Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Max RiemeltMarkus [L]
Isabell GerschkeJessica [L]
Oskar NetzelArthur [L]
Ercan DurmazDr. Jawad [SR]
Odine JohneSvenja [SR]
Kilian JürgensFreund [SR]
Gabriela KrestanChrista [SR]
Jörg ZickVater von Markus [SR]
Aris DiamantiMehmet [BP]

Crew

ActivityNameComment
Production accountantChristos Papaioannouextainia
Post production supervisorSimon Sturzeneggerfür Cine Chromatix
ColoristDaniel KrausAssimilate Scratch
Director of photographyAnne Bolick
Steadicam operatorAndreas Kielb
1st assistant cameraJan WittkoppPanasonic Varicam 35
2nd assistant cameraTim Krumbügel
Casting directorPatrick DreikaussKinder u. Jugendliche
Extras/bit player castingAnnika BirgelDiverse Nebenrollen
Costume designerTeresa Grosser
Assistant costume designerJulia Kneusels
WardrobeMaxie Kutter
Additional wardrobeSalie Hornig
DirectorSavas Ceviz
1st AD (local system)Annette Drees
2nd AD crowd (local system)Anna-Lena Ponath
Script supervisorNicole Dillinger
Script continuityMandy SzokolCalculation
EditorFrank BrummundtNominierung Grimme
EditorSavas Ceviz
Assistant editorFlorian Klein [2]
Trailer editorJohannes Fichtner
Key gripAlexandros Patikidis
GafferDirk Hilberthttps://www.youtube.com/watch?v=IO4QdTuHodU
Best boyLeonard Frederic Caspari
Lighting technician / electricianPeter Kozana
Additional electricianAlexandros Patikidis
Additional electricianChristina Verena Bauer
Makeup artist / hair stylistHeidi Wick
Additional make up artistTim Scheidig
ComposerSavas Ceviz
ComposerJens Südkamp
ProducerChristoph Holthof
ProducerDaniel Reich
Production designerMadeleine Schleich
Prop masterPanja Gawlitzek
Standby propsMerle Bertram
Property driverMarkus Rapp/ Baubühne / Set Dresser
Production managerSebastian Ebert
Production managerKonstantinos KapsalosProduction Supervisor
Production coordinatorSelina Meinhardt
Assistant production managerAnna-Lena PonathVorbereitung
Unit managerIna Blus
Location manager (local system)Lennart Lenzing
Set manager/ floor managerMichael Samlenski
Assistant set/floor managerNicola PantzkeAushilfe an 3 Tagen
Assistant set/floor managerJonas Thielcke
Set runnerJudith Stobbe
Production driverDuc-Anh Dinh1 Woche
Production sound mixerAljoscha Haupt
Boom operatorNick Thienel
Sound re-recording mixerAlexander Heinzezusammen mit C.Riegel + C.Wilmes
Sound re-recording mixerChristian Riegel
Dialogue editorAlexander Heinze
Foley artistPeter Deininger
Special effects supervisorStephan Vogt
Special effects technicianNico RappKarlsruhe
Commissioning editorStefanie GroßSWR

Production companies

CompanyComment
Kurhaus Production

Distributing companies

CompanyComment
Salzgeber & Co. Medien GmbH (form. Edition Salzgeber) [de]Germany (theatrical, 2020)

Facilities

DepartmentCompanyComment
Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbHKomparsenabrechnung
Costumesco.co costume servicesKB: Teresa Grosser
PropsVideoArtLab Achim GoebelPC Zuspieler
Special EffectsSAV pyrotechnik
Film Processing/TransfersCine Chromatix KGImage & sound post
Sound (Postproduction)Tonbüro GmbH

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Teresa Grosser2019BildKunst Förderpreis Kostüm- und SzenenbildKostümbildNominated
Savas Ceviz2020Filmfestival Türkei Deutschland [de]SpielfilmNominated
Kurhaus Production2020Grimme Preis [de]FiktionNominated
Max Riemelt2021Jupiter Award [de]Bester Darsteller nationalWinner

Festivals

YearCountryFestivalComment
2019GermanyHof Int. Film Festival
2019BrazilSao Paulo International Film FestivalNew Directors Competition
2019GermanyBraunschweig International Film Festival

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
RepeatGermanyARD [de]Tuesday, 15/06/2021, 11.04 PM
First showingGermanySWR [de]Wednesday, 02/12/2020, 11.00 PM

Cinema

TypeCountryDateComment
Theatre releaseGermanyThursday, 20/08/2020