2022Schlingel - Int. Film Festival for Children & Young Audience [de]
Focus Germany
Focus GermanyNominated
Till Endemann2022Kinofest Lünen [de]
Wettbewerb Rakete
Wettbewerb RaketeNominated

Festivals

YearCountryFestivalComment
2023GermanyFilmfestival Max Ophüls Preis
Kinder- und Jugendfilmreihe
Kinder- und Jugendfilmreihe
2023GermanyFilmkunstfest Mecklenburg Vorpommern
2022SwitzerlandZFF - Zurich Film Festival
ZFF für Kinder
ZFF für Kinder
2022GermanyFilmfest Hamburg
20. MICHEL Kinder und Jugend Filmfest
20. MICHEL Kinder und Jugend Filmfest

Cinema releases and premieres

TypeCountryDateComment
Theatre releaseGermanyThursday, 02/03/2023
PremiereFriday, 30/09/2022Filmfest Hamburg