Showreels

  • Englisch 2019
  • Showreel 2019

All videos

  • SECOND HOLIDAY - 2018
  • PSYCHO - 2016
  • EIN RUSSISCHER SOMMER - R: Michael Hoffman - 2008 -
  • AUS DEM LEBEN DER MARIONETTEN - R: Andre Siebert - 2019
  • DIE JAGD - 2014
  • IM GRUNEWALD - 2016
  • GRAND BIZARRE - R: Florian Borkamp - 2016
  • RICHMOND - R: Thomas Steber - 2019
  • DIE REPORTAGE - 2014
  • LEGEND ABOUT BOMBER - R: Vitaly Vorobjev - 2010

Training

Year 
2017Ivana Chubbuck Los Angeles (Masterclass)
2016Ivana Chubbuck Berlin (Masterclass)
2010 to 2013Unterricht bei Frank Betzelt
2009Dany Levi, Niki Stein
2008Larry Moss , Masterclass , New York, Frederick Johnts
2008 to 2014Die Tankstelle | Coaching | Film - TV - Theater (Drehvorbereitung, Masterclass, verschiedene Kurse)
2003M.K. Lewis, Masterclass L.A.
1996/6Bühnenreife der paritätischen Prüfungskommission Österreich
1993 to 1995Max Reinhardt Seminar (Unterricht bei u.a. G. Einbrodt, W. Gansch, A. Pillmann, L. Groll)
1992 to 1993Unterricht durch die Lehrkräfte des Max Reinhardt Seminars u.a. Adelheid Pillman

Projects as actor

YearTitleGenreDirectorRole
2019Ein Planet verschwindetSeries PilotAndré SiebertEdelbert Kuecksen [SSR]
2018Das blendende Licht (aka Andrea)Feature FilmEliza PetkovaPhilipp [L]
2018Der KriminalistTV Series, ZDF [de]Züli AladagHans Georg Kampmann
2017JackpotShort FilmMoritz JahnVictor [SR]
2016Verführt - In den Armen eines AnderenTV Movie, SAT.1 [de]Markus HerlingDr. Hendrik [SR]
2016
Grand Bizarre
Short FilmFlorian BorkampVassily
2016Rekord Briketts - RendezvousCommercialNils BrandtMann [L]
2016Für BorisShort FilmAndré SiebertBoris [L]
2015Dengler - Am zwölften TagTV-Movie (Series), ZDF [de]Lars KraumeBKA-Beamter Avus [SR]
2014Nele in BerlinTV Movie, ZDF [de]Kathrin 'Katinka' FeistlHerr Junker [SR]
2014Lena Lorenz - Zurück ins LebenTV-Movie (Series), ORF [at], ZDF [de]Michael KreindlDr. Matthias Hohenhausen [SR]
2014Weisse SteineIndie Feature FilmRegina BrodtPanto [L]
2014ToleranzTV Movie, ARD-alpha [de]Marc-Andreas BochertHans van Dijk [SR]
2013Alles was zähltTV Series, RTLTobias StilleProf. Kristian Threu [SR]
2012Hotel 13TV Series, NickelodeonThomas DecockJack Leopold III [SR]
2011Schloss EinsteinTV Series, ARD [de], KiKA Kinderkanal [de], ZDF [de]Till Müller-EdenbornAstronaut
2011Jümmer JustizgeschichtenTV Series, NDR [de]Michael KaleveKurt Jakobi [SS]
2010Operation Perpetuum MobileTV MovieJosif GurvitsCaptain [SR]
2010
Legend about bomber
TV Movie (multi-part)Vitaly VorobjevBrigadeführer [SR]
2009Anna und die LiebeTV Series, SAT.1 [de]Lars MorgenrothPeter Salm [SR]

Projects as voice actor / speaker

YearTitleGenreRoleActor
2007Lemon TreeFeature FilmGilad [SR]
2006Eastern PromisesFeature FilmEnsemble [SR]
2004The NomadFeature FilmErster Bote [SR]
2002The West WingTV Serieslancy [SR]

Theatre engagements

YearProduction nameRoleDirectorTheatre
2015Grenzen ÜberwindenERSven Sören BeyerFrankfurt am Main
2013Infame PerspektivenProbandJulia KleinSophiensaele Berlin
2013Himmelsmechanik - Eine EntortungNachrichtensprecherSven Sören BeyerDeutsche Oper Berlin
2012KunstYvanTanja WeidnerWolfgang Borchert Theater Münster
2011Das InterviewPierreMeinhard ZangerWolfgang Borchert Theater Münster
2009 - 2011Nathan der WeiseKlosterbruder BonafidesAndre BückerAnhaltisches Theater Desssau
2009Death Valley JunctionHALAgathe ChionBAT Berlin
2009AmphitryonJupiterAndreas MachBurgfestspiele Eltville
2008Die NachtigallErzählerBernhard RenzikowskiKonzert Wessenberg
2008ZAIDEDer SchauspielerTanja WeidnerRathausoper Konstanz
2007Michel aus LönnebergAlfredMathias WittingAstrid Lindgren Bühne Berlin
2007WoyzeckDoctorUlrich GrebSchloßtheater Moers
2007Die LiebeErzählerTobias LehnelBallhaus Ost
2006Proffessor UnrathPastor QuittchensMark ZurmühleDeutsches Theater in Göttingen
2006Der Aufhaltsame Aufstieg des Arturo UiSchauspielerTilmann GerschDeutsches Theater in Göttingen
2006SalomeNaamanAchim von BurchardtDeutsches Theater in Göttingen
2005Made in GermanySchubertMark ZurmühleDeutsches Theater in Göttingen
2005Der SturmAntonio, Herzog von MailandMark ZurmühleDeutsches Theater in Göttingen
2005Der Räuber HotzenplotzPetrosilius ZwackelmannJoachim von BurchardtDeutsches Theater in Göttingen
2005Die OdysseeAntinoosStefan MetzDeutsches Theater in Göttingen
2004Die Drei MusketiereKardinal RichelieuThomas GoritzkiOldenburgisches Staatstheater
2004Das Kätchen von HeilbronnGraf Wetter vom StrahlGeorg SchmiedleitnerOldenburgisches Staatstheater
2004MephistoHendrik HöfgenMark ZurmühleDeutsches Theater in Göttingen
2004Götz von BerlichingenAdalbert von WeislingenWolfram ApprichDeutsches Theater in Göttingen
2003Der Fall der GötterFriedrich von EssenbeckUlrich GrebOldenburgisches Staatstheater
2003Der BockererDr.GalleitnerMathias KniesbeckOldenburgisches Staatstheater
2003RomySchauspielerDaniel RisOldenburgisches Staatstheater
2003The DreamtrainGoldbergMark SpitzauerOldenburgisches Staatstheater
2003Cash und ewig rauschen die WälderNormanMurat YeginerOldenburgisches Staatstheater
2002Yvonne die BurgunderprinzessinKammerherrMascha PörzgenOldenburgisches Staatstheater
2002Die Nacht des schlaflosen KellnersFliegender HolländerDaniesl RisOldenburgisches Staatstheater
2002Was Ihr WolltMalvolioGeorg SchmiedleitnerOldenburgisches Staatstheater
2002Der GeizigeMaitre JaquesThomas GoritzkiOldenburgisches Staatstheater
2001Mein Freund HarveyElwood P DowdSigrid AnderssonStadttheater Konstanz
2001Margaretha di NapoliWarwickJens SchmiedlStadttheater Konstanz
2001HausbesuchGarderrobierAnke WeingartenStadttheater Konstanz
2001Drei SchwesternBaron TusenbachAndreas von StudnitzOldenburgisches Staatstheater
2001Die Arabische NachtLohmeierDeborrah EpsteinOldenburgisches Staatstheater
2001AmadeusVenticelliDaniel RisOldenburgisches Staatstheater
2000Ein MittsommernachtstraumTom SchnauzThomas GoritzkiStadttheater Konstanzs
2000Bungee JumpingPizzamannUlrike BarnuschStadttheater Konstanz
2000SalzwasserRayThorsten SchillingStadttheater Konstanz
2000Tanzpalast - Le BalTänzerNada KokotovicStadttheater Konstanz
2000Leonce und LenaDer HofstaatSigrid AnderssonStadttheater Konstanz
2000Hedda GablerJörgen TessmannWolfram ApprichStadttheater Konstanz
1999Die Ohren des König MidasAnwaltTelat YurtseverThalia Theater Hamburg
1999FaustFaustAntonia BrixStadttheater Konstanz
1999Der Zauberer von OzDer Zauberer von OzNeva HowardStadttheater Konstanz
1997Draußen vor der TürBeckmannThomas BlockhausLandesbühne Hannover
1997Figaros HochzeitGraf AlmavivaCatharina FleckensteinLandesbühne Hannover
1997Die VögelAdlerWolfgang BrehmLandesbühne Hannover
1997Der Widerspenstigen ZähmungTranioWolfgang BrehmLandesbühne Hannover
1996Das Leben des GalileiLudovicoGünter FleckensteinEuro Studio Landgraf Tournee
1996Maria StuartDavisonWolfgang BrehmLandesbühne Hannover
1996Die Zwölf GeschworenenNr.4Rüdiger W. KunzeLandesbühne Hannover

Speaker engagements

YearTitleProject typeActivityClient
2009Dorian HunterHörbuchSprecherVerlag Zaubermond
2009Die GeisterseherHörspielSprecherVerlag Zaubermond
2009Das Steinerne HerzHörbuchSprecherBerliner Hörbücher
2008Die NachtigallMelodramSprecherWessenberg Konzerte
2006WinterreiseLesungSprecherLiteraturforum Göttingen
2003Tagebuch eines VerführeresLesungSprecherNiedersächsisches Staatstheater Oldenburg
2002Der VorleserSzenische LesungSprecherNiedersächsisches Staatstheater Oldenburg
2000Viehjud LeviLesungSprecherStadttheater Konstanz
2000Auf dem Weg zur HochzeitLesungSprecherStadttheater Konstanz
1998Many MoonsLesungSprecherKampnagel Hamburg

Basic data

Height194 cm
Weight88 kg - 194 lb.
Body typeathletic-sporty
Clothing size106
Ethnic appearanceEast European, Scandinavian, White Central European
Hair coloursalt and pepper
Hair lengthvery short
Eye colourblue-green
NationalityGerman
LanguagesDutch (Good),
English (Fluent), German (Native speaker)
DialectsAustrian, British (Standard), Hessian
Voice typeBaritone
SingingChoir (Basic knowledge), Classic (Good), Rock/Pop (Good), Schlager (Good)
Instrumentsguitar (Basic knowledge), recorder (Basic knowledge)
Skills (dance)Disco Dance (Good), Jazzdance (Basic knowledge), Rock and Roll (Basic knowledge), Salsa (Basic knowledge), Standard (Basic knowledge)
Skills (sports)badminton (Good), basketball (Good), bowling (Good), darts (Good), horseback riding (Good), ice skating (Good), juggling (Good), minigolf (Good), ping-pong (Good), roller skating (Good), skiing (Good), skittles (Good), squash (Good), swimming (Good), table-top football (Good), tennis (Good), volleyball (Good), water skiing (Good), wind surfing (Good)
LicencesAM - Moped bis 45 km/h [eu], B (car) [eu]
Immediate working areaBerlin
1st residence (federal state or country)Germany - Berlin
Accommodation possibilitiesAmsterdam, Berlin, Bochum, Bremen, Cologne, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, London, Munich, Vienna
Associations