EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
 
EN / DE / FR / PL / ΕΛ / ES / IT / LT / RO
lichter | © 2003 by
© 2003 by
Feature Film | 2002-2003 | Drama, Series Of Episodes | Germany

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Alice DwyerKatharina [SR]
Martin KieferMarko [SR]
Sebastian UrzendowskyAndreas [SR]
Herbert KnaupKlaus [SR]
Maria SimonSonja [SR]
Claudia Geisler-BadingSimone [SR]
Henry HübchenWilke [SR]
Julia KrynkeBeata [SR]
Janek RiekeChristoph [SR]
Devid StriesowIngo [SR]
August DiehlPhilip [SR]
Sergej FrolovDimitri [SR]
Tom JahnMaik [SR]
Anna JanovskajaAnna [SR]
Aleksandra JustaMilena [SR]
Ivan ShvedoffKolja [SR]
Marysia ZamachowskaMarysia [SR]
Zbigniew ZamachowskiAntoni [SR]
Ellen SchlootzKirstin [SR]
Anna FischerMädchen [SR]
Johannes HitzblechErzieher Ebert [SR]
Sergey KalantayFlüchtling [SR]
Klaus BräuerKontrolleur Stadtwerke [SR]
Jennipher AntoniJunge Frau [SR]
Michael GerberPetzold [SR]
Kamil MajchrzakStudent im Treppenhaus [SR]
Markus EberlMitarbeiter Arbeitsamt [BP]

Crew

ActivityNameComment
Production controllerJens Oberwetter
Digital compositor / compositing artistChristian Wieser
ARRI Digital Film
ARRI Digital Film
Director of photographyBogumił Godfrejów
2nd unit dopNikolaus Summerer
1st assistant cameraSebastian Grundt
Zusatz tageweise
Zusatz tageweise
1st assistant cameraChristian Nils Dlusztus
Clapper/loaderSebastian Bäumler
Video assist/playback operatorMaximilian Werkhausen
Casting directorMaria Rölcke
Zusatzcasting Moskau
Zusatzcasting Moskau
Casting directorSimone Bär
Casting directorCornelia Mareth
Zusatzcasting Moskau
Zusatzcasting Moskau
Casting assistantKirstin Plotz
Costume designerUlrike Scharfschwerdt
Costume design traineeKatarina Schremmer
DirectorHans-Christian Schmid
1st AD (local system)Torsten Künstler
1.AD
1.AD
Script continuityUlrike Bender
Vertretung
Vertretung
Trainee director's departmentMaximilian Werkhausen
EditorHansjörg Weißbrich
EditorBernd Schlegel
Co - Schnitt
Co - Schnitt
Key gripJens Reuscher
Frankfurt a.d.Oder, Oktober
Frankfurt a.d.Oder, Oktober
GafferFabian Rösler
Best boy electricOliver Bromme
Lighting technician / electricianStepan Novotny
Lighting technician / electricianRaphael Beinder
Lighting assistantChristoph Englert
21 Drehtage
21 Drehtage
Makeup artist / hair stylistTatjana Krauskopf
Assistant makeup artistVerena Weißert
ProducerThomas Wöbke
ProducerJakob Claussen
Production designerChristian Goldbeck
Prop masterDavid Hoffmann
Assistant to propmaster /- buyerJohannes Pfaller
Set dresserEva-Maria Stiebler
Set Decorator
Set Decorator
Location scoutRaidar Huber
Location scoutRaschad Salem
Set builderLars Dicht
Scenic painterFee Doßmann
kurzfristig, i.A.v.Lars Dicht
kurzfristig, i.A.v.Lars Dicht
Scenic painterWolfgang Wrede
Setvorbau
Setvorbau
Property driverJohannes Pfaller
Assistant to line producerKathrin Geyh
/ der ausführenden Produzentin
/ der ausführenden Produzentin
Production managerAnja-Karina Richter
Unit manager (local system)Hendrik Lam
Set manager/ floor managerChristopher Doll
Production assistantCarolin von Fritsch
Production assistantMarcel Andrä
Production assistantAnnabell Etzel
Production driverSilke Werner
ScreenwriterHans-Christian Schmid
ScreenwriterMichael Gutmann
ResearcherKamil Majchrzak
Production sound mixerMarc Parisotto
Production sound mixerStephan Michalik
Boom operatorJulian Napf
TM. M.Parisotto
TM. M.Parisotto
Sound designerDirk Jacob

Facilities

DepartmentCompanyComment
CastingCMR Casting / Casting Mareth & Rölcke GbR
Lighting and UtilitiesZasa Lights GmbH | balloonlight systems
Balloonlight
Balloonlight
Production ServicesDinner for Tour - Ruth Küppers
Vollcatering
Vollcatering

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Hansjörg Weißbrich2004Deutscher Kamerapreis
Bester Schnitt - Kinofilm
Bester Schnitt - KinofilmNominated
Hansjörg Weißbrich2004Preis der deutschen Filmkritik
Bester Schnitt
Bester SchnittWinner
Michael Gutmann2004Bayrischer Filmpreis
Bestes Drehbuch
Bestes DrehbuchWinner
Hans-Christian Schmid2004Bayrischer Filmpreis
Bestes Drehbuch
Bestes DrehbuchWinner
Jakob Claussen2004Bayrischer Filmpreis
Bester Film
Bester FilmWinner
Thomas Wöbke2004Bayrischer Filmpreis
Bester Film
Bester FilmWinner
Hansjörg Weißbrich2003Film+ Schnittpreis
Spielfilm
SpielfilmWinner

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyZDF [de]Wednesday, 10/01/2007