© ARD
© ARD
TV Series | Episodes 1-16 | 2014 | ARD [de] | Drama, Love | Germany

Shooting data

Start of shooting04/03/2014
End of shooting26/09/2014
LocationsLeipzig
Filming regionsEast Germany

Project data

Length of episode48 Min.
Episodes from/to1-16

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Francis Fulton-SmithFlorian Faber [SS]
Mariella AhrensSarah Pohl [SS]
Kristin MeyerEva Sternberg [SS]
Holger HandtkeThomas Bachmann [SS]
Remo SchulzeMarius Greiner [SS]
Peer JägerHans Sternberg [SSR]
Bruno EyronKarl Richter [SSR]
Stephan Korves
Frank Mäuser [SSR]
Judith von RadetzkyHaftrichterin Döring [SSR]
Werner DaehnDr. Nobis [SSR]
Luisa LossauLaura Walther [SSR]
Bastian von BömchesHeiko Müller [LE]
Hans Brückner
Horst Ritter [LE]
Konstanze Dutzi
Lisa Meyer [LE]
Daniel Flieger
Tobias Gehring [LE]
Greta Galisch de PalmaJennifer Wangenheim [LE]
Markus GertkenChristoph Weidenfels [LE]
Christoph Grunert
Behrens [LE]
Katharina HeyerDiana Treskow (Folge 8) [LE]
Jonas HienMarco Kunze [LE]
Claudia Hiersche
Hannah Weidenfels [LE]
Maximilian KlasMaik Rudolf [LE]
Julia-Maria KöhlerAnne Hellmann [LE]
Stephan Möller-Titel
Uwe Schmitt (Vater) [LE]
Mathis ReinhardtTobias Höppner [LE]
Jorres RisseSven Danner [LE]
Florian Maria SumerauerJonas Becker [LE]
Carolina ThieleRonja Burmester [LE]
Denise Zich
Kathrin Hartmann [LE]
Heiner HardtF. Fischer [LE]
Victoire LalyVirginie Sembene [LE]
Henning VogtJan Schlegel [LE]
Sophie WeikertVerena Enders [LE]
Uwe PoppeHans Schröder [LE]
Charlotte PeplowMaria Weidenfels [LE]
Tommaso CacciapuotiAndreas Lorenz [SRE]
Benedikt Crisand
Niels Ebert [SRE]
Christian Erdmannn.a. [SRE]
Tara FischerInes Müller [SRE]
Anna Hopperdietz
Mia Nolte [SRE]
Annett KruschkeFrau Lange [SRE]
Jan LiemHuang Qiu Sheng [SRE]
Claudia MehnertNadine Schlegel [SRE]
Alexander MiloHenning Reichert [SRE]
Sebastian Müller-StahlGeisterjäger [SRE]
Thomas Stecher
Dr. Bader [SRE]
Sebastian Thiers
Donald Piltz [SRE]
Maja ManeiroLara Lempinska [SRE]
Ingrid MüllederAndrea Nickmann [SRE]
Mignon ReméDr. Rosen [SRE]
Isabel SchosnigNadine Bremer [SRE]
Klaus BräuerDr Schaller [SRE]
Patricia MeedenFernanda Santos [SRE]
Christian AumerProf. Bruck [SR]
Klara DeutschmannKristina [SR]
Beate Christiane FurchtKrankenschwester [SR]
Silke MatthiasSibille Heinz [SR]
Raphael RubinoChris Arnold [SR]
Arndt Schwering-SohnreyLeon Wangenheim [SR]
Peter W. BachmannHerr Merthing [SR]
Isabel HindersinStefanie Meyer [SR]
Erich KriegDr. Rennscheidt [SR]
Laila NielsenLilly [SR]
Gundula NiemeyerUlrike Machner [SR]
Mario RohnGerichtsangestellter Colm [SR]
Mario RohnKameramann [SR]
Volker WackermannEcki [SR]
Thorsten GieseKrüger [SR]
Robert MellerThorsten Bräunig [SR]
Laura ParkerKrankenschwester Lydia [SR]
Johanne FelschJulie [SR]
Samantha PreilowskiLaura Keinig [SR]
Nadja EngelFrau Kleinschmid [BP]
Jennifer OlsenTänzerin [BP]
Katja Preuß
Karin Wieland [BP]
Michael BergauLeitender polizist [BP]
Thomas DehlerKurt Friedrichs [BP]
Rainer KoschorzPolizist [BP]
Uwe LachAnwatt [BP]
Peter RauchKnut Hettig [BP]
Karl KarliczekZivilbeamter, Polizist, Mann an der Rezeption,TV-Sprecher. [BP]Markus Riexinger
Jörg SimmatDr. Brandt [BP]

Crew

ActivityNameComment
Production accountantSilvia Richter
Filmgeschäftsführung
Filmgeschäftsführung
ColoristThomas Maier [3]
TV Show Opener
TV Show Opener
Director of photographyJakob Ebert
4 Folgen, Arri Alexa
4 Folgen, Arri Alexa
Director of photographyChristian Klopp
Folgen 5-8
Folgen 5-8
Director of photographyRudi Schröder
Vorspann Regie: M. Rosenmüller
Vorspann Regie: M. Rosenmüller
Director of photographyMarkus Hausen
Episode 1-4
Episode 1-4
2nd unit dopNiklas J. Hoffmann
Timelapse
Timelapse
Camera operatorMichael Schneider
B Kamera, Block 1
B Kamera, Block 1
Camera operatorJakob Ebert
2nd Unit/B Kam, Arri Alexa
2nd Unit/B Kam, Arri Alexa
Steadicam operatorPatrick-D. Kaethner
Folgen 1 - 12
Folgen 1 - 12
1st assistant cameraNiklas J. Hoffmann
B-Cam
B-Cam
1st assistant cameraMichael Silbereisen
sec. unit
sec. unit
1st assistant cameraOliver Leutnecker
B-CAM 5DT
B-CAM 5DT
1st assistant cameraMichael Schneider
2x Alexa, 8 Folgen | UP + Alura
2x Alexa, 8 Folgen | UP + Alura
2nd assistant cameraJulia Ramrath
August 2014
August 2014
2nd assistant cameraClemens Kirchner
4.Block
4.Block
2nd assistant cameraChristoph Kunze
Focus B-CAM
Focus B-CAM
Data wrangler / digital loaderRita Couto
22.7-1.8.2014
22.7-1.8.2014
Data wrangler / digital loaderJan Kremzow
Still photographerMarc Meyerbröker
Still photographerSteffen Junghans
Folge 9-16
Folge 9-16
Casting directorBo Rosenmüller
Extras/bit player castingGreta Bebenroth
Folge 9-12
Folge 9-12
Costume designerKatja Pothmann
WardrobeGalina Strese
WardrobeJosef Weitenbörner
26.04 bis 03.06
26.04 bis 03.06
WardrobeCerrin Wendt
WardrobeInes Ebeling
27.02.2014 - 06.06.2014
27.02.2014 - 06.06.2014
WardrobeClaudia Blumenauer
07.04.-30.04.14
07.04.-30.04.14
DirectorFrauke Thielecke
Block 2: Folgen 5-8
Block 2: Folgen 5-8
DirectorSascha Thiel
Folge 01, 02, 03, 04, 09, 10, 11, 12
Folge 01, 02, 03, 04, 09, 10, 11, 12
1st AD (local system)Thomas Höret
Folgen 9-12
Folgen 9-12
1st AD (local system)Oliver Muth
Folgen 5-8
Folgen 5-8
1st AD (local system)Jens Höhne
1st AD (local system)Lena Bodil Ernst
2nd AD crowd (local system)Prisca Beyer
Block 2, 3 + 4 13DT Ersatz
Block 2, 3 + 4 13DT Ersatz
Script continuityMarco Gadge
Extras coordinatorLydia Fischer
1 DT
1 DT
EditorIngo Ehrlich
Regie: O.Dommenget
Regie: O.Dommenget
EditorInes Bluhm
+15 Trailer (Recaps)
+15 Trailer (Recaps)
EditorAndrea Detmer
Folgen 5-8
Folgen 5-8
Trailer editorInes Bluhm
Key gripRoberto Irmisch
Key gripMathias Graf-Riemann
Folge 5-8
Folge 5-8
GripSandro Große
3 DT
3 DT
GripTino Hopf
Folge 5-8
Folge 5-8
GripAndreas Talaga
GripChristopher Huck
3. Block 10 Drehtage
3. Block 10 Drehtage
GafferDaniel Kuhn
Folge 9-16
Folge 9-16
Best boyFelix Plüddemann
Folge 1-4
Folge 1-4
Lighting technician / electricianVitali Kunath
Lighting technician / electricianKarim Bardi
Additional electricianCarina Bachmann
Lighting assistantClemens Kirchner
Folge 1-4
Folge 1-4
Lighting assistantVitus Soska
Lighting assistantTom Wolframm
Folge 9-16
Folge 9-16
Makeup artist / hair stylistNadine Hohmann
ProducerDagmar Rosenbauer
Executive producerJana Brandt
ProducerJakob Krebs
Assistant to producerLynda Bartnik
Production designerGraziella Tomasi
block 4: Folge 13 - 16
block 4: Folge 13 - 16
Production designerJenny Roesler
Assistant production designerMaria Klingner
Folgen 1-16
Folgen 1-16
Prop masterArndt Kühne
Prop masterTanja Arlt
Block 4
Block 4
Standby propsThomas Hainich
Standby propsGudrun Schaufert
Folgen 9 - 16
Folgen 9 - 16
Set dresserCatharina Zopf
Tageweise
Tageweise
Set dresserThea Hummel
Set dresserMaria Nickol
Assistant to propmaster /- buyerNadine Brendel
Folge 5 - 16 (Folge 5-8 Praktikum)
Folge 5 - 16 (Folge 5-8 Praktikum)
Set builderSteffen Petschauer
Film-Leipzig Team
Film-Leipzig Team
Scenic painterEva Weymann
setfinish/patina
setfinish/patina
Graphic artistKati Linke
Graphic artistJean-Philipp Ihle
Computer-/Handy Screens
Computer-/Handy Screens
Property driverMarc Wadewitz
Folge 1 - 12
Folge 1 - 12
Art department traineeAnke Guderle
Drehblock 3 & 4
Drehblock 3 & 4
Production managerBig Peper
16 Folgen
16 Folgen
Assistant production managerIna Almeroth
Assistant production managerLydia Herrmann
Block 4 (12 DT)
Block 4 (12 DT)
Unit managerDaniel Schwarz
Februar - Juni
Februar - Juni
Unit managerSissy Thoms
Block 3+4 / Folgen 9-16
Block 3+4 / Folgen 9-16
Location manager (local system)Herman Rohner
Location manager (local system)Ronny Engel
Set manager/ floor managerStefan Wolf
Set manager/ floor managerKarsten Christoph [1]
1.Staffel / Folge 1-8 / Februar - Juni
1.Staffel / Folge 1-8 / Februar - Juni
Assistant set/floor managerBjörn S. Breyer
1-8 Folgen März-Juni
1-8 Folgen März-Juni
Assistant set/floor managerStephan Busch
Vertretung, 13 DT
Vertretung, 13 DT
Assistant set/floor managerPaula Schumann
Assistant set/floor managerAlexander Thiel
Blöcke 3+4 / Folgen 9-16
Blöcke 3+4 / Folgen 9-16
BlockerFelicitas Teschler
Block 1-4
Block 1-4
Set runnerLydia Herrmann
Block 1-2 (Folge 1-8)
Block 1-2 (Folge 1-8)
Set runnerSarah Krug
Block 3 und 4
Block 3 und 4
Production driverUwe Heinel
Kostümmob+2er Aufenthalt
Kostümmob+2er Aufenthalt
Production driverRalf Lumme
Personal driverHolger Möbes
Francis Fulton-Smith & Cast Block 4
Francis Fulton-Smith & Cast Block 4
PA internLydia Herrmann
Block 3-4 (Folge 9-16)
Block 3-4 (Folge 9-16)
PA internAnke Guderle
Drehblock 1 & 2
Drehblock 1 & 2
ScreenwriterAnke Winschewski
ScreenwriterSue Schwerin von Krosigk
ScreenwriterHannes Treiber
ScreenwriterNiels Holle
ScreenwriterFelix Binder
ScreenwriterWilfried Schwerin von Krosigk
ScreenwriterThomas Brückner
Production sound mixerMartin Witte
16 Folgen
16 Folgen
Boom operatorGert Blumhagen
Boom operatorOliver Hemm
Commissioning editorJohanna Kraus
MDR
MDR

Facilities

DepartmentCompanyComment
Animals for FilmTierschule Telligmann
Hund, Rabe
Hund, Rabe
Extras/Bit Playeragentur wanted
Leipzig
Leipzig
Finance/Law/InsuranceMarsh GmbH
Finance/Law/InsuranceMecon Media Concept Ltd. [de]
Gagenabrechnung (Komparsen)
Gagenabrechnung (Komparsen)
Finance/Law/InsuranceTeamwork-Filmservice GmbH
Komparsenabrechnung (Teil)
Komparsenabrechnung (Teil)
Production Serviceshiasberlin
Lounge-&Kostümmobil
Lounge-&Kostümmobil
Production ServicesLumme Filmservice
Masken-, Garderoben-, Wohnmobil
Masken-, Garderoben-, Wohnmobil
Production Servicesmdf mitteldeutsche filmdienst GmbH
Verkehrsplanung, Absperrdienst & Blocker
Verkehrsplanung, Absperrdienst & Blocker
Production ServicesSchmackoFatz´Zz
CostumesPATIN-A SHOP GmbH
Costume supplies
Costume supplies
CostumesTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
KB: Katja Pothmann
KB: Katja Pothmann
Vehicles and aircraftsFilmfahrzeuge- & Setbetreuung Christian Schulz
Spieloldtimer BMW 501, 318, Moped Star
Spieloldtimer BMW 501, 318, Moped Star
Vehicles and aircraftspolizeiteam.de
Unipkws, Unipolis
Unipkws, Unipolis

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyARD [de]Thursday, 30/10/2014