TV Series | 2017-2018 | Netflix | Action, Whodunit | Germany

Shooting data

Start of shooting30/10/2017
End of shooting18/05/2018
Number of shooting days100
LocationsBerlin/Brandenburg

Cast

ActorRole nameVoice actor / SpeakerVoice actor
Felix KramerKurt Grimmer [SS]
Fahri YardimErol Birkan [SS]
Katharina Schüttler
Paula Grimmer [SS]
Anna Maria Mühe
Sabine 'Bine' Ludar [SS]
Kais SettiKareem [SS]
Urs Rechn
Gert Seiler [SS]
Langston Uibel
Raphael Bou'Penga [SS]
Mo IssaMurad [SS]
Sinan FarhangmehrHakim Tarik-Amir [SS]
Sebastian Achilles
Guido Mack [SSR]
Jasna Fritzi BauerNike Strack [SSR]
Helene Grass
Claudia Bandlow [SSR]
Özgür Karadenizcanberk [SSR]
Imad Mardnli
Wahid [SSR]
Lara-Sophie MilagroLisa Bou'Penga [SSR]
Anne MüllerGesine Kramer [SSR]
Tyron RickettsLeon Bou' Penga [SSR]
Niels Bruno Schmidt
Bruno Pryzbylla [SSR]
Lena Schmidtke
Mandy Klink [SSR]
Renato Schuch
Murathan Canvar [SSR]
Aram TafreshianLars Niedermann [SSR]
Sesede TerziyanDilara [SSR]
Armin WahediMalik Zafir [SSR]
Anton WeilRon Freidrich [SSR]
Yung NgoKarsten Nguyen [SSR]
Alina StieglerSvenja Petrovic [SSR]
Manuel TschernikDrogenfahnder Basti [SSR]
Ivan VrgocStipe [SSR]
Jan BülowTom Kriftel [SSR]
Deniz CooperAykut Kubat [SSR]
Hauke DiekampWachtmeister [SSR]
Giannina Erfany-FarKamila [SSR]
Christian IntorpTV-Nachrichtensprecher [SSR]
Deniz OrtaMaissa [SSR]
Uwe PreussLukas Schmaus [SSR]
Ali Rasoulzadegann.n [SSR]
Seyneb SalehRafika Masaad [SSR]
Leonas SielaffThor [SSR]
Branko TomovicDario [SSR]
Eray von EgilmezPusat Erdem [SSR]
Constantin von JascheroffRobert Fucht [SSR]
Antonio WannekHans Kuscha [SSR]
Robert GallinowskiJohann Henkenmaier [SSR]
Hannah HerzsprungRaphael Bou'Penga [SSR]
Mišel MatičevićTomo Kovac [SSR]
Sebastian ZimmlerUlf Grimmer [SSR]
Dora ZygourisEmilia Grimmer [SSR]
Werner DaehnHans Dieter Kranz [SR]
Yasin El HarroukFahd [SR]
Torsten Hammann
Ben Steinmüller [SR]
Stella HilbVerena [SR]
Michael IhnowKommissar Peter Materne [SR]
Steffen C. JürgensSven [SR]
Darja MahotkinHanna Kislowski [SR]
Matthias Rheinheimer
Paul Jung [SR]
Yüksel YolcuImam [SR]
Christoph Zrenner
Kommissar Koknat [SR]
David BennentSpäti [SR]
Peter FieselerLinus [SR]
Andreas MerkerWulle [SR]
Canan SamadiShirin [SR]
Wolfram TeufelHerr Bruhn (Folge AT: Mannschaft) [SR]
Malte ThomsenEckard [SR]
Tayfun BademsoyEmre Birkan [SR]
Markus BoysenLaubach [SR]
Fabian GerhardtWerner Uhlig [SR]
Mounir El-Faresn.n. [SR]
Bernd Michael LadeAlbert Meiser [SR]
Katrin SassEva Grimmer [SR]
Vito VittorioDaher [SR]
Emil von SchönfelsAlfons [SR]
Maximilian DiehleJoshua [SR]
Lara Feith
Linda [SRE]
Christian David GebertThomas [SRE]
Sohel Altan GolJamal [SRE]
Monika Oschek
Frau Merz [SRE]
Hannes SchmidNDS [SRE]
Kirstin WarnkeReporterin [SRE]
Katharina HauckFrau Kupsch [SRE]
Cem Sultan UnganBuran [SRE]
Daniel KlarholzEx Fussballer TV Experte [SRE]
Aziz DyabInformer [BP]
Sebastian FreigangReporter [BP]
Onur KocKämpfer [BP]
Florentine Schara
Kommissarin Maren Friedrich [BP]
Tito UysalGangsterboss/Scherge [BP]
Luise WeißSponsorvertrerin [BP]
Amer El-ErwadiDeath Dagger [BP]
Jens GrunwaldPolizist [BP]
Emily KuscheNanny [BP]
Maria RaischIsabella Paternostro [BP]
Josephine ZelenikaCelebrity at funeral [BP]
Alexander BerenheuserKellner [BP]
Ceyhan GençLandlord [BP]
Daniel HauerTeacher [BP]
Iosif StavaracheYounes [BP]
Toni TraumIvan (Kovac Clan) [BP]
Cino DjavidOrkan Erdem
Gitta WitzelFrau
Yvonne ErnickeEnsembleAndreas Schirra
Ilyes Raoul MoutaoukkilCan
RadiomoderatorPatrick Diemling

Crew

ActivityNameComment
Production accountantHans-Jürgen Bubser
AccountantUlrike Eichhorn
Conrolling, Abwicklung
Conrolling, Abwicklung
Assistant production accountantMalek Jaserick
Assistant production accountantTamara Schüller
Payroll
Payroll
Accountant traineeTamara Schüller
Post production supervisorDominik Bollen
Assistant to postprod. supervisorRaphael Tostlebe
Post production coordinatorLeonid Lemburg
Vfx set supervisorSteffen Hagen
2nd Unit, 1DT
2nd Unit, 1DT
3d artistNando Stille
2d artistDaniel Basle
flame*
flame*
Digital intermediate assistantLukas Neff
ARRI Mitte
ARRI Mitte
Digital intermediate assistantClara B. Zimmer
ARRI Mitte
ARRI Mitte
Vfx production assistantJoshua Neubert
Director of photographyFrank Lamm
Director of photographyChristoph Krauss
Episodes 5-10
Episodes 5-10
Gimbal system operatorMatthias Biber
Steadicam mit Remotehead
Steadicam mit Remotehead
Steadicam operatorYoshua Berkowitz
Frank Lamm Unit
Frank Lamm Unit
Steadicam operatorMatthias Biber
1st assistant cameraAlexander Seidl
Nov/Dez Alexa65 / DNAs 5/6.5 K
Nov/Dez Alexa65 / DNAs 5/6.5 K
1st assistant cameraFlorian Schwarz
C-Cam Zusatz, Alexa 65
C-Cam Zusatz, Alexa 65
1st assistant cameraFrederik Tegethoff
60 DT Alexa 65
60 DT Alexa 65
1st assistant cameraAlexis Kostudis
Vertr. A + B Cam + Zusatz
Vertr. A + B Cam + Zusatz
1st assistant cameraChristian Graf
Alexa 65 mit DNA s auf 5K / A-CAM durchgehend
Alexa 65 mit DNA s auf 5K / A-CAM durchgehend
2nd assistant cameraPeer Heinzel
60DT Alexa 65
60DT Alexa 65
2nd assistant cameraCarola Rodriguez Sanchez
2nd assistant cameraMirko Hans
1 DT
1 DT
2nd assistant cameraHenry Lais
A cam
A cam
2nd assistant cameraFabio Seyding
B-Cam // Block 1
B-Cam // Block 1
2nd assistant cameraMarjan Grünewald
Zusatz 2DT
Zusatz 2DT
DIT digital imaging technicianMaximilian Link
Alexa65 Dailies & Tech Supervision
Alexa65 Dailies & Tech Supervision
Assistant to DITMarkus Kreuzwirth
Alexa65 / LabOperator / 52 DT
Alexa65 / LabOperator / 52 DT
Assistant to DITStefan Baltz
DailiesOP // 55 DT // Alexa65
DailiesOP // 55 DT // Alexa65
Rear projection plates operatorAchim Viander
Plate Operator
Plate Operator
Rear projection plates operatorTobias Sieben
Plate Operator
Plate Operator
Rear projection plates operatorThomas Matysiak
Projektmanager
Projektmanager
Video assist/playback operatorChristopher Haug
Qtake Operator
Qtake Operator
Still photographerStefan Erhard
Camera traineeNiclas Oppermann
Camera traineeLarius Kieninger
Ab März
Ab März
Casting directorSuse Marquardt
Casting assistantMaren Friedrich
Extras/bit player castingEmil Stege
Extras/bit player castingMounir El-Fares
Extras/bit player castingChristin Busch
1. Block
1. Block
Costume designerHeike Fademrecht
10 Episodes 2017/18
10 Episodes 2017/18
Assistant costume designerNadine Wäldchen
Key Assitant Costume Design
Key Assitant Costume Design
Assistant costume designerNavina Dembczyk
2.Kostümbildassistentin / Komparserie
2.Kostümbildassistentin / Komparserie
Costume buyerInga Kusche
WardrobeAyfer Buket Karakaya
Main Cast
Main Cast
WardrobeStefanie Schulze
WardrobeElla Imig
Block 1 und 2
Block 1 und 2
WardrobeSimone Fitzner
Additional wardrobeAnja Lafin
Additional wardrobeChiara Bubici
Additional wardrobeDietke Brandt
Additional wardrobeRena Edzads
Additional wardrobeGina Steiniger
Additional wardrobeSarah Hoppenstedt
Additional wardrobeFranziska Karg
Additional wardrobeJulia Kamenz
2. Block
2. Block
Additional wardrobeRené Venghaus
Costume design traineeJulia Kamenz
1. Block
1. Block
DirectorChristian Alvart
1st AD (local system)Chris Tromboukis
ab 25.11 übernommen Block 1+2
ab 25.11 übernommen Block 1+2
1st AD (local system)Elisabeth 'Lilly' Hagemann
2nd AD crowd (local system)Veronika Binder
November/ Dezember 2017
November/ Dezember 2017
2nd AD crowd (local system)Vincent Pieper
Assistant to directorRosa Münzing
3rd AD crowd (local system)David Wunderlich
/ 3rd AD Crowd (& Add. AD - Daily)
/ 3rd AD Crowd (& Add. AD - Daily)
3rd AD crowd (local system)Nina Kreth
Additional AD Crowd
Additional AD Crowd
3rd AD crowd (local system)Jana Filzhuth
Additional Crowd
Additional Crowd
Script continuityMinu Shareghi
Script continuityMinu Shareghi
Extras coordinatorKatharina Riepler
2 DT
2 DT
Extras coordinatorRicardo Ewert
7 DT
7 DT
Extras coordinatorLukes Collin
Extras coordinatorNils-Philipp von Westernhagen
Extras coordinatorCharlotte Kliebisch
Extras coordinatorPaul Kupetz
3DT
3DT
Trainee director's departmentJoshua Neubert
Trainee director's departmentPauline Rabenstein
Trainee director's departmentStephanie Andrzejewski
EditorKnut Hake
EditorMarc Hofmeister
EditorStefan Kobe
Additional editorZoe Dahmen
Assistant editorJörg Schreyer
2. Block Staffel 1
2. Block Staffel 1
Key gripAlex Zielke
Vertretung
Vertretung
Key gripCarsten Henkst
2. Kamerabühne
2. Kamerabühne
Key gripCarsten Henkst
2. Kamerabüne
2. Kamerabüne
Key gripLukasz Wyszkowski
K: Frank Lamm / Christoph Krauss
K: Frank Lamm / Christoph Krauss
GripCarsten Henkst
GripChristopher Saß
Vertretung
Vertretung
Crane operatorAlex Zielke
Techno 50
Techno 50
Drone pilotMartin Rinderknecht
Drohne Alexa Mini DIGICOPTER Berlin
Drohne Alexa Mini DIGICOPTER Berlin
GafferStefan Peters
Best boyCarsten Klockow
Lighting technician / electricianBjörn Bethke
Zusatz
Zusatz
Lighting technician / electricianLion Futh
Lighting technician / electricianRuben Fleischer [1]
Lighting technician / electricianChristian Anters
Folgen 1 - 4 (1. Block)
Folgen 1 - 4 (1. Block)
Lighting technician / electricianJonathan Kaiser
Additional electricianTom Herfurth
Additional electricianLeonhard Kairat
Additional electricianKrzysztof Brzeski
Lighting traineeNaomi Bockemühl
Folge 6
Folge 6
Hair/makeup designerSylvia Grave
Makeup artist / hair stylistKatharina Rebecca Thieme
DT#42-102
DT#42-102
Makeup artist / hair stylistSylvia Grave
Chefmaskenbildnerin
Chefmaskenbildnerin
Makeup artist / hair stylistGerda Ziegler
Makeup artist / hair stylistJulia Böhm
Key Hair/Make up
Key Hair/Make up
Additional make up artistClaudia Gaertig
SFX
SFX
Additional make up artistLina Kramer
Additional make up artistAnne-Kathrin Hartmann
Additional make up artistAlexandra Heinze
Additional make up artistValentina Schwez
Additional make up artistAljona Kassner
Additional make up artistIsabelle Neu
Tatoos u Narben,2TFitting,2DT
Tatoos u Narben,2TFitting,2DT
Additional make up artistElena Ziegler
Additional make up artistGina Gabriela Salvato
Additional make up artistJulia Thar
Additional make up artistJanika Wever
Fx makeup artistMartin Schäper
Makeup traineeJulia Haag
ComposerAli N. Askin
ComposerMaurus Ronner
ProducerSigi Kamml
Business affairsAngélique Kommer
Subsidies, financing, production
Subsidies, financing, production
Legal affairsSilvia Lindner
Cast
Cast
Assistant to producerDaniela Wüstner
+ PA von Christian Alvart
+ PA von Christian Alvart
Production designerTim Tamke
Assistant production designerLisa Mary Kracke
Art directorGesa Rehren
Prop buyerHannes Bloch
Prop masterNils Strnad
Episode 1-10
Episode 1-10
Standby propsLily Kiera
1.Block
1.Block
Standby propsStefan Sellin
Zusatz am Set, 6 T., 2. Block
Zusatz am Set, 6 T., 2. Block
Standby propsHannes Früh
2. Block
2. Block
Set dresserChristian Dahlmann
Szenenbildner : Tim Tamke
Szenenbildner : Tim Tamke
Set dresserFranz Höfner
Set dresserEmil Birk
Zusatz
Zusatz
Set dresserFlorian Matzku
Set dresserAndreas Wendt
Set decoration buyerAndreas Bucher-Weberling
2. Block
2. Block
Set decoration buyerAndreas Seyfarth
+ Set Dec Assistent // 1.Block
+ Set Dec Assistent // 1.Block
Assistant to propmaster /- buyerSusanne Steim
Assistant stand by propsMaira Bieler
Picture car coordinatorFlorian Matzku
Picture car coordinatorRené Osko
Location scoutRoland Schütz
Location scoutRoland Gerhardt
Location scoutSören von der Heyde
Leipzig
Leipzig
Set builderUdo Seitner
Scenic painterEva-Maria Müller
Scenic painterKadi Fast
für buk filmbau
für buk filmbau
Food stylistBurkhard Borke Nutsch
- 1. & 2. Block 2017/18.
- 1. & 2. Block 2017/18.
Graphic artistTomoko Okada
2. block
2. block
Graphic artistMarc Boden-Buga
screendesign, OnSet-IT
screendesign, OnSet-IT
Prop handThomas Schlegel
Abwicklung Set Dec
Abwicklung Set Dec
Prop handNora Grabowski
Zusatz tageweise
Zusatz tageweise
Property driverThomas Schlegel
Set Dec 2W Abwicklung
Set Dec 2W Abwicklung
Property driverAndré Wolf
Set Dec Driver
Set Dec Driver
Property driverJens Rufa
Set Dec Driver KV 5 DT
Set Dec Driver KV 5 DT
Art department traineeSebastian In-Albon
1. Block
1. Block
Art department traineeJoyce Newrzella
Ende 2. Block
Ende 2. Block
Art department traineeJule Eggerss
Line producerWassili Zygouris
Production managerWassili Zygouris
Production coordinatorMayra Magalhaes
Production coordinatorThomas Bieber
2. Block / DT 42-100
2. Block / DT 42-100
Travel coordinatorChrissi Haase
Health and safety coordinatorGrit Belitz
beide Blöcke
beide Blöcke
Assistant production managerSimona Ruhnke
2. Block
2. Block
Assistant production managerMelanie Krimpelbein
Syrreal Entertainment
Syrreal Entertainment
Assistant production managerChrissi Haase
Assistant production managerFranziska Plank
Unit managerTristan Hume
Block 1
Block 1
Unit managerTheo Leipert
2. Block, ab März für 40 DT
2. Block, ab März für 40 DT
Unit managerMichael Herbell
Zusatz ab April 2018
Zusatz ab April 2018
Unit managerMichael Kunzler
Vetretung 10 DT
Vetretung 10 DT
Unit managerIngo Schlösser
Unit Manager
Unit Manager
Unit managerPeter Wilms
1. Block
1. Block
Unit managerIsabell Brandenburg
2. Block
2. Block
Location coordinatorMarc-André Gerke
Block 2
Block 2
Location coordinatorSteve Wilks
(Ende Block1)
(Ende Block1)
Location manager (local system)Kevin Krow
1. Block
1. Block
Location manager (local system)Martin Mantel
Location manager (local system)Sven Jorden
2. Block
2. Block
Staff dispatcherArthur Grey
Lichtcrew + Zusatzpersonal
Lichtcrew + Zusatzpersonal
Staff dispatcherArthur Grey
Lichtcrew + Zusatzpersonal
Lichtcrew + Zusatzpersonal
Set manager/ floor managerBadr Zouhir
1. Block
1. Block
Set manager/ floor managerSven Jenuwein
2. Block
2. Block
Assistant location managerAileen Zimmermann
Assistant location managerAnna Klöble
2. Block
2. Block
Production assistantLena Mary Plaß
Assistant set/floor managerGrit Aufzug
2.Block 20.02.-18.05.2018
2.Block 20.02.-18.05.2018
Assistant set/floor managerFlorian Hohensee
Assistant set/floor managerOskar Koller
Zusatz 5/11/18
Zusatz 5/11/18
Set runnerVanessa Mihali
/ Set PA
/ Set PA
Set runnerRaphael Beeko
Set runnerFabian Leonhardt
PA internTamara Eder
PA internMalin Krüger
1. Block
1. Block
Office production assistantStephanie Andrzejewski
ScreenwriterChristian Alvart
Subtitle translationMichaela Finis
Production sound mixerLudwig Bestehorn
div. Tage 2nd unit
div. Tage 2nd unit
Production sound mixerDavid Hilgers
Production sound mixerJacob Ilgner
46 DT
46 DT
Boom operatorNick Friedrich
1 DT 2nd Unit
1 DT 2nd Unit
Boom operatorGero Renner
Block I
Block I
Boom operatorCaspar Sachsse
Vertretung Okt. 2017
Vertretung Okt. 2017
Boom operatorRobin Hörrmann
block 2
block 2
Boom operatorOliver Göbel
Vertretung Dez 2017
Vertretung Dez 2017
Boom operatorHans Jörg Bramm
Second boom operatorJulian Matias Feijoo
Second boom operatorMatthias Rupp
Ab November 2017 + Splinter Unit Ton
Ab November 2017 + Splinter Unit Ton
Assistant to sound re-recording mixerMoritz Herrmann
Folge 1,2,4,5,6
Folge 1,2,4,5,6
Foley editorChristian Heinemann
Episoden 01,02,04,06,07,09
Episoden 01,02,04,06,07,09
Special effects technicianHans Seck
Fight choreographerUlrik Bruchholz
Massenschlägerei Marzahn
Massenschlägerei Marzahn
Fight choreographerClaudia Heinz
Assistent Choeographer & Stunt double: Kamilla
Assistent Choeographer & Stunt double: Kamilla
Fight choreographerTolga Degirmen
Fight Coordinator - episode 9
Fight Coordinator - episode 9
Fight choreographerMirko Stübing
Choreoteam
Choreoteam
Stuntman/womanClaudia Heinz
Assistant Choreographer & Stunt Double: Kamila
Assistant Choreographer & Stunt Double: Kamila
Stuntman/womanHannah Spreitzenbarth
stunts
stunts
Stuntman/womanJoe Tödtling
Stuntplayer
Stuntplayer
Stuntman/womanAhmed Chaer
Stuntman/womanMirko Stübing
Stuntman/womanAlister Mazzotti
Stuntman/womanSteffen Jung
Stunt Player
Stunt Player
Stuntman/womanLeandra Giese
Stuntdouble Bine
Stuntdouble Bine
Stuntman/womanJan Boehme
Stuntman/womanOliver Juhrs
Stuntman/womanRaffael Armbruster
Stunt Player
Stunt Player
Stuntman/womanHannes Pastor
Choreograph und Stunttechniker
Choreograph und Stunttechniker
Clearing rightsChristina Syring
Clearance Coordinator
Clearance Coordinator

Production companies

CompanyComment
Syrreal Dogs GmbH [de]
Syrreal Entertainment GmbH

Facilities

DepartmentCompanyComment
Cameras and UtilitiesARRI Rental Deutschland GmbH
GripARRI Rental Deutschland GmbH
GripDIGICOPTER®
Alexa Mini Aerials
Alexa Mini Aerials
Animals for FilmLEON Actionteam
CastingReal G. Agentur für Film & Werbung
Extras/Bit PlayerAgentur Filmgesichter
1. Block & Zusatz 2. Block
1. Block & Zusatz 2. Block
Extras/Bit PlayerBerlin City Cops
Extras/Bit PlayerIM OFF Berlin, Janna Schultz-Braun
2.Block & kl. Rollen
2.Block & kl. Rollen
Extras/Bit PlayerLEON Actionteam
Rettungswagen
Rettungswagen
StuntsPRODUCTION CONCEPT GmbH
Stunt-Support
Stunt-Support
Lighting and UtilitiesLichtHaus Gruppe
Finance/Law/Insuranceadag Payroll Services GmbH
Komparsenabrechnung
Komparsenabrechnung
Finance/Law/InsuranceMarsh GmbH
Production ConsultingBerlin City Cops
Production ServicesADG Ambulanzdienst GmbH
Set-Medic / RTW
Set-Medic / RTW
Production ServicesastRein Fußmatten
Fußmattenservice
Fußmattenservice
Production Servicesbloc inc filmservice GmbH
+ Trailer & Aggregate
+ Trailer & Aggregate
Production ServicesDW Gebäudereinigung GmbH
Set-Reinigung
Set-Reinigung
Production ServicesHalteverbot123 - Browo GmbH
Halteverbotszonen & Absperrungen
Halteverbotszonen & Absperrungen
Production ServicesLockit Network GmbH
Production ServicesLockit Network GmbH
Production ServicesLockit Network Services (ehem. easySCOTT Metadata Services)
Metadaten Workflow
Metadaten Workflow
Production ServicesMobilespace
diverse Fahrzeuge
diverse Fahrzeuge
Production ServicesNaked Lunch Catering
Production ServicesSchmackoFatz´Zz
2 Block 59 Drehtage
2 Block 59 Drehtage
Production Servicesvorsprung UG (haftungsbeschränkt)
Location Recce
Location Recce
Transportation, Travel and AccomodationNovus Media - Medien- & Filmservice
Transportation, Travel and AccomodationUpper Level Travel GmbH
Full Travel Management
Full Travel Management
CostumesBerlin City Cops
CostumesKDK-Filmservice
CostumesPATIN-A SHOP GmbH
Kostümequipment
Kostümequipment
CostumesPatinierdienst
CostumesSturm Handels GmbH
Uniformen
Uniformen
CostumesWellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH
KB: Heike Fademrecht
KB: Heike Fademrecht
DecorationGRAFIKWERK
WEBSHOP Artikel
WEBSHOP Artikel
Decorationnew wave kulissenbau (Felix Schmidt)
Makeup and HairDesign of Illusion - Special Make-Up Effects
Makeup and HairTwilight Creations
Tattoo Supply Syrreal Entertainment
Tattoo Supply Syrreal Entertainment
PropsDelikatessen Requisiten Fundus Berlin oHG
Möbel, Requisiten
Möbel, Requisiten
PropsFTA Film- und Theater-Ausstattung GmbH
alle Bereiche Berlin
alle Bereiche Berlin
PropsHahn-Grafix
Graphic Artist
Graphic Artist
PropsKostümfundus Babelsberg GmbH
Propspyro.labs Berlin
Armourer assistant
Armourer assistant
Special EffectsPRODUCTION CONCEPT GmbH
SFX
SFX
Vehicles and aircrafts1. Deutsches Polizeioldtimer Museum Marburg
historische Polizeifahrzeuge mit Fahrern und Betreuung
historische Polizeifahrzeuge mit Fahrern und Betreuung
Vehicles and aircraftsBerlin City Cops
Polizei Fzg. usw
Polizei Fzg. usw
Vehicles and aircraftsCars for Movies
Spielfahrzeuge
Spielfahrzeuge
Vehicles and aircraftsKDK-Filmservice
Polifahrzeug
Polifahrzeug
Vehicles and aircraftsLEON Actionteam
Polizei Fahrzeuge
Polizei Fahrzeuge
Vehicles and aircraftsPolizeiagentur
Video/Computer PlaybackPRODUCTION CONCEPT GmbH
KFZ Plates
KFZ Plates

Awards

Award winnerYearAwardCategory 
Christian Alvart2019Jupiter Award [de]Beste Serie (National)Nominated

TV-broadcast

TypeCountryStationDate / TimeComment
First showingGermanyNetflixFriday, 07/12/2018