Director | Jean-Jacques Annaud |
---|---|
Written by | Jean-Jacques Annaud, Alain Godard |
Production | Studio Babelsberg Motion Pictures GmbH [de] |
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Dmitri Alexandrov | Junger Sniper [SR] | |
Werner Daehn | Politruk [SR] | |
Tobias Grabowski | Soldat [SR] | |
Markus Majowski | Major [SR] | |
Dietmar Nieder | German Officer [SR] | |
Natascha Bondar | russische Partisanin [SR] | |
Bernd Lambrecht | SS Sturmbannführer [SR] | |
Gotthard Lange | Corpse robber [SR] | |
Marc Bischoff | Stealing Photographer [SR] | |
Matthias Habich | General von Paulus [SR] | |
Vladimir Vilanov | Political Oficer [SR] | |
Olek Konrad Witt | Nebenrolle [SR] | |
Thomas Petruo | Russian Lieutenant [SR] | |
Kay Hunsicker | Nebenrolle [SR] | |
Dan van Husen | Political Officer [SR] | |
Gennadi Vengerov | Starshina [SR] | |
Manfred Witt | Nebenrolle [SR] | |
Anna Böttcher | russische Sekretärin [BP] | |
Harald Glitz | General Graf [BP] | |
Tom Wlaschiha | Soldier [BP] | |
Dana Cebulla | Scharfschützin | |
Alexander Metelmann | Stand in für Jude Law |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production controller | Volker Beyer Postprod. CP Medien Controlling | Postprod. CP Medien Controlling |
Production accountant | Anna Schmigalla Payroll Accountant | Payroll Accountant |
Production accountant | Gabriele Becker Assistant Accountant | Assistant Accountant |
Assistant production accountant | Cordula Rakowski | |
Assistant production accountant | Lena Schmigalla | |
Cashier | Karl Objartel prep period only | prep period only |
1st AD | Laura Mihartescu 1st AD 2nd Unit | 1st AD 2nd Unit |
2nd AD | Sabina Franke Additional 2nd AD | Additional 2nd AD |
2nd AD | Basia Baumann Additional 2nd AD/ 1st Unit | Additional 2nd AD/ 1st Unit |
3d character animator | Tim Weimann | |
Digital compositor / compositing artist | Michel Briegel Inferno Artist | Inferno Artist |
Digital matte painter | Michael Hackl | |
Sound assistant | Robin Polak Boom | Boom |
Director of photography | Robert Fraisse | |
Camera operator | Christian Almesberger Aerial Operator, Add. Operator | Aerial Operator, Add. Operator |
Camera operator | Sönke Hansen 2nd Unit | 2nd Unit |
Camera operator | Simon Schmejkal Diverse Units | Diverse Units |
Camera operator | Sebastian Meuschel B-kamera | B-kamera |
Camera operator | Gerd Breiter Second Unit, B-Kamera | Second Unit, B-Kamera |
1st assistant camera | Lars Richter dayplayer | dayplayer |
1st assistant camera | Johnny Feurer add.photography | add.photography |
1st assistant camera | Julia Terjung and unit still photography | and unit still photography |
1st assistant camera | Thomas Gottschalk addl 1st AC | addl 1st AC |
2nd assistant camera | Christian von Spee | |
2nd assistant camera | Volker Langhoff Battle Unit | Battle Unit |
2nd assistant camera | Holger Joos | |
Clapper/loader | Sascha 'Sash' Seitz , add. 2. AC, Battle-Unit | , add. 2. AC, Battle-Unit |
Video assist/playback operator | David Hörnle | |
Video assist/playback operator | Andrés Lizana Prado | |
Still photographer | Julia Terjung additional | additional |
Camera trainee | Richard Nitsche | |
Casting director | Annette Lohmann Germany | Germany |
Extras/bit player casting | Oliver Schnug | |
Extras/bit player casting | Marco Schenke Casting Ass./crowd marshall | Casting Ass./crowd marshall |
Costume designer | Janty Yates | |
Costume designer | Gudrun Leyendecker 2. Kostümbild | 2. Kostümbild |
Costume supervisor | David Crossman Military Supervisor | Military Supervisor |
Costume supervisor | Brigitte Rodriguez - Friedländer Prep Okt. 1999-Feb.2000 | Prep Okt. 1999-Feb.2000 |
Costume supervisor | Daniele Gossens-Dommel | |
Costume supervisor | Carola Raum ,Spielzeit 1935-1945 | ,Spielzeit 1935-1945 |
Costumer / wardrobe | Richard Olaf Zintel Reshooting Prep./Crowd Fittings | Reshooting Prep./Crowd Fittings |
Costumer / wardrobe | Senay Ay Patina | Patina |
Costumer / wardrobe | Jannot Borowski | |
Costumer / wardrobe | Nina Hess | |
Costumer / wardrobe | Mariette Hendriks | |
Costumer / wardrobe | Inga Kusche Patiniererin | Patiniererin |
Costumer / wardrobe | Carmen Stahlhoven Nachdreh | Nachdreh |
Costumer / wardrobe | Ivana Havlickova fur Komparsen | fur Komparsen |
Costumer / wardrobe | Mirjam Muschel Militär | Militär |
Costumer / wardrobe | Dörte Schneider [1] additional | additional |
Costumer / wardrobe | Brita Hofmann Kostümpatinierarbeiten | Kostümpatinierarbeiten |
Additional costumers | Simone Steffin | |
Additional costumers | Sabine Wieseler | |
Additional costumers | Kati Lafin | |
Additional costumers | Gitti Fuchs historical 1942 | historical 1942 |
Additional costumers | Yvonne Lehmann | |
Additional costumers | Anja Becker-Geipel Militär | Militär |
Additional costumers | Katrin Unterberger | |
Additional costumers | Antje Rohrberg | |
Additional costumers | Malaika Rönneckendorf | |
Additional costumers | Anja Lafin Nachdreh | Nachdreh |
Additional costumers | Anne-Katrin Schwerdtfeger | |
Tailor | Eike Neumann | |
Director | Jean-Jacques Annaud | |
Crowd 2nd AD (local system) | Gero von Braunmühl Additional Second AD | Additional Second AD |
Crowd 2nd AD (local system) | Claudia Wipfler Background Directing | Background Directing |
Set-PA | Fabian Pöhlmann | |
Script continuity | Neli Hoefke Cottbus | Cottbus |
Script continuity | Thomas Hezel | |
Trainee director's department | Tobias Asam Nachdreh | Nachdreh |
Assistant editor | Etienne Boussac | |
Editing trainee | Marcus Welsch | |
Key grip | Sandro Eichler | |
Key grip | Glenn König Grip 2nd Unit | Grip 2nd Unit |
Key grip | Jan Brun 1st unit, dolly grip | 1st unit, dolly grip |
Grip | Christian Scheibe 2nd Unit | 2nd Unit |
Grip | Mark Müller via MAT | via MAT |
Gaffer | Ronald Schwarz | |
Gaffer | Peter Kosel 2. Unit | 2. Unit |
Best boy electric | Marko Teuchert | |
Rigging gaffer | Dietmar Haupt | |
Lighting technician / electrician | Carsten Klockow Rigging Crew | Rigging Crew |
Lighting technician / electrician | Peter Rabe | |
Lighting technician / electrician | Denis Locasso 2.Unit | 2.Unit |
Lighting technician / electrician | Anton Stielow 3 Wochen Rigging Crew | 3 Wochen Rigging Crew |
Key makeup artist/hair stylist | Hasso von Hugo Supervision | Supervision |
Makeup artist / hair stylist | Carolin Spill | |
Makeup artist / hair stylist | Valeska Schitthelm | |
Makeup artist / hair stylist | Antje Langner | |
Makeup artist / hair stylist | Corinna Vaassen Maskenbildassistenz für Komparsen | Maskenbildassistenz für Komparsen |
Makeup artist / hair stylist | Sonia Salazar-Delgado Make-up Artist / Main Cast | Make-up Artist / Main Cast |
Makeup artist / hair stylist | Anja Schöne | |
Makeup artist / hair stylist | Bettina Hohensee ges.Zeit dabei!haupts. für SFX | ges.Zeit dabei!haupts. für SFX |
Makeup artist / hair stylist | Signe Ginschel 2nd Unit 1 Woche, insg.4 Wochen, auch FX | 2nd Unit 1 Woche, insg.4 Wochen, auch FX |
Fx makeup artist | Mandy Steiger | |
Fx makeup artist | Sascha Kolmikow | |
Additional make up artist | Karla Meirer | |
Assistant makeup artist | Daina Rieckhoff | |
Assistant makeup artist | Aline Hafezi Komparsen-SFX&Kriegswunden | Komparsen-SFX&Kriegswunden |
Assistant makeup artist | Paula Leupold Maskenpraktikantin | Maskenpraktikantin |
Assistant makeup artist | Sonja Fischer Zeyen für Komparsen, 42 Drehtage historisch | für Komparsen, 42 Drehtage historisch |
Assistant makeup artist | Dana Schumacher Komparsendep. | Komparsendep. |
Assistant makeup artist | Mandy Steiger | |
Assistant makeup artist | Signe Ginschel Maskenbildnerin | Maskenbildnerin |
Assistant makeup artist | Pascale-Sophia Profe-Bracht | |
Assistant makeup artist | Katrin Schneider sfx 2nd unit | sfx 2nd unit |
Makeup trainee | Romy Meier | |
Makeup trainee | Paula Leupold | |
Makeup trainee | Iris Jaeger | |
Makeup trainee | Stefanie Schmidt Maske Komparsen; Kriegswunden | Maske Komparsen; Kriegswunden |
Makeup trainee | Nadine Ostafinski Maske für Komparsen | Maske für Komparsen |
Service producer | Udo Happel Prod. Exec. Studio Babelsberg | Prod. Exec. Studio Babelsberg |
Assistant production designer | Iris 'Alex' Paschedag Art Department Assistant | Art Department Assistant |
Assistant production designer | Anne Schlaich Art Department Assistant | Art Department Assistant |
Assistant production designer | Ute Bergk Set Dresser | Set Dresser |
Prop master | Jan Rott | |
Prop master | Eckart Friz ass.prop buyer | ass.prop buyer |
Prop master | Joey Weber | |
Prop master | Michael Fechner Picture Vehicle Coordinator | Picture Vehicle Coordinator |
Prop master | Christoph Kettenring | |
Standby props | Stefan Pepe Baumgärtner zweite unit | zweite unit |
Standby props | Björn Holzhausen | |
Standby props | Peter Naguib 2nd unit | 2nd unit |
Set dresser | Markus Maria Thormann Charge Hand | Charge Hand |
Set dresser | Ludolf Böhm | |
Assistant stand by props | Kay Schilling | |
Picture car/vehilcle coordinator | René Klopfer Dienstleister Fuhrpark | Dienstleister Fuhrpark |
Location scout | Anja Müller | |
Set builder | Sebastian Hebenstreit | |
Set builder | Andreas Berkemeyer | |
Set builder | Jens Gaube | |
Set builder | Tobias Schroeter Plasterer | Plasterer |
Set builder | Helko Klünder Constuction Foreman | Constuction Foreman |
Set builder | Paul Detlev Rabe i.A. Studio Babelsberg | i.A. Studio Babelsberg |
Set builder | Micha Scholte Studiobau | Studiobau |
Scenic painter | Jean-Jacques Chaboissier | |
Scenic painter | Wolfgang Wrede Setvorbau | Setvorbau |
Scenic painter | Pierre Brayard stand-by & assistant | stand-by & assistant |
Sculptor | Robert Makolies i.a. Studio Babelsberg | i.a. Studio Babelsberg |
Sculptor | Brita Hofmann auch Kostümpatinierarbeiten | auch Kostümpatinierarbeiten |
Prop maker | Matthias Prange Propmaker | Propmaker |
Prop hand | Miklas Wittmann / Zusatz über movie.express | / Zusatz über movie.express |
Property driver | Alexander Stolle | |
Property driver | Edmund Stolle | |
Property driver | Bert-Rüdiger Fix Nachdreh | Nachdreh |
Property driver | Alexander Liebenthron | |
Production manager | Udo Alter Kalk. u. Vorb. für Dreh i.Bayern | Kalk. u. Vorb. für Dreh i.Bayern |
Production coordinator | Anja Wedell | |
Production coordinator | Alexander Stigler | |
Assistant production manager | Nicole Martens | |
Assistant production manager | Anna Schmitt-Tegge Produktion & Post Produktion | Produktion & Post Produktion |
Assistant production manager | Anke Teuber für Die Nefzers - Special Effects | für Die Nefzers - Special Effects |
Assistant production manager | Carolin Inkmann Transportassistant | Transportassistant |
Unit manager (local system) | Brian A. Moser Tranport Captain | Tranport Captain |
Unit manager (local system) | Klaus Große Darrelmann Location Manager | Location Manager |
Location manager (local system) | Mark Stehli Asst. Location Manager | Asst. Location Manager |
Location manager (local system) | Sebastian Piltz | |
Assistant transportation coordinator | Enrico Fischer Dienstleister Fuhrpark | Dienstleister Fuhrpark |
Production assistant | Roman Seeck | |
Production assistant | Sebastian Neitsch Drivers Captain | Drivers Captain |
Production assistant | Daniel Geisler | |
Production driver | Norbert Leo Mentrop Cast & Crew | Cast & Crew |
Production driver | Kaspar Falkenroth Fahrer Abbau Cottbus | Fahrer Abbau Cottbus |
Production driver | Sebastian Kolodziej | |
Production driver | Susen Jarmuske | |
Production driver | Jürgen Simson | |
Production driver | Guido Kuckuck | |
Production driver | Jörg Kraft Facilities Coordinator | Facilities Coordinator |
Production driver | Inga Meissner | |
Production driver | Daniel Geisler | |
Production driver | Marcel Ahrens | |
Production driver | Thomas Lauterkorn | |
Production driver | Jan Luo Cast Driver / Personal Driver | Cast Driver / Personal Driver |
PA intern | Linda Ky PA Walkies (ADs) | PA Walkies (ADs) |
Screenwriter | Alain Godard | |
Screenwriter | Jean-Jacques Annaud | |
Production sound mixer | Martin Müller | |
Production sound mixer | Christian Wegner 2. Unit | 2. Unit |
Boom operator | Martin Müller [2] 2 Tage Vertretung TONMEISTER | 2 Tage Vertretung TONMEISTER |
Second boom operator | Martin Zillger | |
Second boom operator | Robin Polak Boom | Boom |
Special effects supervisor | Michael Bouterweck Kopfschüsse | Kopfschüsse |
Special effects supervisor | Lucien Stephenson Snow Business GmbH | Snow Business GmbH |
Special effects technician | Till Hertrich | |
Special effects technician | Michael Steinbacher | |
Special effects technician | Thomas Thiele [1] | |
Special effects technician | Torsten Knapp | |
Special effects technician | Michael Apling technical support | technical support |
Special effects technician | Norbert Skodock | |
Special effects technician | Mark Raymond | |
Special effects technician | Thomas Rings [1] Organisation | Organisation |
Special effects technician | Mirko Nied | |
Stunt coordinator | Armin Sauer | |
Assistant stunt coordinator | Armin Sauer | |
Assistant stunt coordinator | Antje 'Angie' Rau | |
Stuntman/woman | Mike Braun | |
Stuntman/woman | Thomas Schauer | |
Stuntman/woman | Rene Schobeß Double Jude Law | Double Jude Law |
Stuntman/woman | Bernhard Schirmer Stunt | Stunt |
Stuntman/woman | Ralf Tillmann | |
Stuntman/woman | Armin Sauer | |
Stuntman/woman | Mike Luft | |
Stuntman/woman | Heiko Kiesow | |
Stuntman/woman | Vladimir Vilanov und schauspieler | und schauspieler |
Stuntman/woman | Oliver Fritsche Diving Coordinator | Diving Coordinator |
Set medic | Frank Guhn Set Medic | Set Medic |
Company | Comment |
---|---|
Studio Babelsberg Motion Pictures GmbH [de] |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Cameras and Utilities | MAT - Mad About Technology | |
Grip | CINEGATE GmbH Lichttechnik | Lichttechnik |
Animals for Film | Filmtierschule Schweuneke | |
Extras/Bit Player | Agentur Iris Müller OHG | |
Extras/Bit Player | LEON Actionteam Spezialkomparsen | Spezialkomparsen |
Stunts | Aquaworker KG blasenfreie Sicherungstaucher | blasenfreie Sicherungstaucher |
Lighting and Utilities | CINEGATE GmbH Kameratechnik | Kameratechnik |
Production Consulting | Dr. Christian Hartmann Fachberatung | Fachberatung |
Production Services | bloc inc filmservice GmbH | |
Production Services | Star's Dinner Express GmbH | |
Decoration | Art Department Studio Babelsberg GmbH | |
Decoration | Requisitentransporte D. Eckhardt Requisiten und mehr | Requisiten und mehr |
Decoration | Stoffwerke Marion Herdle i.A.Textile Deko | i.A.Textile Deko |
Decoration | Unternehmen Schön Gebäudekonstr. freistehend,900t Material | Gebäudekonstr. freistehend,900t Material |
Props | Nordarms Waffentechnik / Betreuung/Amo | Waffentechnik / Betreuung/Amo |
Special Effects | Norbert Skodock Spezialeffekte für Die Nefzers | für Die Nefzers |
Special Effects | Pyrotechnik Bouterweck GmbH Kopfschüsse | Kopfschüsse |
Special Effects | Snow Business GmbH SnowFX opening scene | SnowFX opening scene |
Vehicles and aircrafts | Medical Movie Service Rettungswagen/Set Medic | Rettungswagen/Set Medic |
Vehicles and aircrafts | MS Schiffskontor GmbH boats, ships & crews | boats, ships & crews |
Equipment | Christian Wegner 2.Unit | 2.Unit |