Traumfabrik Kinoplakat | © Tobis
© Tobis

Dreamfactory

    All titles (2)
    Feature Film | 2018-2019 | Love | Germany

    Shooting data

    Start of shooting23/05/2018
    End of shooting21/07/2018
    Number of shooting days45
    LocationsPotsdam, Berlin, Studio Babelsberg
    Filming regionsNorth Germany

    Trailers/Videos

    Cast

    ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
    Emilia SchüleMilou [L]
    Nikolai KinskiOmar [L]
    Dennis MojenEmil [L]
    Heiner LauterbachBeck [L]
    Svenja JungMelanie Melzer [GS]
    Kai LentrodtConcierge [GS]
    Peter BrownbillPetit Carlo [SR]
    Wilfried Hochholdinger
    Prager [SR]
    Daniel KraussRegieassistent [SR]
    Lilian Mazbouh
    Rosemarie Albrecht [SR]
    Ellenie Salvo González
    Beatrice Morée [SR]
    Ilona Schulz
    Christa [SR]
    Jevgenij SitochinLew [SR]
    Franziska TraubAnsagerin [SR]
    Lea FassbenderKarin [SR]
    Patrick KalupaGünther Lenhart [SR]
    Lenn KudrjawizkiJurij [SR]
    Peer MartinyPolizeidirektor [SR]
    Milton WelshHeiner Knittel (Beleuchter) [SR]
    Manfred MöckHelmut Posner (Kameramann) [SR]
    Steffen Schortie ScheumannHugenotte [SR]
    Anatole TaubmanGregor Grote (Genosse) [SR]
    Ken DukenAlex [SR]
    Michael GwisdekEmil [SR]
    Thomas HeinzeRolf Janssen (Regisseur) [SR]
    Michael KavalusMilitary Officer [SR]
    Oliver KorittkePaul Liebhold [SR]
    André RauscherThomas Franze (Regieassistent) [SR]
    Ernst-Georg SchwillTaxifahrer [SR]
    Valentin SilasSimon [SR]
    Fritz RothHausmeister [BP]
    Axel SchreiberGrenzsoldat [BP]
    Sabine BachEdith Klein (Sekretärin Beck) [BP]
    Tom SielskiAufnahmeleiter [BP]
    Lisa-Marie RamsbeckOst-Sekretärin
    Uwe RohdeUwe
    Olga Slavinaägyptische Frau

    Crew

    ActivityNameComment
    Production accountantThomas Scheibe
    Assistant production accountantDavid Christoph
    Vfx supervisorAndreas Frickinger
    VFX production coordinatorPaul Andexel
    ARRI Mitte
    ARRI Mitte
    Digital film compositorSebastian Mietzner
    ColoristNico Hauter
    Dailies coloristCevat Maskar
    On Set
    On Set
    DI digital intermediate supervisorPaul Andexel
    ARRI Mitte Berlin
    ARRI Mitte Berlin
    RiggerOliver Von Prondzinsky
    RiggerMalte Jäger
    Director of photographyMartin Schlecht
    Camera operatorAlbrecht von Grünhagen
    C Cam
    C Cam
    Camera operatorStefan Sosna
    B - Kamera
    B - Kamera
    Steadicam operatorStefan Sosna
    1st assistant cameraGero Neumann
    1st assistant cameraMaximilian Günther
    D-Cam
    D-Cam
    1st assistant cameraRobert Preschel
    1.Vertretungstag Steadicamass.
    1.Vertretungstag Steadicamass.
    1st assistant cameraMax Brinkschulte
    1st assistant cameraClemens Kirchner
    C-CAM, Alexa Mini, Cooke25-250
    C-CAM, Alexa Mini, Cooke25-250
    2nd assistant cameraUwe Zegnotat
    B-Cam
    B-Cam
    2nd assistant cameraFabio Seyding
    Additional // B-Cam
    Additional // B-Cam
    2nd assistant cameraKolja Seibold
    A-Cam
    A-Cam
    Video assist/playback operatorLukas Pöttgen
    Still photographerJulia Terjung
    Camera traineeCelina Tosuncuk
    Casting directorEmrah Ertem
    Extras/bit player castingPatrick Winkler
    Costume designerJose Luna
    Head of Extras
    Head of Extras
    Costume designerGabriela Reumer
    Assistant costume designerSilvia Albarella
    also as supervisor; Historically Roman & 60's
    also as supervisor; Historically Roman & 60's
    Assistant costume designerStephanie Traut
    Extras
    Extras
    WardrobeFranziska Clement
    WardrobeKristin Hofmann
    WardrobeCaitlin Hodder
    WardrobeIndira Dey
    Additional wardrobeViktoria Mechle
    Additional wardrobeJohanna Schraut
    Additional wardrobeIsabelle Marie Lange
    Additional wardrobeKriszta Schmitz
    Additional wardrobeSimone Zimmermann
    Fitting Komparsen
    Fitting Komparsen
    Additional wardrobeBettina Köhler
    Additional wardrobeWiebke Warskulat
    Additional wardrobeVictoria Mechle
    Additional wardrobeXenia Gauss
    4 DT
    4 DT
    Additional wardrobeYvonne Wojnar
    20.06.
    20.06.
    Additional wardrobeZoe Agathos
    Additional wardrobeNana Seemann
    Additional wardrobeOttavia Castellotti
    TailorTabea Fock
    Costume design traineeFelicia Boesche
    Costume design traineeCharlotte Stumpf
    Costume design traineeNele Lübke
    DirectorMartin Schreier
    1st AD (local system)Tom Sielski
    1st AD
    1st AD
    2nd AD crowd (local system)Ann Sophie Heier
    Assistant to directorJosephine Rehle
    ab 11.6.
    ab 11.6.
    3rd AD crowd (local system)Yannick Leopold
    3rd AD crowd (local system)Ambra Fisser
    Script supervisorLeonie Röll
    ab 30.05.
    ab 30.05.
    Storyboard artistEdward Filkin
    Extras coordinatorLukas Boden
    7 DT
    7 DT
    Extras coordinatorMatthias Börner [1]
    2 DT
    2 DT
    Extras coordinatorNico Markert
    3 days
    3 days
    Extras coordinatorCharlotte Kliebisch
    1 DT
    1 DT
    Trainee director's departmentAndreas Hettmanczyk
    Trainee director's departmentElsa van Damke
    EditorTobias Haas
    Assistant editorChristian Reinhardt
    Assistant editorDavid Kuruc
    Key gripSimon Arevalo Saint-Jean
    GripKarem Fassel
    Crane operatorJerome Lauer
    Crane operatorWolfgang Franke
    Crane operatorJonathan Kaiser
    2ter
    2ter
    Grip traineeLukas-Sebastian Luft
    GafferDirk Domcke
    Dimmer board operatorLukas Hippe
    Lighting technician / electricianVolker Vahl
    Lighting technician / electricianLawson Oluwafemi Simon Dada
    Lighting technician / electricianPhilipp Lange
    Set Electrician
    Set Electrician
    Additional electricianThomas Standtke
    Additional electricianMarkus Große
    Additional electricianDennis Schlegel
    Additional electricianTarek Shayne Tabet
    Additional electricianMax Smeaton
    Additional electricianMarco Siefert
    Additional electricianTarek El Barbari
    Additional electricianFalk Buchröder
    Additional electricianTom Sperling
    Additional electricianHolger Ohlhus
    Additional electricianGolo Jahn
    Additional electricianFlorian Heinrich
    4DT, 4 Tage Steigerbetreuung
    4DT, 4 Tage Steigerbetreuung
    Additional electricianChristoph Naschke
    Additional electricianRobert Bergmann
    Additional electricianHeinrich Harndt
    Additional electricianMatthias Emmrich
    Additional electricianMatthias Franz
    Additional electricianErik Wenndorf
    Additional electricianRaban Jakob Friedrich
    Additional electricianHannes Adam
    Lighting assistantManuel Musch
    8DT Zusatz
    8DT Zusatz
    Lighting assistantSebastian Mainka
    Lighting assistantAlan Waddingham
    Makeup artist / hair stylistAnett Weber
    Makeup artist / hair stylistKatja Schulze [1]
    crowd supervisor, hist.
    crowd supervisor, hist.
    Makeup artist / hair stylistAnna Sophie Evenkamp
    Historisch- Maskenbildnerin
    Historisch- Maskenbildnerin
    Additional make up artistVirginie Thomann
    Additional make up artistValeska Schitthelm
    Additional make up artistAljona Kassner
    Additional make up artistInes Ransch
    Fitting & Dreh
    Fitting & Dreh
    Additional make up artistFriederike Schäfer
    Fittings und Dreh
    Fittings und Dreh
    Additional make up artistAnja Drewermann
    Additional make up artistSusi Bär
    FITTINGS + SET DIVERSE EPOCHEN
    FITTINGS + SET DIVERSE EPOCHEN
    Additional make up artistSylvia Reusch
    Additional make up artistKatharina Rebecca Thieme
    Additional make up artistMilena Pfleiderer
    Additional make up artistRagna Jornitz
    Additional make up artistAndrea Gotowtschikow
    /hair artist
    /hair artist
    Additional make up artistLena Brendle
    Additional make up artistAisha King
    Additional make up artistTopsy Liane Schreiber
    Additional make up artistAnne Wenzel
    Additional make up artistEmilia Grund
    Additional make up artistAndrea Lange
    Additional make up artistJuliane Hübner
    Additional make up artistHeike Eger
    Additional make up artistJudith Müller
    Additional make up artistSandra Stockmeier
    Additional make up artistIrina Tübbecke
    Additional make up artistSandra Leutert
    Additional make up artistRebekka Schwark
    Key makeup artist/hair stylistJulia Böhm
    hist. 60s
    hist. 60s
    Key makeup artist/hair stylistJens Bartram
    ComposerPhilipp Noll
    Music copyistLeonard Küßner
    score preparation
    score preparation
    ProducerHenning Molfenter
    ProducerTom Zickler
    ProducerCarl L. Woebcken
    ProducerChristoph Fisser
    Studio Babelsberg
    Studio Babelsberg
    Co-producerDan Maag
    Co-producerJosef Reidinger
    Co-producerPeter Eiff
    Co-producerEwa Karlström
    Co-producerMichael Herbig
    Co-producerSebastian Zühr
    Co-producerTimm Oberwelland
    Co-producerAndreas Ulmke-Smeaton
    Co-producerFrank Kusche
    Co-producerJoseph M'Barek
    Co-producerTheodor Gringel
    ProducerSebastian Fruner
    ProducerSophie Heim
    Associate producerJonathan Saubach
    Assistant to producerEva Lindström
    Tobis Film
    Tobis Film
    Production designerThomas Göldner
    Production designerIsabel von Forster
    Vorbereitung
    Vorbereitung
    Assistant production designerSophie Lübben
    Art Department Assistant
    Art Department Assistant
    Art directorUwe Stanik
    Set decoratorAlwara Thaler
    Prop buyerMike Paul Müller
    Prop masterAndreas Horstmann
    historisch 60iger
    historisch 60iger
    Standby propsMatthias Kersten
    historisch 1961/62
    historisch 1961/62
    Set dresserRené André Ruciak
    Set dresserDavid Thummerer
    Zusatz
    Zusatz
    Set dresserKonrad Corny Betschart
    Set dresserUlrike Eversmeier
    Set dresserJan Zegenhagen
    Set dresserClaudia Ribbisch
    ab 9.7.
    ab 9.7.
    Set dresserTamara Sandoval y Pereyra
    Set dresserFrank Noack
    Leadmen set dresserDaniel Plashues
    Lead Man
    Lead Man
    Junior set dresserNicole Adis
    16.07.18 - 21.07.18
    16.07.18 - 21.07.18
    Set decoration buyerTim Lemke
    Art department coordinatorLudowika 'Luka' Mann
    Assistant to propmaster /- buyerKathrin Najmrodzki
    Assistant stand by propsTheresa Neupert
    Assistant set decoratorJulien Weizenhöfer
    Assistant set decoratorFriederike Gast
    Assistant set decoratorAndreas Bucher-Weberling
    Location scoutJan Lewis
    Set builderAlexander Karl Briegel
    Zusatz Motiv Grenzübergang
    Zusatz Motiv Grenzübergang
    Stand by set builderPaul Philipp Hübner
    Scenic painterEva-Maria Müller
    Graphic artistDaniela Tetzlaff
    Graphic artistBia Tetzlaff
    Graphic artistNina Strathmann
    historisch 60er Jahre
    historisch 60er Jahre
    Property driverLeonard Herfurth
    PROPS
    PROPS
    Property driverMurat Yildirim
    Art department traineeThiago Carvalho Kohl
    Production managerKirsten Sohrauer
    Line Producer
    Line Producer
    Production coordinatorAnke Reichel
    Assistant production managerJosephine Rehle
    bis 08.6. inkl. Vorbereitung
    bis 08.6. inkl. Vorbereitung
    Assistant production managerFelix Schwegler
    Junior PA
    Junior PA
    Unit managerMarion Aha
    Location manager (local system)Sven Arnold [1]
    Berlin, Land Brandenburg
    Berlin, Land Brandenburg
    Transportation captainMichael Höhne
    Set manager/ floor managerDenis Küper
    Assistant location managerThomas Thiesner
    für die letzten 10 DT
    für die letzten 10 DT
    Assistant set/floor managerJennifer Cassel
    Assistant set/floor managerKeno Varban
    Set runnerStephanie-Christina Kolbe
    Set runnerLuise-Marie Freier
    Set runnerKevin Kreideweiß
    Production driverSiegmar 'Siggi' Freiberg
    Production driverGregor Badde
    Production driverBrendan Rousseau
    Production driverTorsten Paterok
    ScreenwriterArend Remmers
    IdeaArend Remmers
    IdeaTom Zickler
    IdeaSebastian Fruner
    IdeaMartin Schreier
    Script translatorMyriam Rossetto
    Production sound mixerBertin Molz
    Boom operatorGero Renner
    Dialogue editorClaudia Enzmann
    und ADR Co-Regie
    und ADR Co-Regie
    Foley editorNormann Büttner
    Foley recordistNormann Büttner
    Foley artistMax Bauer
    Special effects technicianMartin Sona
    SFX Licht: Glühwürmchen
    SFX Licht: Glühwürmchen
    Stunt coordinatorArmin Sauer
    Stuntman/womanAlrik Kreemke
    Stuntman/womanSteven Lehmann
    Stuntman/womanPatrick Richter [2]
    Stuntperformer Römer
    Stuntperformer Römer
    Stuntman/womanAndreas Tietz [1]
    ChoreographerCarla Oya
    ConsultantHenry Michael Zielske
    Stand inMilena Schmidt
    Double
    Double

    Production companies

    CompanyComment
    Traumfabrik Babelsberg GmbH [de]
    Herbx Film- und Fernsehproduktion GmbH [de]
    Koproduzent
    Koproduzent
    Pantaleon Films GmbH
    Koproduzent
    Koproduzent
    Pharos - The Post Group (formerly Arri Media GmbH)
    Koproduzent
    Koproduzent
    SamFilm GmbH [de]
    Koproduzent
    Koproduzent
    Studio Babelsberg Motion Pictures GmbH [de]
    Tobis Film GmbH
    Koproduzent
    Koproduzent

    Distributing companies

    CompanyComment
    Picture Tree International GmbH
    Tobis Film GmbH

    Facilities

    DepartmentCompanyComment
    Cameras and UtilitiesARRI Rental Deutschland GmbH
    GripARRI Rental Deutschland GmbH
    GripSkynamic
    Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter
    Models and ArtistsDeutsches Fernsehballet Lobomedia Management GmbH
    StuntsStunt at Work GmbH
    Lighting and UtilitiesARRI Rental Deutschland GmbH
    Lighting and UtilitiesBig Rig Berlin GmbH
    Lighting and UtilitiesDesign & Musterbau
    Konstruktion für D.Domcke
    Konstruktion für D.Domcke
    Advertising/PresentationsThe White Rabbit
    Living One-Sheet creation
    Living One-Sheet creation
    Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
    Komparsenabrechnung
    Komparsenabrechnung
    Office Services, -Supplies, TranslationsBüroprofi Potsdam GmbH
    Production Servicescatering by donatas
    Production ServicesFilmservice-BB
    Tag und Nachtbewachung
    Tag und Nachtbewachung
    Production ServicesProBlock Service GmbH
    Transportation, Travel and AccomodationHoliday Land Profi Reisecenter GmbH
    CostumesCOMME des COSTUMES
    KB: Gabriela Reumer
    KB: Gabriela Reumer
    CostumesKostümfundus Babelsberg GmbH
    KB: Gabriela Reumer
    KB: Gabriela Reumer
    CostumesSturm Handels GmbH
    CostumesTheaterkunst GmbH Kostümausstattung
    KB: Gabriela Reumer
    KB: Gabriela Reumer
    CostumesWas ihr wollt
    KB: Gabriela Reumer
    KB: Gabriela Reumer
    CostumesWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
    KB: Gabriela Reumer
    KB: Gabriela Reumer
    DecorationWesternbedarf
    Zelte
    Zelte
    PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
    alle Bereiche
    alle Bereiche
    PropsSturm Handels GmbH
    Vehicles and aircraftsFilmfahrzeuge- & Setbetreuung Christian Schulz
    Spielfahrzeuge Ost/West 1961
    Spielfahrzeuge Ost/West 1961
    Vehicles and aircraftsGenex DDR Fahrzeuge
    GDR vehicles
    GDR vehicles
    Subtitles / Audio descriptionAudioskript
    AD + SDH
    AD + SDH

    Awards

    Award winnerYearAwardCategory 
    Emilia Schüle2020Jupiter Award [de]Beste Darstellerin NationalNominated
    Dennis Mojen2020Jupiter Award [de]Bester Darsteller NationalNominated
    Traumfabrik Babelsberg GmbH [de]2020Jupiter Award [de]Bester FilmNominated

    Cinema

    TypeCountryDateComment
    Theatre releaseGermanyThursday, 04/07/2019